Co zdrowie ma wspólnego z emeryturą?

Zabezpieczenie na emeryturze wymaga wyrobienia dobrych nawyków znacznie wcześniej. To one pozwolą przygotować się na finansową przyszłość, jak również dbać o zdrowy tryb życia. Zdrowie i dobrobyt na emeryturze są bardzo blisko powiązane ze sobą.

Osoby prowadzące zdrowy tryb życia, mają większe szanse spełnić swoje emerytalne aspiracje.

Dlaczego? Prowadząc zdrowy i higieniczny tryb życia, masz więcej energii do zarabiania dziś i oszczędzania. Szybciej też uczysz się i rozwijasz. Wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną dziś, masz większe szanse na to, by cieszyć się urokami życia na emeryturze. Oczywiście, jeśli nie będziesz mieć na to pieniędzy, to samo zdrowie niewiele Ci pomoże. Z kolei jeśli będziesz mieć pieniądze, a nie będziesz mieć zdrowia, możesz cieszyć się swoją emeryturą dość krótko lub w ogóle.

Dlatego też tak ważne jest zdrowie i kto w Polsce je ma?

Zgodnie z najnowszym raportem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z lutego 2017r. o długości życia Polaków przesądza wykształcenie. To bardzo ciekawa diagnoza. Z raportu wynika, że trzydziestolatek po studiach ma przed sobą 12 lat życia więcej niż jego rówieśnik po zawodówce. Zdaniem badaczy żaden inny czynnik społeczny nie przekłada się na stan zdrowia Polaków tak mocno jak poziom wykształcenia. Ludzie lepiej wykształceni nie tylko mają większą wiedzę na temat zachowań prozdrowotnych. Lepiej korzystają z systemu ochrony zdrowia i dbają o profilaktykę.
NIZP po raz pierwszy w historii wyliczył także, ile lat ma przed sobą 30-letni Polak, w zależności od tego, jak jest wykształcony. Mężczyzna po studiach przeżyje średnio jeszcze niemal 50 lat, po zawodówce – tylko 38. W przypadku kobiet – 30-latka z wyższym wykształceniem ma jeszcze 54 lata życia, o pięć więcej niż kobiety wyedukowane najsłabiej.
Warto jednak dodać, że bez względu na wykształcenie wśród Polaków mało popularna jest ogólna aktywność fizyczna, w szczególności systematyczne ćwiczenia. Odsetek osób, które odbywają regularne treningi nie przekracza 6 proc. (choć widać tendencje wzrostowe w podejmowaniu jakiejkolwiek aktywności fizycznej).

Na co najczęściej chorują Polacy?

Główną przyczyną przedwczesnej śmierci Polaków są choroby układu krążenia. Drugim najczęstszym powodem zgonów są nowotwory złośliwe, które stanowią największe zagrożenie dla Polaków w wieku 45-69 lat. W raporcie NIZP napisano, że w ciągu ostatniej dekady w Polsce nie odnotowano postępu w wyleczalności nowotworów złośliwych. Skutecznie daje się zwalczyć jedynie 43 proc. tego typu chorób. Oprócz nich na zdrowie Polaków wpływ mają także: choroby psychiczne, przewlekłe nieswoiste choroby układu oddechowego, a także cukrzyca i otyłość.

W takim razie co ma wspólnego edukacja z emeryturą?

Chyba sporo. Z raportu wynika, że osoby wykształcone dłużej żyją i cieszą się dłuższym zdrowiem. Z drugiej strony osoby z wiedzą finansową lepiej radzą sobie z zarządzaniem domowym budżetem, nadmierną konsumpcją, czy generowaniem nadwyżek finansowych w celu oszczędzania na przyszłość. Im wcześniej będą świadome swojej przyszłości i zaczną podejmować działania na przyszłość, tym więcej pieniędzy będą w stanie uzbierać, aby później cieszyć się ich wydawaniem prowadząc przy tym życie w zdrowiu.
Zdrowie więc odgrywa ważną rolę w planowaniu emerytury, przygotowaniach do niej, a także w okresie jej pobierania. Życie w zdrowiu oznacza, że możemy zarabiać i odkładać pieniądze w tym czasie. Choroba często zabiera nam możliwość zarobkowania. Wtedy pozostaje już tylko korzystać z tego co wcześniej odłożyliśmy.

Zmieniają się tradycyjne poglądy na emeryturę.

Emeryturę coraz częściej uważa się za aktywny etap życia, kiedy człowiek pragnie uczestniczyć w życiu społecznym, utrzymać więzi i wciąż w pewnym sensie pracować. Aby dobrze przygotować się do tego okresu należy zadbać o dwa składniki: majątek i zdrowie. Posiadanie planu finansowego i zachowanie dobrego stanu zdrowia zwiększają prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie przygotowana do przejścia na emeryturę, jak i do aktywnego jej wykorzystywania. Zgodnie z Ankietą Przygotowania Emerytalnego Aegon 2017 („Ankieta”) w skali globalnej większość osób (72%) ma pozytywne skojarzenia z emeryturą, obejmujące odpoczynek (46%), wolność (41%) i radość (31%). Osoby w wieku 65 lat i starsze mają bardziej pozytywne skojarzenia z emeryturą niż osoby między 18 a 24 rokiem życia.

Udana emerytura – dobre zdrowie i zabezpieczenie finansowe

Zgodnie z Ankietą, ludzie cieszący się znakomitym lub dobrym zdrowiem, podejmuję więcej pozytywnych działań w związku z przyszłą emeryturą i bardziej pozytywnie na nią patrzą niż osoby o przeciętnym lub złym stanie zdrowia. Ciekawostką jest, że ludzie z doskonałym zdrowiem 7 razy częściej twierdzą, że są wyjątkowo pewni tego, że będą cieszyć się wygodą na emeryturze. Obecnie wielu pracowników w skali globalnej (na świecie) przewiduje przejście na pełną emeryturę w późniejszym wieku. Emerytura stała się zmianą, która obiecuje możliwość dalszej pracy, ale w nieco spokojniejszym tempie, z większą ilością czasu na cieszenie się życiem – czytamy w raporcie. Przypominam jednak, że raport dotyczy problemu w skali globalnej, nie tylko w Polsce.

Czy w Polsce Polacy też myślą o udanej emeryturze?

Według mojej wiedzy, w naszym kraju emerytura jeszcze kojarzy się z pobieraniem świadczenia tylko z ZUS, bez możliwości jakiegokolwiek dalszego zarobkowania. Często zadaję pytanie osobom (głównie kobietom), które właśnie przeszły na emeryturę albo zaraz się na nią wybierają dlaczego to robią tak wcześnie. Twierdzą, ze są zmęczone i mają już dość pracy najemnej. Często do tego dochodzą jeszcze problemy zdrowotne. Wydaje im się, że teraz należy im się odpoczynek. Drastyczna zmiana aktywności zawodowej w stan spoczynku (często na kanapie, albo w ogrodzie) nie jest jednak dobrym rozwiązaniem ani dla naszego zdrowia ani dla naszych finansów. Brakuje w Polsce przekonania, że do emerytury można się przygotować, a w stan spoczynku przechodzić sukcesywnie, podejmując coraz lżejsze zajęcia, albo krócej wykonując obowiązki dzienne. Pewnie, że nasi pracodawcy często nie zapewniają takich warunków pracy dla osób w wieku emerytalnym, wręcz słyszałam, że niektórzy pracodawcy „wypychają” seniorów na emeryturę, aby przyjąć młodszych i tańszych. Często przyszli emeryci poddają się temu, bo nie mają pomysłów na dalszą aktywność i lepiej jednak mieć jakieś źródło dochodów. Często też poddają się tym decyzjom, bo stan zdrowia już nie pozwala być aktywnym zawodowo.

Wniosek jest jeden: udana emerytura zależy od zdrowia i możliwości finansowych. W wielu krajach emerytura składa się z trzech filarów: państwowego, pracodawcy, własnych oszczędności. W Polsce większość emerytów bazuje tylko na jednym filarze, nie mając świadomości, że trzeba zadbać o własne oszczędności i o zdrowie. Wtedy długo będziemy się cieszyć konsumpcją na emeryturze.

A Ty jak zadbałeś o swoje oszczędności emerytalne i o swoje zdrowie? Masz już świadomość dbania o zdrowie i finanse? Podziel się w komentarzu swoimi przemyśleniami.

 • Zdrowie jest naj naj najważniejsze! Popieram 🙂

 • Zdrowie to podstawa naszego funkcjonowania, bez względu na wiek czy sytuację społeczną lub materialną.

 • Powoli zaczynam myśleć o emeryturze, ale właśnie w kategoriach zdrowego sposobu życia, oddaniu pasji i marzeniom, może nie w intensywny sposób, lecz wolniejszy i również dający satysfakcję. 🙂

 • Mi wydaje się, że ta korelacja między wykształceniem, a długością życia jest nieco uproszczona. Nie chodzi tylko o świadomość tego, jak nawyki żywieniowe wpływają na nasze życie, ale też po prostu rodzaj wykonywanej pracy. Nie oszukujmy się, fryzjerka po zawodówce prawodopodobnie będzie żyła dłużej i zdrowiej niż mechanik albo budowlaniec. 🙂 Nie mówiąc już o osobie, która wykonuje pracę biurową (a zatem ma to wyższe wykształcenie).

 • Nie myślę jeszcze o emeryturze, choć nie wyobrażam sobie siedzenia przed telewizorem na kanapie. Od zawsze prowadziłam aktywny tryb życia i taki pozostanie. Z pewnością to będzie czas podróży po świecie 🙂

 • Klaudia Kałążna

  Mi emerytura też kojarzy się z aktywnym etapem życia. Planuję właśnie wtedy dłużej pomieszać w moich ulubionych „ciepłych” miejscach. Już teraz rozglądam się za fajną nieruchomością, w której mogłabym spędzać na emeryturze (i wcześniej też!). Wydaje mi się, że brak równowagi między aktywnością fizyczna i umysłową oraz zadbanie o potrzeby emocjonalne i ducha niektórym nie pozwoli dożyć w pełnym zdrowiu do tego pieknego okresu życia.

 • Z tą aktywnością fizyczną to prawda, że dodaje nam energii ☺ Podobno też powinniśmy odpoczywać w całkowicie odmienny sposób niż pracujemy – czyli jeśli pracujemy przy biurku, to powinniśmy czas wolny spędzać aktywnie. U mnie działa ☺

 • Bebe Talent

  Wiadomo, że aby na emeryturze cieszyć się życiem i dobrym zdrowiem, trzeba o to zadbać odpowiednio wczesniej. A my w większości żyjemy dniem dzisiejszym, myśląc, że jakoś to będzie.

  • Joanna Postupalska-Bożek

   Dziękuje za komentarz. Tak jest – niby wszyscy o tym wiemy, a wielu nadal nic z tym nie robi. Zapraszam ponownie.

 • Dowiadujsie

  Ja na zus wcale nie liczę.

  • Joanna Postupalska-Bożek

   Pewnie jakaś tam emerytura z ZUS-u będzie. Lepiej jednak nie traktować jej jako podstawowe źródło utrzymania na emeryturze, a jedynie jako miły dodatek.

 • Bardzo przydatny kalkulator!

  • Joanna Postupalska-Bożek

   Też mi się podoba. I od razu można zajrzeć do fajnych produktów, które pomogą oszczędzać na emeryturę. Zapraszam.

 • Biorąc pod uwagę wieści z Zusu lepiej pomyśleć o oszczędzaniu na emeryturę wcześniej 😉 Niestety najczęściej zabieramy się za to, gdy już jest trochę za późno. Podobnie jest ze zdrowiem – zaczynamy o nie dbać, jak coś nam dolega. Mam nadzieję, że trendy związane ze zdrowym odżywianiem i stylem życia będą się utrzymywać i utrzymanie dobrej kondycji będzie czymś oczywistym, a nie chwilową modą.

 • Właśnie trzeci filar zajmuje moją główną uwagę, bo na pierwszy specjalnie nie liczę.