Czytam

Na tej stronie będę się z Tobą dzielić tym, co obecnie czytam. Mam ogromną nadzieję, że będę mogła zainspirować Cię ciekawą literaturą. Zazwyczaj czytam książki z obszaru finansów, rozwoju osobistego, prowadzenia biznesu.

Marzec 2019

Warren Farrell „Dlaczego mężczyźni zarabiają więcej”

Książka dla cierpliwych i lubiących różnego rodzaju badania. Dzieło naszpikowane tabelami, przykładami i analizami danych. Wszystko po to, by dojść do wniosku, że są wymierne powody, dla których faktycznie mężczyźni zarabiają więcej. Choć z drugiej strony w niektórych zawodach, branżach to mit – bo są takie specjalizacje, gdzie to właśnie kobiety wiodą finansowy prym. Jeśli lubisz lekkie poradniki, ten zdecydowanie nie jest dla Ciebie. Ja przebrnęłam i zapisałam kilka wniosków, które wydają się być dla postawionego w tytule pytania kluczowe.

 1. Badania i dane wskazują, że mężczyźni pracują w bardziej ryzykownych zawodach niż kobiety, często narażają swoje życie i zdrowie np. żołnierz, strażak, górnik. Gdyby kobieta zdecydowała się na pracę w tych zawodach, mogłaby zarabiać więcej, bez ponoszenia ryzyka utraty życia – zazwyczaj jednak, kiedy nawet zatrudni się w tych zawodach, to i tak  będzie pracować w bardziej komfortowych warunkach. Zarobki natomiast będzie mieć podobne do męskich.
 2. Kobiety powinny podejmować się pracy za granicą, zwłaszcza na początku kariery. To może nauczyć je otwartości, umiejętności słuchania i swobody działania, a także funkcjonowania w innej kulturze. Osobiście nie zgadzam się, by kobiety nie miały tych cech, ale autor reprezentuje takie podejście.
 3. Żona zarządzająca przedsiębiorstwem rzadko może pozwolić sobie na luksus posiadania męża pozostającego na „pełnym etacie w domu” i rzadko może udźwignąć ciężar niepracującego na etacie małżonka.
 4. Ludzie, którzy zarabiają więcej mają dłuższy staż w obecnym zawodzie, często też stawiają przed sobą ambitniejsze cele.
 5. Kobiety w miejscu pracy są bardziej wrażliwe, potrafią robić kilka rzeczy na raz, mężczyźni bardziej „hierarchiczni”.
 6. Kobiety bardziej skupiają się na współpracy, mężczyźni na współzawodnictwie.

To tylko niektóre przykłady porównania mężczyzn i kobiet w kontekście ich zarobków. W książce jest też mowa o ciekawym „genie mentora”, który posiadają mężczyźni, a także „genetycznej gwieździe” w przypadku kobiet. Obie te cechy mają duży wpływ na dochody.

Ciekawostka! Czy wiesz, że są badania, które wskazują, że osoby o atrakcyjnym wyglądzie zarabiają o 12% więcej od pozostałych? Tak. Uroda więc popłaca.

W książce jest też psychologiczny portret dyskryminacji kobiet i dyskryminacji mężczyzn. Poza tym można znaleźć odpowiedź na pytanie: jak połączyć karierę z posiadaniem rodziny i bezpieczeństwem finansowym.

Wszystkie zawarte powyżej porady wynikają z tej książki i nie są moimi pomysłami. Ja mam różnoraki stosunek do nich, jeśli chcesz o tym podyskutować, zapraszam do komentowania.

Luty 2019

Gary Keller, Jay Papason „Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć”.

Wspaniała książka, która wychodzi daleko poza ramy minimalizmu. Autorzy namawiają do jednej najważniejszej rzeczy zamiast wykonywania kilku zadań na raz. Książka obala wielozadaniowość. Autorzy podają zasady produktywności, zarządzania czasem , osiągania prawdziwych sukcesów .

A oto kilka ważnych lekcji i cytatów z tej książki – nic dodać, nic ująć.

 • Najważniejszy jest czas. Na sukces pracuje się stopniowo. Krok po kroku.
 • Jeśli dziś twoja firma nie wie, jaka jest jej jedna rzecz, to jedynym celem powinno być jej znalezienie.
 • Każdy człowiek ma mentora. Nikt nie odnosi sukcesu w pojedynkę.
 • Sukces wymaga skupienia na jednym celu.
 • Zasada Pareto: większość tego, co osiągamy jest wynikiem niewielkiej części tego, co robimy.
 • Tak wybieraj priorytety, aby został tylko jeden.
 • Ciągłe przełączanie się między zadaniami to strata czasu wynikająca z konieczności przystosowania się do nowych wymagań.
 • DYSCYPLINA i NAWYK

Zmuś się do dyscypliny przez dłuższy czas, a wejdzie Ci to w nawyk i przerodzi się w rutynę. Rutynowe działania wykonuje się prościej.

 • Jeśli chcesz w pełni wykorzystać dzień – najważniejsze zadania realizuj wcześniej.
 • Im silniej obciążony umysł, tym mniej przemyślane działania podejmujemy.
 • CZAS

Czas nie czeka na nikogo. Jeśli w imię jakiegoś celu odłożysz inne sprawy na później – może się okazać, że nigdy nie doczekają się realizacji.

 • CEL

Jeśli uświadomisz sobie, że urośniesz wraz z celem, który obierzesz, zaczniesz patrzeć na niego z innej perspektywy.

To tylko niektóre wspaniałe myśli z tej książki. Najpiękniejszy cytat wg mnie dotyczy marzeń:

„Do wielkiego sukcesu prowadzą tylko te działania, które są inspirowane WIELKIMI MARZENIAMI”

Poza tym znajdziesz tu decydujące pytanie, jakie warto sobie zadawać za każdym razem, gdy podejmujesz jakiekolwiek działania. Dowiesz się też, jak znaleźć na nie odpowiedź. Autorzy przedstawiają prostą zasadę trzech zobowiązań dla realizacji jednej rzeczy, podają też czterech złodziei produktywności. Na końcu książki wspaniałe ćwiczenia, które pozwolą wam na określenie jednej rzeczy. I co zainteresowani tą pozycją? Ja polecam ją bardzo gorąco.

Styczeń 2019

Izabela Wołyniec – Sobczak „Zawodowa odnowa”

To książka dla każdego, kto planuje podjąć nową pracę albo zmienić obecną. Absolutne kompendium wiedzy, które krok po kroku prowadzi przez proces rekrutacyjny od określenia mocnych stron, przez dokumenty rekrutacyjne, rozmowę i inne dodatkowe elementy. Przeczytałam tę książkę w zasadzie prawie jednym tchem, zrobiłam mnóstwo notatek i ważnych lekcji.

Dzięki tej książce w końcu będziesz wiedzieć jak przygotować prawidłowo CV, co w nim napisać i jak skonstruować poszczególne jego elementy. Autorka książki jest zwolenniczką dokumentów dopasowanych do ofert, minimum wymaganego przez pracodawcę, a nie opisywania całego życia. Rozważa też inne formy CV, oprócz tradycyjnego na papierze. Bardzo ciekawe pomysły !

Książka jest bardzo na czasie, uwzględnia budowanie marki osobistej w internecie. W dzisiejszych czasach to bardzo istotne, aby mieć profesjonalny profil na LinkedIn, Goldenline, a nawet na prywatnym facebooku. Autorka zwraca uwagę na szczegóły tych profili, które wpływają na postrzeganie kandydata na pracownika przez potencjalnych pracodawców. Warto być autentycznym, ale też nie chwalić się zbytnio udziałem w wydarzeniach, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoją markę.

Zmiana pracy czy pierwsza praca to często najważniejsza część naszego życia. Praca, a szczególnie wynegocjowane wynagrodzenie istotnie wpływa na jakość naszego życia. Tak więc wiele zależy od naszego pracodawcy, dlatego warto dbać o relacje z nim już od samego początku.

Zachęcam Cię do lektury tej książki i podziel się ze mną, jak ty ją odebrałeś.

Grudzień 2018

Brian Tracy & Michael Tracy „Nieograniczony sukces w sprzedaży”

Każdy z nas coś sprzedaje. Nie musisz prowadzić działalności handlowej, by być sprzedawcą. Prawie wszystkie obszary naszego życia to sprzedaż – najczęściej samego siebie. Co takiego jest w nas samych, aby sprzedaż realizować na jak najwyższym poziomie i mieć wspaniałe wyniki?

 • umiejetność słuchania

„Słuchanie jest potężnym narzędziem. Słuchając drugiego człowieka, wyrażasz mu swój szacunek. Sprawiasz, że rośnie jego poczucie własnej wartości. Staje się ważniejszy.”

 • umiejętność rozwiązywania problemów klientów
 • odpowiednie relacje z ludźmi
 • Twoja osobista reputacja

„Dan Sullivan, coach biznesowy, wymienia trzy sposoby budowy odpowiedniej reputacji w handlu: (1) Mów proszę i dziękuję. (2) Punktualność: zawsze pojawiaj się na spotkaniu na czas. (3) Dotrzymuj obietnic: zawsze rób to, do czego się zobowiązałeś. Brzmi to prosto, ale zaskakująco wielu handlowców zapomina o uprzejmości, spóźnia się i ie dotrzymuje obietnic złożonych w trakcie spotkania”

Czytam tę książkę, gdyż umiejętności sprzedażowe przydają się prawie w każdym obszarze naszego życia. Codziennie coś sprzedajesz. Książka ukazuje jak można wpływać na zachowanie klientów, jak prowadzić dobrą prezentację, finalizować sprzedaż, dostawać rekomendacje i polecenia, a nawet jak zarządzać czasem. Każdy rozdział zakończony jest ćwiczeniami. W książce jest wiele przykładów najlepszych praktyk, a przede wszystkim mnóstwo inspiracji, z której przecież słynie Brian Tracy.

Listopad 2018

Kamila Rowińska „Kobieta Niezależna”

To książka, którą powinna przeczytać każda kobieta. Ja moją „Kobietę Niezależną” czytałam już kilka razy i za każdym razem mnie inspiruje.

Dlaczego warto ją przeczytać?

 • poznasz prosty system zarządzania swoimi finansami, dowiesz się jak zarzadzać swoim budżetem domowym i uczyć dzieci dyscypliny finansowej,
 • odkryjesz, co Cię blokuje przed osiągnięciem sukcesu,
 • zrozumiesz, jakie role pełnisz w życiu i że można je łączyć,
 • zwiększysz swoją mobilizację i produktywność,
 • zwiększysz swoją pewność siebie,
 • nauczysz się dzielić obowiązki domowe z innymi domownikami.

W książce przeczytasz też inspirujące wywiady z kobietami, które już odniosły sukces. Poznasz historie tych kobiet, opowiadają o tym, jakie trudności napotkały i jak sobie z nimi świetnie poradziły.

„Kobieta Niezależna” to „samo mięso”, świetny poradnik, ktory warto czytać i wszystkie działania opisane przez Kamilę wprowadzać w życie. Przekonaj się sama!

Mając drugą połówkę można być także niezależną i wcale nie jest to książka feministyczna.

Październik 2018

Fryderyk Karzełek „Pieniądze są sexy”

Na Fryderyka natknęłam się przypadkiem. Któregoś ranka w lipcu br. ktoś z moich znajomych na FB udostępnił live z Fryderykiem. To było 20 minutowe spotkanie, z ciekawą opowieścią, sporą dawką wiedzy i inspiracji oraz zadaniem do wykonania. Postanowiłam posłuchać ponownie. Kolejny LIVE był o pieniądzach. Poszukałam i okazało się, że to rodzaj wyzwania, w którym ludzie spotykają się o 6 rano, aby wyrobić sobie nawyk wczesnego wstawania i dbania o siebie. Zaintrygowało mnie to wyzwanie i postanowiłam dołączyć. Do dziś jestem jednym z uczestników #klub555 , bo później wyzwanie zmieniło się na klub, nastąpiła zmiana z godz. 6 na 5:55, pojawiła się strona do rejestracji uczestnictwa. Same spotkania są o tyle ciekawe, że sporo z nich kreci się wokół spraw związanych z finansami, zarabianiem, zarządzaniem budżetem, co dodatkowo zmotywowało mnie do poszerzenia mojej wiedzy.

Autor spotkań Fryderyk Karzełek wydał mi się na tyle ciekawym człowiekiem, ze postanowiłam pójść dalej i kupiłam jego książkę. Autor przedstawia w niej, w jaki sposób on sam powoli „budził” się z przeciętności i jak zdał sobie sprawę, że pieniądze są głównym motorem życia i szczęścia. Pokazuje na swoim przykładzie na co zwrócić uwagę w drodze zwiększania swoich dochodów, a przede wszystkim pokazuje, ze czas i pieniądz to bardzo ważne elementy naszego życia.

Polecam książkę każdemu, kto szuka własnej finansowej ścieżki albo kto jeszcze nie wie, po co w życiu potrzebne są pieniądze.

Tak o książce pisze moja ulubiona księgarnia internetowa „Złote myśli””

Z„Pieniądze są sexy” czytelnik dowie się jak oszczędzać i pomnażać swoje aktywa, na czym polega dobra komunikacja, bez której nie da się zarabiać pieniądzy. Autor zdradza kilka trików, które pozwalają rozpoznać dobrego doradcę finansowego czy opłacalną i solidną franczyzę. Pokazuje też skuteczną drogę wyjścia ze spirali długów – pomógł już niejednemu Kowalskiemu w takiej sytuacji. Karzełek umie także barwnie opowiadać i chwalić się nie tylko swoimi sukcesami – w książce znajdziemy też ciekawe historie innych ludzi sukcesu, m.in. Piotra Pacygi, współzałożyciela i wiceprezesa DuoLife. Każdy kto sięgnie po książkę zyska elementarną wiedzę, jak poruszać się w meandrach świata, w którym rządzi pieniądz.

Pieniadze są sexy

Wrzesień 2018

Dale Carnegie „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”.

To książka, którą posiadam od wielu (kilkunastu) lat. Pewnie mam jeszcze jakieś stare wydanie, ale nie szkodzi. Ksiązka ta ma już swoją historię – po raz pierwszy ukazała się w 1937 roku, prawie 100 lat temu. Jednak czytając ją, absolutnie nie odnosisz wrażenia, że została napisana tak dawno. Dotyczy obszarów naprawdę ponadczasowych: komunikacji i relacji międzyludzkich. To co sprawdzało się 100 lat temu – naprawdę nadal działa.

Książka ta dotyczy sztuki nawiązywania kontaktów towarzyskich i służbowych, zjednywania sobie ludzi, jasnego wyrażania myśli czy przewodzenia innym ludziom. Podaje prawdy stare, proste, sprawdzające się w każdej sytuacji. Warto się z nimi zapoznać albo je odświeżyć. Współżycie z innymi ludźmi ma bowiem wpływ na wiele obszarów naszego życia: finanse, zdrowie, biznes, prace, itp. Autor przytacza w książce historie znanych ludzi sukcesu, np. Roosevelta, Clarka Gable’a czy Edisona.

„Nie można go kupić, wyżebrać, pożyczyć ani ukraść, ponieważ dla nikogo nie stanowi żadnej wartosci, dopóki się go nie podaruje”

Czy wiecie co to?

Uśmiech – czyli jeden ze sposobów, które sprawią, że ludzie będą Cię lubić.

Oprócz wielu wspaniałaych zasad autor podaje rady, jak przekonać innych do Twojego sposobu myślenia. Taka umiejętność na pewno przydaje się w dzisiejszych czasach.

Na przykład.

 1. Jedyny sposob, aby zwyciężyć w kłotni, to unikać jej.
 2. Okaż szacunek dla poglądów rozmówcy i nigdy nie mów mu: „Nie masz racji”.
 3. Sekret Sokratesa – jak najprędzej wydobądź z rozmówcy liczne „tak”
 4. Jak radzić sobie ze skargami – pozwól rozmówcy się wygadać.

Mam nadzieję, że zaszczepiłam Ci ciekawość i siegnięsz po tę pozycję. Jeśli cokolwiek w Twoim zyciu zależy od innych ludzi – koniecznie przeczytaj tę książkę.

Sierpień 2018

Robert T. Kiyosaki „Biedny ojciec, bogaty ojciec”

W tym miesiącu polecam Ci absolutny HIT.

Robert Kiyosaki podważył dotychczasowe poglądy milionów ludzi na całym świecie i zmienił ich sposób myślenia o pieniądzach. Jego spojrzenie na pieniądze i inwestowanie jest często sprzeczne z popularnymi poglądami, a on zasłużył sobie na swoją reputację: słynie z bezpośredniego stylu i kontrowersyjnych opinii. Na całym świecie jest uznawany za gorącego orędownika edukacji finansowej.

Kiyosaki, reprezentując czwarte pokolenie Amerykanów japońskiego pochodzenia, przedstawia siebie jako dowód na to, że właściwa postawa i twórcze myślenie mogą ukształtować naszą finansową kondycję. W wieku 47 lat przeszedł w „stan spoczynku” jako milioner. Od kilku lat jego książka zajmuje czołowe pozycje na różnych listach bestsellerów: „USA Today”, „Business Week”, „The Wall Street Journal”, „The New York Times”, „amazon.com” i innych. Autor wychował się na Hawajach. Na jego umiejętności, postawę i rozwój miało wpływ dwóch ojców. Jego biologiczny ojciec, wysoko edukowany i odnoszący zawodowe sukcesy, doradzał mu, aby z poświęceniem pracował za pieniądze i wspinał się po drabinie korporacji. Drugi, „bogaty” ojciec, który był ojcem szkolnego przyjaciela, uczył obu chłopców, aby nie pracowali za pieniądze, gdyż pieniądze powinny pracować dla nich. Bogaty ojciec pytał: „Dlaczego nie być właścicielem drabiny?”.

Biedny ojciec bogaty ojciec

Ta książka wstrząsnęła światem finansów – sprawdź dlaczego: Bogaty ojciec, biedny ojciec.

Lipiec 2018

Kamila Rowińska, Marcin Kokoszka „Coaching wart milion”

Książka ta opowiada historię człowieka, który w swoim życiu podejmował się wielu działalności, nie zawsze z sukcesami. Mało tego, działania jego doprowadziły go do milionowego długu. Książka opowiada o tym, jak Marcin rozwijał swoje biznesy, co doprowadziło go do zadłużenia i jakie lekcje wyciągnął z tych doświadczeń. Świetne studium biznesowego życia. Opowiada o człowieku niezwykle zdeterminowanym, poszukującym okazji, wykorzystującym każde warunki do zaistnienia i zarabiania. Pomimo młodego wieku i wielu porażek, wyciąga bardzo dojrzałe i odpowiedzialne wnioski.

„Kiedy idziesz tymi samymi ścieżkami co inni, raczej nie znajdziesz nic ciekawego. Dopiero, kiedy pójdziesz w miejsca nieznane – tam, gdzie nikt nie dotarł – masz szansę odkryć najlepsze okazy.”

Przeczytaj tę książkę i dowiedz się;
🎯 jak rozwijała się jego przedsiębiorczość?
🎯 jakie decyzje biznesowe doprowadziły go do milionowego długu i jak Ty masz ich uniknąć?
🎯 w jaki sposób wydostał się z kłopotów finansowych i mentalnych, oraz jak Ty masz to zrobić gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji.
🎯 jak zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę w prowadzeniu biznesu .
Zamów książkę „Coaching wart milion” 🔥🔥 , a będziesz bogatszy o nowe doświadczenia. Dodatkowo 100% zysku ze sprzedaży będzie przeznaczone na rzecz Fundacja Mam Marzenie.

coaching wart milion

Czerwiec 2018

Grant Cardone „Reguła 10”

„Reguła 10” to książka, ktora uswiadamia jak ważne w życiu jest zaangażowanie i szeroko zakrojone działania, aby osiągnąć cel / sukces / realizację marzeń. Sukces wg Cardone nie bierze się z przypadku, ale jest pochodną dyscypliny, wysiłku i działania. Bez działania nic się nie dzieje.

Książka udowadnia jak ważne jest koncentrowanie się na celu, jak również popełnianie błędów. Błędy pozwalają kreować nowe efekty, zwiększać efektywność dotychczasowych działań. Wszystko na zasadzie:

 • 10 x więcej,
 • 10 x szybciej,
 • 10 x częściej.

Autor książki ostrzega, aby nie popaść w przeciętność oraz namawia do bycia pierwszym, najlepszym, najszybszym, a także takim, który wyznacza trendy i nie zwraca uwagi na konkurencję (to konkurencja zacznie zwracać uwagę na Ciebie jeśli zaczniesz jej „zagrażać” i o to właśnie chodzi).

Cardone pokazuje, jak osiągnąć sukces niezależnie od środowiska, koniunktury, genów czy znajomości. To poradnik zachęcający do DOMINACJI, MAKSYMALNEGO ZAANGAŻOWANIA i SZEROKO ZAKROJONYCH DZIAŁAŃ.

Świetny poradnik dla tych, którzy „coś” robią, a efektów nie ma. Sprawdzisz tu jakie błędy popełniasz i w jakim kierunku pójść. Po każdym rozdziale zestaw ćwiczeń pozwala przełożyć wiedzę na własne podwórko. Polecam serdecznie.

Mnie książkę zarekomendowała znajoma Ania Lipowska Partycka https://www.facebook.com/alipowska1 . Dziękuję Aniu!

Cytat, który bardzo mi się spodobał:

„Choć bycie krytykowanym z pewnością nie jest najprzyjemniejszą rzeczą na świecie, mam dla Ciebie dobrą wiadomość: krytyka jest wyraźnym sygnałem, że jesteś na dobrej drodze. Niekoniecznie chcesz jej unikać; to raczej coś, czego musisz się spodziewać, kiedy już rozkręcisz się na dobre.”

Maj 2018

Marcin Iwuć „Jak zadbać o własne finanse?”

Książka napisana przez finansistę dla niefinansistów. Pomoże Ci w dokonywaniu mądrych wyborów – dzięki niej poprawisz stan swoich finansów, zapewnisz sobie finansowe bezpieczeństwo, a przede wszystkich znajdziesz gotowy plan działania, który krok po kroku zaprowadzi Cię do finansowego celu.

Znajdziesz tu sposoby obchodzenia się z pieniędzmi bez względu na aktualną koniunkturę na rynku – sposoby dobre w czasach prosperity, jak i spowolnienia gospodarczego.

Dzięki tej książce:

 • wzrośnie Twoja finansowa świadomość
 • będziesz mieć poczucie większej kontroli nad własnymi pieniędzmi
 • zacznie Ci przybywać oszczędności
 • zacznie Ci ubywać długów.

Autor pokazuje po kolei 10 kroków planu finansowego – wykonanie ich pozwoli Ci cieszyć się realizacją Twoich finansowych planów.

Ta książka to bardzo konkretny poradnik zapanowania nad finansami osobistymi. Ja osobiście uwielbiam metody Marcina i sama je propaguję, a także oczywiście korzystam z nich w praktyce.

Kwiecień 2018

Michał Szafrański „Finansowy Ninja”

To książka napisana przez niefinansistę dla NIEFINANSISTÓW. To kwintesencja wiedzy finansowej dla każdego. Autor Michał Szafrański , w lipcu 2012 roku założył blog www.jakoszczedzacpieniadze.pl , który odwiedza ponad 2 mln osób rocznie. Porzucił etat na rzecz edukacji finansowej i stał się autorytetem w dziedzinie MĄDREGO OSZCZĘDZANIA. Jego książka napisana jest prostym językiem, ale po jej przestudiowaniu (bo te książkę trzeba przerobić, a nie czytać) śmiało stwierdzam, że to kompletny poradnik finansowy. Poradnik uświadamiający, aby każdy był swoim własnym doradcą finansowym. Autor nie uważa, że oszczędzanie to najwazniejszy aspekt finansow osobistych, ważny jest rownież aspekt zarabiania i umiejętnego inwestowania. Według niego – i tutaj bardzo się z nim zgadzam – „bez oszczędzania i utrzymywania kosztów w ryzach trudno zgromadzić kapitał, ktory można by inwestować i pomnażać”. Dlatego oszczędzanie jest podstawowym i niezbędnym elementem strategii finansowej.

Książka jest wspaniale wydana pod względem wypunktowywania rzeczy ważnych. Poszczególne części są bardzo konkretne, poparte przykładami z życia, często wyliczeniami. Jest sporo ćwiczeń do zrobienia, ktore bardzo pomagają zrozumieć własne finanse osobiste. Uważam, że to pozycja, ktorą powinna posiadać każda rodzina / osoba w swojej bibliotece.

Ja studiuje ją, pomimo, że sama z wykształcenia i doświadczenia zawodowego jestem finansistką. Dzięki niej uczę się, w jaki sposob można taki trudny temat przekazać lekkim językiem, zrozumiałym dla każdego.

Finansowy Ninja

Trening finansowy

Marzec 2018

Dominika Nawrocka „Kobieta i pieniądze”

Zaczyna się od ćwiczeń. „Zacznij marzyć” – pisze Dominika. Ja sama już robiłam to ćwiczenie parę razy i za każdym razem określam na nowo po co żyję. „Naśladuj mężczyzn” – bo właśnie oni wykonują dobrze płatne zawody, potrafią inwestować, lubią zarabiać duże pieniądze. Dominika przedstawia swój plan budowania finansowej inteligencji, a przede wszystkim szczegółowo podaje, jakie 7 kroków trzeba wykonać, żeby być finansowo wyedukowaną. Podaje też definicję niezależności finansowej, a 7 kroków jest procesem do jej osiągnięcia. Z pewnością nie będzie łatwo i trzeba będzie wykonać sporo pracy, ale warto powoli przejść przez tę edukację i zacząć wprowadzać ją w życie.

Zresztą sama Dominika Nawrocka mówi, dlaczego napisała tę książkę: „Napisałam tę książkę, ponieważ zbyt wiele kobiet ma kłopoty finansowe, ktore wynikają z braku wiedzy i zaniedbań po ich stronie. Zastanawiało mnie, dlaczego tak niechętnie zajmujemy się własnymi pieniędzmi, skoro tak dobrze troszczymy się o najbliższych. Przecież pieniądze są nam potrzebne do dobrego życia.”

Autorka bardzo przystępnie uczy krok po kroku, jak zająć się swoimi finansami, aby wyjść na prostą w jak najkrótszym czasie. Polecam dla każdego. kogo celem jest finansowa niezależność.

Luty 2018

Kamila Rowińska, Kamila Kozioł „Dziennik Coachingowy. 365 pytań do twojego coacha”.

To nie książka, którą się czyta. To książka, którą się pisze.

Polecam Ci tę pozycje, gdyż sama zakończyłam roczną przygodę z wypełnianiem dziennika coachingowego. Zapytasz – ale o co ona ma wspólnego z finansami? Sporo. Uczy systematyczności, cierpliwości, determinacji. Dzięki niej wprowadzisz dobre nawyki, również finansowe. Sam/a zdecydujesz, co ważne dla Ciebie, a potem to zrealizujesz. Będzie Ci się chciało „chcieć”. W końcu określisz swoje cele, w tym finansowe, zaczniesz dokonywać wyborów dobrych dla Ciebie, a nie tylko dla innych.

Codzienne ćwiczenia zmuszają do zajęcia się sobą każdego dnia. Zaczniesz poświęcać czas na sprawy ważne dla Ciebie i Twojej przyszłości, zrzucisz balast niepotrzebnych spraw i będziesz wiedzieć, dokąd zmierzasz. Wiem, że dla wielu osób to trudne, ale Dziennik pomaga wypracować to, co dla Ciebie najważniejsze.

Ja, dzięki miedzy innymi dziennikowi, zaczęłam pisać tego bloga. Dlatego tak wiele mu zawdzięczam. Autorka Dziennika Kamila Rowińska prowadzi na facebook’u grupę wsparcia dla osób wypełniających dziennik. Możesz tam dołączyć, pytać, podglądać, czerpać inspiracje.

To bardzo przydatne narzędzie do zmiany w życiu, a przede wszystkim poznania samego siebie. W moim finansowym życiu również nastąpiły zmiany – dzielę się nimi z Tobą poniżej:

 1. Prowadzę budżet domowy w cyklu dziennym i sprawdzam w podziale na konta wg Harva Ekera jak wygląda rozkład co miesiąc; zoptymalizowałam wydatki.
 2. Robię audyty oszczędności raz na kwartał.
 3. Sprawdzam jak wygląda co miesiąc moja wartość netto, przez rok wzrosła o +12%.
 4. Osiągnęłam dodatkowe dochody z programów partnerskich i sprzedaży używanych rzeczy na Allegro, olx i fb.
 5. Spłaciłam zadłużenie na kartach kredytowych.
 6. Nadpłaciłam jeden kredyt konsumpcyjny.
 7. Podwyższyłam wartość srodków na IKZE, IKE, dokonywałam dobrych wyborów lokat, kontynuowałam dotychczasowe produkty inwestycyjne.

W książce jest również wiele ciekawych cytatów, a dla zwolenników malowania rysunki do kolorowania. Polecam serdecznie dla wszystkich chcących się rozwijać.

Link do książki tutaj: http://bit.ly/2jy1iUj 

http://bit.ly/2jy1iUj

Styczeń 2018

Brian Tracy „Plan lotu. Prawdziwy sekret sukcesu”

Styczeń to dla wielu z nas czas wyznaczania celów na nowy rok. Dlatego jest to idealny czas do zapoznania się z ta pozycją. Wszakże autor nie mówi w niej o pieniądzach, ale swietnie przekazuje zasady dobrego planowania i działania. Polecam tę pozycję wszystkim, którzy chcieliby dopiero zacząć przygodę z wytyczaniem celów i ich realizacją, bo jest to duża dawka motywacji. Każdy rozdział tej ksiązki jest naładowany praktycznymi wskazówkami, w jaki sposób przygotować się, wystartować i szczęśliwie wylądować u celu przeznaczenia. Autor zwraca szczególną uwagę na przeciwności losu, pokazując, jak skutecznie sobie z nimi radzić. Już sam spis treści jest planem działania.

Lubie tę książkę, gdyż mój egzemplarz kupiłam na jednym z seminariów Briana w Polsce i mam nawet własnoręczny autograf autora.

Cytat z książki, który jest kwintesencją motywacji:

„Każdy i na każdym kroku napotyka na trudności. Różnica między ludźmi sukcesu a nieudacznikami polega na tym, że ci pierwsi wykorzystują przeciwności, aby się wzmocnić, podczas gdy ci drudzy pozwalają, by problemy ich przytłoczyły, w efekcie czego są zniechęceni i brak im odwagi.”

Największą lekcją z tej książki dla mnie osobiście jest tytuł jednego z podrozdziałów: „Przyszłość należy do tych, którzy podejmują ryzyko”.

Brian Tracy i Joanna Postupalska-Bożek
Brian Tracy na konferencji w Warszawie w marcu 2017 roku (i skromna Ja).

    Brian Tracy Plan lotu

Grudzień 2017

MJ DeMarco „Fastlane Milionera”

Poleciła mi tę książkę zaprzyjaźniona blogerka finansowa. Zaczęłam czytać z ciekawości, a teraz czytam i coraz bardziej otwieram swój umysł na nowe metody budowania majątku, skutecznej sprzedaży i koncentrowaniu się na takich formach zarabiania, które naprawdę mają szansę na rozwój. Autor w bardzo ciekawy sposób ukazuje podział ludzi ze względu na ich poglądy na zarabianie i gospodarowanie pieniędzmi. Dzieli ich na „chodnikowców”, „slowlane” – czyli „bogać się powoli” i „fastlane” – czyli tych, którzy poznali już tajemnicę dojścia do dużych pieniędzy. Podawane są przykłady Billa Gatesa, czy Donalda Trampa. W trakcie czytania parę juz razy włączyła mi się lampka „wow – o to chodzi”. Pewnie nie raz będę się inspirować tą pozycją w moich wpisach na blogu i we własnych zasadach gospodarowania finansami. Warto sięgnąć po tę pozycję i rozszerzyć swoje dotychczasowe finansowe horyzonty. Ja czytam dalej, a potem raz jeszcze od początku 🙂

Listopad 2017

Steve Scott „Piętrzenie nawyków. 97 małych zmian, które odmienią twoje życie„.

Ciekawa pozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby wiele zmienić w swoich życiu, ale nie odnajdują determinacji w sobie do zmian. Steve Scott przedstawia proste strategie, które nawet najbardziej zabiegana osoba może zastosować. Co ciekawe, strategie te nie wymagają angażowania wiele czasu. Wyobraź sobie, że wprowadzasz w rozkładzie każdego dnia kilka bardzo drobnych zmian, takich jak wysłanie miłego SMS-a czy włożenie drobnych do skarbonki, i tworzysz z nich codzienny rytuał. W ten sposób możesz zmienić relacje z bliską Ci osobą albo zaoszczędzić na wakacje, a jednocześnie nie masz wrażenia, że zmieniasz zbyt wiele rzeczy naraz. W tej książce znajdziesz aż 97 propozycji drobnych nawyków, a także garść porad na temat wprowadzania ich w życie.

Październik 2017

Teraz – już po raz drugi – czytam książkę Kamili Rowińskiej „Zasługujesz na sukces”. Polecam wszystkim, którzy przygotowują się do rozpoczęcia swojej działalności lub chcą zwiększyć jej efektywność. Jest w niej wiele o sprzedaży, promocji, a nawet życiu po pracy.

Autorka wskazuje, jak ważne jest zdrowe odżywianie, sport, wsparcie rodziny. Energia wynika z harmonii życia zawodowego i osobistego. W książce znajdziesz też wywiady z osobami, które z powodzeniem prowadzą swoje biznesy w różnych branżach i różnych formach, na pewno zainspirują Cię ciekawe historie.

Wszystko napisane prostym językiem, bez zbędnego filozoficznego żargonu. Książka dla każdego. Zawiera m.in. 9 wywiadów z ludźmi sukcesu, płytę DVD oraz szereg porad jak sprzedawać, budować i zarządzać zespołem, zarządzać sobą w czasie, oraz zadbać o aspekty prawne i finansowe swojej działalności.