Czytam

 

Na tej stronie będę się z Tobą dzielić tym, co obecnie czytam. Mam ogromną nadzieję, że będę mogła zainspirować Cię ciekawą literaturą. Zazwyczaj czytam książki z obszaru finansów, rozwoju osobistego, prowadzenia biznesu.

Luty 2018

Kamila Rowińska, Kamila Kozioł „Dziennik Coachingowy. 365 pytań do twojego coacha”.

To nie książka, którą się czyta. To książka, którą się pisze.

Polecam Ci tę pozycje, gdyż sama zakończyłam roczną przygodę z wypełnianiem dziennika coachingowego. Zapytasz – ale o co ona ma wspólnego z finansami? Sporo. Uczy systematyczności, cierpliwości, determinacji. Dzięki niej wprowadzisz dobre nawyki, również finansowe. Sam/a zdecydujesz, co ważne dla Ciebie, a potem to zrealizujesz. Będzie Ci się chciało „chcieć”. W końcu określisz swoje cele, w tym finansowe, zaczniesz dokonywać wyborów dobrych dla Ciebie, a nie tylko dla innych.

Codzienne ćwiczenia zmuszają do zajęcia się sobą każdego dnia. Zaczniesz poświęcać czas na sprawy ważne dla Ciebie i Twojej przyszłości, zrzucisz balast niepotrzebnych spraw i będziesz wiedzieć, dokąd zmierzasz. Wiem, że dla wielu osób to trudne, ale Dziennik pomaga wypracować to, co dla Ciebie najważniejsze.

Ja, dzięki miedzy innymi dziennikowi, zaczęłam pisać tego bloga. Dlatego tak wiele mu zawdzięczam. Autorka Dziennika Kamila Rowińska prowadzi na facebook’u grupę wsparcia dla osób wypełniających dziennik. Możesz tam dołączyć, pytać, podglądać, czerpać inspiracje.

To bardzo przydatne narzędzie do zmiany w życiu, a przede wszystkim poznania samego siebie. W moim finansowym życiu również nastąpiły zmiany – dzielę się nimi z Tobą poniżej:

 1. Prowadzę budżet domowy w cyklu dziennym i sprawdzam w podziale na konta wg Harva Ekera jak wygląda rozkład co miesiąc; zoptymalizowałam wydatki.
 2. Robię audyty oszczędności raz na kwartał.
 3. Sprawdzam jak wygląda co miesiąc moja wartość netto, przez rok wzrosła o +12%.
 4. Osiągnęłam dodatkowe dochody z programów partnerskich i sprzedaży używanych rzeczy na Allegro, olx i fb.
 5. Spłaciłam zadłużenie na kartach kredytowych.
 6. Nadpłaciłam jeden kredyt konsumpcyjny.
 7. Podwyższyłam wartość srodków na IKZE, IKE, dokonywałam dobrych wyborów lokat, kontynuowałam dotychczasowe produkty inwestycyjne.

W książce jest również wiele ciekawych cytatów, a dla zwolenników malowania rysunki do kolorowania. Polecam serdecznie dla wszystkich chcących się rozwijać.

Link do książki tutaj: http://bit.ly/2jy1iUj 

http://bit.ly/2jy1iUj

Styczeń 2018

Brian Tracy „Plan lotu. Prawdziwy sekret sukcesu”

Styczeń to dla wielu z nas czas wyznaczania celów na nowy rok. Dlatego jest to idealny czas do zapoznania się z ta pozycją. Wszakże autor nie mówi w niej o pieniądzach, ale swietnie przekazuje zasady dobrego planowania i działania. Polecam tę pozycję wszystkim, którzy chcieliby dopiero zacząć przygodę z wytyczaniem celów i ich realizacją, bo jest to duża dawka motywacji. Każdy rozdział tej ksiązki jest naładowany praktycznymi wskazówkami, w jaki sposób przygotować się, wystartować i szczęśliwie wylądować u celu przeznaczenia. Autor zwraca szczególną uwagę na przeciwności losu, pokazując, jak skutecznie sobie z nimi radzić. Już sam spis treści jest planem działania.

Lubie tę książkę, gdyż mój egzemplarz kupiłam na jednym z seminariów Briana w Polsce i mam nawet własnoręczny autograf autora.

Cytat z książki, który jest kwintesencją motywacji:

„Każdy i na każdym kroku napotyka na trudności. Różnica między ludźmi sukcesu a nieudacznikami polega na tym, że ci pierwsi wykorzystują przeciwności, aby się wzmocnić, podczas gdy ci drudzy pozwalają, by problemy ich przytłoczyły, w efekcie czego są zniechęceni i brak im odwagi.”

Największą lekcją z tej książki dla mnie osobiście jest tytuł jednego z podrozdziałów: „Przyszłość należy do tych, którzy podejmują ryzyko”.

Brian Tracy i Joanna Postupalska-Bożek
Brian Tracy na konferencji w Warszawie w marcu 2017 roku (i skromna Ja).

    Brian Tracy Plan lotu

Grudzień 2017

MJ DeMarco „Fastlane Milionera”

Poleciła mi tę książkę zaprzyjaźniona blogerka finansowa. Zaczęłam czytać z ciekawości, a teraz czytam i coraz bardziej otwieram swój umysł na nowe metody budowania majątku, skutecznej sprzedaży i koncentrowaniu się na takich formach zarabiania, które naprawdę mają szansę na rozwój. Autor w bardzo ciekawy sposób ukazuje podział ludzi ze względu na ich poglądy na zarabianie i gospodarowanie pieniędzmi. Dzieli ich na „chodnikowców”, „slowlane” – czyli „bogać się powoli” i „fastlane” – czyli tych, którzy poznali już tajemnicę dojścia do dużych pieniędzy. Podawane są przykłady Billa Gatesa, czy Donalda Trampa. W trakcie czytania parę juz razy włączyła mi się lampka „wow – o to chodzi”. Pewnie nie raz będę się inspirować tą pozycją w moich wpisach na blogu i we własnych zasadach gospodarowania finansami. Warto sięgnąć po tę pozycję i rozszerzyć swoje dotychczasowe finansowe horyzonty. Ja czytam dalej, a potem raz jeszcze od początku 🙂

Listopad 2017

Steve Scott „Piętrzenie nawyków. 97 małych zmian, które odmienią twoje życie„.

Ciekawa pozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby wiele zmienić w swoich życiu, ale nie odnajdują determinacji w sobie do zmian. Steve Scott przedstawia proste strategie, które nawet najbardziej zabiegana osoba może zastosować. Co ciekawe, strategie te nie wymagają angażowania wiele czasu. Wyobraź sobie, że wprowadzasz w rozkładzie każdego dnia kilka bardzo drobnych zmian, takich jak wysłanie miłego SMS-a czy włożenie drobnych do skarbonki, i tworzysz z nich codzienny rytuał. W ten sposób możesz zmienić relacje z bliską Ci osobą albo zaoszczędzić na wakacje, a jednocześnie nie masz wrażenia, że zmieniasz zbyt wiele rzeczy naraz. W tej książce znajdziesz aż 97 propozycji drobnych nawyków, a także garść porad na temat wprowadzania ich w życie.

Październik 2017

Teraz – już po raz drugi – czytam książkę Kamili Rowińskiej „Zasługujesz na sukces”. Polecam wszystkim, którzy przygotowują się do rozpoczęcia swojej działalności lub chcą zwiększyć jej efektywność. Jest w niej wiele o sprzedaży, promocji, a nawet życiu po pracy.

Autorka wskazuje, jak ważne jest zdrowe odżywianie, sport, wsparcie rodziny. Energia wynika z harmonii życia zawodowego i osobistego. W książce znajdziesz też wywiady z osobami, które z powodzeniem prowadzą swoje biznesy w różnych branżach i różnych formach, na pewno zainspirują Cię ciekawe historie.

Wszystko napisane prostym językiem, bez zbędnego filozoficznego żargonu. Książka dla każdego. Zawiera m.in. 9 wywiadów z ludźmi sukcesu, płytę DVD oraz szereg porad jak sprzedawać, budować i zarządzać zespołem, zarządzać sobą w czasie, oraz zadbać o aspekty prawne i finansowe swojej działalności.

 

 

 • Agnieszka Osińska-Szpur

  Ciekawe zestawienie 🙂 Mnie ciekawią te z zakresu „rozwój osobisty!” Trendy Mama

 • Świetne pozycje – tylko polecić! 🙂

 • Małe zmiany kluczem sukcesu, nie trzeba wielkich działań, a właśnie małymi krokami docierać do wspaniałych efektów. 🙂

 • Angelika Fronia

  Jak tylko wpadnie mi w ręce jedna z tych książek to chętnie przeczytam:)

 • Hej! Również przeczytałem „Fastlane Milionera” w grudniu tego roku, co za zbieg okoliczności 🙂
  Teraz trochę inaczej patrzę na budowanie wolności finansowej. Wszystko zaczęło układać się w spójna całość.

 • Te Nawyki wydają się ciekawe…

 • Anna Koronowska

  Ja bym poczytała 97 nawyków! Pozdrawiam i dziękuję za wskazówki!

 • Justpoint Ofview

  Ciekawe propozycje, chętnie po nie sięgnę 🙂