9 zasad stabilności finansowej

Na początku lipca publikowałam codziennie wieczorem o godz. 20 tajemnicze zasady. W sumie nie były takie tajemnicze, bo wynikały z dobrych zasad, jakie sama w życiu stosuję: 9 zasad stabilności finansowej. Moich zasad. Dzięki nim moje finanse po prostu są lepiej zarządzane, wartość osobista netto wzrasta, a ja wiem co robić, aby nie ulegać emocjom podczas zakupów. Tego naprawdę można się nauczyć – jestem tego żywym przykładem. Poniżej 9 MOICH ZASAD STABILNOŚCI FINANSOWEJ.

ZASADY FINANSE - zasada stabilności finansowej

1) STWÓRZ PLAN GROMADZENIA OSZCZĘDNOŚCI

To pierwsza podstawowa zasada stabilności finansowej. Bez planu daleko nie zajedziesz. Jak to zrobić?

1. Podsumuj swoje oszczędności – ile odłożyłeś w tym miesiącu?
Jeśli prowadzisz budżet i do tego automatycznie przekazujesz oszczędności na odpowiednie konta – będziesz znać odpowiedź na to pytanie. Warto wiedzieć, jaki procent Twoich dochodów przeznaczasz na oszczędzanie. Zacznij od niewielkiej kwoty. Warto odkładać co najmniej 10% dochodów miesięcznych, ale jeśli dopiero zaczynasz – zacznij nawet od 1-3%. Na początek to wystarczy.
WAŻNE! Generuj oszczędności zaraz po wpływie wynagrodzenia na Twoje konto. Nigdy odwrotnie. Tylko w ten sposób zapewniasz sobie pieniądze do odłożenia na przyszłość.
Niektórzy stosują zasadę – odłożę wtedy, jak mi coś zostanie. Uwierz mi, w ciągu 30 dni zawsze znajdzie się pokusa, abyś wydał te pieniądze. Zadbaj o odłożenie danej kwoty zaraz po wpływie wynagrodzenia na konto. Dodatkowo, ten proces warto zautomatyzować.

2.  Automatyzacja oszczędzania
Ustaw zlecenie stałe / przelew cykliczny na swoim rachunku w banku w taki sposób, aby przelewał oszczędności co miesiąc po wpływie wynagrodzenia (np. t+1). Można to zaplanować, zwłaszcza, że pracując na etacie dostajesz wynagrodzenie co miesiąc tego samego dnia. Osoby osiągające nieregularne dochody tez mogą planować przelewy na konta oszczędnościowe. Można odnieść się do średniego dochodu np. z ostatniego kwartału, a bardziej zapobiegliwi mogą odnosić się do minimalnego dochodu w tym czasie. Prowadząc działalność gospodarczą, nawet jednoosobową, warto sobie również wypłacać pensję i utrzymywać finansową dyscyplinę.
Zobacz co napisała jedna z czytelniczek pod tym artykułem https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2017/11/nawyki-finansowe/ :
„Bardzo ciekawa lektura. Ja mam jeszcze jeden nawyk: przelewam oszczędności na inne konto nie na koniec miesiąca, ale na początku – zaraz po wypłacie. Na podstawie poprzednich miesięcy i zaplanowanych wydatków wiem ile mniej więcej tego miesiąca uda mi się odłożyć a wówczas rozsądniej gospodaruję pozostałymi na koncie „roboczym” pieniędzmi. Pozdrawiam!”

3. Powiększaj kwoty miesięcznych oszczędności co jakiś czas.
Przelicz i zastanów się, czy w przyszłym miesiącu nie mógłbyś zwiększyć kwoty o 10%. Jeśli dziś oszczędzasz 100 zł miesięcznie, to pozwól sobie raz na jakiś czas zwiększać kwotę. W tym miesiącu będzie to 110 zł. Sprawdź w kolejnym kwartale, czy znów możesz zwiększyć kwotę. W ten sposób dojdziesz np. do 10% dochodu, który np. jest Twoim rocznym planem oszczędnościowym.

Zasada stabilności finansowej - zbieraj paragony

2) ZBIERAJ PARAGONY

1. Naucz się zbierać paragony.
Ta zasada pomoże Ci zapanować nad wydatkami. Na początek podsumuj paragony z jednego dnia. Zrób podsumowanie i analizę. Podziel je na wydatki na życie i te, które okazaly się zbędne – często jest tak, że kupujemy pod wpływem emocji, a później okazuje się, że to nie było nam potrzebne. Wiele osób korzysta ze zwrotów, ale wiele po prostu zapomina o bezsensownym wydatku, nie analizuje problemu i następnym razem znów kupuje pod wpływem emocji. Analiza paragonów potrzebna jest nie tylko do przemyśleń.

2. Dzięki zbieranym paragonom zapanujesz nad wydatkami, podzielisz je na kategorie, umieścisz w arkuszu budżetowym. Sprawdź, do czego mi służą paragony i jak prowadzę swój budżet: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2018/04/metody-prowadzenia-domowego-budzetu/

3. Nanoś wartości z paragonow na arkusz lub kartkę. Zobacz, na co wydajesz i zastanów się, czy warto coś zmienić. Kontynuuj to ćwiczenie, dopóki nie zobaczysz efektów np. przez tydzień. I co udało Ci się zaobserwować?

BUDŻET - zasada stabilności finansowej

3) PROWADŹ DOMOWY BUDŻET

1. Wydajesz za dużo? Już wiesz, że raczej tak. Niestety jeszcze nie wiesz, jak to zmienić.
2. Dokładnie zaplanuj ile chcesz wydawać w każdej kategorii, a następnie sprawdź, jak poszła realizacja. Trzymaj finansową dyscyplinę. To się opłaca.
3. Określ sens prowadzenia tego budżetu. Jedna z czytelniczek mojego bloga tak go określiła:

„Systematyczne prowadzenie budżetu domowego pozwala kontrolować stałe wydatki jak również przyjrzeć się tym mniejszym. Często zastanawiamy się na co wydaliśmy pewne kwoty, a systematyczne zapiski pozwalają zweryfikować czy dany zakup był na pewno potrzebny, tak aby w konsekwencji ograniczyć niepotrzebne wydatki w przyszłości!”

Komentarz pochodzi z tego wpisu na moim blogu: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2017/08/sens-prowadzenia-domowego-budzetu/

4) OSZCZĘDNOŚCI = ZAROBKI – WYDATKI

To naprawdę ZŁOTA ZASADA!

Przyglądając się temu równaniu można zauważyć, że oszczędności pojawią się wtedy, kiedy dochody będą większe od wydatków albo wydatki mniejsze od dochodów. W pozostałych wypadkach zamiast oszczędności pojawi się zobowiązanie (dług).
Najczęściej na pytanie „dlaczego nie oszczędzasz” ludzie odpowiadają „Za mało zarabiam”. Kiedy jednak dostają podwyżkę, premię lub zmieniają pracę na lepszą, nie zmieniają swojego nawyku wydawania pieniędzy.
Często wraz ze wzrostem dochodu pojawiają się nowe wydatki, nowe raty kredytów, itp. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia często pojawia się wzrost konsumpcji. To jednak nie prowadzi do nadwyżek, ale do takiej samej sytuacji jak przed podwyżką – nadal nie mamy żadnych nadwyżek generujących oszczędności.
Wiecej na ten temat pisałam tutaj : https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2017/09/oszczedzanie-od-podstaw/
Komentarz jednej z czytelniczek do powyższego artykułu utwierdza w przekonaniu, że warto generować nadwyżki finansowe:

„Dokładnie, trzeba zmienić mindset.
Ja nigdy wcześniej nie myślałam o oszczędzaniu, zajęło mi ponad rok, żeby zmienić przekonania i działania i polubić je i teraz oszczędzanie i życie tak, by coś odłożyć stało się dla mnie przyjemnością i fajnym celem :)”

Zobacz, co może się zadziać, jeśli wraz ze wzrostem dochodów wzrastają wydatki. Popełniłam dość obszerną rozprawkę na ten temat ostatnio i czekam z niecierpliwością na Wasze komentarze: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2018/07/inflacja-zycia/

SHOPPING LISTS - zasada stabilności finansowej
5) PLANY – LISTY ZAKUPÓW I ZACHCIANEK

Chcesz zmniejszyć wydatki na życie?

Planuj – sporządzaj listy zakupów i listy zachcianek.

I trzymaj się tych list. To naprawdę świetna zasada.
Listy zakupów warto sporządzać w stosunku do rzeczy niezbędnych np. jedzenia. Jeśli masz jakieś pomysły na zakupy nie pierwszej potrzeby, zastosuj drugą listę „zachcianki”.

Nie realizuj listy „zachcianki” od razu, poczekaj tydzień, dwa tygodnie i sprawdź, czy nadal chcesz to kupić. Może się okazać, że to były tylko emocje i tak naprawdę nie potrzebujesz tych rzeczy.

Nie mam żadnych strategii na prowadzenie listy zakupów. Ja moje przygotowuję na kartce. Kartka zawsze leży w kuchni i każdy z domowników może tam dopisać produkty, jeśli uzna, że należy je kupić. Osoba robiąca zakupy zawsze dokonuje sczytania listy i decyduje, co ostatecznie na niej się znajdzie. Najważniejsze, żeby planować i trzymać się tej listy.

Mnogość produktów na pułkach sprawia, że producenci żywności prześcigają się w wymyślaniu sposobów, które sprawią, że klient wybierze właśnie ich produkt. Niestety, nieświadomi istnienia tego typu podstępu, często dajemy złapać się w tego typu pułapkę marketingową. Gdy wpadniemy już w pułapkę zastawioną na nas przez producentów, bardzo często żałujemy swojej pochopnej decyzji. Okazuje się, że daliśmy się nabrać i kupiliśmy produkt, który tak naprawdę nie jest nam potrzebny lub kupiliśmy czegoś za dużo. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam dobrze zrobiona lista zakupów. Jeśli idziemy przez sklep z listą rzeczy do kupienia w ręku, istnieje mniejsza szansa, że damy złapać się w pułapkę.

6) NAJPIERW PŁAĆ SOBIE, POTEM WYDAWAJ

To podstawowa zasada budowania majątku. Zadbaj na wstępie o własne oszczędności, własną przyszłość, a dopiero później resztę rozdaj innym. Pamiętaj o tej zasadzie. Polecam mój artykuł o tym w jaki sposób najpierw płacić sobie: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2017/08/proste-sposoby-na-odozenie-pieniedzy/
Pod powyższym artykułem możesz wyliczyć (dostępny kalkulator), jak długo musisz oszczędzać, aby uzbierać interesującą Cię kwotę.

Nagroda - zasada stabilności finansowej

7) NAGRADZA J SIĘ ZA OSIĄGNIĘCIE FINANSOWYCH CELÓW

Oszczędzanie powinno być przyjemnością, nie tylko obowiązkiem. Oszczędzasz na różne cele długo i krótkoterminowe. Możesz zaoszczędzić też na nagrodę.
Zaplanuj swoje finansowe cele, a po ich osiągnieciu spraw sobie nagrodę. Ja w ubiegłym roku za osiagniecie celów kupiłam komputer MacBook Air, o którym od dawna marzyłam, ale nie był priorytetem na liście wydatków. Obiecałam sobie jednak, ze po osiagnięciu swoich celów, również finansowych, otrzymam nagrodę. Pisałam o tym tutaj, zapraszam: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2017/12/podsumowanie/
Takie podsumowania warto robić, później planować następne działania i nagradzać się za osiągnięcie celów. To ważna zasada.

8) ZWIEKSZAJ PRZYCHODY, ODKŁADAJ NADWYŻKI

Jeśli możesz zwiększaj przychody. To najlepszy sposób na wygenerowanie dodatkowego kapitału. Oczywiście jeśli w ślad za tym nie idą większe wydatki. Wtedy dopada Cię inflacja zycia: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2018/07/inflacja-zycia/
Wzrost dochodów to najlepsza strategia na świecie, choć najtrudniejsza, zwłaszcza dla osób pracujących na etacie. Ale i dla nich są sposoby.
Ważne, aby rożnica miedzy zarobkiem a wydatkami była jak największa. Wtedy zaczynasz gromadzić majątek, a nie tylko niepotrzebne rzeczy. Zobacz jakie dodatkowe dochody można osiągnąć oprócz etatu: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2018/03/dochody-inne-niz-etat/
Jest tego znacznie więcej – możesz użyć swojej wyobraźni i poszukać własnych metod.
Koniecznie sprawdzaj swoje postępy w budowaniu swojego majątku i sprawdzaj swoją wartość osobistą netto. Sprawdź jak to robić , pisałam o tym tutaj: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2017/10/wartosc-osobista-netto-monitorujemy-majatek/

EDUKACJA - zasada stabilnosci finansowej

9) EDUKACJA FINANSOWA

Edukacja to Twój olej w finansowej podróży przez życie.
Cały czas inwestuj w kompetencje. Tylko w ten sposób nauczysz się coraz mądrzej zarządzać finansami i zarabiać większe pieniądze. Nikt nie zapłaci Ci za wiedzę zdobytą w trakcie szkolnej edukacji. To za mało. Całe życie trzeba uczyć się, czytać, szkolić, interesować tematyką finansów i nie tylko. Pomimo mojego wykszatłcenia i doświadczenia, cały czas zwiększam swoją wiedzę. Aktualnie przerabiam kurs „Kobieta Niezależna” Kamili Rowińskiej, gdzie uczę się nie tylko jej metod zarządzania finansami, analizuję też przekonania o pieniądzach, uczę się delegowania zadań i pewności siebie.
Na edukację zawsze warto wydawać pieniądze, bo to inwestycja na przyszłość, która powinna zwrócić się z nawiązką. To również wspaniała zasada.

Warto kierować się postawą znanych milionerów:
1. Oni są zawsze głodni wiedzy i nowych doświadczeń,
2. Czytają książki, słuchają ekspertów,
3. Są zaprogramowani na pomnażanie pieniędzy , a nie ich wydawanie,
4. Najczęściej tworzą biznesy w taki sposób, aby dać innym wartości, za które ktoś chciałby zapłacić.
A to już moja zasada: najpierw oszczędzaj, ucz się, a potem inwestuj. Naucz się najpierw jak inwestować, dopiero to zrób.
Więcej inspiracji w moim artykule: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2018/01/edukacja/

A jak tam Twoje zasady? Masz własne, czy chętnie skorzystasz z powyższych? Podziel się w komentarzu.

Która zasada najbardziej do Ciebie przemawia?

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.