Poduszka finansowa


Myślisz o zmianach? Masz przed sobą niepewny finansowo okres, bo np. chcesz zmienić pracę?

Pomyśl najpierw o zabezpieczeniu.

Kiedy myślisz o zmianie, zawsze zastanów się, ile to będzie kosztować i czy masz na to pieniądze. Zresztą życie jest tak nieprzewidywalne, że zmiana może nastąpić niespodziewanie. Może to być zmiana związana z finansami.

Czy słyszałeś, że ktoś z dnia na dzień stracił pracę? Albo mąż niepracującej żony zmarł i nie pozostawił żadnego zabezpieczenia? Takie rzeczy się zdarzają, ale można się przed nimi zabezpieczyć.

Jeśli wiesz, że możesz jakiś czas pozostawać bez dochodu, najpierw w tym celu utwórz poduszkę finansową.

PODUSZKA FINANSOWA – co to jest?

Poduszka finansowa to środki, z których będziesz korzystać w czasie, kiedy pozostajesz bez pracy lub twoja firma nie przynosi dochodów lub w innych sytuacjach, nawet losowych, kiedy musisz z czegoś żyć, a nie możesz pracować.

W mojej opinii sprawa jest bardzo indywidualna. Im większą poduszkę będziesz mieć, tym bardziej komfortowo będziesz się czuć. Ja sama byłam kiedyś w sytuacji, że firma, w której pracowałam kilkanaście lat, stanęła przed perspektywą likwidacji. Zaczęłam szukać nowej pracy, ale ze względu na fakt, że miałam zbudowaną poduszkę finansową, nie przeżywałam bardzo faktu, że mogę na jakiś czas zostać bez dochodu. Taki brak presji pozwolił mi bardziej racjonalnie myśleć i podejmować decyzje zgodne z moimi oczekiwaniami. Gdybym nie miała tej poduszki, pewnie przyjęłabym pierwszą lepszą propozycję pracy, aby mieć jakiś dochód.

Poduszka finansowa pozwoliła mi na:

  • Spokojne poszukiwanie nowej pracy zgodnej z moimi oczekiwaniami i kompetencjami.
  • Prowadzenie negocjacji z nowym pracodawcą  – to, co miałam do stracenia, to tylko pozostawanie bez pracy jeszcze przez jakiś czas.
  • Prowadzenie normalnego życia bez konieczności poszukiwania pożyczek, sięgania po kartę kredytową, limit w rachunku czy nawet (o zgrozo!) „chwilówkę”.
  • Zachowanie własnej wartości i spokój wewnętrzny.
  • Planowanie, a nie działanie na goraco.

Na jak długo powinna ci wystarczyć taka poduszka?

Są różne szkoły na temat tego, ile pieniędzy należy mieć odłożone na takiej poduszce. Jedni twierdzą, że 3 miesięczną pensję, inni, że 6 miesięcy to okres, w którym szuka się nowej pracy, często też poleca się utworzenie poduszki w wysokości 12 pensji miesięcznych. Zwłaszcza, jeśli chcesz otworzyć działalność gospodarczą to pomyśl o poduszce conajmniej na 12 miesięcy, może nawet 2 lata.

W zasadzie to zależy od twojego zawodu, determinacji, sytuacji na rynku pracy, branży. Przyjmijmy, że taką optymalną kwotą będzie kwota równa twoich 6-miesiecznych wydatków. 

Jak to obliczyć?

Najszybciej to zrobisz na podstawie informacji z twojego budżetu. Zobacz, jaka jest średnia wysokość twoich miesięcznych wydatków i pomnóż ją przez sześć. Otrzymasz kwotę, jaką powinieneś mieć zgromadzoną na poduszce finansowej. 

Jeśli tworzysz poduszkę razem z partnerem, zrób to samo w odniesieniu do partnera albo po prostu połączcie swoje wydatki i też pomnóżcie przez sześć. 

W czasie korzystania z poduszki…

W okresie, kiedy musisz sięgnąć po środki zgromadzone na poduszce finansowej, przechodzisz w tzw. tryb awaryjny. Polega on na tym, że ponosisz tylko takie wydatki, które są niezbędne, natomiast wszelkie oszczędzanie i inne wydatki, bez których chwilowo możesz się obejść – odłóż na czas, kiedy sytuacja ponownie wróci do normy.

Poduszka bezpieczeństwa jest jak tarcza, która daje ci poczucie pewności siebie i zwiększa twoją odwagę, przede wszystkim na rynku pracy. Sprawia, że pomimo chwilowych kłopotów, działasz skutecznie we wszystkich obszarach twojego życia. 

PODUSZKA FINANSOWA nie jest inwestycją

Są to środki, które mają służyć na wypadek jakiejś „awarii”, często niespodziewanej, więc powinny być płynne i łatwo dostępne. Często środki te nazywane są także „funduszem bezpieczeństwa”. Dlatego też, nie powinny one być inwestowane, ale odłożone na bezpiecznych produktach typu: lokaty, konta oszczędnościowe, ewentualne fundusz inwestycyjny pieniężny / gotówkowy. 

Zanim sięgniesz po te pieniądze, pomyśl czy na pewno o to ci chodziło w zebraniu tego funduszu. 

„Fundusz bezpieczeństwa to mur obronny, który chroni ciebie i twoją rodzinę. Jeśli wykorzystasz część środków, musisz go jak najszybciej uzupełnić”.

Marcin Iwuć

Skąd wziąć środki na budowanie poduszki finansowej? 

Na początku zadaj sobie pytane, czy w ogóle masz jakieś oszczędności. Jeśli nie masz nawyku oszczędzania, nie wiesz jak to robić, spróbuj na początek odłożyć 1 tys. zł – 2 tys. zł. Nie można tego jeszcze nazwać poduszką bezpieczeństwa, ale będzie to coś w rodzaju „funduszu awaryjnego” na wypadek zawirowań finansowych. Jeśli masz długi, fundusz awaryjny będzie podstawowym zabezpieczeniem przed kolejnymi pożyczkami. 

Warto również pamiętać, że w procesie budowania poduszki finansowej ważna jest twoja aktualna wartość netto – możesz poczytać o niej tutaj:

i twoje ewentualne zobowiązania finansowe. Im szybciej wyeliminujesz kosztowne odsetki, prowizje i opłaty związane z obsługą długów, tym szybciej zbudujesz swoją finansową poduszkę. Oznacza to, że zamiast kosztów obsługi długów możesz zacząć te pieniądze oszczędzać. Na inwestycje będzie jeszcze czas. Poduszka to podstawa, którą powinieneś mieć, aby czuć się pewnie w realizacji swoich finansowych celów i kariery.

„Rozpoczynanie inwestowania, podczas gdy w finansach domowych panuje spory bałagan, jest skrajnym brakiem odpowiedzialności. Jeśli masz długi, to najlepszą inwestycją jest ich spłata oraz budowa solidnej finansowej “poduszki bezpieczeństwa”.

Michał Szafrański

Najlepszym rozwiązaniem na odkładanie pieniędzy na ten cel jest ustalenie sobie miesięcznej kwoty, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć i przelanie jej od razu “po wypłacie” w odpowiednie miejsce. Dlaczego nie pod koniec miesiąca, zapytasz. A to dlatego, że jak te pieniądze cały czas będą na koncie, będziesz je widzieć i łatwiej będzie Ci je wydać. Dlatego, nawet jeśli jest to 200 zł miesięcznie, to przelej to od razu.

Zobacz proste metody oszczędzania, o których już pisałam na blogu.

Te pieniądze mogą też pochodzić ze zwykłego zaoszczędzenia na niektórych wydatkach, np. zmniejszenie abonamentu telefonicznego, rezygnacja z abonamentów nieużywanych np. telefon stacjonarny, czy karta do klubu fitness, robienie przemyślanych zakupów, w szczególności bez kupowania na zapas i wyrzucania jedzenia, oszczędności na kosmetykach i odzieży.

Fundusz ten możesz szybciej zwiększyć, jeśli pojawią się jakieś dodatkowe dochody. Może to będzie premia kwartalna albo dodatkowa fucha czy pieniądze zamiast prezentu – zamiast wydać je, zasil swoją poduszkę finansową.

Możesz też zrobić gruntowny porządek i przegląd w domu. Wystaw na sprzedaż rzeczy niepotrzebne, zalegające w szafach, na strychu, ale jeszcze możliwe do używania przez kogoś innego.  Zebrane w ten sposób pieniądze mogą zasilić twoją poduszkę i „odgracić” twoją przestrzeń. O dodatkowych dochodach pisałam już tutaj, zobacz co jeszcze można zrobić, aby je uzyskać.

Zobacz też nagranie, w którym Kamila Rowińska podpowiada jak budować poduszkę finansową. 

Bez wątpienia najlepszą metodą na utworzenie poduszki finansowej jest OSZCZĘDZANIE.

Wówczas po pewnym czasie, który często jest krótki przy odpowiednio dużych zarobkach można zbudować poduszkę finansową. Jak wskazują specjaliści od rynku finansowego odkładanie regularnie średnio 10 procent regularnych dochodów nie powinno stanowić żadnego problemu przy właściwym planowaniu wydatków. Nie wiesz jak się za to zabrać? Są różne metody podziału dochodów, zacznij od tych, może przypadną Ci do gustu:

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne 🙂

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!