Jak zarządzać pieniędzmi w czasach epidemii?

Nastał trudny czas. Epidemia rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Siedzimy w domach, pracujemy zdalnie, opiekujemy się dziećmi. #Zostańwdomu raczej nie jest marketingową kampanią społeczną, ale wezwaniem do zachowania zdrowia i życia zarówno naszego, jak i innych ludzi. 

Giełdy zwariowały. Emocje na rynkach finansowych są tak wielkie, że zwykły Kowalski robi to, czego w tzw. „normalnych czasach” nie zrobiłby. Boimy się nie tylko o zdrowie, ale też o nasze dochody, o inwestycje, o przyszłość. W takich czasach człowiek zaczyna myśleć o przyszłości. A powinno być dokładnie odwrotnie. Teraz powinniśmy myśleć o dniu dzisiejszym, o tym, żeby ostrożnie iść przez życie, unikać ryzyka zakażenia siebie i innych. Teraz właśnie jest ten czas na korzystanie z tego, co uzbieraliśmy w dobrych czasach.

www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl

Ludzie boją się wszystkiego

Boją się, że zachorują. Boją się, że umrze ktoś z bliskich. Obawiają się, że nie będą mieć czego jeść, nie będą mogli poruszać się swobodnie – stąd atak na sklepy. Boją się, że ktoś zabierze ich pieniądze. Mnóstwo ludzi ruszyło na bankomaty i do banków w celu podjęcia gotówki. Po co? Racjonalnie to trudno wytłumaczyć. Może to obawa, że skoro nie mają kontroli nad własnym zdrowiem, to nie mają kontroli nad niczym innym? 

Pewnie część osób biegnie do bankomatu i banku, bo zwyczajnie potrzebuje gotówki na zakupy. Inni – robią to bez celu, bo skoro inni tak robią, to ja też. To jakaś epidemia. Irracjonalne decyzje na masową skalę mogą mieć jednak masowe skutki. Zastanów się, zanim pobiegniesz po wszystkie oszczędności.

Nie widzę też sensu wycofywania swoich oszczędności całego życia. Naprawdę lepiej się poczujesz trzymając tak dużą kasę w domu? To nie dość, że nie jest bezpieczne, to po prostu jest zwykłym marnotrawstwem. Przy ogromnej tegorocznej inflacji ( i pewnie jakiejś stracie na inwestycji, jeśli teraz wycofujesz środki), Twoje pieniądze tracą na wartości. Twoje pieniądze nie pracują. Nawet jeśli giełda szaleje i widzisz spadki, to jeśli teraz wycofasz te oszczędności ze stratą, nie masz szansy, żeby te straty odrobić.

Lepiej mieć gotówkę przy sobie? 

Zobacz, co w tym temacie napisał  Mateusz z bloga Zaradny Finansowo:

„W aktualnej sytuacji dużo bezpieczniejsze – pod względem higienicznym – będzie jednak korzystanie z płatności kartą (i to najlepiej zbliżeniowo). Banknoty dotyka wiele osób, więc na ich powierzchni mogą przenosić się wirusy i bakterie, a kontaktu z nimi chcemy właśnie uniknąć.

Oczywiście warto zawsze mieć kilkaset złotych w gotówce gdzieś w domu na wypadek nagłej sytuacji, gdy akurat nie będziemy w stanie zapłacić kartą (np. fachowcowi, który przyjdzie coś zrobić w domu czy dostawcy jedzenia, któremu przestanie działać terminal). 

Nie ma jednak żadnych powodów, aby w obecnej sytuacji opróżniać konto bankowe i trzymać pieniądze w gotówce.”

Zaradny Finansowo

Całość tego wpisu możesz przeczytać tutaj: 

Inwestycje długoterminowe a kryzys

No właśnie. Co robić w przypadku, gdy moje środki na funduszach inwestycyjnych czy innych produktach oszczędnościowo – inwestycyjnych się kurczą?

Zadam Ci pytanie. Naprawdę przeżywasz to po raz pierwszy? Giełda i instrumenty finansowe od niej zależne mają to do siebie, że są zmienne. Ceny akcji czy wyceny jednostek zmieniają się codziennie. Giełda jest instytucją bardzo emocjonalną. Dlatego w czasach prosperity przynosi zyski dla akcjonariuszy, a w czasach niepewności może przynieść straty.

Tak wiem. Spadki na giełdach w ostatnich dniach są ogromne. Aktywa topnieją w mgnieniu oka. Mam nadzieję jednak, że Twoje długoterminowe oszczędności dotyczą tych na emeryturę, przyszłość dzieci czy inne długoterminowe cele. Naprawdę nie ma powodu, żebyś właśnie teraz zmieniał celowość tych funduszy. Obserwuj, a może nawet warto dokupić, bo spadająca cena to przecież okazja do zakupu. Jeśli się boisz – odpuść.

Zachowaj spokój, obserwuj i cały czas ucz się. To świetny czas na pogłębianie edukacji finansowej. Teraz możesz robić to w praktyce, możesz poczuć się jak inwestor, który patrzy, jak wirtualnie topnieją jego aktywa. Trudne, prawda? Mówię „wirtualnie” – bo dopóki ich nie wycofasz, strata jest tylko „wirtualna”, mniejsza czy większa, jednak dopiero fizyczne umorzenie sprawia, że jest realną wartością. Pomyśl, zanim wycofasz. W sumie później możesz żałować. To Twoja decyzja, ale podejmuj ją rozsądnie, nie irracjonalnie.

„Zrób to, co zaplanowane było wcześniej przy rozpoczęciu inwestycji. A najlepiej nie rób nic. Wszystkie nieprzemyślane ruchy inwestycyjne w tak gorącym okresie mogą doprowadzić do finansowej katastrofy.

Zaradny Finansowo

Mam ogromną nadzieję, że biorąc się za inwestowanie dokonywałeś dywersyfikacji i masz środki na rożnych produktach. To najlepszy sposób na ryzyko. 

Kluczowe jest jednak to, aby nie ulegać panice i nie wykonywać żadnych nerwowych ruchów – zwłaszcza finansowych. Otrzymuję sygnały, że są tacy, którzy teraz właśnie widzą okazje inwestycyjne. Takie zielone światło w tym ciemnym tunelu. Wystarczy spojrzeć rozsądnie na całą sytuację i nie ulegać panice.

www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl

Budżet domowy 

Jeśli jeszcze nie prowadzisz domowego budżetu, to jest najlepszy moment, żeby zacząć to robić. Musisz teraz zidentyfikować wszystkie swoje wydatki i zdecydować, co jest Ci bezwzględnie potrzebne, a co można ewentualnie wyciąć.

Sporo osób znajduje się w sytuacji, że ich dochody za chwilę mogą się zmniejszyć albo może ich w ogóle nie być. Jeśli w najbliższym czasie pozostaniesz na dłuższym zasiłku opiekuńczym – Twoja pensja zmniejszy się na pewno o 20%. Dlaczego? Osoby przebywające na zasiłku opiekuńczym otrzymają 80% wynagrodzenia za czas przebywania na zasiłku. Może w najbliższym czasie będziesz musiał pomóc najbliższym i nie będziesz mógł chodzić do pracy. Może skorzystasz z bezpłatnego urlopu. Dużo tych może….. Warto się zabezpieczyć. 

O budżecie już pisałam, więc jeśli chcesz więcej w tym temacie, po prostu zajrzyj do poniższych artykułów:

Dlaczego trzeba zająć się budżetem w czasach epidemii?

Sporo osób znajduje się w sytuacji, że ich pracodawca teraz nie zarabia, bo musiał zamknąć np. usługi z powodu epidemii korona wirusa. Pracownicy powinni dostać pensję, ale nie bądź pewnym, że na 100% ją dostaniesz. Nie czekaj, aż pracodawca powie Ci, że w wyniku wyjątkowej sytuacji jest zmuszony wypłacić pensje później. Działaj już teraz. 

Być może część pracodawców nie przetrwa tej próby. Nie chcę absolutnie snuć ponurych i czarnych scenariuszy, ale musisz sobie uświadomić, że jeśli jesteś w grupie zatrudnionych u takich pracodawców, to za parę tygodni sytuacja może być bardzo trudna.

Może sam prowadzisz firmę i obserwujesz, że nie masz zleceń. A koszty stałe trzeba ponieść. Warto wiedzieć, jak długo będziesz mieć jeszcze płynność, bo o stabilności to na razie nie ma co marzyć.

Już dziś szukaj sposobów. Tnij niepotrzebne abonamenty, kawy na mieście (te chyba chwilowo same się wytną), kolejne zabawki, ciuszki, kosmetyki, niepotrzebne koszty. Jeśli jesteś w ryzykownej sytuacji najlepiej przemyśl sobie już teraz jaka jest Twoja sytuacja. Dlatego namawiam Cię do sporządzenia budżetu.

Zajrzyj też tutaj, jeśli mieszkasz w UK: 5 sposobów na mniejsze wydatki Polaków w UK

Sprawdź, co posiadasz

To dobry moment, żeby podsumować co masz i gdzie. Zbierz wszystkie umowy, podlicz swoje inwestycje, lokaty, fundusze, złoto, nieruchomości. Podlicz swoje zadłużenie. Spójrz na swój majątek. Najbliższe dni mogą być różne. Życzę Ci zdrowia i całej Twojej rodzinie, ale nawet jeśli zachowujesz się odpowiedzialnie, możesz zachorować, bo ktoś inny odpowiedzialny nie jest (#Zostańwdomu nie do wszystkich przemawia w ten sam sposób, nie każdy też zostać może).

Możesz pobrać taki arkusz podsumowania Twojego majątlu ode mnie bezpłatnie. Skorzystaj z tego. Dostępny w poniższym artykule.

Zrób porządek w dokumentach

Zrób porządek w dokumentach. Przekaż najbliższej osobie najważniejsze informacje albo w drugą stronę, porozmawiaj z partnerem o tym. To czas na szczerość, podsumowania. Szkoda, że dopiero epidemia zmusza Nas do pewnych ruchów, ale to są to dobre strony zatrzymania życia, podsumowania, refleksji.

Pomogę Ci też zrobić porządki w dokumentach, nie tylko finansowych.

I nie chodzi o dokumenty, których pilnuje ksiegowa. Chodzi o te, które dotyczą Twojej rodziny i Ciebie. W poniższym artykule znajdziesz wiele wskazówek.

Poduszka finansowa a epidemia

Masz poduszkę finansową?

Co to jest? Poduszka finansowa to środki, z których będziesz korzystać w czasie, kiedy pozostajesz bez pracy lub twoja firma nie przynosi dochodów lub w innych sytuacjach, nawet losowych, kiedy musisz z czegoś żyć, a nie możesz pracować.

Teraz jest ten czas dla wielu z Nas!!!

Michał Szafrański apeluje:

“to między innymi w celu przetrwania takich sytuacji ją budowaliście. Inaczej mówiąc: jeśli macie środki pokrywające koszty życia na kilka miesięcy w przód, to właśnie teraz jest ten czas, aby z nich korzystać. Oczywiście dotyczy to wyłącznie tej sytuacji, w której bieżące zarobki ulegają przejściowemu obniżeniu lub całkowicie znikają.”

Michał Szafrański z www.jakoszczedzacpieniadze.pl

Kluczowe znaczenie, w kontekście ewentualnych zawirowań na rynku pracy, ma posiadanie oszczędności, które można wykorzystać jako poduszkę finansową.

Po co w ogóle warto mieć taką poduszkę. Zobacz w moim wpisie: PODUSZKA FINANSOWA.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Koronawirus to nie tylko wielki sprawdzian dla służby zdrowia, ale też duże wyzwanie dla firm i freelancerów. To też spory problem osób zatrudnionych na „śmieciówkach”, dla których każdy dzień wolny oznacza brak wynagrodzenia.

Epidemia sieje plon nie tylko w naszym zdrowiu, ale nieźle miesza też w innych obszarach naszego życia. To sprawdzian dla władzy, dla gospodarki, dla wszystkich. To chwila zatrzymania i refleksji nad własnym życiem. Może warto się zastanowić, poukładać na nowo, przemeblować i przewartościować życie. Epidemia nas zatrzymała, ale pokażmy jej, że wyciągamy wnioski. Nic już nie będzie takie jak przed epidemią. Czekają nas spore zmiany, jesteś przygotowany?

Zobacz wpisy i filmy znanych influencerów, również w kwestii finansów, które w ostatnich dniach pojawiły się w internecie w tym trudnym okresie pandemii koronawirusa:

Michał Szafrański Bloger finansowy Co robić z pieniędzmi w obliczu pandemii ?

Katarzyna Przyborowska Radca Prawny  Koronawirus Obowiązki Pracodawcy Prawa Pracownika

Dominika Nawrocka Kobieta i Pieniądze WIRUS i PIENIĄDZE 

Maciej Samcik Oszczędności topnieją przez koronawirusa

Strefa Inwestorów Kryzys gospodarczy w Polsce bardzo realny

Kamila Rowińska Coach https://bit.ly/bierzodpowiedzialność

Masz teraz czas. Przemyśl to!

Podobał Ci się ten artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.