Co z tym sukcesem?

Materiał powstał po przeczytaniu książki Toma Hopkinsa „Jak odnieść sukces”

Na rynku jest wiele poradników o tym, jak odnieść sukces. Szczerze mówiąc, to przeczytałam na ten temat mnóstwo książek. Wiele z nich powtarza utarte schematy po klasykach typu Brian Tracy czy Tony Robbins. A przecież Ci klasycy sami doświadczyli tego, jak osiągnąć sukces i po prostu się tym podzielili. Wielu autorów książek dzieli się wiedzą z innych książek, ale Hopkins…. w sumie mnie zaskoczył. Sam tytuł książki nie zachęca do jej czytania, ale po paru stronach ta magia Hopkinsa wciąga. Dlaczego?

Forma to pierwszy sukces

Książka „Jak odnieść sukces” składa się z krótkich rozdziałów. A ja lubię konkrety. Krótko i na temat!

To był pierwszy sygnał, że czytałam i czytałam. Ja zazwyczaj czytam wieczorem, gdy wszyscy już śpią i często sama zasypiam przy książce 🙂 Natomiast tutaj czytając zaglądasz do kolejnego rozdziału i myślisz sobie: ot, taki krótki, to jeszcze przejrzę. A potem kolejny rozdział, który naturalnie wynika z poprzedniego i tak leci….

Taka zdyscyplinowana forma jest bardzo dobra na dzisiejsze czasy, gdzie wiedza zalewa nas i trzeba coś wybrać, aby szybko się zapoznać. Nie lubię tak zwanego „lania wody”, ale tutaj autor jej nie leje.

A co z treścią

Treści wciągają powoli. Autor podsyca zręcznie chęć do czytania kolejnych rozdziałów i robienia kolejnych ćwiczeń. Koniecznie czytaj z notatnikiem w ręku. Na pewno znajdziesz tu parę dobrych ćwiczeń, które pomogą Ci poukładać życie, zbudować plan na życie i jeszcze przy odrobinie dobrej woli i zaangażowaniu, go zrealizować.

Uwaga! Przeczytanie książki nie gwarantuje sukcesu 🙂 🙂 🙂

Sukces – definicja

Sam tytuł jest dość oklepany, więc muszę to napisać, o co tutaj tak naprawdę chodziło autorowi. Sukcesem nazywa on nie tyle osiągnięcie i spoczęcie na laurach, co nieustanną podróż w stronę ustalonych wcześniej, wartościowych celów. Sukcesem jest nie tylko satysfakcja z osiągnięcia celów i realizacji marzeń, ale cały proces począwszy od pragnienia, poprzez wizualizację celu, rozpisanie planu, a na końcu realizację. A potem musisz mieć na oku kolejny cel. Tylko takie życie jest na tyle ekscytujące, że samo dążenie i działanie już może przynosić satysfakcję, a końcowy sukces jest taką wisienką na torcie. 

Planowanie a sukces

Szczególnie spodobało mi się w książce podejście autora do planowania. Warto to przerobić. Skoro Hopkins w wieku 27 lat został milionerem, to chyba wie, co działa. Autor przedstawia, jak zbudować plan na życie. Tak! Na całe życie. I jak się nim posługiwać w długim i krótkim okresie.

Wiem, wiem, nie każdy lubi planować i umie to robić. Są też tacy, co mają własne pomysły na planowanie. Ja też znam wiele narzędzi do planowania życia, ale plan Hopkinsa wymaga pobycia z sobą z samym i zatopienia się we własnych marzeniach i oczekiwaniach. Naprawdę warto wprowadzić nawyk planowania w życie.

O planowaniu realizacji marzeń to chyba gdzieś już czytałam 🙂

Sprawdź tutaj:

Z książki Hopkinsa natomiast dowiesz się:

 • Jak przenieść marzenia do realnego świata,
 • Jaką formę powinien mieć dobry plan,
 • W jaki sposób planować każdy dzień,
 • Jak zakotwiczyć w twoim umyśle nawyk planowania,
 • Jak powinien wyglądać plan na życie

Z tym planowaniem to jest tak, że pojawia się zawsze tam, gdzie jest mowa o sukcesie. To jeden z nawyków wartych miliony:

A co mają do tego finanse

Dla wielu z nas to finanse właśnie świadczą o sukcesie. Nie umniejszam absolutnie innych celów, bo przecież jedni chcą osiagnąć popularność, inni po prostu chcą być zdrowi, mieć szczęśliwą rodzinę, jeszcze inni chcą podróżować, a inni po prostu pragną władzy….. w sumie jakby pomyśleć o sukcesie to prawie każdy sprowadza się do stanu konta. Autor zdaje sobie z tego sprawę, że większość ludzi kojarzy sukces z pieniędzmi i daje bardzo konkretne wskazówki, jak obchodzić się z finansami, aby ten własny sukces stał się namacalny. 

Autor radzi, aby nauczyć się „rozgrywać” życie. 

 1. Myśl o przyszłości.
 2. Zgromadź środki na koncie na przyszłe przedsięwzięcia (poduszka finansowa, kapitał inwestycyjny).
 3. Wykorzystuj czas na zwiększenie wiedzy i umiejętności.

Hopkins podkreśla jakże niedocenianą rolę poduszki finansowej. Mam ochotę napisać odrębny artykuł jako jedną z lekcji z tej książki właśnie dotyczący poczucia własnej wartości wynikającego z posiadania poduszki finansowej. A jeśli chcecie więcej w tym temacie, to na razie musicie sami sięgnąć po książkę 🙂

Czego dowiesz się o budowaniu bogactwa?

I znów bardzo konkretnie i na temat. W sumie niczym mnie nie zaskoczył, bo już nie raz pisałam na tym blogu o podobnych zasadach budowania zamożności, ale skoro Hopkins to napisał to przytoczę:

 1. Zarabiaj więcej niż wydajesz.
 2. Zwiększaj dochody i różnicę między dochodami i wydatkami.
 3. Różnicę inwestuj w instrumenty, które chronią Twój kapitał przed:
  • Podatkami
  • Inflacją.

Ot, wielka filozofia. Tyle i aż tyle. Proste do napisania, trudne do zrobienia, ale możliwe.

Przy okazji ochrony kapitału przed podatkami zapraszam do zapoznania się z polskim produktem, na którym możesz oszczędzać i korzystać z ulg podatkowych.

Temat emerytur w tym roku będzie na czasie😮 Widziałeś już mój wpis o polskim systemie emerytalnym ? Dowiesz się z…

Opublikowany przez Joanna Postupalska-Bożek – Oszczędzanie na przyszłość Niedziela, 24 stycznia 2021

Autoinstrukcje

Zastanawiałam się, czy w ogóle o tym pisać. Prawie każdy rozdział autor kończy konkretną autoinstrukcją. Hm….. zastanawiasz się, co to jest. To umyślne, celowo powtarzane myśli na swój temat, które chcesz urzeczywistnić.  Hopkins radzi, aby za ich pomocą dawać konkretne instrukcje swojej podświadomości. Oczywiście myśli to pragnienie, to początek. Cała reszta zadzieje się później, ale podświadomość musi wiedzieć, w jakim kierunku ma podążać. 

Oto, co pisze:

„Bez jasno sprecyzowanego obrazu tego, kim chcesz się stać, twoja podświadomość może poprowadzić cię w dowolnym kierunku. Jesteś wtedy jak okręt pozbawiony steru. Nie kończ swojego życia jako pionek i element celu kogokolwiek innego. Tak dzieje się w 95% populacji”

Tom Hopkins

I jeszcze jeden cytat, który daje do myślenia :

„W społeczeństwie, które jest zorganizowane wokół pieniędzy, pewność siebie jest także zorganizowana wokół pieniędzy”.

Tom Hopkins

Ciekawa jestem, czy zgadzasz się z autorem?

Ksiażka ma jeszcze kilka ciekawych wątków związanych ze sposobami na rozwiązywanie problemów (bardzo rzeczowe podejście) czy podejściem do życia jako „preppersi”. Ale te wątki pozostawiam Wam do odkrycia w trakcie czytania lektury.

Dziękuje wydawnictwu MT Biznes za możliwość przeczytania książki. Polecam ja serdecznie.

Książka dostępna na stronie wydawnictwa:

„JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES” TOM HOPKINS

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.