Jak bezpiecznie i bez pośpiechu wejść w świat kryptowalut – recenzja książki

Kryptowaluty już od dawna są przedmiotem zainteresowania wielu ludzi. Na moim blogu też pojawiły się jakiś czas temu artykuły o tej formie zarabiania i inwestowania: JAK ZACZĄĆ INWESTOWAĆ W KRYPTOWALUTY, KRYPTOWALUTY. Teraz postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę i akurat z pomocą przyszedł Rafał Łapać – autor książki „Jak bezpiecznie i bez pośpiechu wejść w świat kryptowalut”. Na rynku jest wiele rożnych źródeł wiedzy na ten temat, ale nigdy nie wpadł mi w oko tak skondensowany materiał wyjaśniający tajniki tej technologii. Przeczytałam tę książkę i z pełną odpowiedzialnością polecam ją dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć ten temat i dowiedzieć się jak to działa.

Jak bezpiecznie i bez pośpiechu wejść w świat kryptowalut - Rafał Łapać

Co ciekawego znajdziesz w książce

Autor wyjaśnia czym są kryptowaluty, po co powstały, gdzie je kupować i sprzedawać. Z książki dowiemy się też sporo o giełdach kryptowalut, bezpieczeństwie, a także o strategiach inwestowania. Możecie poznać nie tylko rodzaje „wirtualnych walut”, ale też dowiedzieć się czym są NFT czy DeFi. 

Szczególnie zainteresował mnie temat inwestowania w kryptowaluty. Autor sporo napisał o tym jak inwestować, jakie kwoty przeznaczyć i na co zwrócić szczególną uwagę. Dużą wagę przywiązał do dywersyfikacji w inwestowaniu, z czym akurat bardzo się zgadzam.  Nie sądziłam, że na świecie istnieje aż ponad 300 giełd kryptowalut. Rafał jednak przestrzega przed niektórymi i daje wskazówki jak z nich korzystać.

Spis treści pierwsza strona

Kryptowaluty coraz bardziej popularne

Kryptowaluty z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Najbardziej rozpoznawalny jest bitcoin, ale po nim powstały następne wirtualne pieniądze zwane altcoinami (alternative coin). Są to m.in.: ethereum, cardano, tether, litecoin, monero, itd. Wszystkie te waluty powstały, bo chciano się wyrwać spod kontroli banków i innych instytucji finansowych, a także bo zapewniają anonimowość i wolność w użytkowaniu. W zasadzie cały ten rynek działa na zasadzie prawa popytu i podaży. Tam gdzie jest na coś popyt, pojawiają się ludzie, którzy starają się go jak najszybciej zaspokoić, przy okazji zarabiając na tym pieniądze. 

Czy można zarobić na kryptowalutach?

Rafał daje ogólną wskazówkę, z którą bardzo się zgadzam:

„Na inwestycjach zarabia przede wszystkim ten, kto inwestuje z rozsądkiem, a nie kieruje się przy tym emocjami”.

Rafał Łapać

Pieniądze zawsze wzbudzają emocje. Jedni zarabiają krocie (i tych zazwyczaj jest garstka), inni tracą pieniądze, bo brakuje im rozsądku czyli przemyślanej strategii wejścia i wyjścia z inwestycji. Jeśli zatem zastanawiacie się, ile warto włożyć kapitału w krypto, zastanówcie się jaką kwotę jesteście w stanie stracić. Po prostu: chcesz mieć zyski – bądź gotowy na straty

Z drugiej strony Rafał podaje bardzo rozsądne strategie, które pozwolą Wam na generowanie zysków z inwestowania w kryptowaluty. Jednak co do szczegółów, to odsyłam Was do książki, nie będę tutaj sprzedawać „know-how” autora. Niemniej jednak odpowiadam na pytanie: tak, można na tym zarobić mając wiedzę i trzymając się strategii, a czasem po prostu wystarczy szczęście.

Nowe terminy: DeFi i NFT

Szczerze mówiąc po raz pierwszy spotkałam się z tak dokładnym wyjaśnieniem tych terminów.

DeFi to zdecentralizowane finanse bez pośredników w postaci instytucji finansowych. To użytkownicy zachowują kontrolę nad zasobami zamiast powierzać ją zewnętrznemu dostawcy usług.Przykładem usług DeFi są zarówno kredyty i pożyczki, jak i zarządzanie aktywami. Po szczegóły odsyłam Was do książki.

NFT to niewymienne tokeny (brzmi tajemniczo prawda ? ) dające posiadaczowi prawo własności  do danych, mediów, obiektu. Powszechnym przypadkiem użycia NFT jest sztuka cyfrowa, a aukcje z nią związane przyciągają coraz więcej ludzi – niektóre NFT są sprzedawane za naprawdę duże pieniądze. NFT pojawiają się też w grach, a także w branży muzycznej. Autor książki podaje konkretne przykłady za ile sprzedano najdroższe na świecie NFT i do kogo należały. To bardzo ciekawe informacje. Tokeny NFT mają wartość rynkową, która zależy wyłącznie od tego, ile społeczność kryptograficzna jest gotowa za nie zapłacić.

Co jeszcze jest w tej książce oprócz kryptowalut?

Ze względu na fakt, że autor książki jest nie tylko inwestorem na giełdzie kryptowalut, ale też inwestuje w inne aktywa, autor sporo miejsca poświęcił ogólnym zasadom inwestowania. Przybliża nam różne formy inwestowania, w tym najbardziej popularne nieruchomości, złoto, akcje. Dużo pisze o dywersyfikacji i nazywa ją techniką inwestycyjną mającą na celu zwiększenie zwrotu z inwestycji i zmniejszenie ogólnego ryzyka przez rozdzielenie kapitału między różne rodzaje inwestycji, branże, a nawet rynki geograficzne.Tę część książki pochłonęłam z ciekawością, bo potwierdziła tylko to, co już wiem i co staram się również Wam przekazywać w blogowych wpisach dotyczących inwestowania.

Zdywersyfikowany portfel skraca czas poświęcony na jego monitorowanie, pomaga lepiej realizować inwestycje długoterminowe, a to z kolei zapewnia większy spokój ducha. Taki portfel jest bardziej stabilny, ponieważ nie wszystkie inwestycje będą synchronizowane, co czyni go mniej podatnym na ogromne ruchy rynku. Po prostu bardziej przewidywalny zwrot przy mniejszej zmienności może pomóc inwestorom nie stracić koncentracji, nie poddawać się emocjom ani nie podążać w panice za tłumem. 

Natomiast inwestycje alteratywne, takie jak m.in. kryptowaluty są mądrym dodatkiem do portfeli, choć powinny być właśnie dodatkiem. 

Praktyczne wskazówki

Chciałabym na koniec dodać, że autor książki podaje bardzo cenne praktyczne wskazówki dotyczące kryptowalut. Bardzo dokładnie opisuje w jaki sposób rozliczyć podatek z kryptowalut. Na końcu książki znajduje się też wiele odniesień do różnych kanałów, blogow, podcastów, książek z których można czerpać wiedzę dotyczącą kryptowalut.

Raz jeszcze zachęcam do zakupu i przeczytania tej książki.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko poznało historię pieniądza z wizją krypto-świata – koniecznie zakup książkę Arka Błażycy „Dolina dostatku”, której jestem Patronem Medialnym. Wspominam o niej tutaj, bo ona w znaczym stopniu również dotyczy kryptowalut i wizji przyszłości.

PS. Czytałam tę książkę będąc na wakacjach w Egipcie. Zaczepiła mnie jedna rosjanka, widząc że interesuję się kryptowalutami. Powiedziała, że jej mama sporo inwestuje na tych rynkach, a ona sama chciałaby dowiedzieć się więcej o kryptowalutach, ale nie znalazła w swoim kraju żadnej mądrej książki. Poprosiłam Rafała o informację, czy zamierza wydać książkę również w innych językach. Tak więc wersja ukraińska będzie dostępna lada chwila, a wersja angielska jest obecnie w trakcie tłumaczenia. 

Relacja na FB Kryptowaluty

Na koniec zapraszam do obserwowania FB: https://www.facebook.com/leniwcowate

Zajrzyj też na stronę Rafała : https://leniwcowate.pl

Kryptowaluty Rafał Łapać

A Ty masz już jakieś doświadczenie z kryptowalutami czy dopiero się tym zaczynasz interesować?

Artykuł jest jednym z wielu napisanych przeze mnie recenzji książkowych. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych książek, po których przeczytaniu dzielę się refleksjami i lekcjami, zapraszam tutaj: CZYTAM

Poznaj też inne formy inwestowania: JAK INWESTOWAĆ PIENIĄDZE

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.