Czym jest lokata bankowa i w jakim celu można ją założyć? W jaki sposób lokata bankowa może wpłynąć na Twoje oszczędności? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Lokaty bankowe – co to takiego?
Lokaty bankowe to jeden z popularnych produktów bankowych, na których można lokować swoje oszczędności. Na podstawie takiego porozumienia między Tobą i bankiem przekazujesz określonej instytucji finansowej daną kwotę pieniędzy na wskazany w umowie czas. Po zakończeniu obowiązywania umowy bank zwraca twoje środki powiększone o wysokość odsetek. W pewnym uproszczeniu jest to zatem odwrócona pożyczka, bo to Ty pożyczasz pieniądze bankowi. Nie bez powodu lokaty bankowe postrzegane są jako jedne z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych. Dzieje się tak, gdyż wypłata środków jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny aż do kwoty wynoszącej równowartość 100 000 euro.
Jak lokata bankowa wpłynie na twoje oszczędności?
Zasadniczym celem lokat bankowych jest ochrona powierzonego kapitału – czyli tym samym zachowanie Twoich oszczędności, co nabiera szczególnego znaczenia w okresie niepewnych warunków gospodarczych. To jednak nie wszystko, w pewnych okolicznościach lokaty bankowe mogą być również znakomitym instrumentem służącym do gromadzenia i pomnażania oszczędności. Aby jednak tak było, musisz zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj lokaty (np. lokata terminowa, odnawialna, strukturyzowana, walutowa itp.), ale też na poszczególne jej parametry. Warto tu wspomnieć chociażby o takich elementach jak:
- oprocentowanie nominalne lokaty – wskaźnik ten bezpośrednio determinuje Twój zysk z lokaty, czyli wysokość uzyskanych odsetek. Dlatego można przyjąć, że im lokata będzie miała wyższe oprocentowanie nominalne, tym wyższy będzie Twój dochód z lokaty bankowej. Zależnie od rodzaju lokaty oprocentowanie może być zmienne lub stałe. Warto w tym miejscu podkreślić, że oprocentowanie lokaty komunikowane jest w skali roku. Pamiętaj też, że bank pomniejszy wypłacone odsetki o 19% (tzw. podatek Belki);
- czas trwania lokaty – na wysokość osiągniętych zysków wpływa również okres lokaty. Zasadniczo na im dłuższy czas założysz lokatę, na tym większe zyski możesz liczyć. Większość lokat pozwala na zdeponowanie środków na czas od jednego miesiąca do 5 lat. Krótsze lokaty to zwykle lokaty promocyjne, czasem też założenie lokaty może wiązać się z koniecznością założenia konta osobistego. Z kolei dłuższa lokata wiąże się z zamrożeniem posiadanego kapitału;
- maksymalna kwota lokaty bankowej – w ten sposób określa się maksymalną kwotę, jaką możesz zdeponować na lokacie. Nie jest to regułą, ale zazwyczaj na najkorzystniejsze warunki można liczyć przy lokatach opiewających na kwotę od 10 do 20 tysięcy zł;
- kapitalizacja odsetek – to po prostu naliczanie twojego zysku w postaci odsetek od lokaty. Im na lokacie częściej będzie naliczana kapitalizacja odsetek, tym większe zyski osiągniesz. Większość lokat opiera się jednak o jednorazową kapitalizację na koniec obowiązywania umowy;
- możliwość zerwania lokaty umownej przed terminem – w większości przypadków przedwczesne zakończenie lokaty wiąże się z całkowitą utratą odsetek i zwrotem jedynie wpłaconego kapitału. Warto zwrócić uwagę na ten element przy podpisywaniu umowy.
Lokaty bankowe mogą być świetnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak oszczędzać pieniądze na lokacie bankowej, skontaktuj się najlepiej z doradcą swojego banku.
Materiał opracowany na zlecenie partnera – Santander Consumer Bank.
Źródła: Bankier, Money.pl, BusinessInsider, Bankier, Finanse Rankomat
Polecam lokaty jako tzw. poduszkę finansową. Świetnie sprawdzają się ze względu na dostępność i brak dodatkowych kosztów wycofania.
Często z lokat korzystają osoby, które nie akceptują ryzyka i bezpieczeństwo jest jedynym kryterium oszczędzania. W Polsce lokaty cieszą się ogromną popularnością.
Podobał Ci się powyższy artykuł?
Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.
Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!
Znajdziesz mnie też na:
Instagram joanna_postupalska
LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek
You Tube Joanna Postupalska
Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.