Jak odmawiać bliskiej osobie?

Dziś ciąg dalszy o szeroko pojętej asertywności. O ile często potrafisz odmówić obcej osobie, to sytuacja komplikuje się, gdy musisz zrobić to samo w stosunku do swojego partnera, czy najbliższej rodziny. Boisz się, że niechcący kogoś zranisz bądź spotkasz się z negatywną reakcją. Często dla świętego spokoju zgadzasz się na coś, co kompletnie Ci nie odpowiada, a potem czujesz złość na siebie i obiecujesz sobie, że to ostatni raz. Sytuacja jednak się powtarza, a Ty ciągle nie wiesz, jak odmówić bez poczucia winy?

Dlaczego boisz się odmawiać?

Odmowa bliskiej osobie wiąże się z dużym stresem. Boisz się jej reakcji i jednocześnie nie chcesz jej zranić swoją decyzją. Być może uczono Cię, że należy być miłą i uprzejmą dla innych i odmawianie kojarzy Ci się z niegrzecznym zachowaniem? Przez długi czas zgadzałaś się na wszystko, o co poprosili Cię najbliżsi i zastanawiasz się, czy ktoś potraktuje teraz Twoją odmowę na poważnie?

Istnieje wiele obaw, które nie pozwalają Ci żyć w zgodzie ze sobą. Opinia innych, ich złość, czy smutek. Pamiętaj, że masz prawo do odmowy i życia według swoich wartości. Nie musisz zgadzać się na wszystko, szczególnie jeśli wiąże się to z przekraczaniem Twoich granic.

asertywność

Odmów i żyj w zgodzie ze sobą

Wbrew pozorom, zgadzanie się na każdą rzecz, której oczekują Twoi najbliżsi, nie wpływa pozytywnie na Wasze relacje. Te powinny być oparte na bliskości, prawdzie, szacunku i wzajemnym zrozumieniu. By to osiągnąć, konieczne jest komunikowanie własnych potrzeb i oczekiwań oraz szacunek do potrzeb i oczekiwań drugiej osoby. Często w takich sytuacjach potrzebne są kompromisy, których nie da się wypracować, jeśli jedna strona będzie narzucała swoje zdanie, a druga zgadzała się i później cierpiała z tego powodu.

Masz prawo do własnych uczuć i potrzeb, nawet jeśli nie pokrywają się one z tym, czego oczekują Twoi najbliżsi.

Asertywność buduje Twoją pewność siebie i zwiększa samoocenę. Jak wykazały badania Global Web Index (GWI):

89,4% Polek stwierdziło, że najważniejsza jest dla nich pewność siebie, bez względu na to, co pomyślą sobie o nich inni. W teście wielokrotnego wyboru 89% wskazało także, że niezwykle istotna jest dobra samoocena, która polega na tym, by czuć się dobrze ze sobą.

Wyobraź sobie taką sytuację: Twój partner prowadzi firmę i kolejny raz prosi Cię byś pomogła mu w jego zawodowych obowiązkach. Masz tego dość i nie chcesz kolejnym razem się zgodzić. Chcesz w tym czasie zająć się swoimi obowiązkami.

Jak odmawiać nie raniąc?

Asertywność jest umiejętnością mówienia o własnych uczuciach bez intencji ranienia innych. Pozwala ona tym samym na komunikację pełną szacunku i bliskości. By odmówić partnerowi asertywnie musisz zastosować kilka poniższych kroków.

  • Weź głęboki oddech

Jeśli prośba Twojego partnera wyprowadziła Cię z równowagi, to odczekaj chwilę. Najgorsze co możesz zrobić, to działać pod wpływem silnych emocji – powiesz wtedy za dużo i nie wyjaśnisz tej konkretnej sytuacji. Skup się na swoim oddechu i powoli się wycisz. Możesz też przejść się po domu, zrobić sobie kawę i dopiero wrócić do rozmowy.

  • Zastanów się, o co Ci chodzi

Czy przeszkadza Ci sama pomoc w firmie partnera, czy to, że tak często Cię o to prosi? Może jesteś przepracowana i chciałabyś odpocząć, zamiast zajmować się obowiązkami swojego partnera? A może czujesz się wykorzystywana?

asertywność

  • Nazwij swoje uczucie

Najważniejszym elementem budowania komunikatu asertywnego są Twoje uczucia. Zastanów się, co konkretnie czujesz w tej sytuacji? Złość? Rozczarowanie? Frustracje? Zmęczenie?

  • Zbuduj komunikat asertywny

W komunikacie asertywnym skupiasz się na JA, a nie TY. Tym samym nie powiesz: „Ty nigdy nie wyrabiasz się ze swoją pracą – radź sobie sam!”, tylko „Czuje się sfrustrowana, kiedy kolejny raz prosisz mnie o pomoc w swojej firmie, chciałabym byś robił to rzadziej”. By dobrze zbudować komunikat asertywny musisz wiedzieć zarówno co czujesz, jak i czego oczekujesz.

  • Zmiękczenie

W komunikacie do bliskiej osoby możesz zastosować jeszcze coś takiego jak zmiękczenie. Dzięki zmiękczeniu możemy nieco złagodzić fakt odmowy mówiąc na końcu: „przykro mi”. Ważne jednak, by nie przepraszać! Możesz także zaznaczyć w komunikacie, że kochasz swojego partnera, ale nie będziesz mu pomagała w firmie za każdym razem, gdy Cię prosi.

  • Twardo broń swojej granicy

Musisz się liczyć z tym, że jeśli do tej pory pomagałaś partnerowi za każdym razem – kosztem swojego czasu -, to może on Cię dalej prosić i namawiać, byś znowu to zrobiła. Jeśli masz na to ochotę, to nie ma problemu, gdy nie chcesz – musisz twardo bronić swojej granicy. W tym przypadku najlepiej sprawdza się metoda zdartej płyty – powtarzaj, że już rozmawialiście o tej sytuacji i przypominaj, co wtedy mówiłaś.

asertywnosć

  • Nie daj się manipulacjom

Często ta druga strona, by osiągnąć swoje cele zaczyna manipulować Twoimi uczuciami. Wprowadza Cię w poczucie winy albo zupełnie nie przejmuje odmowy. W tej sytuacji nie możesz przejmować odpowiedzialności za czyjeś uczucia. Asertywnie wyjaśniłaś konkretną sytuację i jedyne co możesz zrobić, to dać tej drugiej osobie czas na zaakceptowanie Twojej odmowy.

Druga osoba powinna zrozumieć, że na prośbę możesz się zgodzić lub odmówić. Wiele osób w takiej sytuacji reaguje gniewem bądź czuje się skrzywdzonych. W tym przypadku dobrze byłoby na moment przyjąć perspektywę osoby odmawiającej i zadać sobie kilka pytań.

  • Z jakiego powodu partnerka odmówiła?
  • Jakie potrzeby kryją się za odmową?
  • Czy istnieje inna metoda na rozwiązanie tej sytuacji, by dwie strony były zadowolone?

Jeśli Twojemu partnerowi faktycznie na Tobie zależy, to zrozumie odmowę. Gdy jednak zarzuca Cię pretensjami, to zachowuje się egoistycznie i próbuje w ten sposób osiągnąć swój cel Twoim kosztem.

Skoro Twój partner potrzebuje częstej pomocy w obowiązkach firmowych, to sygnał, że ma za dużo pracy, której nie jest w stanie samodzielnie wykonać. Rozwiązaniem sytuacji może być zatrudnienie dodatkowego pracownika. Ty masz swoją pracę, swoje obowiązki i swoją odpowiedzialność. Ktoś, nawet osoba bliska, nie powinna budować swojego biznesu Twoim kosztem.

Różnica między odmawianiem bliskiej osobie a komuś obcemu

Odmawianie bliskiej osobie jest tak trudne, dlatego, że łączą Was bliskie relacje i wzajemne oczekiwania. Zależy Ci na partnerze i chciałabyś dla niego wszystkiego, co najlepsze. Z tego powodu wiele razy zgadzasz się na coś, co Ci nie odpowiada. Boisz się reakcji, konfliktu i odrzucenia.

Gdy odmawiasz obcej osobie sytuacja jest o wiele mniej skomplikowana. Od razu możesz zastosować komunikat asertywny i jasno określić swoje granice – w tym przypadku nie obawiasz się mocno emocjonalnej reakcji, czy złości drugiej strony.

Problem z odmawianiem bliskim może wynikać także z norm bądź wzorców zachowania, do których przywykłaś. Być może wydaje Ci się, że bliskim zawsze powinno się pomagać, nawet kosztem własnego zdrowia i samopoczucia? Takie zachowanie nie prowadzi jednak do niczego dobrego – wprost przeciwnie: narasta Twoja frustracja, ponieważ tkwisz w układzie, w którym czujesz się nieważna. Co gorsza, coraz częściej tracisz we własnych oczach.

Asertywność

Znowu powiedziałaś TAK?

Co się stanie, gdy znowu się zgodzisz? W większości przypadków poczujesz złość na siebie i swojego partnera. Ta zbyt długo trzymana w sobie może sprawić, że w końcu wybuchniesz. Prawda jest taka, że partner ma prawo poprosić, a Ty masz prawo odmówić.

Asertywność jest umiejętnością, której możesz się nauczyć. Nie z dnia na dzień, ale codziennie wykonując małe kroki. Warto, bo dzięki asertywności poprawisz jakość swojego życia, relacje z innymi ludźmi, a także popracujesz nad własnym poczuciem wartości i pewnością siebie.

Jeśli znowu powiedziałaś TAK zamiast NIE, to nie biczuj się, tylko rób wszystko by następnym razem faktycznie odmówić.

Przeanalizuj sytuację

Zastanów się, dlaczego nie odmówiłaś? Przeanalizuj sytuację, jej okoliczności, a także własne emocje. Co powoduje, że automatycznie wyrażasz zgodę? Może potrzebujesz poprosić o czas na zastanowienie się?

Wyciągnij wnioski

Ustal co Ci przeszkodziło tym razem, by w przyszłości nie popełnić tego samego błędu.

Naucz się asertywności

Chciałabyś nauczyć się rozmawiać ze swoim partnerem i żyć w zgodzie z własnymi wartościami? Nie zgadzać się na wszystko, co proponują Ci inni, tylko respektować swoje potrzeby? Masz dość kłamstw, wymówek i wyrzutów sumienia? Możesz to zmienić, jeśli zaczniesz pracować nad asertywnością. To proces, który całkowicie odmieni Twoje życie.

Niedawno ruszyła sprzedaż kursu online Kamili Rowińskiej „Asertywność w pracy i w rodzinie”, w którym krok, po kroku wyjaśnia, jak budować komunikat asertywny, zwiększać swoją pewność siebie, a także lepiej komunikować się z otaczającymi Cię ludźmi.

Sprawdź kurs >>

To najwyższy czas, by zadbać o siebie na wielu polach – teraz masz tę wyjątkową okazję!

Kamila Rowińska od 8 lat prowadzi szkolenia z asertywności, w których rocznie bierze udział blisko 1000 osób! Teraz wiedza, ze szkolenia stacjonarnego o wartości 970zł może zagościć w Twoim domu.

Sprawdź kurs >> i zobacz specjalne BONUSY!

Materiał jest artykułem firmy Rowińska Business Coaching i zawiera linki do kursu Kamili Rowińskiej. Jeśli zechcesz skorzystać z tego kursu, będę wdzięczna za zakup z mojego linka umieszczonego powyżej. Dzięki temu będę mogła otrzymać drobną prowizję za zakup. Mam nadzieję, że powyższy artykuł Cię zaciekawił. Jeśli chcesz więcej, kurs dostarczy Ci kolejnych lekcji.