Osobista produktywność jest kluczowym czynnikiem odróżniającym tych ludzi, którzy odnoszą sukces w wybranej przez siebie dziedzinie, od tych, którym się nie udaje. Termin ten najprościej może oznaczać: najlepsze rezultaty osiągane przy minimalnych nakładach pracy w najkrótszym możliwym czasie. Twoja produktywność osobista to umiejętność produkowania rezultatów, na których Ci zależy bez popadania w przepracowanie.
Poznaj 11 zasad wysokiej produktywności:
- Opracuj jasne cele i je spisz. Jak wiesz cel musi być konkretny i mierzalny. Musi odzwierciedlać Twoje przekonania, wartości i być dla Ciebie osiągalny. Cel też musi być ograniczony czasowo. Ważne, aby go spisać. Im jaśniejsze i bardziej konkretne będą Twoje cele, tym większą masz szansę na ich osiągnięcie w krótszym czasie.
- Spisz jasny plan działania. Stwórz listę kroków lub zadań niezbędnych do osiągnięcia Twojego celu. Każdego ranka spisz działania, które musisz wykonać do końca dnia. Pracuj zawsze według listy. Myśl na papierze. To pozwoli Ci być na bieżąco i da Ci graficzny zapis osiągnięć.
- Ustal swoje priorytety. Zidentyfikuj swoje najbardziej wartościowe zadania na liście i zacznij od nich. Zadania o wysokiej wartości mają znaczące konsekwencje. Zadania o małej wartości mają niewielkie lub zerowe konsekwencje.
- Skoncentruj się i wyeliminuj rozpraszacze. Wybierz zadanie o wysokiej wartości, od razu zacznij je wykonywać i nie przerywaj, dopóki go nie skończysz. Skupienie całej uwagi na jednym zadaniu pozwoli Ci zrealizować je dużo szybciej niż zaczynanie i przerywanie zadań.
- Wydłuż swój czas pracy, ale zwiększ swój czas wolny. Dzięki trochę wcześniejszemu rozpoczęciu pracy, pracy w czasie lunchu i pracy po godzinach możesz stać się jednym z najbardziej produktywnych ludzi w swojej dziedzinie. Kilka dodatkowych godzin może dać Ci ogromne korzyści. Taka produktywność nie jest zagrożeniem dla Ciebie, ale daje możliwość maksymalnego wykorzystania czasu i wprowadza dobre nawyki. Jednocześnie bądź konsekwentny, jeśli chodzi o planowanie czasu wolnego, zaczynając od weekendów. Pracuj, aby zyskać dłuższe urlopy. Kiedy jesteś z dala od pracy, oczyść swój umysł z problemów związanych z nią i zaangażuj się całkowicie w inne aspekty swego życia. To pozwoli Ci zregenerować umysł i przywrócić energię. Będziesz zachwycony radykalnym wzrostem produktwności, którego doświadczysz, kiedy wrócisz do pracy.
- Pracuj ciężej. Kiedy jesteś w pracy, skup się na niej przez cały czas, gdy tam przebywasz. Nie wpadaj w nawyk traktowania miejsca pracy tylko jako miejsca społecznego.
- Podkręć tempo. W pracy utrzymuj poczucie pilności i szybsze tempo we wszystkich swoich działaniach. Poświęć się szybszemu przechodzeniu z zadania na zadanie. Osiągniesz znacznie więcej.
- Pracuj mądrze. Najbardziej liczy się jakość wyników i liczba celów, które osiągniesz, a nie tylko liczba godzin. To właśnie jest produktywność.
- Dopasuj swoją pracę do swoich umiejętności. Osiągniesz znaczne więcej, kiedy pracujesz nad zadaniami, w których jesteś szczególnie wykwalifikowany lub doświadczony. Osiąganie ciągłej doskonałości w najbardziej znaczących rzeczach, które robisz, jest najszybszą i najefektywniejszą drogą do realizacji zaplanowanych przez siebie celów.
- Powiąż swoje zadania. Pogrupuj podobne do siebie działania i wykonaj je w tym samym czasie. Skróć czas wykonania nawet o 80% dzięki przeprowadzeniu kilku podobnych działań jako serii.
- Optymalizuj. Połącz kilka składowych swojej pracy w jedno zadanie i wyeliminuj kilka kroków. Tam, gdzie możesz, całkowicie zrezygnuj z mało wartościowych zadań.
Zagraj w grę: codziennie próbuj pobić swój rekord, żeby zobaczyć jak wiele zadań wysokiej wartości jesteś w stanie wykonać każdego dnia. Po prostu przekonaj się, jak dużo jesteś w stanie zrobić w krótszym czasie.
Co możesz osiagnąć?
Będziesz czuć się silny i pewny swojego działania. Takie pobudzenie, podekscytowanie, ten magiczny flow to stan, którego ludzie zbyt rzadko doświadczają. A to przekłada się nie tylko na wyższe poczucie własnej wartości, poczucie sprawczości, ale często też na stan Twojego portfela (finansów osobistych). I nie chodzi o to, aby się zacharować. Chodzi o to, aby robić właściwe rzeczy, które szybciej doprowadzą Cię do realizacj Twoich celów.
W temacie znalezienia czasu na inne aktywności pisałam już na blogu tutaj:
Powyższe zasady pochodzą z książki Briana Tracy pt.: „Jedyny taki coach. Sekretny system przełamywania barier na drodze do sukcesu”. Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu OnePress.
Dołożysz coś do powyższej listy?
Podobał Ci się powyższy artykuł?
Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.
Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!
Znajdziesz mnie też na:
Instagram joanna_postupalska
LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek
You Tube Joanna Postupalska
Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.
Zobacz też inne książki o produktywności, które polecam: