Nawyki warte miliony

Piszę ten tekst w okresie szalejącej na świecie i w Polsce pandemii, w czasie, gdy kobiety wyszły w Polsce na ulicę (bo chcą nadal być wolne), w czasie, gdy znów wiele osób straci pracę lub inną możliwość zarobkowania. Żyjemy w trudnych czasach. Dobre nawyki na pewno będą bardzo pomocne, aby przetrwać ten czas.

W takich czasach warto wrócić do źródła 

Zadaj sobie te pytania:

Po co właściwie zarabiamy pieniądze? 

Czy tylko po to, żeby je od razu wydać? 

Czy całe życie muszę pracować, żeby żyć?

A co w takiej sytuacji jak obecnie – gdy nie mam pracy – to z czego mam żyć? 

Już pierwsza fala pandemii powinna nas czegoś nauczyć. Powinniśmy wyciągnąć wnioski i chociaż przez te parę miesięcy zbudować poduszkę bezpieczeństwa. Zadaj sobie kolejne pytania:

Czy ja mam poduszkę bezpieczeństwa?

Co zrobiłam/em, aby zmniejszyć konsekwencje kolejnego kryzysu?

Pandemia i #zostańwdomu to mógł być dobry czas na zmianę nawyków. Szczególnie finansowych nawyków. Naturalnie przestaliśmy wydawać pieniądze. Pozostaliśmy w domach, więc nie ponosiliśmy w tym okresie pewnych kosztów (dojazdy do pracy, zajęcia dodatkowe, usługi doraźne, impulsywne zakupy, niekontrolowane zachcianki).

Ponadto martwiliśmy się o dochody, o pracę, więc to też spowodowało, że wielu z Nas zaczęło przyglądać się swoim finansom. 

Dodatkowo mogliśmy sprawdzić jakimi inwestorami jesteśmy i jak reagujemy na zmiany. 

Zobacz mój wpis z marca 2020 o tym, jak zarządzać finansami w czasie pandemii.

Dobre nawyki

Mam nadzieje, że wiele z tych czynności, które wykonaliście w czasie kryzysu w obawie przed utratą stabilności finansowej, zostaną z Wami na dłużej. Kształtowanie nawyku to proces i nie da się tego zrobić jednorazowo. Warto nad nim pracować. Skoro już zacząłeś, to kontynuuj tę pracę. Bądź ukierunkowany na przyszłość. Musisz wiedzieć też, dokąd zmierzasz.

Nawyki warte miliony według Briana Tracy

Dziś chcę wrócić do książki, którą przerobiłam w czasie wakacji. Jest to książka „Nawyki warte miliony” Briana Tracy. Być może właśnie teraz jest dobry czas, aby zająć się pracą nad tymi nawykami. Zobacz, jakie nawyki wybrałam dla moich czytelników.

1. Oszczędzaj pieniądze

Pomyśl, jak wygląda Twoja finansowa poduszka. Jeśli jej jeszcze nie zbudowałeś, to zacznij.

10% dochodów odkładaj na inne konto. Otwórz w banku dodatkowy rachunek i przelewaj część swoich dochodów na to konto.

Musisz zmienić myślenie. Oszczędzanie to nie cierpienie.

„Musisz zacząć odczuwać przyjemność na myśl o pieniądzach, które możesz oszczędzać, i cierpieć za każdym razem, gdy musisz je wydać.”

Brain Tracy „Nawyki warte miliony”

2. Zastosuj „teorię klina”

Prawo Parkinsona mówi, że wydatki rosną proporcjonalnie do dochodów. Z czasem wielu z nas nabiera nawyku wydawania wszystkiego, co zarobi. Zmień to. Trzymaj na wodzy poziom wydatków, szczególnie, gdy Twoje dochody rosną.

3. Oszczędzaj 50% z każdej nadwyżki, jaką otrzymasz

Zamiast rezygnować z obecnego stylu życia, obiecaj sobie, że będziesz odkładać połowę każdego dodatkowego dochodu.

Regularne odkładanie 50% nadwyżek finansowych pozwoli Ci zgromadzić ogromne kwoty w ciągu najbliższych lat.

4. Inwestuj tylko w to, na czym się znasz

Ćwicz nawyk analizowania każdej okazji inwestycyjnej, zanim wydasz pieniądze. Przestrzegaj reguły mówiącej, że należy przeznaczyć tyle samo czasu na przeanalizowanie inwestycji, ile zajęło zarobienie pieniędzy, które chcesz zainwestować. Nie spiesz się, działaj powoli i poznaj każdy szczegół transakcji lub inwestycji, zanim w ogóle pomyślisz o zrobieniu przelewu. Nie pozwalaj, aby ktoś wywierał na Ciebie presję w związku z decyzją o inwestycji.

Recenzja książki Anny Smolińskiej „Kobieta inwestuje”. Dowiedz się więcej o inwestowaniu.

5. Zabezpieczaj się

Ćwicz w myślach nawyk analizowania najgorszej możliwej opcji (NMO). Cokolwiek to będzie, zabezpiecz się przed tym. Wykup ubezpieczenie na życie, które pokryje wszystkie potrzeby finansowe Twojej rodziny, gdyby stało Ci się coś złego. Ubezpiecz swój dom na wypadek następstw pożarów i innych szkód majątkowych. Regularnie sprawdzaj swoje polisy i w razie potrzeby zmieniaj ich zakres

Zobacz rady eksperta w tym temacie:

6. Negocjuj

Ćwicz nawyk skutecznego negocjowania, aby sprzedawać drożej, a kupować taniej. Każda zaoszczędzona lub zdobyta w ten sposób złotówka to dodatkowy pieniądz, który możesz wykorzystać do budowania swojej fortecy finansowej. Naucz się prosić o niższe odsetki, lepsze warunki, o natychmiastową zapłatę, gdy sprzedajesz, a odroczoną płatność, gdy kupujesz.

7. Bogać się powoli

Niespodziewane wielkie fortuny finansowe zdarzają się bardzo rzadko. Większość wielkich fortun jest budowana powoli. Milionerzy bogacą się powoli, stopniowo zwiększajac swoją zdolność do uzyskiwania dochodu, odkadając coraz więcej zarobionych pieniędzy, a także mądrze i starannie je inwestując, tak aby z czasem pomnażały się coraz szybciej.

8. Rób rzeczy, w których jesteś najlepszy

W ciągu całego życia regularnie analizuj swoje obowiązki zawodowe, żeby zidentyfikować te prace, które opanowujesz i wykonujesz z łatwością i przyjemnoscią, dzięki czemu osiągasz doskonałe wyniki i masz wysokie zarobki. Taki rodzaj pracy to klucz do sukcesu zawodowego. 

9. Bądź architektem własnej kariery

Twoją odpowiedzialnością (nie pracodawcy) jest dbanie o własne kompetencje. Czytaj, rozwijaj się, bierz udział w szkoleniach. Nawyk ciągłego uczenia się pozwala przeciętnym osobom zostać najlepszymi specjalistami w ich branży. Pomaga pokonać frustrację, wyjść z biedy i osiągnąć bogactwo i sukces. Ciągłe uczenie się otwiera przed Tobą wszystkie drzwi.

10. Myśl na papierze

Sama czynność pisania aktywuje zmysły: wzroku, słuchu i dotyku. Widzisz coś, mówisz coś do siebie i fizycznie wypisujesz słowa. Ludzie sukcesu myślą na papierze.

Spośród nawyków prezentowanych w tej książce wybrałam tylko te, które w mojej opinii są najważniejsze. W książce znajdziesz znacznie więcej przydatnych nawyków, dlatego zachęcam Cię do jej przeczytania w całości. Na pewno wyciągniesz dla siebie wiele lekcji. 

Nawyki warte miliony
Nawyki warte miliony

„Im więcej myślisz o przyjemności i radości, które czerpiesz z patrzenia na to, jak rosną Twoje oszczędności i inwestycje, tym większą będziesz mieć motywację, żeby wydawać mniej, a więcej oszczędzać, dzięki czemu to konto będzie coraz bardziej rosło”. 

Brian Tracy „Nawyki warte miliony”

A Ty dodasz do tej listy jakieś własne nawyki warte miliony?

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.