Inwestowanie to nic trudnego – recenzja książki „Kobieta inwestuje”

Tak, po lekturze tej książki przyznasz, że inwestowanie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wymaga wiedzy i czasu, ale korzyści rekompensują wysiłek.

Ostatnio zaczęłam pisać o inwestowaniu. Myślę, że to dobry moment, żeby polecić Wam literaturę w tym temacie. Ostatnio przeczytałam książkę Anny Smolińskiej „Kobieta inwestuje”. To pozycja, którą powinien przeczytać każdy, kto chciałby zacząć uczyć się inwestowania i poznawania korzyści z konkretnych produktów.

Podręcznik do nauki inwestowania

Śmiało mogę powiedzieć, że książka Ani jest jak podręcznik do nauki inwestowania. Napisana prostym językiem, gdzie konkretne zagadnienia poparte są przykładami z życia Ani. Ania zaprosiła też do wywiadów wiele kobiet, które są ekspertami w swoich konkretnych obszarach inwestowania. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat konkretnych inwestycji, podpowiadają dla kogo są te inwestycje i na co zwrócić przy nich konkretną uwagę.

Wywiadu ze mną nie ma w tej książce, ale taki odbył się na początku br. Mówiłyśmy o oszczędzaniu na emeryturę i różnych produktach,  za pomocą których można budować kapitał emerytalny. Jeśli jeszcze nie widziałeś tego wywiadu, zajrzyj konieczne do tego artykułu, gdzie jest link do wywiadu na kanale Youtube. Zapraszam Cię również do subskrybowania tego kanału.

Chciałabym również nadmienić, że wywiad ten jest materiałem dodatkowym do kursu Ani Smolińskiej w części o finansach osobistych. Kurs dostępny tutaj: https://kobietainwestuje.pl/kategoria-produktu/kursy-online/

Dzięki uprzejmości Ani otrzymaliśmy jako społeczność bloga „Oszczędzanie na przyszłość” kupon zniżkowy na kursy Ani Smolińskiej. Hasło: joanna. Do tego otrzymacie darmowy e-book tej książki, o której tutaj piszę. 

Znajdź czas na finanse

Muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem książki Ani. Na początku Ania wprowadza nas w świat finansów. Pisze o marzeniach, niezależności finansowej i przy każdym trudniejszym terminie wyjaśnia go na tyle, że nawet kompletny laik w temacie finansów będzie w stanie się zainteresować i zrozumieć. Finanse nie są trudne w ogarnianiu, wystarczy kilka podstawowych zasad i ciągły proces nauki.

Ania podkreśla – tak zresztą, jak ja robię to od lat na moim blogu – aby poświęcać finansom czas codziennie. Autorka podpowiada nawet co zrobić, aby ten czas znaleźć. Naprawdę daje gotową receptę na znalezienie czasu na jeden z najważniejszych obszarów naszego życia.

Apropos znalezienia czasu na wiele rzeczy, które są dla nas ważne. Sama w ubiegłym roku podzieliłam się z Wami, w jaki sposób ja łączę blogowanie i inne obowiązki i jak znajduję na to czas. Zapraszam Cię serdecznie do przejrzenia również mojego artykułu:  

Finansowe problemy w związku

Myślę, że każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, każdy też inaczej ułożył sobie finanse w swoim związku. Z naukowego punktu widzenia Ania przytacza w książce różne modele traktowania finansów w związku. Warto się z tym zapoznać i przemyśleć, czy finanse w naszym związku idą w dobrym kierunku.

A poniżej ciekawostka na temat pieniędzy w związku. Zajrzyj do tego posta poniżej z Instagrama:

W co można inwestować

Muszę przyznać, że ta część książki zrobiła na mnie oszałamiające wrażenie. Tyle wiedzy za taką niewielką cenę tej książki. Jeśli interesujesz się inwestowaniem albo chcesz zacząć inwestować, to kupuj w ciemno (albo dostaniesz do kursu jako gratis). Nie będziesz żałować. To bardzo dobra inwestycja. Inwestycja we własny rozwój.

W tej części dowiesz się przede wszystkim, że inwestowanie na giełdzie nie jest trudne. No może na początku, ale można się tego nauczyć. Terminy giełdowe typu WIG20, analiza fundamentalna, analiza techniczna nie będę już dla Ciebie tylko finansowym żargonem. Dowiesz się też, co to są ETF-y – na pewno nie raz słyszałeś, że niektórzy bardzo chwalą sobie ten rodzaj inwestycji. Poznasz korzyści z posiadania produktów giełdowych, ryzyko i konkretne wskazówki techniczne, jak założyć konto maklerskie. Tak jak pisałam: samo mięso.

Oprócz giełdy Ania przedstawia też inne możliwości inwestowania. Pojawia się tutaj rozdział o nieruchomościach, inwestycjach w złoto, diamenty, sztukę. Z ciekawostek dowiesz się też o inwestycjach, o których z pewnością wielu z nas nie ma pojęcia, np. inwestowanie w klocki Lego czy inwestowanie w oryginalne torebki. 

Oprócz tego Ania wyjaśnia na czym polega inwestycja w bitcoiny, kontrakty terminowe czy FOREX. Jest też wiele innych opcji inwestycji, ale z pewnością już przekonałam Cię do zakupu i zajrzenia do tej książki.

Inwestowanie – test wiedzy o ryzyku

Na końcu książki znajdziesz wspaniały test, po zrobieniu którego dowiesz się jakim inwestorem jesteś i jakie ryzyko akceptujesz.

Myślę, że tyle wystarczy. Jeśli temat inwestowania Cię interesuje, to zapraszam Cię do pierwszego artykułu na moim blogu dotyczącego inwestycji w fundusze inwestycyjne. 

Daj znać, jaki rodzaj inwestycji najbardziej Cię interesuje, a ja postaram się wyjaśnić dla Ciebie szczegóły tej inwestycji. A może polecisz nam jakieś ciekawe książki o inwestowaniu?

I jeszcze na koniec przesłanie od Ani Smolińskiej:

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.