Kitesurfing – koszty uprawiania tego sportu

Kitesurfing staje się sportem coraz bardziej popularnym w Polsce. Obecnie w Polsce działa 60 szkół zrzeszonych w Polskim Związku Kiteboardigu.

Kitesurfing

Kitesurfing – co to w ogóle jest

Kitesurfing to jazda (ślizg) po wodzie na desce wyposażonej w latawiec (ang. kite). Wielu moich znajomych i ich dzieci uprawia ten sport, a ja podglądam ich na facebooku i tak się zastanawiam – to chyba musi być dość drogi sport. Deska, ubranie, instruktor, szkolenia. Z drugiej strony coraz więcej osób uprawia kitesurfing. Obecnie właśnie odbywają się Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu. I wiecie, gdzie? W Polsce, w Pucku.

Jeżeli będziecie mieli ochotę przyjrzeć się z bliska kitesurferom, to w dniach 18-23 sierpnia w Pucku odbywa się Ford Kuga Formula Kite Individual European Championships. Po raz pierwszy w historii Mistrzostwa Europy w Formule Kite odbywają się w Polsce.

Być może Mistrzostwa te będą dla Was inspiracją, żeby też spróbować tej dyscypliny. Ja natomiast przedstawiam Wam dziś, ile będzie to Was kosztować. Dane uzyskałam bezpośrednio z Biuro Prasowego Mistrzostw Europy w Kitesurfingu. Także wszystko skonsultowane z ekspertami.

Kitesurfing – na co wydajesz pieniądze

Na co wydajesz pieniądze, jeśli uprawiasz ten sport

Kursy, lekcje indywidualne i sprzęt to podstawowe koszty jakie musi ponieść kitesurfer. Do tego, dochodzą jeszcze koszty wyjazdu czy ubezpieczenia. Na szczęście sprzęt jest na tyle poręczny, że można go zapakować do bagażu rejestrowanego.

Pasję do kitesurfingu inicjuje najczęściej ciekawość, przypadek lub namowa znajomych. Najprościej jest, jeśli pierwsza lekcja wypada w trakcie urlopu.

Godzina nauki kosztuje czasem mniej niż obiad nad polskim morzem. Nie ponosimy żadnych innych wydatków. Wszystko, w cenie nauki, dostarcza instruktor. Kitesurfing początkowo kosztuje nas 150-400 złotych za godzinę. Jednak wraz z kolejnymi godzinami, narastający głód pozytywnych wrażeń i pogoń za endorfinami wymagać będzie zauważalnej inwestycji w sprzęt, szkolenia i wyjazdy.

Kursy w Polsce

Oferta kursów jest zróżnicowana. Niemal każda szkółka proponuje lekcje, jednak kluczowa jest jakość. Wybór kursu nie powinien być przypadkowy. Szukając informacji gdzie i jak się uczyć, znajdziemy opisy typu „Kurs IKO PZKITE I, II, III” – warto zapoznać się z programem szkoleń. Ukończony kurs sprawi, że nauczymy się pływać w obydwu kierunkach, będziemy kontrolować prędkość i latawiec i zaczniemy robić zwroty.

W Polsce warto zacząć przygodę z kitesurfingiem tam, gdzie woda jest płytka: najlepiej na Półwyspie Helskim, od strony Zatoki Puckiej. Indywidualny pakiet zajęć z instruktorem to około 1 000 złotych za osiem godzin (sprzęt w cenie kursu). Chcecie dzielić pasję z kolegą czy partnerem – lekcje podwójne czy grupowe są jeszcze tańsze. Sprawdźcie, pytajcie, negocjujcie! 

Kursy za granicą

Myślicie, gdzie zacząć przygodę z kitesurfingiem za granicą? Jednym z najczęściej wymienianych miejsc jest Fuerteventura. Jest to druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich. W pełni zasługuje na swoją nazwę, którą jedni wywodzą po prostu od silnych wiatrów w języku hiszpańskim, a inni z francuskiego od „mocnej przygody”. Kurs kitesurfingu w takich okolicznościach będzie niezapomnianym przeżyciem, może nawet drogą do odwzajemnionej miłości, pasji. Należy jednak pamiętać, że wiatr często bywa tam bardzo silny, przez co warunki do nauki będą trudniejsze. Fuerteventura polecana jest raczej zaawansowanym pływakom.

Koszt kursu pozytywnie zaskoczył niejednego. Szkoła Point Break oferuje podstawowe pakiety szkoleniowe nawet za 320 EUR. Natomiast Fanatic the Boarder Center z większej Gran Canaria, od zimy będzie oferować 3 godziny prywatnych lekcji prowadzonych z motorówki za 250 euro.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat pieniędzy w podróży zapraszam Cię do czytania tego wpisu:

Obóz szkoleniowy

Miłość do kitesurfingu bywa czasem miłością nieodwzajemnioną 🙂 Wiadomo, bez odpowiedniego wiatru (od 14 do 30 knt/h), kitesurfer zmaga się jedynie z postępującą opalenizną 🙂

Na obóz szkoleniowy warto wybrać się w Polsce na Półwysep Helski. Szczególnie późną wiosną i pod koniec lata, możemy liczyć tam na bardzo dobre warunki wiatrowe.   Koszt obozu nie powinien przekroczyć 3-4 tysięcy złotych. 

Wiele szkół organizuje wyjazdy szkoleniowe poza Polską. Cały świat czeka, jednak najczęściej wymieniane są takie kraje jak Włochy, w szczególności Sycylia i Sardynia, greckie Rodos, Egipt czy bardziej egzotyczne np.: Brazylia, Wietnam, RPA, Wyspy Zielonego przylądka czy wspominana wcześniej kanaryjska Fuerteventura.

Nie tylko aktywnie podróżujący intuicyjnie czują gdzie jest drożej, a gdzie może być taniej. Na cenę wyjazdu szkoleniowego oczywiście wpływa wariant wyżywienia, wielkość pokoju, opcje wynajmu sprzętu, konieczność indywidualnego wsparcia instruktorskiego czy nauka na własnym sprzęcie. Cena obozu zagranicznego to tylko 5 a czasem aż 20 tysięcy złotych od osoby – chociaż jak to mówią „sky is the limit”. 

Własny sprzęt – krok przez życie z kitesurfingiem

Podobno jest tak, że jeśli pokochasz ten sport i pozyskasz sprzęt dla siebie , to będziesz jeździł sam tam gdzie chcesz, w najlepsze wietrzne miejsca. Możesz przeczytać wiele poradników, wysłuchać ekspertów od kitesurfingu.

Może ten wpis zainspiruje Cię, na jakie cele generalnie w życiu potrzebne są pieniądze:

Przyjemność to nie poświęcenie. Chcecie kupić używaną deskę bo jest Wam na niej dobrze – zróbcie to. Chcecie mieć markową piankę w miodowe słoniki – kupuj! Z uśmiechem łapiecie wiatr w turkusowy latawiec– działajcie! Można wydać majątek, można kupić rozsądnie – to Wy decydujecie czego potrzebujecie. 

Nie wiecie jaki sprzęt? Popytajcie w szkółkach. Kitesurfer kitesurfera wesprze – odsprzeda dobry sprzęt. Legendy z plaż mówią, że kitesurfer drugiemu nawet oddałby lepszy wiatr.  

Co wchodzi w skład wyposażenia kitesurfera?

Nieodzowne elementy wyposażenia kitesurfera to deska, trapez, latawiec, bar oraz pianka, buty i dodatki.

Ogólna zasada jest niezmienna od lat. Im drożej tym lepszy materiał, bardziej wytrzymały, lżejszy, bardziej ergonomiczny. Jak i kolejna zasada – początkujący nie wykorzysta potencjału ultra-sprzętu. Kupujcie rozsądnie.

Deski –– kosztują zwykle od 600 do 8 tysięcy złotych. Pas, który zakłada kitesurfer na siebie, czyli trapez, kosztuje 150 PLN, ale i dziesięć razy tyle. Sprawdźcie ofertę chociażby w Hydrosferze we Władysławowie, jednym z największych i najlepiej zaopatrzonych sklepów branżowych w Polsce.

Bar – zwany potocznie kierownicą do latawca, z uwagi na fakt, iż jest to drążek stanowiący łącznik z latawcem poprzez doczepione do niego linki. Niepozorny element kosztujący tyle co zeszłoroczny smartfon premium. Cena od tysiąca do czterech tysięcy złotych.

Latawiec – tutaj rozpiętość cenowa jest znaczna. Ceny zaczynają się od dwóch tysięcy złotych. Ale cena pięć razy wyższa nie należy do rzadkości. 

Praktyczni kitesurferzy nie zwracają uwagi na sezonowe czy zbędne dodatki. Każdy jednak posiada wyposażenie dodatkowe typu: pompka do latawca, leash (sprężysta linka dowiązująca latawiec do kitesurfera), no i odpowiedni ubiór: pianka, obuwie piankowe czy kamizelka asekuracyjna. Powyższe pięć elementów to najczęściej koszt od 800 do dwa i pół tysiąca złotych. 

Jak widać wyżej, własny nowy sprzęt, to koszt od czterech i pół tysiąca do dwudziestu sześciu tysięcy złotych. Większość kitesurferów odpowie „około dychy”. 

Komfort i ochrona

Kupiony sprzęt trzeba ubezpieczyć. Jednak najważniejsze by ubezpieczyć użytkownika sprzętu i osoby postronne. Na wszelki wypadek. Roczne ubezpieczenie OC nie musi być drogie to około 200-300 PLN. Ubezpieczenie w trakcie wyjazdu zagranicznego to kilkanaście złotych dziennie. Koniecznie zaznaczcie, że uprawiacie sport (kitesurfing) – niektóre zakłady ubezpieczeń odmawiają ochrony. 

Ford Kuga Formuła Kite Individual European Championships
Puck 18-23.08.2020r.

Społeczność kitesurferów. Mistrzostwa Europy w Pucku (18-23 sierpnia br.).

Amator staje się Pro. Mistrz traci koronę. Wschodzi nowa gwiazda. To wszystko jest możliwe i możesz stać się tego świadkiem. Przyjedźcie na Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu, które w Pucku odbywają się po raz pierwszy. Termin: 18-23 sierpnia 2020 roku.

Podczas mistrzostw sportowcy walczą o dwa tytuły: Mistrza Europy oraz Mistrza Polski. Tytuł Mistrza Europy przypadnie najlepszemu zawodnikowi rywalizacji, natomiast najlepszemu z Polaków, tytuł Mistrza Polski.

Biuro Prasowe i Ford Kuga Formuła Kite Individual European Championships zapraszają do oglądania z plaży! Mistrzostwa rozgrywane są w Formule Kite – wyścigach na hydrofoilach. Na takich deskach popłyną olimpijczycy w Paryżu w 2024. Przewagą hydrofoila jest to, że można na nim płynąć nawet przy bardzo słabym wietrze, co znacznie zwiększa szanse na rozegranie zawodów.

Materiał powstał we współpracy z Katarzyna Munnich, Agencja PR All For Us.

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.