Złoto – Inwestowanie część 2.

Wpis gościnny: Agnieszka Binkiewicz-Kowalczyk

Dlaczego złoto szczególnie teraz jest na czasie? W czasach niepewnych ekonomicznie, gdy mamy do czynienia z inflacją, zawirowaniami na giełdach czy bardzo niskim oprocentowaniem lokat, wielu z nas poszukuje bezpiecznych i stabilnych form lokowania kapitału na przyszłość. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych przez kupujących na całym świecie jest złoto fizyczne w postaci sztabek i monet.

W tej publikacji przyjrzymy się zaletom jego posiadania.

Inwestowanie w sztabki złota

Krótka historia złota

Złoto pełniło rolę środka płatniczego już od czasów starożytnych. Na przełomie XIX i XX wieku stworzono tak zwany standard złota, który pozwalał wymieniać banknoty na ten metal i regulował kurs wymiany pomiędzy poszczególnymi walutami. System ten nie przetrwał jednak długo, ponieważ zwiększona podaż dolara, za którą nie podążała podaż złota, spowodowała, że system złotej waluty załamał się ostatecznie w 1971 roku i nie powrócił do dziś.

Dlaczego warto posiadać złoto 

Dziś banki centralne kreują coraz więcej pieniędzy bez pokrycia. Naturalnym następstwem takich działań jest inflacja, czyli spadek siły nabywczej naszych pieniędzy. Złoto pozwala przechować wartość oszczędności w czasie, ponieważ nie da się go dodrukować, a jego ilość jest ograniczona. To główna, ale nie jedyna zaleta posiadania tego metalu:

 • Monety i sztabki są uniwersalną walutą, rozpoznawalną w każdym miejscu świata. Jego odsprzedaż jest niezwykle łatwa. 
 • Złoto jest zwolnione z podatku VAT. W przypadku jego odsprzedaży po pół roku od zakupu nie płacimy także podatku od zysków kapitałowych. 
 • Zakup złota jest w pełni anonimowy. Jeśli wartość twoich zakupów nie przekracza 15 000 euro, otrzymasz jedynie paragon fiskalny. 
 • Jest ono także łatwo podzielne. W ofercie dostawców mamy do wyboru sztabki każdej gramatury – od 1 grama aż do kilograma. 
 • Złoto nigdy nie ulegnie zniszczeniu. Nawet jeśli nasz dom strawi pożar, złoto zmieni jedynie swoją formę z monety czy sztabki na bryłę metalu, którą bez problemu spieniężymy w dowolnym miejscu. 
 • Posiadanie fizycznego złota uniezależnia nas od działań banków i zapewnia stały dostęp do swoich oszczędności. O tym, jak duże ma to znaczenie, świadczą wydarzenia 2013 roku na Cyprze, kiedy to opodatkowano depozyty klientów. Spotkało się to z paniką i masowym szturmem Cypryjczyków na tamtejsze placówki bankowe. Już po kilkunastu godzinach zaczęło brakować gotówki, a sparaliżowane banki musiały zamknąć swoje oddziały. 
 • Złoto w dużej mierze opiera się inflacji, dzięki czemu zyskujesz zabezpieczenie emerytalne, którego nie sposób przecenić. 

Jak lokować środki w złocie? 

Złoto jest powszechnie dostępne w postaci monet i sztabek. Najpopularniejsze wyroby z tego metalu to produkty uncjowe (31,1 g), takie jak południowoafrykański Krugerrand, kanadyjski Liść Klonu czy australijski Kangur. Każda z nich występuje również w częściach uncji trojańskiej: 1/2, 1/4, 1/10, a w niektórych przypadkach nawet 1/20. 

Biżuteria ma niewiele wspólnego z inwestycją w złoto

Część osób zastanawia się nad tym, czy można byłoby połączyć przyjemne z pożytecznym i lokować swoje oszczędności w biżuterii noszonej na co dzień. Czyste złoto jest bardzo miękkim metalem, więc nie nadaje się do produkcji wyrobów użytkowych. Aby wykonać z niego obrączkę lub naszyjnik, konieczne jest dodanie domieszek w postaci miedzi, srebra i innych metali. To sprawia, że zawartość czystego złota w wyrobie wynosi od 33,3% do 75%.

Złota biżuteria

Należy doliczyć do tego koszt projektu, wykonania biżuterii, a także dość wysokie marże popularnych salonów jubilerskich. Przy odsprzedaży takiego wyrobu otrzymujemy wyłącznie cenę za gram kruszcu, czyli kilkukrotnie mniej niż wynosi cena jego zakupu.

Przy monetach i sztabkach ta różnica wynosi zaledwie kilka procent.

O czym należy pamiętać, inwestując w złoto?

 • Pamiętaj, że na tym rynku nie ma okazji. Jeśli ktoś oferuje ci złoto poniżej ceny giełdowej, prawdopodobnie nie jest ono autentyczne. 
 • Unikaj dostawy terminowej i oczekiwania kilka tygodni, a nawet 2 miesiące. Dostawca, który nie posiada złota dostępnego od ręki, powinien wzbudzić twoją czujność, bowiem jest w stanie kupić metal wyłącznie wtedy, gdy otrzyma środki od klienta. Nim to zrobi, obraca twoim kapitałem. 
 • Wybieraj tylko firmy o ugruntowanej pozycji na rynku. Takie, za którymi stoi człowiek i jego wiedza oraz doświadczenie. W końcu chodzi o twoje pieniądze.
 • Nie potrzebujesz dodatkowych papierowych certyfikatów, potwierdzających autentyczność. Są one miłym dodatkiem w przypadku zakupu na prezent, ale to, czy złoto jest prawdziwe, weryfikuje się na podstawie jego właściwości, a nie drukowanego tekstu.

Monety czy sztabki 

To, czy wybrać monety czy sztabki, jest jednym z najczęstszych dylematów początkujących nabywców. Niezależnie od wyboru, otrzymujemy daną ilość czystego złota. 

Jeśli jednak chcielibyśmy samodzielnie zweryfikować wyrób, warto rozważyć zakup monet, które bez problemu wyjmiemy z kapsla. Sztabki opakowane są w certicardy, których nie należy rozcinać. Są jednak nieco tańsze od monet. 

Inwestowanie w złote monety.

Nim dokonasz zakupu, upewnij się, że producent sztabki czy monety posiada akredytację LBMA (London Bullion Market Association). Dzięki temu zyskasz pewność, że produkt będzie rozpoznawalny na całym świecie. 

W przypadku monet i sztabek zasada jest prosta – im większa, tym korzystniejsza cena grama. Jeśli nie zależy ci na konkretnym wariancie, wybierz produkt, który jest dostępny w najkorzystniejszej cenie. 

Sprawdzenie autentyczności złota

Wybór rzetelnego dystrybutora daje nam pewność, że zakupiona sztabka bądź moneta jest autentyczna. Jeśli jednak chcemy dodatkowo zweryfikować zakup, przyda nam się waga oraz suwmiarka lub linijka mennicza. 

Każda moneta ma określone przez mennicę parametry – wagę, średnicę oraz grubość. Podobnie jest w przypadku sztabek, jednak tu musimy oprzeć się na przybliżonych pomiarach, dokonanych przez opakowanie. 

Jeśli są one zgodne z tymi, które podaje producent, możemy być niemal pewni, że produkt jest autentyczny, ponieważ złoto ma określoną gęstość i trudno zastąpić je innym metalem, aby zachować wszystkie wymiary. 

Oprócz prostych pomiarów, warto wykonać test rezonansowy, uderzając delikatnie końcówką długopisu w rant monety. Bezwartościowy wolfram, który ma zbliżoną gęstość do złota wyda głuchy odgłos, zaś przeciągłego dźwięku szlachetnego metalu nie pomylimy z niczym innym. Ten sam test możemy wykonać za pomocą licznych aplikacji, które można pobrać na telefon komórkowy.

Gdzie kupić złoto

Po lekturze poprzednich akapitów, z pewnością wyciągniesz własne wnioski. Nie zawsze podmioty, które najmocniej się reklamują, są najlepszym wyborem. Reklama kosztuje i płacisz za to ty. Postaw na dystrybutora, który posiada towar dostępny od ręki, punkt stacjonarny, a także dobre opinie dotychczasowych klientów. Ci ostatni są najlepszym potwierdzeniem, że trafiasz w dobre miejsce. 

Jak przechowywać kruszce

Sama idea zakupu złota często wiąże się z chęcią uniezależnienia własnych oszczędności od banków. Mimo to, część kupujących decyduje się na przechowywanie sztabek lub monet w depozytach bankowych. Większość klientów wybiera jednak ich gromadzenie we własnym zakresie. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest zakup sejfu, ale nie brakuje osób, które ufają głównie tak zwanemu bankowi ziemskiemu. 🙂

Przechowując złoto w domu, warto zwrócić uwagę na to, by ubezpieczenie naszej nieruchomości obejmowało swoim zakresem ruchomości specjalne, czyli np. biżuterię, sztabki, monety oraz dzieła sztuki. W tym przypadku sejf będzie podstawowym zabezpieczeniem, wymaganym przez ubezpieczycieli.

Gdzie sprzedać złoto 

Odpowiedź na to pytanie jest najprostsza z możliwych – wszędzie. Złoto w postaci monet i sztabek może być zweryfikowane w każdym miejscu globu, jeśli tylko trafisz do osoby, która zna się na rzeczy. Specjalista z łatwością wyceni twoje sztabki lub monety. Aktualne ceny skupu znajdziesz na dedykowanych temu portalach. 

Zwróć uwagę na kilka kwestii:

 • Gwarancję odsprzedaży już na etapie zakupu.
 • Cenę skupu – zapytaj o różnicę pomiędzy ceną nabycia i odsprzedaży. Nie powinna ona wynosić więcej niż 5%. 
 • Unikaj lombardów i miejsc, w których sztabki czy monety pojawiają się raz na wiele miesięcy. Ktoś, kto ma do czynienia z metalami szlachetnymi na co dzień, wyceni je w rzetelny sposób i zaoferuje uczciwą stawkę. 

Ile można zarobić na złocie i kiedy je sprzedać

Podczas lektury tego artykułu na pewno wielu czytelników zadało sobie to pytanie. Jak wskazałam wyżej – złoto fizyczne nie służy spekulacjom oraz osiąganiu imponujących zarobków, a przechowaniu siły nabywczej pieniądza w czasie. Nie wyklucza to sprzedaży z zyskiem (od stycznia do września 2020 cena giełdowa tego metalu wzrosła o 25%), jednak nie tylko ta idea powinna nam przyświecać przy jego zakupie.

Nie istnieje także jedna recepta na to, kiedy sprzedać złoto. Sprzedajesz je wtedy, gdy potrzebujesz lub po prostu przekazujesz kolejnym pokoleniom.

Przy pierwszym kontakcie ze światem metali szlachetnych można odnieść wrażenie, że to obszerny i skomplikowany temat. Owszem – o złocie można napisać przynajmniej kilka książek, jednak nie jest ono zarezerwowane tylko dla wąskiej grupy wtajemniczonych osób. To coś, co może posiadać każdy z nas, jeśli tylko zależy mu na zabezpieczeniu przyszłości swojej i swoich bliskich. 

Autor: Agnieszka Binkiewicz-Kowalczyk
Z wykształcenia politolog, z zamiłowania propagatorka lokowania oszczędności w metalach szlachetnych. Z branżą złota związała się w 2014 roku, zdobywając doświadczenie u największych dystrybutorów w kraju. Obecnie zajmuje się obsługą Klientów sklepu 79element.pl.

Inwestowanie w złoto
Agnieszka Binkiewicz-Kowalczyk
Inwestowanie w złoto

Jeśli jesteś zainteresowany tematem inwestowania, zapraszam się do pierwszej części cyklu Inwestowanie. Piszę tam o funduszach inwestycyjnych:

Serdecznie polecam też fachową literaturę, gdzie znajdziesz informacje o wielu formach inwestowania, w tym o złocie. Recenzja książki tutaj:

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.