Kryptowaluty – Inwestowanie część 4.

Dziś rozmawiam z Alexandrem Fehringer, który prowadzi profil na instagramie krypto_inwestycje oraz jest autorem poradnika dla początkujących, którzy są zainteresowani tematem kryptowalut. 

Kryptowaluty to kolejny temat z cyklu INWESTOWANIE.

W poprzednich artykułach z cyklu INWESTOWANIE poruszałam już tematy:

Fundusze inwestycyjne

Złoto

Diamenty

Teraz przyszedł czas na kolejną ciekawą formę inwestowania. Nie zapomnij! Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, a wyniki historyczne nie są gwarantem wyników w przyszłości. Pamiętaj o wiedzy, ryzyku i osobistym podejściu do inwestycji.

Alexander kryptowalutami zainteresował się podczas hossy w 2017 roku, jednak wtedy nie udało mu się zainwestować w kryptowaluty.

„Pomimo że mogłem wtedy dużo zarobić to dziś wiem, że dobrze, że wtedy nie zainwestowałem. Zacząłem natomiast uczyć się i dziś mogę powiedzieć, że mam wiedzę w tym temacie, a inwestycja w cokolwiek na czym się nie znamy będzie zawszę złą inwestycją! I tak czytałem, analizowałem aż w końcu zakupiłem swoje pierwsze kryptowaluty i tak ucząc się na błędach powoli, ale systematycznie pomnażam swój kapitał na kryptowalutach. Ważne jest to, aby opanować swoje emocje i zrozumieć że giełda daje i zabiera.” 

Alexander Fehringer

W Polsce coraz więcej osób interesuje się tego rodzaju inwestycjami. Jak każda inwestycja i ta wymaga wiedzy, wyczucia czasu i trzymania emocji na wodzy. 

Kryptowaluty
Kryptowaluty

Na świecie istnieje bardzo wiele kryptowalut. Najbardziej znaną kryptowalutą jest bitcoin, który powstał jako pierwszy i zachęcał inwestorów dość mocnymi skokami wartości. Osoby, które w odpowiednim momencie zainwestowały w bitcoin, mogły osiągnąć wysokie stopy zwrotu, co zachęcało kolejnych śmiałków, tym samym rozreklamowując temat kryptowalut. Czym one tak naprawdę są i czy warto w nie inwestować?

Joanna Postupalska-Bożek: Zacznijmy od wyjaśnienia, co kryje się pod tajemniczym terminem „kryptowaluty” i jak z tym wiąże się bitcoin (BTC).

Alexander F: Kryptowaluty to wirtualne monety, które są oparte na technologii blockchain, który w wolnym tłumaczeniu znaczy łańcuch bloków. Technologia ta służy do zapisywania oraz przesyłania informacji o transakcjach w internecie. 

Bitcoin
Bitcoin

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta powstała w 2009 roku. Jej głównym celem było stworzenie internetowej waluty, która będzie szybsza od tradycyjnych przelewów bankowych, a przy tym był to pewnego rodzaju bunt wobec banków centralnych. Bitcoin powstał po kryzysie finansowym w 2007 roku i jest odpowiedzią na dodruk pieniędzy bez pokrycia przez właśnie banki centralne. Bitcoina będzie tylko 21 milionów sztuk i nie da się go dodrukować, dzięki czemu po “wykopaniu” ostatniego BTC nie będzie już inflacji. 

JPB: O co chodzi z tym „kopaniem” bitcoina. Odkryj nam tajemnicę, na czym to polega i czy opłaca się kopać oraz kto może / umie to robić. Czy każdy?

Alexander: Kopanie polega na udostępnieniu mocy obliczeniowej swojego urządzenia w celu wydobycia danej kryptowaluty. Nie każdą kryptowalutę można kopać. Do kryptowalut, które można kopać zaliczamy na przykład: Bitcoin, Ethereum lub Lisk. Kopać może każdy, kto ma komputer, ale prawdą jest to, że dla zwykłych użytkowników jest to nieopłacalne. Prąd w Polsce jest drogi, a karta graficzna się bardzo psuje. Kopaniem zajmują się osoby, które na przykład mają bardzo tani prąd i kupują na przykład  40 kart graficznych. Dla zwykłego użytkownika jest już to nieopłacalne, bo po prostu drogie. Jeśli jednak myślisz o tej inwestycji na poważnie, to warto ponieść również te wydatki. 

JPB: Jakie są inne metody inwestowania w bitcoina albo inaczej strategie inwestycyjne?

Alexander: Wyróżnia się dwie strategie: inwestowanie długoterminowe oraz tak zwany scalping czyli szybkie transakcje. Inwestowanie długoterminowe polega na zakupie wybranej przez nas kryptowaluty, najczęściej przy użyciu analizy fundamentalnej i czekanie na przykład rok, aż zarobimy wystarczająco. Co do scalpingu polega on na analizie technicznej, gdzie po wykresie szukamy dobrego momentu na kupno, a następnie sprzedajemy z zyskiem. 

JPB: Bitcoin pozwala na wymianę pieniędzy w nieco inny sposób niż za pośrednictwem tradycyjnych banków, czy w związku z tym wiąże się z nim ryzyko? Jeśli tak – jak oceniasz to ryzyko? Czy można je porównać do inwestycji np. na giełdzie?

Alexander: Bitcoin w porównaniu do tradycyjnych przelewów jest czymś bardzo innowacyjnym. Przelewy kryptowalut są szybkie, bezpieczne i tanie w porównaniu do bankowych transakcji. Dodatkowo wysyłając na przykład kumplowi dużą sumę pieniędzy, nie zostaną one nigdy zablokowane przez bank lub skarbówkę. Co do ryzyka to ryzyko jest zawsze i jak najbardziej da się je porównać do giełdy. Każda inwestycja to ryzyko i my jako inwestujący możemy je zminimalizować do minimum dzięki zdobytej wcześniej wiedzy. 

JPB: Czy bitcoin i inne kryptowaluty w ogóle są legalne?

Alexander: Kryptowaluty są nie lubiane przez banki oraz KNF i inne tego rodzaju instytucje, ale obecnie w Polsce i prawie na całym świecie są legalne. 

JPB: Jest sporo reklam w internecie, gdzie można dokonywać inwestycji w kryptowaluty. W takim razie gdzie można kupić kryptowaluty, a gdzie Ty szczególnie polecasz i jakie koszty są z tym związane?

Alexander: Tak, ja sam trafiłem na reklamę wskazującą, że jakaś sławna osoba kupiła kryptowaluty. Według mnie jednak to nie do końca prawdziwe historie. Kryptowaluty najlepiej kupić na giełdzie. Ja korzystam z giełdy Binance i jestem z niej zadowolony, gdyż opłaty są stosunkowo niewielkie. Jeżeli chcemy być całkowicie anonimowi to najlepiej to zrobić w bitomatach, które są rozstawione po całej Polsce, ale trzeba pamiętać o dość dużej bo prawie 5-8% prowizji.  

JPB: I na koniec powiedz, czy na tej inwestycji naprawdę można zarobić, pokaż nam historyczny performance i jakie Twoim zdaniem są realne perspektywy rozwoju tego typu inwestycji. 

Alexander: Na kryptowalutach można zarobić, ale można też stracić – jak na każdej inwestycji. Dlatego należy najpierw czas poświęcić na edukację i zaczekać na dobry moment. W marcu BTC spadł do prawie 3 tysięcy $ i dużo osób mówiło, że kryptowaluty upadły, a teraz znowu przebił 10 tysięcy $. Nasza inwestycja zarobiła by około 200% w niecałe 150 dni. Patrząc na to szerzej, gdyby zakupić BTC 5 lat temu to dzisiaj na tej inwestycji zarobilibyśmy 5000%, a 5 lat temu Bitcoin kosztował już około 400$. Jeżeli cofniemy się o kolejne 5 lat, dowiemy się, że ta kryptowaluta kosztowała jakieś marne centy. Jednak jak spojrzymy na poprzedni rok, to okazało się, że Bitcoin w poprzednim roku był najlepszą stałą inwestycją. Dał zarobić ponad 250%. 

JPB: Bardzo dziękuję za rozmowę

Alexander: Dziękuję.

Jeżeli ten artykuł zainteresował cię tematem kryptowalut zapraszam cię na instagrama https://www.instagram.com/krypto_inwestycje/ a jeżeli chciałbyś zgłębić swoją wiedzę odnośnie kryptowalut to polecam zajrzeć na stronkę https://www.poradnik-krypto.pl/ . Tam można znaleźć poradnik, który dostarczy masę wiedzy, a kosztuje niewiele.

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.