Rola edukacji w Twojej finansowej podróży przez życie

Edukacja to Twój olej w finansowej podróży przez życie.

Dzięki zdobywaniu nowej wiedzy i nowych umiejętności, a także nowych kwalifikacji otwierają się przed Tobą nowe drogi i rzeczy posuwają się do przodu. Właściwe wykształcenie jest tak ważne dla Twojego finansowego życia i nie tylko finansowego, jak liczba koni mechanicznych dla pojazdu:-). Im więcej koni mechanicznych, tym szybciej docierasz do celu.

Ukończyłam studia z tytułem magistra ekonomii w 1998 roku.

Wtedy nie uczono w jaki sposób prowadzi się nowoczesny biznes, jak sprzedawać w sieci bankowej, czy jak prowadzić kampanie w mediach społecznościowych, czy w ogóle w internecie. Zresztą wtedy nawet nie było mediów społecznościowych. Większość wiedzy, którą dziś dysponuję nabyłam nie w trakcie studiów, ale długo po ich zakończeniu. Mało tego, ciągle się uczę i wiem, że przede mną jeszcze wiele do zrobienia. Uczymy się w trakcie pracy, życia różnymi metodami, niekoniecznie na kolejnych studiach. Nigdy nie poddawałam się mówiąc „Nie wiem, jak”. Jest to wymówka nr 1, najbardziej nadużywana przez wiele osób. W dzisiejszym, zdominowanym przez informację społeczeństwie nie ma wymówki – powodu, dla którego miałbyś nie dowiedzieć się jak. Wystarczy poszukać wiedzy i ją przyswoić. Nasza edukacja powinna zacząć się w momencie odejścia ze szkoły – gdzie uczyliśmy się wiele i często niewiele z tego przydaje się nam do życia- a nie skończyć.

W dzisiejszych czasach wiedza jest bardzo łatwo osiągalna, a mimo to większość ludzi decyduje się jej nie zdobywać.

Wiele ludzi twierdzi, że nie stać ich na edukację. Przykro mi, ale ta wymówka wskazuje na lenistwo. Gdzie zatem można znaleźć tę nieskończona wiedzę?

8 miejsc gdzie pozyskasz wiedzę:

 1. Księgarnie

W księgarniach znajdziesz mnóstwo pozycji, które potrafią przemienić nowicjuszy w ekspertów. Możesz stać się ekspertem w biznesie, nieruchomościach, programowaniu stron internetowych, wystąpieniach publicznych czy sprzedaży. Z pewnością nie staniesz się ekspertem w czymś co wymaga talentu fizycznego np. po przeczytaniu książki raczej nie staniesz się profesjonalnym piłkarzem czy skoczkiem narciarskim, ale w dziedzinach niezwiązanych ze sprawnościami fizycznymi możesz zostać ekspertem. Ja polecam Ci księgarnię, z którą współpracuję w programie partnerskim, gdzie oprócz pozycji płatnych znajdziesz również wiele pozycji bezpłatnych, od których polecam Ci zacząć: https://bit.ly/złotemyśli

 1. Biblioteka

Jeśli uważasz, że nie stać się na kupowanie książek, albo z innych przyczyn nie chcesz tego robić (np. brak miejsca na książki), możesz zawsze pójść do biblioteki i skorzystać z tego największego darmowego zbioru wiedzy.

 1. Strony internetowe

W internecie dostępna jest duża dawka darmowej wiedzy, trzeba tylko skrupulatnie ją wyselekcjonować.

 1. Blogi internetowe, podcasty

Sporo ekspertów prowadzi własne blogi, nagrywa podcasty. Możesz czytać blogi – takie jak mój, słuchać podcastów bezpłatnie – z pewnością jest tam wiele wartościowej wiedzy. Na blogach znajdziesz gotowe narzędzia do pobrania i korzystania np. u mnie  w treści jednego z wpisów znajdziesz gotowy wzór do monitorowania majątku: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2017/10/wartosc-osobista-netto-monitorujemy-majatek/

Polecam ten sposób pozyskiwania wiedzy finansowej i nie tylko. Blogerzy bardzo często polecają też konkretne produkty, które im pomogły się rozwinąć albo po prostu zarobić pieniądze. Często podpowiadają, gdzie np. zainwestować pieniądze albo w którym banku wziąć kredyt, nie mając z tego żadnych korzyści. Po prostu dzielą się swoją wiedzą i polecają produkty, z których sami korzystają. To bardzo wartościowe i ogromne źródło wiedzy. Czytaj, sprawdzaj czy działa i wybieraj te metody, które pasują do Ciebie. Ja ostatnio korzystałam z lokaty i po przejściu całego procesu podzieliłam się tą wiedzą z moimi czytelnikami: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/polecam/

 1. Kursy internetowe

To bardzo przydatne narzędzia dla tych, którzy wolą pozyskiwać wiedzę w domowym zaciszu, czy po prostu chcą samodzielnie robić ćwiczenia. Kursy zazwyczaj są płatne, ale dzięki nim możesz w dowolnym tempie przyswoić sobie wiedzę, która przyda Ci się np. do zarządzania domowym budżetem. Jednym z takich kursów, który chętnie poleciałbym jest kurs „Kobieta Niezależna”: https://bit.ly/kobietaniezależna, który w dużej mierze porusza kwestie zarządzania osobistymi finansami.

 1. Szkolenia stacjonarne i seminaria
https://rowinskabusinesscoaching.com/aff/joannabo/sklep/asertywny-rodzic-partner-manager/
Ostatnio brałam udział w szkoleniu „Asertywny Rodzic, Partner, Manager”

Na rynku jest sporo różnego rodzaju szkoleń. Wybieraj jednak takie, które są sponsorowane czy prowadzone przez właściwe jednostki. Jest dzisiaj sporo ofert z mierną wartością merytoryczną, sprawdzaj opinie, pytaj osób, które były na takim szkoleniu, wybieraj z głową.

Ja polecam Ci np. szkolenie „Umysł milionera”: https://umysłmilionera

lub „Kobietę Niezależną” https://kobieta .

lub szkolenie, w którym ostatnio uczestniczyłam „Asertywny Rodzic – Partner – Manager„: http:/Asertywność

 1. Telewizja

Dzisiejsza telewizja dostarcza nie tylko rozrywki, ale są też kanały, które mają wartość edukacyjną. Zamiast bezmyślnie przerzucać programy, możesz oglądać to, co może czegoś `cię nauczyć, pomoże Ci się rozwinąć. Nie chcę podpowiadać Ci, co można oglądać nazwijmy to „nieogłupiającego”, sam zdecyduj, co to będzie.

 1. Darmowe magazyny

W dzisiejszym świecie jest mnóstwo magazynów, czasopism, które dostarczają fajnej wiedzy i są bezpłatne. Ja sama od jakiegoś czasu prenumeruję np. „Benefit”, który dostarcza wiedzę z zakresu rozwoju osobistego, zarządzania zasobami ludzkimi, wywiady z ciekawymi ludźmi, itp. Na rynku jest sporo periodyków, możesz zamówić przez internet prenumeratę ciekawych magazynów, związanych z Twoimi zainteresowaniami.

W internecie jest dostępnych sporo darmowych materiałów, których wartość merytoryczna jest ogromna. Warto z nich skorzystać.

Przykładowy darmowy e-book:

Darmowy e-book

Jak znaleźć czas na edukację?

Wiem, wiem, że nie masz czasu na to wszystko. Ale na to też można coś poradzić.

Jeśli tylko chcesz – znajdziesz czas pracując na pełny etat, prowadząc dom i opiekując się dziećmi. Po prostu musisz nauczyć się łączyć czynności ze sobą. Stosuję to od jakiegoś czasu i naprawdę jest to możliwe. Wykonuj dwie czynności w jednym przedziale czasowym i zrób ze swojego życia uniwersytet.

Oto kilka strategii oszukiwania czasu:

 1. Uniwersytet za kierownicą

Słuchaj wartościowych treści jadąc samochodem

W samochodzie można słuchać płyt audio, nagrań np. z Audioteki, czy z internetu. W radio słuchaj wartościowych audycji np. wiadomości finansowych. Ja podczas częstych podrozy sluzbowych czy stania w warszawskich korkach, czytam książki dostępne w internecie (a raczej ich słucham) w postaci audiobooków czy wartościowych podcastów ulubionych blogerów. Dzięki tej metodzie przeczytałam kilkadziesiąt wartościowych książek, przesłuchałam wiele szkoleń, wywiadów, itp. Lubię ten czas w samochodzie i absolutnie nie jest on zmarnowany.

 

 1. Uniwersytet podczas ruchu

Uprawiaj sport i słuchaj nagrań

Pochłaniaj książki, audiobooki, podcasty podczas ćwiczeń na siłowni lub w terenie. Oczywiście w czasie, w którym możesz to robić, nie marnuj swojej głowy, kiedy pracują mięśnie.

 1. Uniwersytet w poczekalni

Raz w tygodniu czekam 1,5 h na córkę, która chodzi na zajęcia taneczne. W tym czasie planuję kolejny tydzień, robię podsumowanie poprzedniego, opracowuję posty na facebooka, czytam książkę. Przygotuj się, jeśli wiesz, że spędzisz czas w poczekalni. Ja zawsze mam przy sobie telefon, na którym mogę słuchać audiobooka albo innych wartościowych treści – wiele tego jest w internecie. Wystarczą słuchawki, żeby nie przeszkadzać innym czekającym. Nie marnuj czasu np. w przychodni, a wykorzystaj go dla SIEBIE.

 1. Uniwersytet w toalecie

Myślisz, że to już przesada? Dlaczego? Znam takich, którzy spędzają wiele czasu na „posiedzeniach”. Nigdy nie siedź w toalecie bez lektury, która ma wartość edukacyjną. Nawet możesz przedłużyć czas „posiedzenia” z intencją nauczenia się czegoś nowego. Obecność w toalecie jest dość częsta i nie da się jej uniknąć, zamień ten czas w edukację.

 1. Uniwersytet w pracy

Wiem, wiem – to nie zawsze jest możliwe. Sa jednak takie prace, w których możesz sobie na to pozwolić, np. taksówkarz na postoju, ochraniarz na osiedlu, osoba obsługująca petentów, gdy nie ma petentów, itp. Jeśli możesz wykorzystać martwe okresy podczas pracy, to świetna inwestycja, za którą jeszcze ktoś Ci płaci. A Twoja praca zmienia się w edukację.

Zobacz, jak wiele można znaleźć w internecie np. w obszarze rozwoju osobistego (a niektóre książki nawet są czytane w języku polskim):

To tylko niektóre propozycje, jest tego znaaaaacznie więcej :-):-)

Jak widzicie jest wiele sposobów na pozyskanie nowej wiedzy nie mając zbytnio na to czasu. Możesz stać się ekspertem w każdej niemal dyscyplinie, wykorzystując luki czasowe podczas robienia innych czynności. Pomyśl o tym, w jaki sposób możesz udoskonalić swoje życie i zacząć przyswajać nową wiedzę. Inwestycja w siebie jest najlepszym zwrotem z kapitału, jaki kiedykolwiek będziesz mieć. Życzę Ci powodzenia w twojej edukacji. Podziel się ze mną, jak ty edukujesz się nie mając na to czasu.

 

Kobieta i Pieniądze