Niezależność finansowa i mentalna. Recenzja książki „Kobieta niezależna”

„Kobieta niezależna” Kamili Rowińskiej to książka, do której wracałam już kilka razy. Według mnie to pozycja dedykowana przede wszystkim tym, którzy nie do końca są zadowoleni ze swojej obecnej sytuacji i poszukują najprościej mówiąc zmiany. To książka, dzięki której zaczniesz budować swoją niezależność finansową i mentalną. I nie dotyczy to tylko kobiet. W książce poruszonych jest wiele fantastycznych wątków, a tematyka jest tak szeroka, że każdy może wyciągnąć coś dla siebie. Może gdyby jej tytuł brzmiał ” jak budować niezależność finansowa i mentalną” – zaczęłoby ją czytać więcej mężczyzn😮 Naprawdę to pozycja nie tylko dla kobiet.

Dziś chciałabym przekonać Cię do przeczytania tej książki, bo znalazłam w niej wiele wątków dotyczących finansowej przyszłości i zarządzania finansami dziś. Wiele treści dotyczy właśnie tego, jak budować niezależność finansową i mentalną.

https://www.facebook.com/oszczedzanienaprzyszlosc/posts/914231702424238

Przekonania

Sporo uwagi Kamila poświęca przekonaniom. Tutaj faktycznie temat dotyczy przede wszystkim kobiet i ich podejścia do bycia zamożną. Warto zrobić ćwiczenia, aby poznać własne przekonania i wiedzieć nad czym należy popracować. 

Jednym z takich przekonań jest:

Rząd nie dopuściłby do sytuacji, w której na starość nie miałabym emerytury. Jakoś to będzie”.

Chcę się chwilę zatrzymać, bo uważam, że wiele z nas ma w sobie taką pewność, że na starość zasługujemy na pomoc i pieniądze. Zacznij myśleć racjonalnie, zgromadź wiedzę na ten temat. Pisałam na blogu taki artykuł specjalnie dla kobiet, koniecznie raz jeszcze go przeczytaj. Zacznij w końcu budować swoją niezależność od systemu, polityki i innych ludzi:

EMERYTURA KOBIETY

Kamila pisze: „Nie takie rzeczy dzieją się w naszym kraju, a rząd jakoś zezwala na nie”. 

Apeluję w tej sprawie nie tylko do kobiet. Zacznij gromadzić środki, bo być może przyjdzie Ci żyć z tych pieniędzy przez kilkadziesiąt kolejnych lat. Kobieta w Polsce średnio na emeryturze żyje 22 lata, a żyjemy coraz dłużej i ten wiek będzie się wydłużać. Czy Twoja niezależność polega na tym, że w tym okresie będziesz mieć z czego żyć?

Zajrzyj koniecznie tutaj i poznaj naszą sytuację: 

Jeszcze jedno ciekawe przekonanie zastanowiło mnie podczas czytania książki:

Chęć bycia bogatą jest przejawem płytkości umysłu”.

Naprawdę masz takie przekonanie? Kamila pyta czy chęć bycia biedną wyraża głębię?

Jeśli ktoś zarabia pieniądze to oznacza, że świetnie sobie radzi, bo jest odważny, zdyscyplinowany, odpowiedzialny, często kreatywny, a na pewno wytrwały.  No i niewątpliwie niezależność znów się pojawia jako cecha osób zamożnych. Nie widzę tu złych cech, a raczej takie, które chyba każdy chciałby mieć. W zamożnych ludziach często widać gołym okiem własny rozwój, a przede wszystkim umiejętność zarządzania pieniędzmi i inwestowania. Czy to coś złego? Nie. A z drugiej strony można się tego nauczyć.

Zobacz recenzję książki „Kobieta inwestuje” Anny Smolińskiej:

Podobno recepta na posiadanie pieniędzy również tkwi w tym, że ludzie biedni liczą każdą złotówkę, a bogaci każdy grosz. Ot cała prawda o byciu zamożnym. W Polsce też często słyszymy, że „bogatemu to się nawet byk ocieli”. Bo właśnie człowiek zamożny dba o swoje pieniądze, o rozwój własny i własnego biznesu i jest odpowiedzialny co do swojej przyszłości nie oglądając się na daniny od Państwa. To na pewno nie wynika z płytkości umysłu.

O budżecie domowym

Kamila przedstawia w książce wiele o gospodarowaniu pieniędzmi. Opisuje wspaniałą metodę zarządzania domowym budżetem kanadyjskiego multimilionera T. Harva Ekera. 

Pisałam o tej metodzie tutaj:

Kamila przerabia trochę tę metodę na własne potrzeby i wydziela z niej więcej tzw. kieszonkowego (ale nie tego dla dzieci). Muszę przyznać, że to bardzo ciekawe podejście. 16% z każdego dochodu to indywidualne kieszonkowe przeznaczone na konkretne cele, reszta też trafia na konkretne celowe konta.

Kamila przestrzega przed wydawaniem pieniędzy w niekontrolowany sposób

„Jeśli nie potrafisz powiedzieć, gdzie dokładnie podziały się pieniądze, to znaczy, że nie ty kierujesz swoimi wydatkami, lecz wydatki kierują tobą”.

Kamila Rowińska

To jeden z błędów, jakie popełniamy, o których dowiesz się z tej książki.

Kamila jeden z rozdziałów w książce zatytułowała „Zbieraj pieniądze zamiast kart kredytowych”. Zgadzam się z nią w tej kwestii, bo akurat te przyzwyczajenia amerykańskich obywateli nie powinny być przez Polaków powielane. Lepiej pielęgnować sposób zarządzania pieniędzmi, jakiego nauczyli nas nasi rodzice w trudnych czasach w Polsce. Oszczędzanie, liczenie pieniędzy i wydawanie tylko na potrzeby, a nie zachcianki jest dobrą drogą na początek.

Wspaniały cytat Kamili, który warto zapamiętać:

„Aby osiągnąć stabilizację finansową, musisz zmienić myślenie! Oszczędzanie nie zaczyna się wtedy, gdy kupisz wszystko, czego potrzebujesz lub czego pragniesz. Taki dzień nigdy nie nadejdzie!”

Kamila Rowińska

Skąd wziąć pieniądze na inwestycje

Z tej książki dużo dowiesz się w tej kwestii. Być może już to wiesz, ale jeszcze nie przyznajesz się, że czas zacząć działać. Kamila podkreśla to, co ja również powtarzam od lat. Najpierw zacznij oszczędzać, po to, by zgromadzić pieniądze potrzebne na inwestycje. Nie kupuj wszystkiego tylko dlatego, że możesz to kupić. Masz wolną wolę. Zacznij cieszyć się z tego co już masz i z tego, że możesz coś kupić, ale nie musisz. Powodem jest to, że to Twój wybór: oszczędzasz, by w przyszłości móc inwestować. Przez ten czas ucz się jak najwięcej o inwestowaniu, to Ci się przyda.

Zajrzyj do moich ostatnich wpisów o inwestowaniu w FUNDUSZE INWESTYCYJNE, ZŁOTO, DIAMENTY, KRYPTOWALUTY, czy na cel EMERYTALNY.

Co jeszcze jest w tej książce?

Ta książka to poradnik, od którego warto zacząć układać swoje życie. Oprócz kwestii finansowych poznasz jeszcze inne obszary nad którymi warto pracować, aby zorganizować swoje życie po swojemu. Odkryjesz, co Cię blokuje przed osiągnięciem sukcesu, zrozumiesz, jakie role pełnisz w życiu i że można je łączyć, zwiększysz swoją mobilizację i produktywność, zwiększysz swoją pewność siebie, nauczysz się dzielić obowiązki domowe z innymi domownikami i wiele innych tematów.

https://www.facebook.com/oszczedzanienaprzyszlosc/posts/973862809794460

W książce przeczytasz też inspirujące wywiady z kobietami, które już odniosły sukces. Poznasz historie tych kobiet, opowiadają o tym, jakie trudności napotkały i jak sobie z nimi świetnie poradziły.

„Kobieta Niezależna” to „samo mięso”, świetny poradnik, który warto czytać i wszystkie działania opisane przez Kamilę wprowadzać w życie.

https://www.facebook.com/oszczedzanienaprzyszlosc/posts/938275896686485

Jeśli chcesz więcej możesz pójść na szkolenie Kamili „Kobieta Niezależna”  https://bit.ly/2yvBtf6

lub skorzystać z kursu on-line o tym samym tytule: https://bit.ly/2mAPSCr

https://www.facebook.com/oszczedzanienaprzyszlosc/posts/693180891195988

Sprawdź też, dlaczego tak wiele z produktów Kamili polecam na tym blogu i dlaczego właśnie ona była matką chrzestną tego bloga:

A Ty jaką książkę polecasz, która pozwala poukładać życie, a być może miała duży wpływ na Twoje życie?

Daj znać w komentarzu🔰

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.