Role kobiety w naszych czasach

Dziś chciałabym Wam przedstawić krótką recenzję książki Joanny Sławińskiej „Ja czyli kto. Subiektywny poradnik dobrego życia dla kobiet”. Joannę obserwuję od dawna, słucham jej nagrań i czytam jej posty, więc postanowiłam również poznać ją mocniej i przeczytać jej książkę. To książka nie tylko o różnych rolach kobiety, są tu też inne ciekawe wątki, o których przeczytasz poniżej.

Joanna Sławińska jest trenerem mentalnym, coachem, nauczycielką Calligraphy Health Yoga. Pomaga klientom, którymi są głównie kobiety, zostawić za sobą trudne doświadczenia i zbudować nowe, dobre życie.

O książce

Książka Joanny pt.: „Ja czyli kto” ukazuje przede wszystkim różne role kobiet. Autorka przedstawia kobiety w roli córek, matek i partnerek, a także pokazuje kobiety w zestawieniu z ich wiekiem, emocjonalnością i też w porównaniu z mężczyznami. Często czyta się tutaj o przekonaniach kobiet, które to wyniosły z domu czy różnych destrukcyjnych dla nich myślach. Autorka ucieka się do własnych doświadczeń, ale też wspiera różnymi ciekawymi badaniami.

Joanna trochę obnaża Nas kobiety z tych cech, które od wieków dominowały w naszych umysłach i kazały nam być służalcze, pomocne, troskliwe, odpowiedzialne za dom i dzieci, a także słabsze.

Kobieta też człowiek

Dzięki tej książce wiele kobiet na pewno zrozumie, że są nie tylko kobietami, ale też ludźmi takimi jak każdy inny człowiek. Mają prawo do stawiania się na równi z innymi, dbania o czas dla siebie, swoje pasje i prawo do odpoczynku.

Dzięki lekturze nauczysz się szanować siebie i asertywnie podejmować życiowe decyzje. Na uwagę zasługuje cytat:

„To, że jesteś matką, nie znaczy, że to jedyna Twoja rola i masz się jej podporządkować”

Joanna Sławińska

Książka pozwoli Ci przemyśleć i przepracować różne role. Są tu też ćwiczenia, które polecam przerabiać wraz z czytaniem książki. Wtedy dzieją się cuda 🙂

Jest też o dzieciach

Sama mam dzieci, więc ten obszar szczególnie przykuł moją uwagę.

„Stań się człowiekiem, jakim chciałbyś, żeby było Twoje dziecko”

Joanna Sławińska

Ostatnio współprowadziłam LIVE dotyczący kieszonkowego dla dzieci. Główny temat, jaki spoczywał na mnie to oszczędzanie z kieszonkowego. Tym cytatem rozpoczęłam swoją wypowiedź, bo uważam, że wspaniale oddaje to, jak bardzo dzieci nas naśladują.

Wpis dotyczący oszczędzania z kieszonkowego i live możesz przeczytać i obejrzeć tutaj: KIESZONKOWE JAKO NARZĘDZIE DO NAUKI OSZCZĘDZANIA.

To naśladowanie dotyczy głównie codziennego życia, ale przede wszystkim podejścia do emocji, samodzielności, zarządzania finansami, szacunku do siebie i innych. Autorka niesie jasny przekaz, że nie wychowujemy dziecka do posłuszeństwa, tylko do samodzielności.

Posłuszeństwo to realizacja celów innych osób. Jeśli chcemy, by dziecko miało własne cele i je realizowało, powinniśmy w tym kierunku wspierać je i towarzyszyć mu w życiu, aby mogło to czynić samodzielnie. Samodzielność dziecko ćwiczy w doświadczaniu i działaniu. Trzeba dać dziecku wiedzę i pozwolić mu myśleć i działać.

„Najważniejsze słowo po słowie „kocham” to SPRÓBUJ”

Joanna Sławińska

Próbuj różnych prac

Moją uwagę zwrócił też rozdział, w którym Joanna namawia, aby dzieci próbowały różnych rzeczy, zanim dokonają wyboru zawodu. Może to być wolontariat, pomoc w firmie czy jakaś tymczasowa praca. Tylko w ten sposób dziecko dowie się, co mu odpowiada.

Trochę o niezależności finansowej

Autorka nalega, aby kłaść nacisk na niezależność finansową. Chodzi o to, aby nie mówić córce, że ma znaleźć bogatego męża, ale tak ją wspierać, aby zarabiała sama na siebie. Nawet jeśli znajdzie bogatego męża i będzie pracować na przysłowiowe waciki, to warto to robić. Te waciki mogą jej kiedyś życie uratować.

Polecam książkę Joanny Sławińskiej, gdyż z pewnością każda kobieta znajdzie tu odniesienie do własnego życia, a być może receptę na własne problemy. Również ta kobieta, która nie ma dzieci czy partnera.

Jeśli ta krótka notatka zainteresowała Cię i chciałabyś przeczytać całą książkę, zapraszam na stronę Joanny, gdzie ją znajdziesz: joannaslawinska.pl

Joanna Sławińska

Podobał Ci się ten artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.