5 książek o finansach, które warto przeczytać w 2019 roku

Początek roku to często czas postanowień noworocznych. Jednym z nich może być zwiększenie liczby przeczytanych książek w ciągu 12 miesięcy. Ja zaplanowałam, że przeczytam ich 30, ale trafiłam na wyzwanie „Przeczytam 52 książki w 2019 roku” i zwiększyłam ten cel 🙂

Jeśli tak, jak ja lubisz czytać i przy okazji chcesz nauczyć się czegoś o finansach, polecam Ci 5 wartościowych pozycji, które wg mnie warto przeczytać w tym roku. 

Są to książki napisane w aktualnych czasach, poruszające bardzo bieżące rozwiązania na miarę życia w XXI wieku. Wielu z nas brakuje podstawowej finansowej wiedzy, co widać chociażby po tym jak wydajemy pieniądze i korzystamy z kredytów. Może warto uzupełnić też wiedzę, którą już mamy. Te 5 pozycji to absolutne podstawy, które warto przeczytać, a zawarte rozwiązania wprowadzić w życie.

A jakie pozycje warto przeczytać w 2019 r.?

  1. Michał Szafrański „Finansowy Ninja”

To książka napisana przez niefinansistę dla NIEFINANSISTÓW. To kwintesencja wiedzy finansowej dla każdego. Autor Michał Szafrański , w lipcu 2012 roku założył blog www.jakoszczedzacpieniadze.pl , który odwiedza ponad 2 mln osób rocznie. Porzucił etat na rzecz edukacji finansowej i stał się autorytetem w dziedzinie MĄDREGO OSZCZĘDZANIA. Jego książka napisana jest prostym językiem, ale po jej przestudiowaniu (bo te książkę trzeba przerobić, a nie czytać) śmiało stwierdzam, że to kompletny poradnik finansowy. Poradnik uświadamiający, aby każdy był swoim własnym doradcą finansowym. Autor nie uważa, że oszczędzanie to najważniejszy aspekt finansów osobistych, ważny jest również aspekt zarabiania i umiejętnego inwestowania. Według niego – i tutaj bardzo się z nim zgadzam – „bez oszczędzania i utrzymywania kosztów w ryzach trudno zgromadzić kapitał, ktory można by inwestować i pomnażać”. Dlatego oszczędzanie jest podstawowym i niezbędnym elementem strategii finansowej.

Książka jest wspaniale wydana pod względem wypunktowywania rzeczy ważnych. Poszczególne części są bardzo konkretne, poparte przykładami z życia, często wyliczeniami. Jest sporo ćwiczeń do zrobienia, ktore bardzo pomagają zrozumieć własne finanse osobiste. Uważam, że to pozycja, ktorą powinna posiadać każda rodzina / osoba w swojej bibliotece.

Ja studiuje ją, pomimo, że sama z wykształcenia i doświadczenia zawodowego jestem finansistką. Dzięki niej uczę się, w jaki sposob można taki trudny temat przekazać lekkim językiem, zrozumiałym dla każdego.

 

2. Marcin Iwuć „Jak zadbać o własne finanse?”

Książka napisana przez finansistę dla niefinansistów. Pomoże Ci w dokonywaniu mądrych wyborów – dzięki niej poprawisz stan swoich finansów, zapewnisz sobie finansowe bezpieczeństwo, a przede wszystkich znajdziesz gotowy plan działania, który krok po kroku zaprowadzi Cię do finansowego celu.

Znajdziesz tu sposoby obchodzenia się z pieniędzmi bez względu na aktualną koniunkturę na rynku – sposoby dobre w czasach prosperity, jak i spowolnienia gospodarczego.

Dzięki tej książce:

  • wzrośnie Twoja finansowa świadomość
  • będziesz mieć poczucie większej kontroli nad własnymi pieniędzmi
  • zacznie Ci przybywać oszczędności
  • zacznie Ci ubywać długów.

Autor pokazuje po kolei 10 kroków planu finansowego – wykonanie ich pozwoli Ci cieszyć się realizacją Twoich finansowych planów.

Ta książka to bardzo konkretny poradnik zapanowania nad finansami osobistymi. Ja osobiście uwielbiam metody Marcina i sama je propaguję, a także oczywiście korzystam z nich w praktyce.

3. Dominika Nawrocka „Kobieta i pieniądze”

Zaczyna się od ćwiczeń. „Zacznij marzyć” – pisze Dominika. Ja sama już robiłam to ćwiczenie parę razy i za każdym razem określam na nowo po co żyję. „Naśladuj mężczyzn” – bo właśnie oni wykonują dobrze płatne zawody, potrafią inwestować, lubią zarabiać duże pieniądze. Dominika przedstawia swój plan budowania finansowej inteligencji, a przede wszystkim szczegółowo podaje, jakie 7 kroków trzeba wykonać, żeby być finansowo wyedukowaną. Podaje też definicję niezależności finansowej, a 7 kroków jest procesem do jej osiągnięcia. Z pewnością nie będzie łatwo i trzeba będzie wykonać sporo pracy, ale warto powoli przejść przez tę edukację i zacząć wprowadzać ją w życie.

Zresztą sama Dominika Nawrocka mówi, dlaczego napisała tę książkę: „Napisałam tę książkę, ponieważ zbyt wiele kobiet ma kłopoty finansowe, ktore wynikają z braku wiedzy i zaniedbań po ich stronie. Zastanawiało mnie, dlaczego tak niechętnie zajmujemy się własnymi pieniędzmi, skoro tak dobrze troszczymy się o najbliższych. Przecież pieniądze są nam potrzebne do dobrego życia.”

Dominika Nawrocka

Autorka bardzo przystępnie uczy krok po kroku, jak zająć się swoimi finansami, aby wyjść na prostą w jak najkrótszym czasie. Polecam dla każdego. kogo celem jest finansowa niezależność.

Kobieta i pieniądze
Oszczedzanienaprzyszlosc.pl

4. MJ DeMarco „Fastlane Milionera”

Poleciła mi tę książkę zaprzyjaźniona blogerka finansowa. Zaczęłam czytać z ciekawości, a w trakcie czytania coraz bardziej otwierałam swój umysł na nowe metody budowania majątku, skutecznej sprzedaży i koncentrowaniu się na takich formach zarabiania, które naprawdę mają szansę na rozwój. Autor w bardzo ciekawy sposób ukazuje podział ludzi ze względu na ich poglądy na zarabianie i gospodarowanie pieniędzmi. Dzieli ich na „chodnikowców”, „slowlane” – czyli „bogać się powoli” i „fastlane” – czyli tych, którzy poznali już tajemnicę dojścia do dużych pieniędzy. Podawane są przykłady Billa Gatesa, czy Donalda Trampa. W trakcie czytania parę już razy włączyła mi się lampka „wow – o to chodzi”. Pewnie nie raz będę się inspirować tą pozycją w moich wpisach na blogu i we własnych zasadach gospodarowania finansami. Warto sięgnąć po tę pozycję i rozszerzyć swoje dotychczasowe finansowe horyzonty.

Fastlane Millionera

5. Fryderyk Karzełek „Pieniądze są sexy”

Na Fryderyka natknęłam się przypadkiem. Któregoś ranka w lipcu 2018 roku ktoś z moich znajomych na facebook’u udostępnił live z Fryderykiem. To było 20 minutowe spotkanie, z ciekawą opowieścią, sporą dawką wiedzy i inspiracji oraz zadaniem do wykonania. Postanowiłam posłuchać ponownie. Kolejny LIVE był o pieniądzach. Poszukałam i okazało się, że to rodzaj wyzwania, w którym ludzie spotykają się o 6 rano, aby wyrobić sobie nawyk wczesnego wstawania i dbania o siebie. Zaintrygowało mnie to wyzwanie i postanowiłam dołączyć. Do dziś jestem jednym z uczestników #klub555 , bo później wyzwanie zmieniło się na klub, nastąpiła zmiana z godz. 6 na 5:55, pojawiła się strona do rejestracji uczestnictwa. Same spotkania są o tyle ciekawe, że sporo z nich kreci się wokół spraw związanych z finansami, zarabianiem, zarządzaniem budżetem, co dodatkowo zmotywowało mnie do poszerzenia mojej wiedzy.

Autor spotkań Fryderyk Karzełek wydał mi się na tyle ciekawym człowiekiem, ze postanowiłam pójść dalej i kupiłam jego książkę. Autor przedstawia w niej, w jaki sposób on sam powoli „budził” się z przeciętności i jak zdał sobie sprawę, że pieniądze są głównym motorem życia i szczęścia. Pokazuje na swoim przykładzie na co zwrócić uwagę w drodze zwiększania swoich dochodów, a przede wszystkim pokazuje, że czas i pieniądz to bardzo ważne elementy naszego życia.

Polecam książkę każdemu, kto szuka własnej finansowej ścieżki albo kto jeszcze nie wie, po co w życiu potrzebne są pieniądze.

Tak o książce pisze moja ulubiona księgarnia internetowa „Złote myśli””

Z„Pieniądze są sexy” czytelnik dowie się jak oszczędzać i pomnażać swoje aktywa, na czym polega dobra komunikacja, bez której nie da się zarabiać pieniądzy. Autor zdradza kilka trików, które pozwalają rozpoznać dobrego doradcę finansowego czy opłacalną i solidną franczyzę. Pokazuje też skuteczną drogę wyjścia ze spirali długów – pomógł już niejednemu Kowalskiemu w takiej sytuacji. Karzełek umie także barwnie opowiadać i chwalić się nie tylko swoimi sukcesami – w książce znajdziemy też ciekawe historie innych ludzi sukcesu, m.in. Piotra Pacygi, współzałożyciela i wiceprezesa DuoLife. Każdy kto sięgnie po książkę zyska elementarną wiedzę, jak poruszać się w meandrach świata, w którym rządzi pieniądz.

Złote Myśli
Pieniadze są sexy
Pieniądze są sexy
Oszczedzanienaprzyszlosc.pl

Te i inne książki, które polecam możesz sprawdzić u mnie na blogu w CZYTAM.

Polecam Ci też na koniec mój blogowy wpis „Po co potrzebne są pieniądze” – być może będzie to forma inspiracji, aby docenić wartość pieniędzy.

https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2018/10/po-co-potrzebne-sa-pieniadze/  

Czy do tej listy dodasz jeszcze jakieś ciekawe pozycje?