Grudzień na fanpage część II – oszczędzanie na emeryturę

12 stycznia zaprezentowałam Wam najważniejsze tematy grudnia z zakresu planowania i podsumowań opublikowane w grudniu 2018 roku na fanpage Joanna Postupalska-Bożek Oszczędzanie na przyszłość

Możesz ten wpis zobaczyć tutaj:


Dziś przedstawiam drugą część tematów publikowanych w grudniu.

W grudniu 2018 roku zalałam was na moim fanpage-u różnymi informacjami głównie z dwóch kategorii:

 1. Oszczędzanie na emeryturę
 2. Podsumowanie i przygotowania do planowania nowego roku.

W obydwu obszarach znalazło się sporo wartościowych materiałów. Przeglądając fanpage uzmysłowiłam sobie, że wiele z tych materiałów było bardzo istotnych i warto by je zatrzymać na później. Zobacz, co opublikowałam na fanpage i do czego warto jednak jednak wrócić.

Oszczędzanie na emeryturę

Systemy emerytalne na świecie

Raport o systemach emerytalnych na świecie. Już 30 listopada przedstawiłam Wam raport Analiz Online o najlepszych systemach emerytalnych na świecie. Wynika z niego, że polski wciąż jest przeciętny w stosunku do innych systemów. W rankingu systemów emerytalnych pierwsze miejsca zajmują:

 1. Holandia
 2. Dania
 3. Finlandia

Na ocenę największy wpływ miała stopa zastąpienia w tych krajach. Szczególnie w Holandii, gdzie wynosi 101%, co oznacza, że przeciętny senior dostaje na starość nieco więcej niż zarabiał przed przejściem na emeryturę. Zauważmy przy tym, że średnia dla krajów OECD wynosi tylko 63%.

Sprawdź szczegóły całego raportu – jest naprawdę bardzo ciekawy:

Trzeci filar za granicą.

Zgodnie z raportem Analizy Online Absolutnymi rekordzistami 💪💪💪w finansowaniu emerytur z prywatnych programów są … Kanadyjczycy 🇨🇦– aż 40% środków pochodzi z odpowiedników polskich #IKE#IKZEczy #PPE. Za nimi są Duńczycy i mieszkańcy Nowej Zelandii  (po ok. 20%).

W Polsce mamy IKE, IKZE, PPE, a niedługo również PPK. W dużej mierze krajowe produkty bazują na rozwiązaniach wykorzystywanych w innych systemach emerytalnych. 

Trzeci filar w Kanadzie to zarówno programy indywidualne, jak i dobrowolne programy pracownicze. Bardzo popularne są Registered Pension Plans (RPPs) oraz Registered Retirement Savings Plan (RRSP) – zarejestrowanych jest łącznie ponad 12 mln tego typu programów. Pierwsze z nich to dobrowolne programy pracownicze. Drugie mogą być zakładane zarówno przez pracodawcę w ramach zakładu pracy, jak i indywidualnie np. przez samozatrudnionych. Są to programy prowadzone w formie funduszy powierniczych – środki mogą być inwestowane w fundusze inwestycyjne, ETF-y, akcje, obligacje, lokaty, waluty, pożyczki hipoteczne czy gwarantowane certyfikaty inwestycyjne. Składki do programów są odliczane od dochodu zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy, a podatek od zysku z tytułu wzrostu wartości portfela jest odroczony do czasu wypłaty pieniędzy z programu.

W przypadku RRSP roczny limit wpłat do tego programu wynosi 18% rocznego przychodu aż do ustawowego limitu, który w 2018 roku wynosił ponad 26 tys. dolarów kanadyjskich (ok. 75 tys. złotych). Dla porównania roczny limit wpłat do IKE  i IKZE w 2019 roku wynosi łącznie 20 013 zł (14295 zł  + 5718 zł ). 

Wartościowe jest również to, że w kanadyjskim systemie niewykorzystane limity przechodzą na następny rok. Trochę szkoda, że w Polsce nie ma takiego rozwiązania. Myślę, ze sporo zamożnych osób skorzystało by na tym, a fundusze prowadzące IKE i IKZE szybciej by rosły. 

Fakt, że w kanadyjskim systemie trzeba zapłacić podatek, jakoś bardzo nie boli tamtejszych emerytów, bo kwoty uskładane na kontach spokojnie pokrywają te daniny. W Polsce przy wypłacie z IKE czy IKZE istnieją pewne preferencje podatkowe jak brak podatku Belki przy IKE czy zryczałtowany 10%-owy podatek dochodowy przy IKZE, jednak nadal zainteresowanie tymi produktami jest szczątkowe. 

 Z całym raportem o dobrych produktach emerytalnych za granica możesz zapoznać się tutaj:

JAK ŻYJE DZISIEJSZY EMERYT W Polsce ?

Podglądamy systemy emerytalne na świecie, ale teraz zobaczmy jak żyje polski emeryt. System emerytalny w Polsce znamy, wiemy też, że niewiele osób korzysta z dodatkowych produktów emerytalnych, ale coraz więcej osób buduje swoje portfele emerytalne – i to akurat jest dobra wiadomość. Jak jednak żyją Ci, którzy dziś żyją z emerytur z ZUS? To była szokująca wiadomość. WP podała, że polski emeryt żyje za 11 zł dziennie. Większość jego emerytury pożerają leki i zwykłe przeżycie (jedzenie, podstawowe rachunki). Czy to nie daje do myślenia tym, którzy jeszcze mogą coś z tym zrobić?. 

Druga strona medalu – ZAMOŻNY POLAK a BIEDNY EUROPEJCZYK.

Wg raportu KPMG w Polsce za osobę zamożną uznaje się taką, która zarabia przynajmniej 7,1 tys. zł. brutto. Dlaczego taka kwota? Osoby z takimi zarobkami wchodzą już w drugi, 32-procentowy próg podatkowy.

7,1 tys. zł brutto to ledwo ponad 5 tys. na rękę. W przeliczeniu na euro to trochę ponad 1100 EUR. Tymczasem w Luksemburgu czy Danii przeciętna pensja wynosi dużo ponad 3 tys. euro. W większości krajów zachodniej części Unii natomiast przeciętni pracownicy zarabiają mniej więcej o połowę więcej niż zamożni Polacy. 

Również przeciętny mieszkaniec południa Europy zarabia więcej niż Polak, który ledwo przekroczył próg zamożności. Przeciętna pensja netto w Hiszpanii i Włoszech to ponad 1,7 tys. euro. Polak z drugiego progu PIT zarabia jednak już więcej niż Grek czy Portugalczyk z klasy średniej. Oni otrzymują na rękę około 900 euro. Majętny Polak zarabia też o mniej więcej 150 euro więcej niż statystyczny Czech oraz niemal 400 euro więcej niż przeciętny Litwin. 

Zobacz źródłowy artykuł Money.pl z 06.12.2018r.:

Powyższe dane z pewnością są jednymi z przyczyn, dla których Polacy tak mało odkładają na przyszłość. Niestety sporo z nas Polaków wybiera jednak życie za granica, gdzie za podobna pracę dostaje się większe pieniądze. Taki komentarz dostałam pod tym artykułem na moim fanpage:

„Daleko nam do zarobków na zachodzie. I wbrew temu co wiele osób myśli, zarabiających na przykład 1800 EUR w Holandii, na pewno żyjemy tam na wyższym poziomie, niż zarabiających 4000 zł w Polsce.”

Ja jednak nigdzie się nie wybieram, gdyż uważam, ze w Polsce można zarabiać rozsądne pieniądze, trzeba tylko nauczyć się je rozsądnie wydawać. 

Wprowadzenie do oszczędzania

W tym temacie przestawiłam mój własny blogowy wpis dotyczący nawyków, które warto wprowadzać w swoim życiu, aby poprawić sytuację finansową. Jakie nawyki pomogą się Cię lepiej organizować finansowo?

 1. Zaglądaj na konto
 2. Ucz się, czytaj o finansach osobistych
 3. Wrzucaj drobne do skarbonki
 4. Spisuj wydatki
 5. Małe zakupy rób gotówką
 6. Przestań karmić Twoje zmysły ofertami zakupowymi
 7. Sporządzaj listy zakupów i trzymaj się ich podczas zakupów
 8. Wyznacz limit dziennych wydatków – jeśli za dużo wydajesz
 9. Porównuje ceny w internecie
 10. Znajdź coś, co możesz sprzedać

Cały artykuł możesz przeczytać tutaj: 

W okresie przedświątecznym przypomniałam Wam na moim FB, że duży wpływ na finanse mają również relacje z ludźmi. Dzięki dobrym relacjom pojawią się i pieniądze. Ktoś kiedyś powiedział, że wszystkie twoje przyszłe pieniądze już są, tylko u innych ludzi. I trzymajmy się tego, dbając o własne pieniądze. Wpis „Wpływ relacji z ludźmi na Twoje finanse” tutaj: 

https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2018/11/wplyw-relacji-na-twoje-finanse/

IKZE – podstawowy polski produkt, od którego warto zacząć oszczędzanie na emeryturę.

11 grudnia 2018 roku na moim blogu pojawił się wpis pt. ‘Oszczędzanie na emeryturę z korzyściami na wakacje”. 

W Polsce mamy świetny produkt, od którego każdy powinien zacząć budować swój emerytalny portfel. Dlaczego uważam, że IKZE jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla przyszłych polskich emerytów? Sprawdź w tym artykule: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2018/12/oszczedzanie-z-korzysciami-na-wakacje/  

Na fanpage 20 grudnia 2018 roku  opublikowałam też pigułke wiedzy o IKZE od Analizy Online: „IKZE – niezbędnik przyszłego emeryta”: 

IKE – drugi polski produkt emerytalny

Drugim polskim produktem emerytalnym jest IKE. Więcej o tym produkcie postaram się w najbliższych tygodniach napisać na blogu. Jeśli jednak chciałbyś zobaczyć, jak te produkty wyglądają w Polsce, to zapraszam Cię do obejrzenia Rankingu IKE przygotowanego przez Analizy Online. W tekście również Niezbędnik przyszłego emeryta. Warto się zapoznać: „Ranking IKE – gdzie dostaniesz najlepsze IKE” 

Dlaczego warto zainteresować się dodatkowym oszczędzaniem na emeryturę? 

12.12.2018 zamieściłam na fanpage wartościowy link do informacji o tym, dlaczego Polacy powinni odkładać. Są to wnioski z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden. 

„Aż 62% ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu, jest przekonanych, że aby utrzymać obecny standard życia będzie miesięcznie potrzebować powyżej 2 500 złotych. Natomiast ponad połowa respondentów (54%) uważa, że ich miesięczne świadczenie będzie wynosić do 1 500 złotych. Tymczasem, jak podaje ZUS, najczęściej wypłacana kwota emerytury wynosiła 1 066 zł brutto – czyli 906 zł netto (dane za marzec 2018 r.). To pokazuje, jak duża jest dysproporcja pomiędzy przewidywanymi wydatkami a oczekiwaniami finansowymi po zakończeniu aktywności zawodowej.” Według szacunków Komisji Europejskiej wartość emerytury osób kończących karierę zawodową w latach 2040–2050 będzie wynosić około 30–40% ostatniego wynagrodzenia brutto, więc jeśli nie chcemy liczyć na wsparcie rodziny, czy dodatkowo pracować na emeryturze, już dziś powinniśmy zainteresować się tematem. 

Po więcej zajrzyj tutaj: „Nationale-Nederlanden: mylimy się co do przyszłych emerytur”

A dlaczego warto oszczędzać na emeryturę? Myślę, że poniższy cytat jest bardzo wymowny.

Dowcipnie o emeryturze

Chcąc wymusić waszą aktywność na facebooku zamieściłam tuż przed świątami to zdjęcie:

Nie sądziłam, że będzie udostępnione kilkadziesiąt razy i wygeneruje zasięg prawie 4 tys. osób. To oznacza, że jednak nie wierzymy w emerytury z ZUS, jednak, czy coś z tym robimy? Powyższe wskazuje, że niewiele z nas jest tym zainteresowanych. A szkoda, bo system emerytalny w Polsce idealny nie jest i raczej powinniśmy liczyć bardziej na siebie niż na polityków, ZUS i pracodawców. 

I jak Ci się podobało? Sporo wiedzy, prawda? Jeśli takie podsumowania miesiąca uważasz za przydatne, to chętnie od czasu do czasu przygotuję je dla Ciebie.

Oczywiście, że opublikowałam na fanpage wiele więcej informacji w grudniu. Nie wszystkie tutaj się znalazły – tylko te, które warto zatrzymać.