Grudzień na fanpage część I – planowanie i podsumowanie

Jak wiecie, od września 2017 roku prowadzę fanpage, na którym dostarczam Wam wielu ciekawych informacji, których nie ma tutaj na blogu. Co jakiś czas pojawiają się dodatkowe tematy obok tematów publikowanych na blogu. W grudniu 2018 roku  zalałam was na moim fanpage-u różnymi informacjami głównie z dwóch kategorii:

  1. Oszczędzanie na emeryturę
  2. Podsumowanie i przygotowania do planowania nowego roku.

W obydwu obszarach znalazło się sporo wartościowych materiałów. Przeglądając fanpage uzmysłowiłam sobie, że wiele z tych materiałów było bardzo istotnych i warto by je zatrzymać na później. Zobacz, co opublikowałam na fanpage i do czego warto jednak jednak wrócić.

Dziś część pierwsza, czyli tematy dotyczące planowania i podsumowań.

Dobre finansowe podsumowanie

Warto zacząc od wiedzy na temat tego, jak zrobić dobre finansowe podsumowanie. W moim artykule podałam Ci 10 konkretnych pytań – zadań, które każdy powinien zrobić, aby przejść przez wszystkie finansowe obszary. Zobacz, jak to powinno wyglądać, żeby ogarnąć całość: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2017/12/podsumowanie/

https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2017/12/podsumowanie/

Ja w tym roku zaplanowałam Podsumowanie w Dzienniku Kobiety Niezależnej i tak też zrobiłam.

Planowanie podsumowania? Widzisz to ? Ja naprawdę planuję nawet podsumowanie i napisanie planu 🙂 Taka organizacja naprawdę pomaga w funkcjonowaniu mnie i mojej działalności. W grudniu chwaliłam się Wam na fanpage-u różnymi etapami tego podsumowania, zaczynając od podsumowania budżetu – to jest jeden z najbardziej obszernych punktów podsumowania, dał mi podstawy do planowania finansowego na rok przyszły.

Planowanie budżetu na rok 2019W

Absolutnie GRATIS mogliście pobrać sobie szablon budżetu domowego na 2019 rok, taki, z jakiego ja korzystam już od 3 lat. Pobieram je od Michała Szafrańskiego, prowadzącego bloga „Jak oszczędzać pieniądze?” Nie trzeba wymyślać gotowych szablonów mając takie wypasione narzędzie. Dla mnie rewelacja, gdyż ja potrzebuję dość szczegółowego budżetu w ujęciu dziennym, w podziale na kategorie wydatków. Do tego sobie dorabiam metodą Harva Ekera podział dochodów na wydatki stałe i oszczędności i mam gotowe narzędzie planistyczno – monitorujące. W tym roku dodatkowo w excelu pojawił się arkusz z mozliwoscią monitorowania twoich kont i oszczędności. Arkusz i instrukcję do niego masz tutaj: 

Budżet dla singla

Bardzo często słysze od Was, że ja ktoś jest singlem, to nie musi prowadzic budżetu. Ja już nie pamiętam tych czasów, ale wtedy z pewnością nie prowadziłam budżetu, więc nie chce się wymądrzać. Natomiast wydaje mi się (i jak widać nie tylko mnie) warto prowadzić budżet niezależnie od liczby osób w gospodarstwie domowym. Olga z bloga Vaibewitched.wordpress.pl przyjrzała się argumentom dla prowadzenia budżetu dla singielki. Jeśli to temat dla Ciebie, sprawdź koniecznie. 

Zaplanuj nowe źródła dochodów – to najlepszy sposób na posiadanie kasy

Jedną z opcji planowania dochodów jest zaplanowanie nowych źródeł dochodu. To najlepsza opcja, jeśli Twój budżet nie spina się. Sporo z Was pewnie zastanawia się nawet nad własną dzialalnością gospodarczą, jednak istnieje przekonanie, że biznes wiąże się z ogromną inwestycją. Co zrobić, kiedy masz pomysł, ale nie masz środków na jego realizację? Zacząć od biznesplanu, a potem? Może spróbuj odwiedzić bank – to rozwiązanie zostaw jednak na czas aż wyczerpiesz inne. Można zacząć od dofinansowania z Urzędu Pracy lub Unii Europejskiej lub zainteresować się crowfundingiem. A jeśli masz produkt, ale nie masz kasy na produkcję, zrób przedsprzedaż. Zapraszam po inspiracje do Dagny: „Jak zacząć biznes bez pieniędzy na start”

A jeśli jesteś na etapie myślenia o biznesie, koniecznie przeczytaj te książki, które polecałam Ci 26 grudnia 2018 roku „20 książek, które powinien przeczytać każdy, kto planuje uruchomić swój biznes”:

Może będą dla Ciebie inspiracją do zaplanowania biznesu i dochodów. 

Porządki na blogu

Myślenie o podsumowaniach i planowania zmusiło mnie do zrobienia pewnych porządków nie tylko w życiu, ale również na blogu. To potwierdza, że podsumowanie daje szerszy obraz rzeczywistości i pozwala spojrzeć na temat czasami z innej perspektywy. Podsumowując rok spojrzałam na mojego bloga jak jego czytelnik….. i okazało się, że nie można było połapać się we wpisać. Zrobiło ich się już tak dużo (44 artykuły blogowe), że sama miałam problem z ich wyszukiwaniem. Postanowiłam więc zrobić porządki i wprowadzić odrębny SPIS TREŚCI. Taka prosta operacja pozwoliła przede wszystkim Wam poruszać się sprawnie po materii finansowej mojego bloga. To też efekt podsumowań, wszakże nieplanowany, ale takie wnioski na gorąco warto wdrażać.T

Co daje nam wcześniejsze planowanie wydatków?

W grudniu zachęcałam Was do rezygnacji z zakupowego przedświątecznego szaleństwa i zachęcałam do innych działań w tym czasie. Wcale nie trzeba spędzać wolnego czasu na wydawaniu pieniędzy i myśleniu o kolejnych prezentach. Można czas przedświąteczny spędzić aktywnie lub z rodziną lub na wyjeździe (przed świętami zawsze jest taniej) lub w każdy inny sposób. A wydatki świąteczne po prostu wcześniej planować. 


Zachęcałam Was też do prezentów świątecznych w postaci książek  – to naprawdę zawsze dobrze wydane pieniądze.

Zobaczcie też artykuł koleżanki z Biura Sprzedaży PTE PZU (w którym pracuję 🙂 – Jak nie dać się szaleństwu świątecznych zakupów?

I znowu wracamy do planowania, które w tym przypadku wydaje się być bardzo istotne.

I na końcu wisienka na torcie. GRATIS produkt do pobrania w moim sklepie. 

PLANNER ŚCIENNY

To planner ścienny na 2019 rok. gotowy do pobrania projekt, który możesz wydrukować samodzielnie lub za pośrednictwem drukarni. Dostępny w 3 formatach: A0, A2, A3. Spróbuj! Pobierz! Może i Tobie pomoże zaplanować cały rok.

28 grudnia 2018 roku poleciłam Ci na moim fanpage artykuł Bartka Popiela „75 pytań, które każdy powinien zadać sobie na koniec roku”

Warto tu zajrzeć i przejść razem z Bartkiem przez cały rok. 

„Musisz mieć plan.

Ale planowanie, to moim zdaniem nadal za mało. Kiedy siądziesz do rozpisywania kolejnego roku jesteś narażony na to, że powtórzysz wiele błędów, które zrobiłeś w poprzednim roku.

Dlatego od kilku lat osobiście przykładam znacznie więcej uwagi do tego, żeby zrobić solidne podsumowanie minionego roku. Tak szczerzy rachunek sumienia.”


Bartek Popiel

A teraz sprawdź jak ja podsumowałam rok 2018. 

I jeszcze podsumowanie 2018 roku na rynkach finansowych od bankier.pl.

Na koniec polecam świetne narzędzie do planowania i trzymania się na kursie – ja zawsze polecam to, co sama używam, przez co przeszłam, gdyż tylko wtedy mam obraz, że było warto lub nie. Tym razem było warto i nawet zastanawiam się nad powtórką tej „przygody”.

Zobacz też mój plan na 2019 rok. 

I jak Ci się podobało? Sporo wiedzy, prawda? Jeśli takie podsumowania miesiąca uważasz za przydatne, to chętnie od czasu do czasu przygotuję je dla Ciebie.

Oczywiście, że opublikowałam na fanpage wiele więcej informacji w grudniu. Nie wszystkie tutaj się znalazły – tylko te, które warto zatrzymać.