Finansowe podsumowanie miesiąca – szablon

Dbanie o swoje finanse powinno być podstawą funkcjonowania życia każdego człowieka. Pieniądze przecież ważne są dla nas tak jak zdrowie, rodzina, wypoczynek czy kariera. Posiadane przez nas pieniądze zależą w dużej mierze od wyborów, których dokonujemy na co dzień. Mądre decyzje finansowe nie muszą jednak być czasochłonne – jest sporo drobnych czynności, które mogą się przełożyć na poprawę sytuacji finansowej. 

Jedną z tych czynności jest doglądanie, przegląd, monitorowanie naszej sytuacji finansowej, na tej podstawie podejmowanie decyzji i układanie planów. 

Nie chodzi o sporządzanie kolejnych tabelek w excelu, ale o pracę nad poprawą swoich finansów.

Niedawno usłyszałam od znajomego, że jestem bardzo poukładana, mam wszystko zapisane i wyliczone. Dla mnie to było bardzo miłe, a jemu chyba bardziej chodziło, że brakuje mi spontaniczności w życiu. Nie zgadzam się z nim, bo uwielbiam spontaniczne decyzje, pod warunkiem, że nie niszczą mojej rodziny, zdrowia i finansów. Lubię mieć wszystko pod kontrolą, choć czasem zdarza się mi się zaszaleć, jednak nawet szaleństwa u mnie są pod dopuszczalną kontrolą np. nie pobiegnę do IKEA kupić nowej kuchni, bo stara właśnie znudziła mi się, ale zaplanuję ten wydatek. Natomiast chętnie np. pójdę potańczyć do klubu albo wyskoczę z dzieckiem na salę zabaw i lody w ramach przyjemności.

W życiu są obszary, które wykonujemy spontanicznie i obszary / projekty, które wymagają skoordynowanych działań.

Kamila Rowińska, moja mentorka, life coach i trenerka w kursie on-line „Maksymalna produktywność” powiedziała:

„Jak by wyglądała Twoja codzienność, gdybyś stosowała się do procedur, gdybyś swoje zadania traktowała tak poważnie, jak traktuje się zabiegi lekarskie czy pracę pilotów?”

Kamila Rowińska

Dlaczego więc nie zastosować procedur do twoich finansów? Przecież zależy ci na pieniądzach podobnie jak na życiu i zdrowiu, albo może i nawet bardziej.

„Jako ludzie jesteśmy zawodni. Bardzo często chcemy o wszystkim pamiętać, ale jednak zapominamy – zwłaszcza gdy na jedno zadanie składa się bardzo dużo czynności. Niejednemu zdarzyło się zapomnieć o ważnym składniku przy pieczeniu ciasta czy o niezbędnej rzeczy przy pakowaniu wakacyjnej walizki. Jak tego uniknąć? Jak nie rozpraszać się i kontrolować podczas wykonywania zadań?”- mówi Kamila.

Kamila Rowińska

Finansowe podsumowanie miesiąca

No właśnie. Biorąc pod uwagę mój charakter, skrupulatność, zamiłowanie do porządku, postanowiłam stworzyć checklistę według której dokonuję comiesięcznego podsumowania moich finansów. Niejednokrotnie na spotkaniach pytacie, jak ja konkretnie dbam o finanse, jak przeglądam, monitoruję. Dziś odkrywam Wam zupełnie bezpłatnie rąbek tej tajemnicy. Przedstawiam Ci zadania, jakie powinieneś wykonywać co miesiąc, aby podsumować twoje finanse, ich stan, twój majątek. To zestawienie to prosta i bardzo przejrzysta lista, która pomoże Ci co miesiąc zrobić podsumowanie twoich finansów i dokonać ich analizy. Tak, jak pilot w samolocie za każdym razem odhacza kolejne zadania przed startem, tak i ty zrób co miesiąc wszystkie te czynności, aby mieć pełny obraz twojej sytuacji finansowej i abyś rozpoczął pracę nad coraz lepszym stanem finansów.

Oczywiście, że to nie wszystko, bo przecież finanse to często marzenia, plany, a także problemy (np. długi). Ta checklista pozwoli Ci ogarniać ten obszar w miarę sprawnie i cyklicznie.

Tak wygląda pierwsza strona podsumowania, więcej w pliku do pobrania.

Jeśli chcesz pobrać plik, zapraszam tutaj. Plik jest bezpłatny i do pobrania od razu po kliknięciu.

Jeśli ten plik jest dla Ciebie użyteczny, zostaw komentarz z informacją, że zrobiłeś takie podsumowanie.