Co warto wiedzieć o negocjacjach

Dziękuję wydawnictwu SQN za możliwość przeczytania książki „Negocjacje z potworami” Igora Ryżowa. 

Dziękuję wydawnictwu Wydawnictwo SQN za możliwość przeczytania tej książki. Umieszczona w rosyjskich realiach -…

Opublikowany przez Joanna Postupalska-Bożek – Oszczędzanie na przyszłość Niedziela, 21 lutego 2021

Z czym kojarzą mi się negocjacje

Negocjacje szczególnie kojarzą mi się z finansami, bo dzięki umiejętnemu negocjowaniu cen i innych warunków, możemy uzyskiwać dla siebie korzyści zarówno pod względem dochodów, jak i wygenerować oszczędności. Jednak nie tylko finansów dotyczą negocjacje, bo w życiu negocjujemy czasami dla własnych ambicji czy zdobycia jakichś niefinansowych celów.

Jak czułam się podczas czytania tej książki

Podczas czytania tej książki poszczególne tricki przedstawiane przez autora zamieniałam w głowie na konkretne sytuacje z mojego życia zawodowego i osobistego.

Najczęściej odnosiłam je do negocjowania warunków pracy i płacy podczas rozmowy kwalifikacyjnej o pracę oraz podczas negocjacji przy uzgadnianiu z partnerami bienzsowymi różnych projektów.

Pomimo, że autor jest Rosjaninem i wiele „rozgrywek” trudno przenieść na „zachodnich” menedżerów to jednak wyciągnęłam wnioski z tej książki co do uniwersalnych zasad.

Negocjacje to rodzaj sportu

Dlatego też trzeba w nich się nieustannie doskonalić. Jak ze wszystkim w życiu – im więcej trenujesz, tym lepszy stajesz się w danej dziedzinie. Ktoś może powiedzieć, że ta książka jest dla tych, co na co dzień negocjują. Tak. Zgadza się. Ale czy nie każdy z nas w życiu codziennym podejmuje negocjacje? Myślę, że dobry negocjator zauważa sytuacje, w których odpowiednie negocjowanie może doprowadzić go do większych korzyści, może lepszych relacji, a może nawet zaspokojenia własnych ambicji. Dlatego warto ćwiczyć tę umiejętność, szczególnie jeśli jesteś zainteresowany zwiększaniem swojej zamożności, negocjacje mogą być kluczowe.

Negocjacje z potworami

Tryby negocjacji

Igor Ryżow wyróżnia dwa tryby negocjacji:

 • tryb współpracy,
 • tryb walki.

Podobno w Polsce preferowany jest tryb walki. Jednak przejście na tryb współpracy może przynieść długotrwałą i owocną współpracę korzystną dla obu stron.

Tryb walki zakłada zazwyczaj jednostronne wyciągnięcie maksymalnego zysku. To prowadzi do raczej krótkiej współpracy i niesmaku z tej współpracy po drugiej stronie. W trybie walki strona negocjacji nie myśli o interesie partnera, ale zawsze chce wygrać, bez względu na to, czy oponent zyska czy straci.

W trybie współpracy strony dążą do podzielenia się korzyściami i satysfakcji partnera. Tryb ten oznacza gotowość do racjonalnego omówienia możliwych rozwiązań i kompromisu. I takiego stylu negocjacji – według mnie – powinniśmy się uczyć. 

O czym trzeba pamiętać przystępując do negocjacji

Autor książki podkreśla, aby zawsze mieć plan B. Wtedy nasza pewność siebie w negocjacjach wzrasta. Pisałam już na blogu o tym, jak poduszka finansowa wpływa na pewność siebie, to jest przykład właśnie takiego planu B. 

Czasami może w ogóle nie trzeba przystępować do negocjacji, jeśli nasza pozycja ze względu na posiadane zasoby jest na spalonej pozycji. Trzeba racjonalnie ocenić, czy mamy odpowiednie zasoby i czy to jest właściwy czas na negocjacje.

Dlaczego potwory

Autor książki „Negocjacje z potworami” podkreśla, że te potwory, z którymi przychodzi nam negocjować tak naprawdę rodzą się w naszych głowach. Zaleca, żeby ich nie demonizować, ale podchodzić do nich ze spokojem. To też zwykli ludzie, którzy chcą wynegocjować dla siebie dobre warunki stosując przy tym własne taktyczne rozgrywki. 

Jakie rozgrywki toczą potwory:

 • „albo po mojemu, albo wcale”
 • nieuzasadnione oskarżenie
 • podniesienie głosu
 • pytanie z presupozycją czyli branie kogoś na strach
 • manipulacja ograniczeniami np. zmuszanie do długiego oczekiwania, zmiana terminów, odbieranie telefonów w trakcie spotkania
 • targ bez zasad czy nawet kłamstwo.

W książce dowiesz się o wielu ciekawych rozwiązaniach na takie taktyczne rozgrywki potworów, dlatego zachęcam Cię bardzo do jej przeczytania. 

Najtrudniejsze decyzje

Autor zaleca, aby najtrudniejsze decyzje podejmowac w cztery oczy, bez świadków. Poza tym z książki dowiesz się, że zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji i co należy zrobić, aby pojawiły się nowe pomysły.

„Najważniejsze to nie wpadać w panikę i nie dać emocjom wziąć góry. Naturalnie nie z każdej ślepej uliczki jest wyjście, ale rozwiązań jest o wiele więcej, niż możesz sobie wyobrazić. Celem tej książki jest nauka wychodzenia z sytuacji, które teoretycznie są bez wyjścia”.

Igor Ryżow

Ten cytat oddaje ideę dlaczego warto przerobić ten podręcznik. 

Jak wykorzystać umiejętność negocjowania w życiu

Abstrahując od treści książki, po jej przeczytaniu mam takie luźne przemyślenia co do sytuacji negocjacji związanych z naszymi finansami osobistymi. Ta umiejętność może naprawdę podnieść nasz standard życia i stan finansów.

Kiedy warto podjąć negocjacje, żeby dbać przy tym o swoje finanse?

 1. Podczas zmiany pracy czy prośby o podwyżkę.
 2. Przy większych zakupach – np. samochód, sprzęt, mieszkanie. 
 3. Przy mniejszych zakupach też możesz negocjować – w sklepach ceny są umowne i w niektórych można je negocjować. W niektórych krajach negocjacje są częścią kultury i zawsze dokonując zakupów musisz podjąć negocjacje, bo zapłacisz cenę niewspółmierną do prawdziwej wartości towaru.
 4. Negocjowanie w banku np. marża kredytu czy prowizje.
 5. Podczas zawierania umów np. wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, inne.
 6. Negocjacje przy odszkodowaniach czy reklamacjach – zawsze staraj się wynegocjować jak najwięcej korzyści. 

Znasz jeszcze jakieś inne przykłady z życia, przy których warto podjąć negocjacje?

Artykuł jest jednym z wielu napisanych przeze mnie z cyklu CZYTAM. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych książek, po których przeczytaniu dzielę się refleksjami i lekcjami, zapraszam tutaj:

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.