Czy poduszka finansowa i pewność siebie mają coś wspólnego?

Czy poduszka finansowa i pewność siebie idą w parze? Poduszka finansowa to taki fundusz „na wszelki wypadek” jakbyś przestał zarabiać. A żyć przecież trzeba, więc musisz mieć coś, z czego nadal będziesz wydawać.

Poduszka finansowa to środki, z których będziesz korzystać w czasie, kiedy pozostajesz bez pracy lub twoja firma nie przynosi dochodów lub w innych sytuacjach, nawet losowych, kiedy musisz z czegoś żyć, a nie możesz pracować.

O tym, jak ją stworzyć pisałam już na tym blogu i jeśli nie wiesz do końca o co chodzi z tą PODUCHĄ, to koniecznie zajrzyj tutaj:

Dlaczego poduszka finansowa jest tak ważna

Jest bardzo ważna. Dzięki niej możesz stawić czoła zmianie. Te pieniądze dodadzą Ci odwagi i sprawią, że podejdziesz ze spokojem do wszelkich niespodzianek w życiu. Te pieniądze spowodują, że zaczniesz układać sobie życie po swojemu.

Nie raz już słyszałam, że ktoś tkwi w pracy, której nienawidzi albo zgadza się na warunki finansowe, które są poniżej jego kompetencji i wartości. To właśnie brak środków do życia często decyduje za nas. Łapiemy się wtedy jakiegokolwiek zajęcia bez względu na perspektywy rozwoju osobistego i finansowego, byleby zapłacić rachunki i jakoś przeżyc do kolejnej wypłaty.

Sprawa dotyczy nie tylko osób zatrudnionych. Sami przedsiębiorcy zachowują się podobnie. Jak jest dobrze, to żyjemy…… bawimy się, kupujemy samochody, a jak nie zarabiamy, to jest tragedia, bo nie ma za co rachunków zapłacić, rat kredytów……

A przecież jest do tego takie wspaniałe narzędzie jak poduszka finansowa. Może nie jest idealna, bo ma wystarczyć tylko na jakiś czas, ale to ten czas, w którym masz rozwiązać problem i się zorganizować bez uszczerbku na zdrowiu i bez kłopotów związanych np. z komornikiem.

Szczególnie przydaje się w czasie kryzysu:

Powody, dla których warto mieć poduszkę finansową

Te pieniądze zapewniają dłuższą perspektywę w procesie podejmowania decyzji

Być może jesteś w trakcie dokonywania wyboru pracy. Masz czas, żeby się jeszcze zastanowić. Nie musisz martwić się o czynsz i inne opłaty, bo mając swój fundusz możesz prowadzić normalne życie i czerpać środki z poduszki finansowej. A w tym czasie spokojnie czekasz na najlepszą ofertę, zgodną z oczekiwaniami i wartościami.

Masz przy tym większą pewność siebie przy podejmowaniu decyzji, bo fakt braku środków nie zmusza Cię do podjęcia decyzji wbrew sobie.

To dlatego masz większą odwagę w trakcie negocjacji

Negocjując jakąś umowę warto mieć finansowe zaplecze. To daje Ci poczucie siły i pewności siebie przy stole negocjacyjnym i powoduje, że nie musisz przyjmować najgorszej oferty. Po prostu możesz twardo negocjować warunki, bo i tak masz za co żyć.

Podobno trudno odgrywać twardziela będąc bankrutem. Nie sądzisz? Słabość finansową niestety widać. Można dostrzec ją w oczach, w doborze słów, tonie głosu, czyli w naszej pewności siebie albo raczej zmieszaniu i niepewności. Rozmówca po drugiej stronie z pewnością to wyczuwa i często powoduje, że ostatecznie godzimy się na gorsze warunki, byleby nie odstąpił od umowy.

Bardzo często w negocjacjach jedna ze stron uzyskuje mniej niż powinna tylko z jednego powodu: braku wystarczającej poduszki finansowej.

Poduszka finansowa i pewność siebie idą w parze

Pewność siebie wynikająca z posiadania pieniędzy powoduje, że inni też zaczynają mieć do Ciebie zaufanie.

Posiadanie zaplecza finansowego buduje charakter. Jeśli nie masz odwagi obciąć swoich wydatków tak, abyś mógł oszczędzać pieniądze, będzie to równoznaczne z przyznaniem, iż brakuje Ci „charakteru” – takiego charakteru, który prowadzi do sukcesu. Nikt nie chce zatrudniać, prowadzić interesów i przyjaźnić się z ludźmi, którym brakuje wiary w siebie czyli pewności siebie.

Ludzie, którzy posiedli nawyk oszczędzania i mają finansową pewność siebie zawsze będą preferowani na odpowiedzialnych stanowiskach. Każdy biznesmen będzie wolał zatrudnić osobę, która regularnie oszczędza, nie tylko dla samego faktu, że oszczędza, ale z powodu cech charakteru, jakie ta osoba posiada, a które czynią ją bardziej wydajną, także w pracy.

Okazje czekają za każdym rogiem, ale są tylko dla tych, którzy mają gotówkę. Dlatego też warto mieć taką finansową poduszkę, aby korzystać z tych okazji.

Poduszka pozwoli Ci być w życiu bardziej asertywnym, a mniej agresywnym. Pozwoli Ci wyrażać wprost Twoje opinie, bo będziesz czuć się pewnie.

Pieniądze określają naszą wartość na rynku pracy. To czy je masz ma decydujące znaczenie dla tego, jakie bedą w przyszłości. Pieniądz jest często środkiem determinującym ludzkie zachowania, dlatego tak ważne jest je mieć, właśnie dla poczucia własnej wartosci i pewności siebie.

Poduszka finansowa

Wychodzi na to, że decyzja o oszczędzaniu w celu zbudowania poduszki finansowej jest jedną z najważniejszych w życiu. Ma ogromny wpływ na Twoją pewność siebie. Zgadzasz się?

I mam nadzieję, że nie mając poduszki finansowej nie myślisz o inwestowaniu. Pamiętaj! Inwestuj tylko te środki, które możesz stracić. Spekulować może ten, kto ma dużo pieniędzy. W przeciwnym razie może dojść do prawdziwych kłopotów finansowych.

Zamiast obszernych blogowych wpisów od czasu do czasu pojawi się tutaj krótka porada ode mnie. #poradafinansowa…

Opublikowany przez Joanna Postupalska-Bożek – Oszczędzanie na przyszłość Niedziela, 7 lutego 2021

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.