Przed Majówką – co w życiu jest naprawdę ważne?


Pracujesz ciągle i nie umiesz odpocząć? A jak już odpoczywasz, to zazwyczaj przed telewizorem czy komputerem? Niestety sporo ludzi w ten sposób spędza czas. Nie zamierzam się wymądrzać, bo jeszcze dużo brakuje mojej rodzinie do wspólnego spędzania czasu w miłej atmosferze we właściwy (wg mnie) sposób, ale mam swoje przemyślenia „przedmajówkowe”, którymi chciałabym się podzielić.

Od jakiegoś już czasu zdaję sobie sprawę, że najważniejszym zasobem, którego nie da się zyskać więcej jest CZAS.

CZAS. Bez względu na to, czy „zapierdzielasz” czy leżysz na kanapie, on i tak minie.

W pewnym momencie mojego życia zdałam sobie sprawę, że czas jest ograniczony. Mając 45 lat życia za sobą i statystycznie 37 przed sobą (kobiety w Polsce żyją statystycznie 82 lata, mężczyźni 74 lata) zdaję sobie sprawę, że ponad połowę życia mam już przeżyte. Można zastanawiać się nad tym, jak przeżyłeś ten czas, co zrobiłeś dla siebie, rodziny, dla świata, co osiągnąłeś, ale najważniejsze w tym wszystkim jest, co jeszcze chciałbyś zrobić. Przede wszystkim zdając sobie sprawę, że mamy jedno życie (nic mi nie wiadomo, że jest jakieś inne), chcę wykorzystać ten czas, który mi pozostał na rzeczy ważne. DLA MNIE WAŻNE!

Co takiego jest dla mnie ważne?

Pewnie pomyślisz, że dla mnie liczą się tylko pieniądze. Nic bardziej mylnego. Lubię mieć pieniądze, panować nad nimi, zbierać je i powiększać. Ale nie pieniądze są tym, co przynosi mi w życiu szczęście. Na pewno ty też masz jakieś swoje priorytety.

Ja swoje priorytety ustalam na podstawie WARTOŚCI. Poznaj swoje wartości, a z pewnością lepiej zrozumiesz siebie (i innych). Tony Robbins mówi, że warto poznać też wartości twoich bliskich, to pozwoli Ci lepiej zrozumieć ich wybory i decyzje. Jak to zrobić? Zadaj sobie pytanie: co w życiu jest dla mnie ważne.

Ja wartości określam na podstawie ćwiczenia coachingowego, które robię co jakiś czas, aby dowiedzieć się, czy w tych obszarach coś się zmieniło. Ostatnio robione ćwiczenie wyłoniło, że moimi wartościami są:

  1. Rodzina, miłość i szczęście
  2. Zdrowie
  3. Niezależność i wolność finansowa (pieniądze)
  4. Rozwój osobisty i kreatywność

Ćwiczenie to opisane jest w książce Kamili Rowińskiej „Buduj życie odpowiedzialnie i zuchwale”, a także można zrobić je podczas kursu „Maksymalna produktywność”.

Jak już je ustalisz, najlepiej je uporządkować wg ważności. 

Po co te wartości?

Pisałam wcześniej o tym, że mamy bardzo ograniczony czas w życiu. Musimy go wykorzystać tak, żeby być szczęśliwymi. A kiedy będziesz szczęśliwy? Kiedy będziesz spędzał czas zgodnie z Twoimi wartościami. Kiedy będziesz wydawał pieniądze, zgodnie z wartościami. Zastanawiając się nad tym, co w danym czasie planujesz robić, jaką decyzję podjąć – zawsze kieruj się wartościami. To bardzo upraszcza życie. To powoduje, że się nie rozpraszasz. Łatwo jest skupić się na byciu „wszędzie” po trochu, i „nigdzie” nie zbudować stabilnej pozycji. Wartości to sito, przez które podejmujesz decyzje.

Na przykład. Kolega proponuje Ci wyjście na piwo. W zasadzie relacje są ważne, ale alternatywą dla tego planu może być wyjście na spacer z rodziną. Co wybierasz? Przyjemność, czyli piwko z kolegą, czy jednak czas z rodziną? Dla mnie wybór jest prosty.

Kolejny przykład. Cały czas pracujesz. Wieczory, weekendy, a ty w pracy. Rodzina chce pojechać na wakacje albo chociaż na wspólny weekend. A ty proponujesz im wspólny wyjazd przy okazji „spotkania służbowego”. Czy dla takiej osoby rodzina jest na pierwszym miejscu? Raczej nie, bardziej praca, kariera. Tak masz ułożone wartości. A może ich nie znasz i dokonujesz wyborów, bo tak w danej chwili wydaje Ci się, że jest dobrze….

Przed Nami Majówka. 

Ja zaplanowałam ten czas z rodziną. Mogłam pojechać na wyjazd z grupą, z którą uprawiam taniec, ale wartości pomogły mi podjąć właściwą decyzję. Teraz kolejny etap tej decyzji. Ważny dla mnie jest czas z rodziną, ale nie taki czas, gdzie każdy siedzi przed swoją komórką, albo, że dzieci bawią się na plaży, a rodzice balują w barze (zresztą i tak „browary” mnie nie interesują, więc raczej mi to nie grozi). Chciałabym ten czas przeznaczyć na rozmowy, spacery, wspólne zwiedzanie, doznania, emocje i poznawanie. Jestem w stanie na ten czas wydać nawet duże pieniądze! Bo to jest wartościowy czas. Dla mnie czas z dziećmi jest BEZCENNY.

Warto jednak zauważyć, że nie pojadę w podróż na tyle drogą, aby miało to zaszkodzić mojemu domowemu budżetowi. Z drugiej strony w pracy nie zapracowuję się po godzinach, nie siedzę wieczorami w korpo, bo ważna jest dla mnie rodzina, a także zdrowie. Wieczorami często uprawiam sport, bo znowu ważne jest zdrowie. Jestem jednak w stanie poświęcić zdrowie, jeśli wymaga tego dobro mojej rodziny, dzieci, rodziców. 

Widzisz, dlaczego warto znać swoje wartości? One pomagają mi również właściwie wydawać pieniądze. Wolność finansowa i pieniądze są dla mnie bardzo ważne, więc nie wydaję ich na „niewartościowe” bzdety i bzdury. Ten etap życia mam już dawno za sobą 🙂 Warto sobie uświadomić, że pieniądze są równie ważne jak np. rodzina, podróże, kariera, rozwój, zdrowie…

Dlatego też bardzo ważne jest planowanie. Na przykład na wyjeździe rodzinnym… Jeśli dobrze zaplanujesz czas, to pewnie dzieci będą marudzić, że gdzieś muszą chodzić, jeździć, ale ja wolę takie aktywne zużywanie czasu niż „nicnierobienie”. Do tego zaplanuj, ile Cię to będzie kosztować. Tak, abyś miał po wszystkim wrażenie dobrze spędzonego czasu i dobrze wydanych pieniędzy.  A może pojawi się też czas na dobrą książkę?  Jeśli rozwój jest dla ciebie wartością, znajdź czas i na to. Możesz skorzystać z moich rekomendacji.

Książki, które przeczytałam i polecam Czytam

Książki o finansach 5 książek o finansach, które warto przeczytać w 2019 roku

Nie marnuj czasu i pieniędzy. Oczywiście zaplanuj też czas na „spontan” i pieniądze na „pierdoły” (mając dzieci czasami trzeba wydać spontanicznie na coś głupiego, ale rzadko to rób, a raczej przyzwyczajaj dzieci do dyscypliny finansowej – to zaprocentuje na przyszłość), ale miej wszystko pod kontrolą. Zobaczysz, jak wszystko pięknie popłynie, gdy będzie po twojej myśli. 

Życzę Ci wspaniałej Majówki i czasu wartościowego właśnie dla CIEBIE.

Jak zamierzasz spędzić najbliższe dni?