Czy wszyscy jesteśmy otoczeni przez idiotów? Recenzja książki „Otoczeni przez idiotów”

Czytając ten tytuł, możesz poczuć się niekomfortowo. Moim celem nie było zaburzenie Twojego komfortu. Chciałabym dziś przedstawić recenzję ciekawej książki pt. „Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie sposób zrozumieć” Thomas Erikson

Ostatnio sporo czytam, to 31-ta książka w 2019 roku, choć staram się czytać nie na ilość, a na jakość. Do tej pozycji sięgnęłam z ciekawości. Tytuł brzmiał tak intrygująco, że postanowiłam dowiedzieć się, co autor miał na myśli.

Tytuł wprowadza w błąd 

To książka, która swoim tytułem może wprowadzać w błąd. Zanim ją przeczytałam, już słyszałam ten tytuł i zastanawiałam się, czy powinnam czytać książkę, która będzie dla mnie… obraźliwa. To jakieś naprawdę nietrafione porównanie. Książka nie jest o idiotach, ani nie sugeruje, że wszyscy nimi jesteśmy. Jest to poradnik o tym, jakie typy ludzi nas otaczają, o tym, że ludzie są różni, mają różne postrzeganie świata, inny entuzjazm, emocje, reakcje. To bardzo ciekawe.

Typy osobowości

Autor w książce dzieli ludzi na 4 typy osobowości korzystając z kolorów (porównuje je trochę do żywiołów): czerwony, żółty, zielony i niebieski. 

Każdy typ ma inne podejście do innego typu. Są osobowości, które kompletnie się nie rozumieją i są takie, które niektórym wydają się nieudaczne, ułomne, a inni postrzegają ich normalnie. Najciekawsze są połączenia osobowości w zespołach. Każda osobowość wnosi coś ciekawego do zespołu.

Porady z książki w praktyce

Zaraz po przeczytaniu tej książki prowadziłam szkolenie. Zawodowo często się zajmuję prowadzeniem spotkań i warsztatów dla pracowników banku, czy pośredników finansowych. Będąc na sali szkoleniowej zauważyłam, jak ludzie reagują np. na gratulacje. Jedni się cieszą i czuć, że są szczęśliwi, inni za wszelką ceną nie chcą całej tej „szopki”, nie chcą zabierać głosu, po prostu zrobili swoje i nie ma „szału”.

Gratulując przedstawicielowi jednego z oddziałów, zauważyłam na twarzy tej osoby spore zażenowanie i wręcz niewypowiedzianą prośbę „proszę, nie rób mi tego”. Ja, po przeczytaniu książki określiłam się jako „żółta” – lubiąca przemawiać, chwalić się, świętować sukcesy. Ona raczej jest „zielona”, czyli robi co do niej należy, jak najlepiej potrafi, osiąga sukcesy, ale nie widzi w tym nic spektakularnego. Zieloni nie lubią stać w pierwszym szeregu, zabierać głosu w dyskusji czy po prostu skupiać na sobie wzrok innych. Szybko zdałam sobie z tego sprawę i przeszłam do kolejnego wątku, aby oszczędzić „zielonej” niepotrzebnych emocji. To właśnie dzięki tej książce rozpoznałam w mig typ osobowości i odpowiednio zareagowałam. Na pewno w „duchu” zielona mi podziękowała za ulgę, a ja czuję się dumna, że w porę rozpoznałam osobowość. 

Każdy z nas jest inny – o co chodzi?

Każdy z nas jest inny, inaczej reaguje na sukcesy, inaczej wyraża emocje (albo prawie ich nie wyraża), podtrzymuje relacje. Jedni potrafią słuchać, inni ciągle się tego uczą. Jedni pamiętają najmniejsze szczegóły, są analityczni i bardzo dokładni („niebiescy”). Inni mają pamięć wybiórczą, nie przejmują się szczegółami, a monotonna praca szybko ich nudzi („żółci”).

Bardzo ciekawą opcją są „czerwoni”, którzy są władczy, z rozbudowanym ego, nie słuchający, pomysłowi i otaczający się tymi, którzy za nich wykonają nudną robotę. Najwięcej w społeczeństwie jest jednak „zielonych”. „Zieloni” są nastawieni na cel, wykonują pracę w skupieniu, są dobrzy w tym, co robią, ale zupełnie nie zależy im na sławie i rozgłosie. Takich „zielonych” mamy wokół nas najwięcej i chyba każdemu kolorowi najlepiej się z nimi pracuje (oprócz „czerwonych”, którzy większość uważają za idiotów 🙂 ). „Zieloni” generalnie lubią święty spokój, dążą do „nic nierobienia”, czyli szybko załatwiają sprawy, aby jak najszybciej przejść do relaksu. Relaks jest często jedną z najważniejszych wartości w ich życiu.

Dlaczego on tak się zachowuje?

Na pewno wiele razy zadawałeś sobie pytanie: dlaczego on tak się zachowuje, tak nie można. To po prostu wynika z typu osobowości. Autor książki „Otoczeni przez idiotów” wskazuje, że człowiek może być określony jako jeden kolor, ale może też być wielokolorowy, jednak mogą to być maksymalnie 3 kolory.

Po lekturze poradnika Eriksona „Otoczeni przez idiotów” zaczęłam analizować ludzi z mojego otoczenia. Dopasowałam kolory do kolegów i koleżanek z pracy, dopasowałam do szefa (typowy „czerwony”🤩), dopasowałam też do męża i w końcu choć troszkę zaczęłam go rozumieć. Ciągle zastanawiam się nad dopasowaniem kolorów do swoich dzieci, ale tych, których znamy najlepiej, chyba najtrudniej jest sklasyfikować. 

Sama sklasyfikowałam się jako „żółta” i to jednokolorowa. Może chciałabym być „czerwona” i zdarza mi się tak zachowywać, ale to moje wartości określają mnie jednak jako „żółtą”. Wymazuję z pamięci rzeczy mało dla mnie istotne, nie lubię nudnych i monotonnych projektów, nie cierpię biurokracji, a najbardziej nie lubię robienia w kółko tych samych rzeczy. Jestem towarzyska, lubię mówić, stać na scenie…. Tak, jestem zdecydowanie „żółta”.

Na tym koniec, bo znowu „żółta” chce mówić tylko o sobie 🤩

Reasumując

Książka „Otoczeni przez idiotów” może nam pomóc nieco inaczej spojrzeć na otaczających nas ludzi i ich zachowania. Polecam tę książkę każdemu, bo przecież każdy z nas funkcjonuje w jakichś relacjach ludzkich. Szczególnie książka przyda się trenerom, instruktorom, nauczycielom akademickim, kadrze zarządzającej, kierownikom, czyli wszystkich, którzy pracują z dużą grupą ludzi.

Każdy jest inny i na każdego jest sposób. Nie wszystkich musimy lubić, nie ze wszystkimi musimy się dogadywać, przyjaźnić czy kumplować, ale niekiedy musimy się komunikować.

A Ty odnalazłeś swój kolor, widzisz swoich znajomych w kolorach z tej książki? Co sądzisz o takim podziale osobowości?

Podobał Ci się ten artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.