Poznaj zasady likwidacji OFE w 2020 roku

Likwidacja OFE – o co w tym wszystkim chodzi?

We wtorek 6 listopada 2019 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju.

„Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach oparty był na filarach:

– Indywidualne konta emerytalne (IKE) – nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe;

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);

– Pracownicze plany kapitałowe (PPK); pisałam o PPK – sprawdź tutaj

– Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)” – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) z dnia 6 listopada 2019 roku.

O IKZE pisałam ostatnio tutaj – zobacz, na czym polega oszczędzanie na IKZE:

Załóż IKZE - zapraszam https://bit.ly/załóżIKZE
Poznaj IKZE i zapisz się na https://bit.ly/załóżIKZE

Według CIR, taki system stworzy podstawy do oszczędzania na późne lata życia (efektem będzie wzrost oszczędności długoterminowych), a także przyczyni się do budowania bezpiecznego oraz stabilnego systemu emerytalnego, a w konsekwencji do wzrostu świadczeń emerytalnych. Biorąc pod uwagę względy demograficzne, przyszła emerytura powinna pochodzić z różnych źródeł.

Mamy niestety bardzo niskie zaufanie do systemu emerytalnego

Sporo Polaków ma niskie zaufanie do systemu. Reforma 1999 roku była niezbędna, dzięki niej system emerytalny nie zbankrutował, ale ma swój koszt tzn. stopa zastąpienia spada. Dla osób, które wchodzą na rynek pracy wynosi trochę ponad 20 proc 😮😮😮. Świadczenie młodego pokolenia w wysokości 800 zł z pewnością nie zapewni godnego życia na emeryturze. Receptą na to jest dodatkowe oszczędzanie, ale w Polsce niewiele osób z takich produktów korzysta ☹️☹️
W 2014 roku filar kapitałowy został zlikwidowany, co niestety jeszcze pogorszyło sytuacje systemu emerytalnego i przyszłych emerytur. 
Dlatego działania do podjęcia są konieczne.

Zobacz mój artykuł na temat „Dlaczego wprowadzane są zmiany w systemie emerytalnym w Polsce?”

Najważniejsze zmiany dotyczące OFE w 2020 roku:

Korzystniejsze IKE

Konta członków otwartych funduszy emerytalnych zostaną przekształcone na Indywidulane Konta Emerytalne (IKE). Będzie to opcja domyślna, jednak wiąże się z pobraniem opłaty przekształceniowej w wysokości 15 % zgromadzonych na OFE środków. Opłata będzie rozłożona na dwie raty. Pierwszą zapłacimy w 2020 roku, a drugą w 2021.

Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 roku. Środki wypłacane będą do wyczerpania zgromadzonych pieniędzy.

Ponadto, twoje środki w IKE przez cały czas, aż do wypłaty ostatniej raty, będą inwestowane

Jeśli chcesz, aby twoje środki z OFE trafiły na „nowe” IKE, nie musisz nic robić, przekształcenie odbędzie się automatycznie, jeśli nie podejmiesz innej decyzji.

Pozostanie w ZUS

Alternatywą dla IKE będzie przekazanie środków do ZUS. W tym przypadku opłata przekształceniowa nie zostanie pobrana, ale świadczenia emerytalne ZUS są opodatkowane wg skali podatkowej 17% (od 1.10.2019r, wcześniej 18%) lub 32% (nie sądzę, żeby Twoja emerytura miała szansę na wejście w drugi próg podatkowy, ale hipotetycznie jest to możliwe).

W ZUS pieniądze nie są dziedziczone. Jedynym pozytywnym aspektem emerytury z ZUS na dzień dzisiejszy wydaje się być jej dożywotni charakter, co ma wpływ pozytywny dla osób długo żyjących i negatywny dla tych, którzy będą krótko pobierali emeryturę – niewykorzystane środki emerytalne nie będą dziedziczone.

Środki w ZUS nie będą inwestowane, ale możesz liczyć na waloryzację zapisów.

Aby pozostać w ZUS należy złożyć specjalne oświadczenie / deklarację.

W przypadku osób, które zdecydują o przejściu w całości do I filaru, środki przez nich zgromadzone w OFE zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Kogo dotyczą zmiany w OFE?

Oszczędności w OFE ma ok. 15,8 mln Polaków, którzy odłożyli na nich ok. 162 mld zł. Zmiany dotyczą więc osób pracujących, prowadzących działalność gospodarczą, którzy są członkami otwartych funduszy emerytalnych.

Nawet jeśli w 2014 roku wybrałeś opcję przekazywania składek emerytalnych do ZUS zamiast do OFE, nadal najprawdopodobniej masz środki w OFE. Są to środki, które zgromadziłeś przez 15 lat tj. od 1999 roku do 2014 roku.

Pamiętaj, że w 2014 roku zostało przekazanych do ZUS 51,5% środków z OFE, ale reszta (49,5%) została i jeśli nie została wypłacona w formie tzw.suwaka (na 10 lat przed emeryturą OFE przekazują co miesiąc 1/120 środków do ZUS), to nadal tam jest. Warto się zainteresować, jaką kwotą dysponujesz, bo za chwilę będą to twoje prywatne środki przeznaczone jako kapitał emerytalny. Od tamtego czasu twoje środki z pewnością zyskały na wartości, bo inwestowane na rynku kapitałowym najprawdopodobniej powiększyły się o znaczące zyski. 

Aktualne wyniki inwestycyjne OFE możesz sprawdzić tutaj: 

WYNIKI OFE PAŹDZIERNIK 2019

Co dalej ze składkami do OFE po 2020 roku

Po likwidacji OFE Fundusz Ubezpieczeń Społecznych nie będzie już odprowadzać składek do OFE, w zamian pieniądze będą zapisywane na koncie w ZUS. Oznacza to, że na IKE utworzone z przekształconego rachunku OFE nie będą już wpływać żadne składki pobierane przez pracodawcę. Możesz jednak dopłacać do „nowego” IKE samodzielnie.

Czy można nadal wpłacać na IKE, które powstało z przekształcenia OFE

Tak, możesz dopłacić tyle, ile wynosi limit wpłat na IKE na dany rok. W przypadku posiadania „starego” i „nowego” IKE jednocześnie, roczny limit dotyczy wpłat dokonanych łącznie na oba IKE.

Warto też dodać, że „nowe” IKE będzie najprawdopodobniej jednym z najtańszych produktów emerytalnych na rynku. Dostępność środków będzie jednak możliwa dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego, podczas gdy ze „starych” IKE można dokonywać częściowych wypłat. Może warto więc mieć i jedno i drugie?

Kiedy nastąpią zmiany ?

Jak poinformował rzecznik prasowy resortu inwestycji i rozwoju Stanisław Krakowski, „decyzję w tej sprawie będzie można podjąć od 1 stycznia do 28 lutego 2020 roku”. Niezłożenie deklaracji oznaczać będzie wybór „opcji domyślnej z IKE”. Minister Kwieciński wskazał, że „transfer z OFE do IKE dokona się 1 lipca”.

Wyboru nie będą miały osoby, które osiągną wiek emerytalny do dnia 28 lutego 2021 roku. Ministerstwo inwestycji poinformowało, że pieniądze zgromadzone w OFE zostaną wówczas automatycznie przekazane do ZUS.

Jeśli masz jakieś pytania w tym temacie, zostaw je w komentarzu, a ja postaram się pomóc Ci w uzyskaniu odpowiedzi na Twoje wątpliwości. Jak wiesz, jestem związana zawodowo z jednym z OFE / PTE i temat znam „od podszewki”. 

Podobał Ci się ten artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.