Kreatywność – czy w ogóle jest potrzebna? Recenzja książki.

Dziękuję Marku za możliwość przeczytania tej książki. Wspaniała uczta dla czytelnika, tyle historii – jakbym naprawdę była w jakimś miejscu, gdzie ludzie opowiadają interesujące i dające do myślenia historie. Jest  efekt „ach!”, „acha!” i efekt „haha!”.

Ale o tym nie napiszę więcej, zachęcam Państwa do sięgnięcia po książkę „Speed dating z kreatywnością. Historie o kreatywnym myśleniu, jakie opowiedzieli mi w Havas” Marka Stączka, a najlepiej po audiobook. Kreatywność ma różne źródła i różne oblicza. Można o niej pisać, pisać…. ale trudniej naprawdę ją z siebie wykrzesać. Po przeczytaniu tej książki rozpoznasz, skąd się bierze.

Komu polecam

Polecam tę pozycję wszystkim, którzy na co dzień powinni być twórczy i kreatywni. No to chyba wszystkim, bo w każdym zawodzie i w ogóle w życiu takie cechy są bardzo pomocne i warto pracować nad ich rozwojem.

To niesamowite spotkanie z ludźmi z firmy Havas (agencji kreatywnej) i oczywiście Markiem Stączkiem. Jest tu opisanych 7 wspaniałych historii, zgodnie z zasadami tzw. storytellingu, którego Marek jest prekursorem w Polsce i twórcą storytellingu po polsku.

Po każdej historii Marek dodaje swoją dygresję i rozbiera historię na czynniki pierwsze.

Czujesz się wtedy, jak gdybyś był na spotkaniu szkoleniowym u Marka, a on przekazuje swoje spostrzeżenia i cenne uwagi. Nie ma tutaj tylko peanów, ale nowe spojrzenie na historię, nawiązanie do niej i wyciagnięcie z niej absolutnie więcej niż wydawałoby się na początku. Ja osobiście uczestniczyłam w takim szkoleniu i wiem, o czym piszę. 

O czym jest ta książka

To wspaniale historie o ludziach, którzy na co dzień pracują kreatywnie, muszą do tego dostosować się do wymagań klienta i przedstawiać pomysły, jakich jeszcze na rynku nie było. Nie jest to poradnik, ale spotkania z ludźmi, które zdradzają tajemnice swoich kreatywnych sukcesów. Niezwykle inspirujące spotkania.

Czy do kreatywności potrzebna jest wena?

Szczególnie utkwiła mi w pamięci historia, w której autor dochodzi do wniosku, że proces kreatywny to nie jest czekanie na wenę. Proces ten zaczyna się na obserwacji otoczenia, a w połączeniu z własną wiedzą i doświadczeniem pojawiają się pomysły.

„To wnikliwa obserwacja, czyli szeroko otwarte oczy i czujność sroki”.

Marek Stączek

Podstawą kreatywności jest właśnie czerpanie z kultury i otoczenia, a w szczególności czerpanie z otoczenia najbardziej błyskotliwych rzeczy.

Marek podkreśla, że w procesie kreatywnym bardzo ważna jest edukacja, czytanie, zbieranie obserwacji i tworzenie zaplecza. Stąd najwięcej twórczych dzieł w historii literatury, przedsiębiorczości czy sztuki, powstało właśnie w społeczeństwach, gdzie edukacja jest na wysokim poziomie, niewiele lub dość rzadko występują tam, gdzie mamy słabo rozwiniętą edukację. To wspaniała lekcja dla czytelnika, podkreślająca jak ważną rolę w każdym obszarze życia odgrywa edukacja / wiedza

Co ma wspólnego kreatywność z inwestowaniem

W książce znalazłam też rozdział, w którym jest odniesienie do inwestowania. Zawsze tematy finansowe przyciągają moją uwagę, więc tym razem też znalazłam coś ciekawego. Marek przedstawia „inwestycyjną koncepcję twórczości” opracowaną przez Roberta Sternberga i Todda Lubarta. Według nich kreatywność to zdolność do podejmowania decyzji, w co należy zainwestować. Osoby twórcze zachowują się właśnie jak dobry inwestor. Kupują tanio nowe idee, mało popularne koncepcje, by za jakiś czas sprzedać je z zyskiem. Z kolei osoby mało twórcze zachowują się odwrotnie – kupują drogo, bo wkładają wiele wysiłku i czasu w znane i popularne idee, a potem sprzedają tanio, ponieważ na rynku jest już wielu graczy proponujących podobne rozwiązania.

„Człowiek twórczy, podobnie jak dobry inwestor, unika podążania za tłumem. Stroni od zachowań stadnych, bo wie, że robienie tego, co inni, to nieskuteczna strategia inwestycyjna, zarówno na rynku, jak i w świecie idei”.

Marek Stączek

W książce znajdziesz wiele zaskakujących historii pracowników Havas i wiele historii Marka, które z pewnością przykują Twoją uwagę. Jeśli chcesz zakupić dla siebie egzemplarz ebooka lub audiobooka, zajrzyj tutaj: https://edisonteam.pl/historie-o-kreatywnym-mysleniu-jakie-opowiedzieli-mi-w-havas/

A czy kreatywność w ogóle jest potrzebna? Tak. W dzisiejszych czasach nie da się bez niej funkcjonować. Potrzebujemy jej w pracy, codziennym życiu, negocjacjach, finansach…. Dlatego warto ją rozwijać.

Ja serdecznie polecam tę książkę jako świetne ćwiczenie dla mózgu w długie zimowe wieczory. A może podarujesz ją komuś na prezent? To będzie nietuzinkowy gift, z pewnością.

Inne książki Marka znajdziesz w moim sklepie na FB. Zapraszam.

Artykuł jest jednym z wielu napisanych przeze mnie recenzji książkowych. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych książek, po których przeczytaniu dzielę się refleksjami i lekcjami, zapraszam tutaj: CZYTAM

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.