Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Symulator kosztów ogrzewania.

Wpis gościnny

Niestabilna sytuacja energetyczna, wojna na Ukrainie, gwałtowne wahania rynkowych cen paliw i częste zmiany legislacyjne wpływają na kształtowanie się coraz wyższych cen opału. Z tego powodu powinniśmy zadbać o redukcję zużycia energii cieplnej w swoim domu. Pomoże, Ci w tym nowe narzędzie jakim jest symulator kosztów ogrzewania (www.symulatorogrzewania.pl).

Symulator kosztów ogrzewania 

Głównym celem projektu jest dostarczenie osobom, które budują nowy dom lub chcą zmienić sposób ogrzewania budynku, ciepłej wody użytkowej lub produkcji prądu elektrycznego konkretnych rozwiązań oszczędnościowych, mniej emisyjnych lub o mniejszym nakładzie pracy. Wszystko w postaci przejrzystych liczb, wykresów, grafik i podsumowania. 

Uzupełniając podstawowe dane o swoim budynku użytkownik otrzymuje porównanie kosztów wszystkich źródeł ogrzewania. Wynik uwzględnia roczne koszty opału, najniższe ceny inwestycyjne, możliwie maksymalne dofinansowanie na zmianę źródła ogrzewania, a także czas zwrotu inwestycji.

Porównanie kosztów ogrzewania. Założenia: Dom 150 m2 i zapotrzebowanie na ciepło 100 kWh/m2/rok (fot. www.symulatorogrzewania.pl)

Dane rynkowe 

Mit taniego węgla i drewna rozpada się na Naszych oczach. Jak wynika z tabeli, aktualnie ogrzewanie domu węglem jest droższe niż ogrzewanie energią elektryczną w taryfie G12.

W przypadku prądu i gazu niekorzystny trend podwyżek został chwilowo „zatrzymany” poprzez rozporządzenie Ministra Finansów o obniżce podatku VAT z 23% do 5%, w przypadku prądu oraz z 23% do 0 w przypadku gazu ziemnego. Obniżony VAT jest częścią Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej i niedawno został przedłużony do 31 grudnia 2022 roku. Wspomniane podwyżki i inne metody złagodzenia wysokich podwyżek należy traktować jako tymczasowe.

Jak działa symulator

Symulator umożliwia m.in. dokładne porównania kosztów energii elektrycznej wraz z opłatami dystrybucyjnymi w zależności od wybranego dostawcy i taryfy:

Koszt 2500 kWh z podziałem na wszystkie opłaty w zależności od wybranego dostawcy energii elektrycznej. Dostępne pod zakładką „symulacje źródeł energii -> energia elektryczna” (fot. www.symulatorogrzewania.pl/symulacje/prad-elektryczny)

W niepewnych czasach w których przyszło nam żyć trudno o wiarygodne przewidywania cen i gwarancje dostępności paliw opałowych! Szukanie oszczędności poprzez zmniejszenie kosztów ogrzewania przed nadchodzącym sezonem grzewczym zdaje się celem nadrzędnym. Warto przypomnieć, iż gospodarstwa domowe mają wiele możliwości dofinansowania zarówno do wymiany nieefektywnych źródeł ogrzewania, jak i podczas budowy nowego domu („moje ciepło”). Aktualne dotacje w zależności od rocznego dochodu można sprawdzić na www.symulatorogrzewania.pl/dotacje.

Coraz wyższe ceny powodują, że to jakie źródło ogrzewania dziś wybierzesz będzie miało duży wpływ na Twój domowy budżet w przyszłości!

Platforma udostępnia wiele możliwości porównania/sprawdzenia wszystkich możliwych źródeł ogrzewania w osobnych zakładkach. Przykładowa symulacja fotowoltaiki:

Dane wejściowe (fot. www.symulatorogrzewania.pl/symulacje/fotowoltaika)

Wyniki wraz z symulacją graficzną (fot. www.symulatorogrzewania.pl/symulacje/fotowoltaika)

Roczne zestawienie opłat (fot. www.symulatorogrzewania.pl/symulacje/fotowoltaika)

Koszty inwestycyjne (fot. www.symulatorogrzewania.pl/symulacje/fotowoltaika)

Wykres energii wyprodukowanej wraz z podsumowaniem (fot. www.symulatorogrzewania.pl/symulacje/fotowoltaika)

Po więcej informacji zapraszam na strony autora wpisu:

https://www.symulatorogrzewania.pl
https://www.symulatorogrzewania.pl/symulacje/prad-elektryczny
https://www.symulatorogrzewania.pl/symulacje/gaz-ziemny

a także na FB: Symulator kosztów ogrzewania

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.