9 sposobów na dodatkowe dochody

Wiele razy zabierałam się do pisania tego wpisu, bo widzę, że sporo osób, również spośród z moich znajomych chciałoby zarabiać więcej, robić coś dodatkowo, aby wygenerować dodatkowy dochód. Zgadzam się, bo dodatkowe zarabianie ma wiele zalet:
1. Masz więcej pieniędzy do dyspozycji.
2. Uczysz się nowych rzeczy, kompetencji – każdy nowy przychód wiąże się z pewna dawką nowej wiedzy.
3. Bardziej doceniasz pieniądze – jeśli pracujesz na etacie i zaczynasz zarabiać np. prowadząc działalność albo sprzedając używane rzeczy, zaczynasz zauważać, ile pracy kosztuje zarobienie „paru złotych”.
4. Zaczynasz lepiej organizować swój czas, bo ograniczoną ilość czasu musisz przeznaczyć na nowe aktywności.

Co można robić, żeby wygenerować dodatkowe przychody:

używane

  1. Sprzedaż używanych rzeczy – to chyba najprostsza metoda uzyskania drobnego przychodu, a także oczyszczenia pomieszczeń z rzeczy niepotrzebnych; coś co niepotrzebne Tobie, może być przydatne dla kogoś innego.

Wiele osób kupuje na różnych serwisach aukcyjnych takich jak Allegro, czy Olx z prostej przyczyny. Rzeczy używane można kupić taniej. Jeśli chcesz być po drugiej stronie jako sprzedawca, to musisz te rzeczy wyselekcjonować, przygotować (wyczyścić, wyprać, wyprasować, przygotować ofertę) i wystawić na sprzedaż.

Warto wiedzieć, że najprawdopodobniej nigdy nie uzyskasz ze sprzedaży rzeczy używanych ceny, jaką za te rzeczy zapłaciłeś, ale możesz odzyskać choć część wartości (np. 10-20%), a przede wszystkim odzyskać miejsce, które potrzebujesz do przechowywania tych rzeczy.

Ja sprzedaję używane rzeczy już od kilku lat, głównie odzież. Zarobek roczny to kwoty rzędu 1 tys. zł do 1,5 tys. zł.

Gdzie sprzedaję?
• Allegro.pl – tutaj możesz zobaczyć moje oferty 🙂 https://allegro.pl/uzytkownik/hubi0104?order=m 
• Olx.pl – tutaj możesz zobaczyć moje oferty 🙂 https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/SEbh/ 
• Grupy dedykowane sprzedaży na Facebooku
• Czasami udostępniam oferty na własnym profilu na FB.

WAŻNE! Osoby prywatne, by móc sprzedawać rzeczy dozwolone przez regulamin Allegro bez konieczności płacenia podatków, muszą spełnić kilka warunków:
• sprzedaż taka nie powinna mieć charakteru ciągłego i zorganizowanego,
• przedmioty, wystawiane na aukcji, nie powinny być nabywane w celu odsprzedania,
• sprzedający powinien posiadać przedmioty używane minimum 6 miesięcy,
• zyski użytkownika ze sprzedaży przedmiotów na Allegro nie przekroczyły 3091 zł w ciągu roku, czyli kwoty wolnej od podatku, jeżeli taka działalność stanowi jego jedyny dochód.

Istotne jest, aby móc udowodnić, że dany przedmiot ma nie mniej niż 6 miesięcy – art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala właśnie taką granicę czasową. Najbardziej przydatne będzie w tym celu zachowywanie paragonów przedmiotów wystawionych na aukcji. Także udowodnienie, że użytkownik wystawia przedmioty na Allegro okazjonalnie i nie czyni z tego źródła stałego zarobku, pozwoli uniknąć kłopotów z podatkami. Urząd Skarbowy bowiem dokładnie sprawdza transakcje dokonywane za pośrednictwem takich portali i na mocy Ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej może zażądać wiadomości na ich temat od administratora portalu.

Żródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-aspekty-prawne-sprzedazy-na-allegro

partnerskie

2. Programy partnerskie – na pewno dotyczą tylko tych osób, które prowadzą strony internetowe, blogi, itp.

W programie partnerskim musisz się zarejestrować, masz linki do konkretnych produktów, po kliknięciu w które klient jest kierowany do konkretnego produktu, a Ty z jego sprzedaży możesz dostać prowizję. Na rynku jest mnóstwo ciekawych programów partnerskich, jednak warto dostosować udział w tych programach do charakteru działalności jaką prowadzisz w internecie. Warto promować produkty związane np. z Twoim blogiem – jeśli np. prowadzisz bloga podróżniczego, promuj miejsca, hotele, serwisy rezerwacyjne, a nie np. kosmetyki. To, czego ja nie lubię, to promowanie na jednej stronie wszystkiego.
Ja na moim blogu promuję głównie produkty finansowe w programie Comperialeads oraz Money2Money, a także książki o finansach i z zakresu rozwoju osobistego (bo akurat te 2 dziedziny bardzo mocno są ze sobą skorelowane). Polecam książki w Programie Partnerskim do którego serdecznie zapraszam z tego linka „Złote Myśli” .
Ze względu na fakt, że moim mentorem i przewodnikiem w rozwoju osobistym jest coach i trener Kamila Rowińska, znam jej produkty, sama z nich skorzystam, więc nie obawiam się promować ich również dla innych. Cieszę się, że mogę sprzedawać książki, szkolenia, kursy i inne przedmioty Kamili Rowińskiej, produkty dostępne są na moim blogu i w moim sklepie na fanpage https://www.facebook.com/pg/oszczedzanienaprzyszlosc/shop/

WAŻNE! Aby korzystać z prowizji w programach partnerskich musisz podpisać umowy z konkretnymi partnerami, zalogować się w serwisie dla partnerów, skąd będziesz pobierać linki do promowania. Jak każda działalność, również i ta jest opodatkowana i od tych dochodów odprowadzisz podatek dochodowy. Za rok 2017 otrzymałam od partnerów PIT-y, na podstawie których musiałam rozliczyć dochody z urzędem skarbowym. Działalność więc jest jak najbardziej legalna i może być źródłem sporych dochodów. Prowizje w programach partnerskich zaczynają się od 1% wartości sprzedanej rzeczy, a kończą nawet na …. 50%. Taką promocję dla partnerów też już miałam i nawet na niej trochę zarobiłam 🙂
Polecam też Program partnerski Google Adsense – pozwoli Ci zarabiać na treściach na stronach internetowych lub z reklam w Youtube.

Zobacz najbardziej popularne programy partnerskie w sieci: https://www.pracawsieci.net/programy-partnerskie/

3. Zarabianie na wiedzy: e-booki, kursy, konsultacje, szkolenia.
Jeśli zajmujesz się czymś przez dłuższy czas i masz unikalną wiedzę, możesz przekuć ją w e-book, kurs czy konsultacje. Do prowadzenia szkoleń potrzebujesz większej promocji/reklamy, żeby zebrać uczestników, albo żeby być zaproszonym do grona prelegentów. Ale wszystko przed Tobą. Może teraz to wydaje Ci się niemożliwe, ale uwierz mi, że są ludzie, którzy chętnie zapłacą za niszową wiedzę, np. jak prowadzić bloga, albo jak oszczędzać pieniądze, jak być bardziej produktywnym, jak zarabiać więcej. Jeśli np. budujesz domy to wiele osób które chcą zbudować swój dom chętnie zapłacą za coś ,co podpowie im na co zwrócić uwagę itp. Napisz poradnik, nagraj wideo, a może zacznij oferować swoje konsultacje i zarabiaj na tym co wiesz.

4. Dodatkowe zajęcia – możesz wykonywać dodatkowe prace np.
wyprowadzanie zwierząt, wynoszenie śmieci, robienie zakupów, opieka nad osobami starszymi, sprzątanie posesji, sprzątanie mieszkań, roznoszenie ulotek, udzielanie korepetycji, praca hostessy , i wiele innych.
Mamy dostęp do wielu różnych portali, gdzie możesz szukać dodatkowych zleceń. Korzystaj z takich serwisów jak: oferia.pl, gumtree.pl czy olx.pl. Będziesz zaskoczony, jak często ludzie potrzebują pomocy! Możesz ich też szukać, pytając znajomych, rodzinę lub na konkretnych grupach na Facebooku. Tego typu zlecenia zazwyczaj nie są jednorazowe. Jeśli dobrze posprzątasz komuś mieszkanie, możesz mieć pewność, że niedługo zadzwoni do Ciebie jeszcze raz. A później zadzwoni jego znajomy. Podobnie jest z wyprowadzaniem psów – jak znajdziesz zlecenie na jednego psa, szybko będziesz miał ich kilka.

5. MLM Multi Level Marketing
W praktyce, to strategia marketingowa, zakładająca dystrybucję produktów lub usług bezpośrednio przez sieć dystrybutorów, często zwanych partnerami lub współpracownikami. Wynagradzanie występuje na kilku szczeblach, często uzależnione jest od wysokości sprzedaży całej grupy (gdzie zazwyczaj osoba najwyżej w strukturze zarabia najwięcej). Osobiście nie przepadam za tego typu generowaniem dochodów, ale jest wielu zwolenników tej formy zarobkowania, jak i wielu przeciwników. Chętnie poznam Wasze zdanie w tym temacie.

6. Lokaty bankowe, fundusze i inne formy inwestycyjne
To formy, które mogą generować zyski rzędu 1 do max 5 proc w zależności od produktu. Oczywiście musisz najpierw zainwestować własny kapitał, aby otrzymywać stopy zwrotu. Lokaty zapewnią ci najmniejsze stopy zwrotu, ale masz gwarancję kapitału, że zawsze otrzymasz co najmniej to, co wpłaciłeś plus oprocentowanie. Fundusze i inne formy inwestycyjne nie mają zazwyczaj ochrony kapitału. Inwestycja taka uzależniona jest od ceny wejścia (tzw. jednostki uczestnictwa lub rozrachunkowej) i ceny wyjścia, a także pobieranych przez fundusze opłat. Jeśli ten temat Was interesuje, dajcie znać, postaram się napisać cały artykuł na ten temat.

Ja sama korzystam z tych form oszczędzania i zarabiania, zarówno z lokat, jak i z funduszy inwestycyjnych. Najlepszą formą odkładania na przyszłość i otrzymywania bieżących korzyści jest IKZE, które co roku można odliczać od dochodu. Szczegółowo opisywałam ten produkt tutaj: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2017/09/ikze-podstawowy-produkt-od-ktorego/

Polecam też ostatni wpis dotyczący IKZE i IKE: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2019/11/ike-i-ikze/ 

7. Inwestowanie w nieruchomości i podnajem
Najmujesz mieszkanie z możliwością podnajmu, a następnie wynajmujesz na pokoje. Zarabiasz na różnicy czynszów. Dobra opcja, jeśli mieszkasz w dużym mieście gdzie są studenci.
Druga opcja jest kupowanie mieszkań i wynajem. To bardzo dobra forma zarobku, jednak wymaga sporo zaanagażowania czasu, a przede wszystkim pieniędzy. Oczywiście można kupić mieszkania na kredyt (jeśli masz zdolność kredytową), ale zawsze sam musisz przeliczyć sobie na ile Ci się to opłaca. W internecie jest sporo informacji na temat inwestowania w nieruchomości, jeśli Cie to interesuje, zacznij od wiedzy i dowiedz się jak najwięcej, aby nie inwestować w ciemno. Możesz też próbować inwestować w tzw. Crowdfunding, ale najpierw poczytaj, czy to dla Ciebie.

książka

8. Książka
W temacie napisania i wydania książki nie mam doświadczenia, ale wiem, ze to rodzaj przychodu którzy niektórzy nazywają pasywnym. Znalazłam artykuł, w którym możesz więcej poczytać na ten temat : https://www.papilot.pl/lifestyle/praca-i-pieniadze/13409/wlasna-ksiazka-jak-ja-wydac-ile-mozna-zarobic-czy-sie-oplaca

Na moim blogu znajdziesz również wpis gościnny o tym, jak wydać książkę i na niej zarabiać. Zapraszam:

https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2018/09/ksiazka-czy-i-jak-mozna-na-niej-zarobic/ 

biznes

9. Własny biznes
Dobrze mieć pomysł, zrobiony biznes plan i wiedzieć, co będziesz sprzedawać i komu. To jedna z najlepszych strategii zarobkowych. Ale nie łatwa. Możesz też założyć tylko sklep internetowy, ale nadal musisz sporo zainwestować (założyć stronę internetowa, kupić towar, magazynować, itp.). Znam jednak wielu, którzy z sukcesami prowadzą własne biznesy i wyciagają z tego naprawdę DUŻE pieniądze. Ciężka praca, zaangażowanie i determinacja na pewno są potrzebne w prowadzeniu biznesu.

Zdaję sobie sprawę, że pracując na etacie i prowadząc biznes, przychodzi taki moment, że trzeba wybrać: jedno albo drugie. Po prostu może się okazać, że biznes zabiera Ci bardzo czasu. Ci, co prowadzą biznes mówią, że biznesowi trzeba poświęcić znacznie więcej czasu niż pracy na etat. Więc warto się zastanowić, co dla Ciebie ma większą wartość.

Zdaję sobie sprawę, ze jest znacznie więcej metod zarobkowania oprócz tradycyjnego etatu. Opisałam te, które znam i które wydają mi się najlepsze pod względem – w miarę szybkiego – dodatkowego dochodu. Na pewno jest ich znacznie więcej. Jeśli masz pomysł na dodatkowe dochody, którego tutaj nie opisałam, podziel się w komentarzu. Chętnie nauczę się czegoś również od Ciebie 🙂

Podobał Ci się ten artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.