5 wartościowych książek, które warto przeczytać w 2022 roku

Liczba 5 książek raczej nie powinna robić dużego wrażenia. Wiem, że wielu z Was jest w stanie przeczytać ich znaczniej więcej. Niemniej jednak te 5 polecam szczególnie. Te książki są nie tylko o finansach. Każda jest z innego obszaru i każda wniesie w Wasze życie trochę wiedzy, inspiracji, a może zachwytu? Jednym słowem – wszystkie książki są piękne i warte Waszej uwagi. Wybrałam je spośród wielu przeczytanych w ostatnich miesiącach. Co było kryterium? Emocje, odkrywanie, zaskoczenie.

Cristina Benito „Money Mindfulness”

Money Mindfulness Cristina Benito

Książka „Money Mindfulness” to poradnik o uważności i byciu tu i teraz. Autorka skupia się na 3 głównych tematach związanych z finansami:

 1. zdobywanie pieniędzy,
 2. oszczędzanie pieniędzy,
 3. pomnażanie pieniędzy.

Mindfulness to współczesna wersja medytacji zapoczątkowanej przez Buddę 2,5 tysiąca lat temu. Money mindfulness („MM”) to z kolei sposób na to, aby nie zatruwać sobie życia czymś, co zostało stworzone w celu jego ułatwiania. Zrozumienie istoty pieniądza i wzięcie za nie odpowiedzialności pomaga przejąć kontrole nad własnym życiem. Dzięki temu poczujemy się wolni, niezależnie od tego, czy jesteśmy bogaci, czy biedni. W MM liczy się nie ilość posiadanych pieniędzy, ale umiejętność poświęcania im uwagi – tak, jak podczas medytacji koncentrujemy się na powietrzu przechodzącym przez jamę nosową. 

Polecam tę książkę zarówno osobom, które chcą się czegoś nauczyć o finansach, jak i tym, którzy potrzebują je poukładać, bo coś nie działa w dotychczasowej strategii. 

Mam nadzieję, że książka pomoże Wam kształtować dobrobyt we wszystkich jego postaciach i będzie początkiem nowego życia.

Całość recenzji możesz przeczytać tutaj

Natalia de Barbaro „Czuła przewodniczka”

Trzeba przyznać, że ta książka daje do myślenia. Natalia de Barbaro przedstawia trzy oblicza kobiety: potulna, męczennica i królowa śniegu. Sprawiają one, że zapominamy o naszych potrzebach i marzeniach, a wchodzimy w role. Chyba każda z nas potrafi odnaleźć je w sobie. 

Ale to książka właśnie o wewnętrznej wolności. Czuła przewodniczka to taka wewnętrzna instancja, która pomaga przeżywać codzienność. Jest częścią wewnętrznego krajobrazu, metaforą wewnętrznej mądrości i doświadczenia. 

Autorka namawia, aby meblować swoje życie w drobnych rzeczach, stwarzać okoliczności, które nam służą, być uważną. Ostrzega też, że jeżeli będziemy czekać na dzień, w którym obudzimy się i to wszystko, co jest trudne, stanie się łatwe, to się nie doczekamy 🤔

Polecam tę książkę, zwłaszcza audiobook , który czyta… Maja Ostaszewska. Idealna osobowość i głos, wspaniale współgra z treścią. 

Kamila Rowińska „Asertywna i spełniona”

Jest to poradnik dotykający wielu obszarów życia. Szeroko rozumiana asertywność wg Kamili Rowińskiej to umiejętność wyrażania swoich uczuć, emocji, swojego zdania i swoich potrzeb bez świadomej intencji ranienia innych osób.

Nie jest to cecha, z którą się rodziny lub nie. Nabywamy te umiejętności wraz z wychowaniem, częściej w ogóle ich nie nabywamy albo po prostu można się tego nauczyć. Stawianie granic i szanowanie granic innych ludzi jest motywem przewodnim asertywności. To też skuteczne narzędzie budowania pewności siebie, życia zgodnie z własnymi wartościami, a nawet dodawania odwagi.

Czego dowiesz się z książki?

 • czym jest, a czym nie jest asertywność?
 • dlaczego ludzie przeważnie nie zachowują się asertywnie?
 • jak powinien wyglądać komunikat asertywny?
 • o tym, jak być asertywną osobą w związku partnerskim?
 • jak reagować na kłótnie i konflikty?
 • w jaki sposób mówić o potrzebach i oczekiwaniach?
 • o asertywności z rodzicami – jak im dać do zrozumienia, że jesteśmy dorośli?
 • w jaki sposób zachowywać się asertywnie w pracy?
 • czym jest mobbing i jak przeciwdziałać mobbingowi wykorzystując asertywność?

Jak widzisz książka dotyka wielu obszarów życia i z pewnością znajdziesz w niej wiele przykładów i historii, w których odnajdziesz siebie. Po każdym przeczytanym rozdziale możesz zatrzymać się i spisać swoje myśli i ważne lekcje. To świetny podręcznik, poparty przykładami z życia.
Książkę możesz kupić tutaj

Lynne Twist, Jack Canfield „Pieniądze płyną z duszy”

Pieniądze płyną z duszy - Twist, Canfield

Książka „Pieniądze płyną z duszy” to rzecz o relacji ludzi z pieniędzmi 💰

Ta książka wyjaśnia, dlaczego relacja człowieka z pieniędzmi jest tak złożona i dlaczego pieniądze budzą skrajne emocje. Znalazło się tu sporo trafnych spostrzeżeń dotyczących sposobów, w jakie zarabiamy pieniądze, wydajemy je i inwestujemy, a także powodów, dlaczego niekiedy unikamy myślenia o nich. To książka, która skłoni Cię do poszukiwania wolności, prawdy i radości w Twojej relacji z pieniędzmi. Przekonasz się, że jeśli nauczysz się pewnego sposobu postrzegania świata i siebie, niepostrzeżenie zmienisz swoje życie. W tej książce znajdziesz inspiracje, prawdziwe historie z całego świata i celne spostrzeżenia. 
Polecam historię z Matką Teresą z Kalkuty w tle czy wyjaśnienie jaki wpływ mają pieniądze na indyjskie dzieci💰
♨️Znajdziesz tu historie potwierdzające, że w walce o pieniądze ludzie robią okropne rzeczy – nawet okaleczają własne dzieci. Przygotuj się na emocjonalne przeżycia.

Jarosław Gibas „Nie daj sobie spieprzyć życia”

Nie daj sobie spieprzyć zycia - Jarosław Gibas

Tak, wiem, tytuł nie jest ani piękny, ani odkrywczy 🙂 Niemniej jednak to książka o NAS. O otaczającym nas świecie, nas samych, naszych rodzinach, kolegach z pracy, szefach…

Postanowiłam wysłuchać tej książki, bo chyba każdy ma do czynienia z toksycznymi ludźmi i chciałby wiedzieć jak sobie z nimi poradzić. Według mnie najlepiej ich unikać, ale czasami to rodzina, szef, koleżanka z pracy czy sąsiad, z którymi jednak jesteśmy zmuszeni obcować😳
Autor świetnie rozgryzł temat. Wyjaśnił czym jest toksyczność w relacjach, co nam grozi, jakich toksykantów mamy wokół i jak sobie z nimi radzić. 
🎄 Czytałam ją przed Świętami. Wiedząc, że czas odwiedzin świątecznych, to często czas spędzony z toksycznymi ludźmi. Tak, jak chyba każdy, mam toksycznych ludzi w rodzinie. Staram sie ich unikać, ale w czasie Świąt zagryzam wargę i spotykam się. Staram się nie poruszać tematów zapalników i bardzo delikatnie dobierać słowa, aby lawina toksycznych emocji mnie nie dopadła. 

Polecam recenzję tę książki na jednym z moich ulubionych blogów: PISANE Z UŚMIECHEM i dziękuję właścicielce bloga za piękne zdjęcie książki.

I na koniec mam pytanie do Ciebie. Wiem, że czytasz dużo ciekawej literatury. Podziel się inną książką, w której dostrzegłaś / dostrzegłeś nie tylko fabułę / wiedzę, ale prawdę, miłość, emocje, to coś …

Artykuł jest jednym z wielu napisanych przeze mnie recenzji książkowych. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych książek, po których przeczytaniu dzielę się refleksjami i lekcjami, zapraszam tutaj: CZYTAM

Zapraszam też do poznania 5 książek o finansach, jeśli chcesz zacząć uczyć się o finansach: 5 książek o finansach

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.