Money mindfulness – recenzja książki

Co to jest Money Mindfulness?

Mindfulness to współczesna wersja medytacji zapoczątkowanej przez Buddę 2,5 tysiąca lat temu. Money mindfulness („MM”) to z kolei sposób na to, aby nie zatruwać sobie życia czymś, co zostało stworzone w celu jego ułatwiania. Zrozumienie istoty pieniądza i wzięcie za nie odpowiedzialności pomaga przejąć kontrole nad własnym życiem. Dzięki temu poczujemy się wolni, niezależnie od tego, czy jesteśmy bogaci, czy biedni. W MM liczy się nie ilość posiadanych pieniędzy, ale umiejętność poświęcania im uwagi – tak, jak podczas medytacji koncentrujemy się na powietrzu przechodzącym przez jamę nosową. 

Dlaczego MM jest tak ważne w naszym życiu?

Nasze podejście do pieniędzy jest odbiciem tego, jak postrzegamy samych siebie. Autorka książki „Money Mindfulness” Cristina Benito podkreśla, aby nie traktować pieniędzy jakby ich nie było.

Ludzie często nie poruszają tego tematu ze strachu lub braku wiedzy, jak działa pieniądz. Często jedynym doświadczeniem dla ludzi jest zaciągnięcie kredytu albo zdanie sobie sprawy, że tak źle gospodarowali pieniędzmi, że praktycznie nic im nie zostało. A przecież pieniądze istnieją i mogą być powodem szczęścia, jak i niedoli, spokoju lub zmartwień – w zależności od tego, jak do nich podchodzisz. 

Autorka podkreśla rolę przekonań, jakie wynieśliśmy z domów rodzinnych i bezwiednie je powielamy. Jeśłi w domu nie rozmawiało się o pieniądzach, to my też tego nie robimy.

W książce znalazłam świetny przykład, który często widzę w życiu znajomych osób. Na przykład w restauracji ludzie zamawiają turbota nie pytając o cenę. A tak naprawdę mieli ochotę na coś innego, ale co sobie pomyślą inni, może że się szczypiemy. Kupujemy więc danie, a rachunek za nie wyrzucamy do kosza, jakbyśmy chcieli powiedzieć: im szybciej się to skończy, tym lepiej, niech się dzieje wola nieba! Niestety konsekwencje „niedopuszczania do głosu pieniędzy” są bardzo bolesne. Wszystkie złe decyzje finansowe wynikają właśnie z braku świadomości znaczenia pieniądza. To czego nie doceniamy, obraca się przeciwko nam, dotyczy to także pieniędzy. 

O czym jest książka?

Książka „Money Mindfulness” to poradnik o uważności i byciu tu i teraz. Autorka skupia się na 3 głównych tematach związanych z finansami:

  1. Zdobywanie pieniędzy,
  2. Oszczędzanie pieniędzy,
  3. Pomnażanie pieniędzy.

Zdobywanie pieniędzy

Cristina podaje przykłady z innych książek i uniwersalne zasady, które w dużej mierze dotyczą wykorzystania czasu. Podkreśla, że do bólu prawdziwe jest twierdzenie, że biedni sprzedają swój czas, a bogaci go kupują. Oznacza to, że bogaci wolą wynagrodzenie za wyniki pracy, a biedni za czas pracy. Niestety bezpieczeństwo stałej pensji kosztuje, a kosztem jest… brak majątku. Z czego to wynika? Z tego, że czas jest ograniczony i nie można go wydłużyć. Kiedy pracujesz za wyniki, twoje dochody nie mają górnego pułapu.

Z drugiej strony świadomość, że czas jest ograniczony, pomaga należycie go docenić i wykorzystać na to, co jest naprawdę ważne i co przyniesie nam wymierne korzyści.

Polecam wnikliwe przeczytać ten rozdział, bo znajdziecie w nim wiele wskazówek, jak działać, aby więcej zyskać. Będzie mowa o esencjaliźmie, wielozadaniowości, niepotrzebnych rzeczach,  relacjach z ludźmi, itp.

Minfulness czasu = mindfulness pieniądza
Czas ma znaczenie

Oszczędzanie pieniędzy

Ten rozdział był mi szczególnie bliski. Wciągnęłam go z uwagą i potwierdziłam, że to co robię od lat jest bardzo dobrą drogą. Świetny cytat, który oddaje ideę tego rozdziału:

„…(…) wystarczy rzut oka na wyciąg z karty kredytowej, żeby poznać twoje przyzwyczajenia i upodobania… czyli źródło wycieku pieniędzy.”

Cristina Benito

Ten rozdział dotyczy tego, jak świadomie dokonywać każdego pieniężnego „wdechu” i „wydechu” i jak można skończyć z finansowym chaosem. Autorka podkreśla, że ludzie są przyzwyczajeni do mierzenia wszystkiego poza swoimi finansami. A przecież punktem wyjścia do uzdrowienia domowej ekonomii jest skalkulowanie dochodów i wydatków (domowy budżet), analiza kosztów przed dokonaniem większego zakupu np. domu czy samochodu, czy wzięciem kredytu.

Zajrzyj tez do tego wpisu o WARTOŚCI OSOBISTEJ NETTO

Bardzo podobało mi się określenie wydatków, które nie zaliczają się do stałych wydatków, a pożerają domowy budżet – TERMITY.  Zajrzyj do tego rozdziału, bo może zapalić się czerwona lampka wycieku pieniędzy po zapoznaniu się z nim. W książce znajdziesz też rozwiązania na pozbycie się „termitów” oraz 12 prostych zasad, które pomogą zmienić Ci Twoje finansowe życie.

Oszczędzanie pieniędzy - Money Mindfulness
Oszczędzanie pieniędzy

Pomnażanie pieniędzy

Sztuka pomnażania pieniędzy polega na wyznaczaniu średnio- i długoterminowych celów oraz poczynieniu odpowiednich kroków, żeby je osiągnąć.  Wrogiem prawdziwego sukcesu jest pośpiech. Sukces finansowy wymaga czasu. 

Autorka podkreśla wartość wyznaczania celów, akceptacji ryzyka i emocji. Przede wszystkim jednak zwraca uwagę, aby inwestować w to, co znasz i rozumiesz. 

„Natura ludzka dąży do zakotwiczenia się w bezpiecznym miejscu, do unikania niepewności i braku stabilności, tymczasem stagnacja to początek końca naszych oszczędności”.

Cristina Benito

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zawsze myślimy, że mamy przed sobą całe życie, a jednak lepiej zacząć wcześniej niż później. Najlepszy czas jest teraz. 

3 zasady pomnażania pieniędzy

Podsumowanie

Polecam tę książkę zarówno osobom, które chcą się czegoś nauczyć o finansach, jak i tym, którzy potrzebują je poukładać, bo coś nie działa w dotychczasowej strategii. 

Dziękuję Wydawnictwo Literackie za przesłanie mi tej książki i możliwość jej przeczytania. Książka jest dostępna tutaj

Mam nadzieję, że książka pomoże Wam kształtować dobrobyt we wszystkich jego postaciach i będzie początkiem nowego życia.

Artykuł jest jednym z wielu napisanych przeze mnie recenzji książkowych. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych książek, po których przeczytaniu dzielę się refleksjami i lekcjami, zapraszam tutaj: CZYTAM

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.