Podsumowanie blogowe 2021 roku

Stary rok odszedł, przywitaliśmy kolejny. Kolejny rok życia, planów i nieoczekiwanych sytuacji. Na pewno wiele osób ma noworoczne postanowienia, inni planują już wakacje, jeszcze inni nic nie robią – po prostu biorą to, co daje życie. Jesteśmy różni i to jest piękne. Jeśli jednak należysz do osób, które planują, mają swoje cele i czują satysfakcję z ich wykonania, to właśnie podsumowanie jest takim narzędziem, które pozwala sklasyfikować co się udało, co nie wyszło, z czego zrezygnowaliśmy, co nie jest dla nas.

Dlaczego warto robić podsumowanie?

Jak zauważyliście, często publikuję na moim fanpage podsumowania tygodniowe. To taki najmniejszy kawałek życia (dla mnie), który daje mi obraz czy tydzień był dobrze wykorzystany. Każdy tydzień przybliża nas do …. emerytury, a nawet do … śmierci. Warto naprawdę zadbać, abyśmy z każdego takiego małego kawałka życia byli zadowoleni – nawet jeśli temat emerytury uważasz za zbędny, a o śmierci w ogóle nie myślisz.

Ale wracając do samego podsumowania. Zanim rzucimy się w wir postanowień noworocznych, ustanawiania celów  warto zrobić podsumowanie roku. Dzięki tej chwili na refleksję możemy cofnąć się i zobaczyć, jak wiele osiągnęliśmy w minionych 12 miesiącach. To daje nam podstawę do planowania kolejnego roku. Podsumowanie powoduje, że wyciągamy wnioski z tego co nie wyszło i cieszymy się z osiągnięć. Warto to wiedzieć, bo w natłoku obowiązków często zapominamy o tym, na co ciężko pracowaliśmy albo co osiągnęliśmy. A przecież nic tak nie cieszy jak osobisty sukces.

Ja co roku robię podsumowania osobiste zgodnie z zasadą:

 1. Co się wydarzyło w moim życiu w ostatnich 12 miesiącach dla mnie ważnego?
 2. Z czego jestem dumna?
 3. Co można było zrobić lepiej?
 4. Jakie wyciągam wnioski – może coś odpuszczam, rezygnuję z czegoś, zmieniam plany…
 5. I dopiero na końcu planuję kolejny rok.

Dziś jednak chciałabym zając sie podsumowaniem działalności blogowej, a te osobiste sukcesy moje i Wasze pozostawiam Wam do samodzielnego podsumowania. Powodzenia i mam nadzieję satysfakcji !!!

Podsumowanie 12 miesięcy bloga Oszczędzanie na przyszłość

To już piąte podsumowanie od czasów powstania tego bloga. Poprzednie możesz poczytać tutaj:

PODSUMOWANIE BLOGOWE 2020

2019 ROK-PODSUMOWANIE

PODSUMOWANIE 2018 ROKU

2017 ROK PODSUMOWANIE

W 2021 roku zamieściłam na blogu 31 wpisów, z czego 16 wpisów gościnnych, 6 recenzji książek, 1 wywiad i inne ciekawe artykuły.

Ciekawe bloki tematyczne

Całość działalności blogowej w 2021 roku mogłabym podzielić na kilka cyklów tematycznych. Niektóre z nich przedstawiam poniżej:

Odczarowujemy MLM

 1. Blok „Odczarowujemy MLM”, który pojawił się w pierwszej połowie roku miał na celu przekazanie Wam prawdziwych informacji o biznesie, w którym wiele osób działa twierdząc, że to tylko pasmo sukcesów. To ciekawy temat i ciekawa branża do współpracy, ale niewielu osiąga w niej sukcesy. Przedstawiłam Wam 3 ciekawe artykuły w tym temacie napisane przez osoby działające w tej branży od dłuższego już czasu:

MLM – czy można na tym zarobić? Cz. I

MLM – czy to praca jak każda inna. Cz. II. Ten szczególnie Wam polecam, gdyż napisała go osoba, która działa w firmie Herbalife, a ja postanowiłam spróbować, jak działają produkty i rekomendacje tej firmy. Jestem żywym przykładem, że działają, bo moim celem było zgubić parę kilo, a przez ponad pół roku zgubiłam ich kilkanaście 🙂 Do tego to świetny sposób na biznes dla osób mających determinację, czas, kreatywnych i otwartych.

MLM – ciekawy sposób na życie. Cz. III.

Inwestowanie

2. Blok „Inwestowanie”, w ramach którego pojawiło się kilka propozycji ciekawych inwestycji.

Pierwszy wpis dotyczył tego jak zacząć inwestować w kryptowaluty i zanotował najwięcej odsłon z tegorocznych wpisów. Napisany przez Dorotę Wypych – inwestorkę kryptowalut.

W pierwszej połowie roku zaczęłam też cykl wpisów o inwestowaniu w nieruchomości. W tym obszarze pojawiły się na blogu 4 wpisy gościnne:

PODSTAWY INWESTOWANIA W NIERUCHOMOŚCI napisany przez Małgorzatę Owczarzak- pośrednika i doradcę w biurze nieruchomości.

HOUSE FLIPPING, w którym prawnik Kinga Lalowicz wyjaśnia na czym polega zarabianie na nieruchomościach poprzez flipy.

WYNAJEM KORPORACYJNY to wpis o inwestowaniu w zakup mieszkań w celu wynajmu korporacyjnego przygotowany przez Rafała Gadomskiego – właściciela agencji Radomski Nieruchomości.

GRUPOWE INWESTOWANIE W NIERUCHOMOŚCI to forma inwestowania w nieruchomości nie wymagająca wielkiego wkładu finansowego, wpis napisany przez Natalię Muturi – prezeskę kilku spółek Mzuri CFI – platformy do grupowego inwestowania w nieruchomości na wynajem w formule crowdfund investing.

Z ciekawych inwestycji przedstawiłam też mało znane inwestycje alternatywne:

LIFE SETTLEMENTS oraz FLIPPING JUBILERSKI.

Porady prawne

3. W tej części do współpracy zaprosiłam adwokatkę Martę Rozwadowską – Kucką, która wyjaśniła szczegółowo na czym polega różnica między wspólnością i rozdzielnością majatkową. Marta w tym wpisie udowodniła, że rozdzielność majątkowa wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem.

ROZDZIELNOŚĆ I WSPÓLNOŚĆ MAJĄTKOWA

Drugi wpis Marty dotyczy kwestii zabezpieczenia finansowego na wypadek śmierci. Wpis o testamencie, dyspozycji na wypadek śmierci, zarządzie sukcesyjnym.

CZY TESTAMENT JEST WYSTARCZAJĄCĄ DYSPOZYCJĄ NA WYPADEK ŚMIERCI

Edukacja finansowa dzieci

4. W tej części przygotowałam dla Państwa kilka ciekawych wpisów, część tę będę kontynuować w przyszłym roku.

W maju opublikowałam nagranie z LIVE przeprowadzonego na facebukowej grupie „Edukacja finansowa i przedsiębiorczość dzieci”. Wpis dostępny tutaj: EDUKACJA FINANSOWA DZIECI W CZASACH PANDEMII.

W czerwcu pojawiła się recenzja książki „Bogate dzieci” Toma Corleya, którą to książkę serdecznie polecam: BOGATE DZIECI.

W październiku brałam udział w konferencji „Bezpieczeństwo finansowe kobiet”, gdzie miałam przyjemność prowadzić wykład o edukacji finansowej dzieci. Całość realcji z tego wydarzenia możecie zobaczyć na blogu: RELACJA Z WYSTĄPIENIA NA KONFERENCJI.

W listopadzie natomiast zaprosiłam do wywiadu o edukacji finansowej dzieci eksperta z branży finansowej Beatę Dudzik. Wyszedł z tego bardzo merytoryczny i pełen inspiracji materiał, do którego czytania serdecznie Was zachęcam: WYWIAD Z EKSPERTEM.

IKZE

5. W tym roku pojawił się na blogu tylko jeden wpis o IKZE, bo pisałam już o tej formie oszczędzania z ulgą podatkową wiele razy. Jednak w 2021 roku IKZE zostało wzbogacone o możliwość wpłacania wyższej kwoty przez przedsiębiorców, więc w artykule wyjaśniam szczegółowo, na czym polegają korzyści z takiego oszczędzania: IKZE DLA PRZEDSIĘBIORCY

Blog w liczbach

W 2021 roku blog odwiedziło ponad 10 tys. unikalnych użytkowników. Blog zanotował prawie 20 tys. odsłon.

Od początku działania bloga odwiedziło go już prawie 34 tys. osób, co daje prawie 90 tys. odsłon.

Dane pochodzą z Google Analytics.

Najwięcej osób odwiedziło stronę z wpisem: 20 INSPIRUJĄCYCH CYTATÓW O FINANSACH. Zainspirowana tą informacją postanowiłam stworzyć kolejny wpis z cytatami, skoro cieszą się taką popularnością. W grudniu pojawił się wpis 30 NAJLEPSZYCH CYTATÓW O FINANSACH TEGO ROKU . Jest to 30 najlepszych cytatów publikowanych w ramach cyklu #środazcytatem na moim fanpage na FB w 2021 roku.

Drugi wpis, który cieszy się ogromną popularnością w tym roku dotyczy …. ASERTYWNOŚCI.

Poza finansami dzielę się z Wami również ciekawymi produktami, a także tematami, które do zarządzania finansami mogą być bardzo przydatne. Asertywność to tylko jedna z wielu takich kompetencji. Zresztą nie raz już polecałam Wam świetną książkę i kurs dotyczące asertywności.

Kurs „Asertywność w pracy i w rodzinie” możesz dostać tutaj

Dużą popularnością ciągle cieszy się wpis o porządkach w dokumentach. Polecam:

Czytelnicy bloga

Czytelnikami bloga są głównie kobiety: 66% (ten udział w stosunku do 2020 roku nie zmienił się).

Najczęściej odwiedzają blog osoby w wieku 25-34 lata – stanowią oni 34% wszystkich użytkowników. 22% użytkowników to osoby w wieku 35-44 lata, a kolejne 14% jest w wieku 18-24. Zagląda do mnie coraz więcej młodych ludzi, co jest dobrym sygnałem. Udział młodych wzrósł o 1 p.p. w stosunku do udziału z 2020 roku.

FANPAGE Joanna Postupalska-Bożek Oszczędzanie na przyszłość

Na 1 stycznia 2022 roku liczba obserwujących wynosi 2562. W ciągu całego roku 2021 opublikowałam na FB 318 postów.

Na fanpage staram się publikować regularnie, codziennie, czasami kilka razy dziennie. Informuję Was nie tylko o nowych wpisach na blogu, ale również:

 • w każdą środę publikuję inspirujący cytat w ramach „Środy z cytatem”. W tym roku zamiast „Środy z cytatem” pojawiały się też raz w miesiącu #finansoweinspiracje w ramach „Joanna radzi”. Opublikowałam 9 takich porad w ubiegłym roku (ostatnia we wrześniu 2021), jeśli taka forma inspiracji Wam odpowiada, dajcie znać – czy mam kontynuować.
 • przybliżam Wam narzędzia, jakimi sama się posługuję. Niektóre z nich polecam Wam wprowadzając do mojego sklepu, np. Dziennik Kobiety Niezależnej
 • publikuję informację o czytanych przeze mnie książkach – od czasu do czasu wrzucam recenzje lub krótkie rekomendacje książek wartych przeczytania,
 • polecam ciekawe artykuły innych blogerów lub znalezione w sieci, które wg mnie mogą być dla Was wartościowe,
 • publikuję moje archiwalne wpisy, które są warte ponownego przeczytania,
 • pokazuję moje prywatne życie, spędzanie czasu, ulubione zajęcia. Wiem, że takie wstawki mogą być dla niektórych bardzo inspirujące, a także chcę pokazać Wam jakie inne role pełnię w życiu i że nie tylko blogiem człowiek żyje,
 • chwalę się sukcesami, z których jestem dumna, 
 • przekazuję informacje o wartościowych wydarzeniach, produktach, kursach.

Wyjątkowe momenty 2021 roku związane z blogiem

Dla mnie największym wydarzeniem tego roku był udział w stacjonarnej konferencji „Bezpieczeństwo finansowe kobiet” zorganizowanej przez PFR Portal PPK, mającej miejsce w siedzibie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Spełniłam swoje marzenie i wystąpiłam po raz pierwszy w życiu na Sali Notowań Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Zazwyczaj byłam tylko uczestnikiem takich spotkań, a teraz udało się wystąpić i to jeszcze w jakim gronie 🙂 

Po raz pierwszy na żywo spotkałam się z najlepszymi blogerkami finansowymi w Polsce: Dominika NawrockaAnia Smolińska, Diana Litwin-DolezińskaDanuta Duszeńczuk-Chmiel . Na pewno je znacie i czytacie ich artykuły, korzystacie z ich produktów, czy może czytaliście ich książki. Niesamowita energia finansowa zgromadzona w jednym miejscu. Całość relacji z wystąpienia możecie poczytać na blogu lub zajrzeć tutaj:

We wrześniu miałam przyjemność udzielić wywiadu dla Radia Wnet dotyczącego edukacji finansowej dzieci. Wywiad możecie odsłuchać tutaj: WARTO UCZYĆ DZIECI OSZCZĘDNOŚCI JAK NAJWCZEŚNIEJ

W czerwcu mój blog został uznany przez Zarobko.pl jako jeden z 9 najlepszych blogów o oszczędzaniu w Polsce. Dziękuję za docenienie mojej pracy.

Na co nie miałam wpływu, a jednak się wydarzyło

W sierpniu mój fanpage został zhakowany i przez kilka tygodni nie mogłam zarządzać stroną. Utraciłam wszystkie posty z sierpnia 2021 roku, sklep i mnóstwo zdjęć. Po odzyskaniu strony zadbałam o jej lepsze zabezpieczenie, odbudowałam ją i mam nadzieję, że takie doświadczenie mnie już nie dotknie. Niemniej jednak sporo się nauczyłam dzięki temu wydarzeniu.

Instagram

W tym roku zajmowałam się również rozwojem konta na Instagramie. Nie mam na tym polu większych sukcesów, ale pracuję nad tym. Na 1 stycznia 2021 roku mam 587 obserwujących, a w 2021 roku opublikowałam tam 262 posty.

Jeśli jeszcze nie obserwujesz mnie na Instagramie, serdecznie zapraszam. 

LinkedIn

Od dawna już aktywnie prowadzę profil na LinkedIn. Mam tam sporo obserwujących: 967 osób. Publikuję tam mniej postów, bo nie każdy temat odpowiada temu specyficznemu medium. W 2021 roku opublikowałam 39 postów na LinkedIn.

Jeśli masz ochotę dołączyć do mnie na LinkedIn – zapraszam.

https://www.linkedin.com/in/joanna-postupalska/

Mam nadzieję, że moje podsumowanie było dla Was inspirujące. 

Dodam tylko, że w tym roku, dzięki blogowaniu poznałam wielu wspaniałych i wartościowych ludzi. Część z nich wspominam w tym wpisie, ale nie sposób wszystkich wymienić. Dziękuję Wam za wspaniały rok.

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.