Podsumowanie 2018 roku

2018 rok już prawie za nami. Jak co roku, przygotowałam podsumowanie, aby zebrać wszystkie sukcesy i porażki, napawać się dumą i zobaczyć, jak wiele udało się zdziałać. Warto podsumowywać rok. Takie podsumowanie pozwala zebrać wszystkie zrealizowane cele, spojrzeć na dokonania, sukcesy i cieszyć się mnogością różnych osiągnięć, jakich dokonałaś/eś. Uwierz mi, że w ciągu roku z pewnością zrealizowałaś/eś wiele pomysłów, a może nawet marzeń. Spróbuj je wszystkie zapisać.

Co się wydarzyło w 2018 roku?

Najpierw chciałabym podsumować moją działalność blogową, bo z tej szczególnie jestem dumna. Potem przejdę do osobistych liczb.

BLOG

 • W 2018 roku opublikowałam na blogu 30 artykułów, z czego 8 wpisów gościnnych i 1 wywiad.
 • Zamieściłam krótkie recenzje 12 książek w części CZYTAM.
 • Zaczęłam firmować moją działalność nowym logo.
 • W końcu na blogu pojawił się „Spis treści”, więc teraz możecie z łatwością przejrzeć co i kiedy zostało opublikowane.

Czytelnicy bloga

W 2018 roku mój blog odwiedziło 5 796 unikalnych użytkowników internetu. Dane dotyczą okresu od 1 stycznia do 11 grudnia 2018 roku. Blog zanotował 25 tys. odsłon.

Czytelnikami bloga są głównie mężczyźni: 79% czytelników.

Najczęściej odwiedzają blog osoby w wieku 25-34 lata – stanowią oni 1/3 wszystkich użytkowników.

20% użytkowników to osoby w wieku 35-44 lata, a kolejne 15% jest w wieku 55-64.

Powyższe wskazuje, że blog cieszy się popularnością wśród osób w różnych wieku, co mnie nie dziwi, zwłaszcza, że raczej każdy człowiek jest zainteresowany wzrostem swojego majątku i chce dbać o swoje pieniądze.

Najchętniej czytane artykuły

 1. Najwięcej odsłon zanotował wpis Ulgi podatkowe za rok 2017. Został przeczytany aż 3 278 razy, co stanowiło aż 13% wszystkich odsłon blogowych. Jak widać podatki są tematem, którym wielu z nas jest zainteresowanych, więc w przyszłości z pewnością będę kontynuować ten temat w kontekście ulg podatkowych.
 2. Dużym powodzeniem cieszył się rownież wpis gościnny Ani Witowskiej Czy Twój umysł sabotuje Twoje finanse? Twoje relacje z pieniędzmi. Wpis zanotował 1 241 odsłon. Ania napisała go we wrześniu br.
 3. Kolejną czytaną podstroną była CZYTAM, gdzie zanotowałam 1 015 odsłon. Cieszę się, że moi czytelnicy interesują się książkami i chcą wiedzieć, jakie książki czytam i polecam.

Najczęściej komentowane artykuły

 1. Najwięcej komentarzy pojawiło się pod wpisem dotyczącym prowadzenia domowego budżetu Różne metody prowadzenia domowego budżetu , który opublikowałam w kwietniu 2018 roku. Zanotował aż 83 komentarze, w których piszecie o swoim podejściu do budżetowania lub jego braku, o swoich metodach i ograniczeniach. Polecam wpis i komentarze.
 2. Sporo komentarzy, bo 55 pojawiło się pod wpisem dotyczącym ulg podatkowych, z tym, że to akurat naturalnie wynika z tego, że był to najbardziej odwiedzany wpis 2018 roku.
 3. Dużym zainteresowaniem cieszył się rownież wpis gościnny Łukasza Łakomego Dlaczego nie lubię długów? Chcesz wiedzieć, dlaczego Łukasz nie lubi długów? Koniecznie zajrzyj i przy okazji sprawdź, co o długach sądzą inni czytelnicy. Wpis zanotował 51 komentarzy.

Z tą liczbą komentarzy jest tak, że system zlicza wszystkie, czyli zarówno komentarze, jak i odpowiedzi do niego, ale i tak było ich sporo.

Aktywność na blogu

 1. Najwięcej użytkowników pojawiło się na blogu w lutym 2018 roku – na pewno skusił ich wpis o ulgach podatkowych.Wtedy aż 1 275 użytkowników unikalnych gościło u mnie. Drugim miesiącem najbardziej odwiedzanym był wrzesień – zanotowałam 870 użytkowników we wrześniu.
 2. Najwięcej odsłon zanotowałam we wrześniu 2018 roku, a także w lutym.

FANPAGE Joanna Postupalska-Bożek Oszczędzanie na przyszłość 

Zbliżam się do pierwszego tysiąca fanów i to jest MEGA SUKCES. Taki był cel, ale w ciągu roku trudno było w to uwierzyć, że będzie zrealizowany. Na 17 grudnia 2018 roku mam na fanpage’u 927 polubień, a 946 użytkowników obserwuje mój profil. Dziękuję wszystkim fanom za zaufanie i czytanie.

Na fanpage staram się publikować regularnie, codziennie, czasami kilka razy dziennie. Dzielę się z Wami nie tylko nowymi wpisami na blogu, ale również:

 • w każdą środę publikuję inspirujący cytat w ramach „Inspirującej środy” – większość z nich możesz odszukać w Albumie „Cytaty”,
 • dzielę się komentarzami moich czytelników, które według mnie są warte pokazania,
 • pokazuję wam, jakimi narzędziami sama się posługuję i kiedy,
 • publikuję informację o czytanych przeze mnie książkach – raz w miesiącu na blogu wrzucam ciekawą pozycje wartą przeczytania,
 • publikuję ciekawe artykuły innych blogerów lub znalezione w sieci, które wg mnie mogą być dla Was wartościowe,
 • czasami pokazuję Wam moje prywatne życie, spędzanie czasu, ulubione zajęcia – wiem, że takie wstawki mogą być dla niektórych bardzo inspirujące, a także chcę pokazać Wam jakie inne role pełnię w życiu i że nie tylko blogiem człowiek żyje,
 • chwalę się sukcesami, z których jestem dumna np. kiedy jestem dla kogoś inspiracją, albo pomocą,
 • przekazuję informacje o wartościowych wydarzeniach, produktach, kursach,
 • nagrałam dla Was 3 filmy – mam nadzieję, że w 2019 roku będzie ich więcej.

W 2018 roku opublikowałam do grudnia ok. 400 postów na FB, a mój profil w ciągu całego 2018 roku polubiło ponad 800 nowych osób.

Kiedy biorę udział w ciekawych projektach, publikuję je skrupulatnie i przekazuję Wam wartościową wiedzę. W tym roku kilka razy brałam udział w projektach dotyczących rozwoju osobistego: dotyczących asertywności, zarządzania czasem, itp.

OSOBISTE LICZBY

Na koniec chciałam podzielić się z Wami innymi sukcesami, które uważam za znaczące w moim życiu. Zobacz, z czego jestem szczególnie dumna:

 1. Oczywiście, że najbardziej jestem dumna z mojego bloga, artykułów na blogu, ale życie składa się też z innych obszarów.
 2. W tym roku zdobywam nowe doświadczenia zawodowe w nowej firmie – jak wiecie pracuję na co dzień w PTE PZU i zajmuję się koordynowaniem i wsparciem sprzedaży IKZE w DFE PZU w jednej z naszych sieci sprzedaży, a mianowicie Banku Pekao, prowadzę również inne ciekawe i rozwojowe projekty sprzedażowe.
 3. 3 razy wyjechałam z rodziną na wakacje / ferie i spędziłam tam radosny czas.
 4. Utrzymuję dość dużą aktywność fizyczną – jak wiecie moją pasją jest taniec:
   1. w 2018 roku uczestniczyłam w ok. 80 lekcjach tańca
   2. uczestniczyłam w maratonach tanecznych kilku godzinnych kilka razy
  1. 3 razy uczestniczyłam w obozach tanecznych trwających kilka dni, podczas których uprawiałam ten sport od rana do późnego wieczora – cudowne wspomnienia

5. przeczytałam 21 książek – recenzje niektórych z nich znajdziecie na blogu w CZYTAM (trochę mniej niż w 2017 roku, wtedy pochłonęłam 30 pozycji, ale z tych 21 też jestem zadowolona).

Chętnie podzielę się z Wami książkami, które czytałam w br., a których recenzji nie ma na blogu – te które są znajdziecie tutaj a oprócz tego ciekawe książki to:

 • Brian Tracy „Plan lotu”,
 • Murphy Joseph „Potęga podświadomości”,
 • Angelika Chrapkiewicz-Gądek „Zdobądź swój szczyt”
 • Melody Beattie „Koniec współuzależnienia”,
 • Jan Gordon „Autobus energii”,
 • Walter Isaacson „Biografia Steve’a Jobsa”,
 • John C.Maxwell „Nie oglądaj się na porażkę”,
 • Katarzyna Wnęk – Janiec „Nie przydeptuj małych skrzydeł”,
 • Bartek Popiel „Przestań jęczeć i weź się do roboty”,
 • Stuart Wilde „Potęga energii wewnętrznej”

6. Przerobiłam trochę materiałów internetowych, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych – warto utrzymywać wysoki poziom wiedzy i rozwoju osobistego, do tego uwielbiam uczyć się, bo wiem, że to czego nie wiem, z pewnością już ktoś wymyślił i opisał 🙂

Z ciekawszych webinariów, które widziałam polecam:

 • „Jak zarządzać karierą” Kamila Rowińska
 • „Schody rozwoju finansowego” Dominika Nawrocka
 • „Nawyki finansowe” Diana Litwin-Dolezińska
 • „Asertywność i pewność siebie” Kamila Rowińska
 • „Reguła turbo fanpage’a” Dominika Nawrocka
 • „Od pomysłu do eksperckiej marki i kariery” Dominika Nawrocka
 • „Jak przestać odkładać na później” Kamila Rowińska
 • „Obudź się – planowanie na 2019, krok po kroku” Fryderyk Karzełek
 • Jestem w trakcie kursu online Kamili Rowińskiej „Kobieta Niezależna”
 • Jestem w trakcie kursu online Kamili Rowińskiej „Maksymalna produktywność”
 • Biorę udział w wyzwaniu Fryderyka Karzełka #klub555

7. I w końcu czas na MOJE FINANSE

 1. Skrupulatnie prowadzę domowy budżet, zbieram paragony, zapisuję wydatki, planuję, analizuję – właśnie podsumowałam dochody, kategorie istotnych wydatków i porównałam z poprzednim rokiem,
 2. Co miesiąc sprawdzam moją wartość osobistą netto i analizuję jej zmiany – mam wykres, który genialnie pokazuje mi owoce zarządzania majątkiem,
 3. Realizuję plan spłaty zadłużenia – małymi kroczkami do celu,
 4. Mam dochody nie tylko z etatu, ale i z dodatkowych źródeł (te dodatkowe jeszcze nie wymagają założenia działalności gospodarczej, ale sukcesywnie rosną),
 5. Realizuję plan sprzedaży rzeczy niepotrzebnych, używanych zgodnie z zasadą minimalizmu, utrzymywania porządku – co też generuje drobne dochody,
 6. Realizuję plan oszczędzania na różne cele, w szczególności na cele emerytalne,
 7. Raz na kwartał robię audyty oszczędności, które dostarczają informacji o jakości posiadanych przeze mnie produktów oszczędnościowych.

Generalnie nie jestem przesadnie oszczędna ale systematycznie odkładam na przyszłość swoją i swoich dzieci, prowadzę normalne życie, ale staram się żyć na poziomie bardzo racjonalnym: nie wydaję pieniędzy na rzeczy niepotrzebne, sprzedają rzeczy używane, sprawdzam ceny zwłaszcza przy większych zakupach / inwestycjach. Lubię piękne miejsca, ładne rzeczy, dobre i zdrowie jedzenie – a na to przecież potrzebne są pieniądze.

Ale wracając do podsumowania. Patrząc na te wszystkie działania z góry łatwo mi zauważyć, że nie zrealizowałam wszystkich celów postawionych na rok 2018. Niemniej jednak będę starać się przemyśleć te niezrealizowane, poprawić liczby, terminy i niektóre z nich kontynuować.

To już drugie moje podsumowanie, te z poprzedniego roku możesz poczytać tutaj: https://www.oszczedzanienaprzyszlosc.pl/2018/01/podsumowanie-bloga-2017/

Podsumowanie bloga

Tutaj możesz przejrzeć podsumowanie pierwszej połowy 2018 roku:

A Ty już zrobiłeś swoje podsumowanie? Jesteś z niego zadowolony? Podziel się w komentarzu.