Life settlements – alternatywny sposób inwestowania

Wpis gościnny: Jacek Majcher

Co to jest US Life Settlements?

US Life Settlements, czyli rynek wtórny amerykańskich polis na życie, w Polsce jest mało znany. 

Inwestycja w Life Settlements polega na odkupieniu polisy ubezpieczeniowej na życie od jej posiadacza. Kupujący zobowiązani są do opłaty składek i nabywają prawo do sumy ubezpieczenia.

Life Settlements – w ubezpieczeniach to jak odwrócona hipoteka w nieruchomościach.

To 3 min wideo wyjaśni podstawy inwestowania w US Life Settlements.

Life settlements

W USA rynek wtórny ubezpieczeń na życie istnieje już od ponad stu lat.

Wyrok Sądu Najwyższego USA z 1911 roku wydany w sprawie Grigsby vs Russell, zalegalizował tego typu transakcje. Sąd uznał, że polisa na życie jest takim samym aktywem finansowym jak nieruchomość, akcje czy obligacje.

Polisy na rynku amerykańskim sprzedawane są w większości przez osoby 65+. Seniorzy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji zdrowotnej i finansowej sami zabiegają o zbycie swojej niepotrzebnej im już polisy. Inne przyczyny pozbywania się polis to m.in. brak płynności finansowej po przejściu na emeryturę, brak uposażonego, powody rodzinne, konieczność opłacania opieki domowej.

Organizacją propagująca od wielu lat Life Settlements wśród amerykańskich seniorów jest LISA (Life Insurance Settlement Association)

LISA

W Stanach Zjednoczonych około 60 milionów gospodarstw domowych posiada polisę ubezpieczeniową na życie. Stale rośnie liczba ludzi w wieku emerytalnym- pokolenie „baby boomers”.

Rynek wtórny ubezpieczeń na życie jest ważnym elementem infrastruktury finansowej. Daje on klientom opcję, jakiej nie daje im firma ubezpieczeniowa. Bez rynku wtórnego ubezpieczony, musiałby po prostu anulować swoją polisę lub w najlepszym przypadku mógłby zaakceptować znacznie mniejszą „wartość wykupu” oferowaną przez firmę ubezpieczeniową. Kwota, jaką można uzyskać za polisę na rynku wtórnym może być nawet pięć razy wyższa niż wartość jej wykupu.

Life Settlements w Europie

W Europie zachodniej – Szwajcaria, Niemcy i Austria- inwestowanie w ten „instrument finansowy” funkcjonuje od 2004 roku.

Także w Polsce zauważa się wzrost zainteresowania inwestorów tego rodzaju inwestycją. Sprawiły to: drastyczny spadek oprocentowania lokat bankowych, wątpliwa efektywność inwestowania w obligacje SP, brak innych bezpiecznych alternatyw o podobnym stosunku zysku do ryzyka.

Opisywany instrument finansowy charakteryzuje się:

  • znacznie większą odpornością na kryzysy gospodarcze w porównaniu do tradycyjnych instrumentów finansowych,
  • całkowitym brakiem korelacji z rynkiem kapitałowym,
  • brakiem opłat za zarządzanie,
  • bardzo niskim ryzykiem inwestycyjnym (straty kapitału) związanym z brakiem wypłacalności amerykańskiego towarzystwa ubezpieczeń na życie.

Dlaczego warto zainwestować w Life Settlements?

Inwestycja w polisę na życie z rynku wtórnego USA może stanowić dobre uzupełnienie portfela inwestycyjnego. Szczególnie dla osób ceniących sobie niskie ryzyko i preferujących inwestowanie pasywne. Może stać się alternatywą dla osób planujących zakup kolejnych działek budowlanych czy inwestycji deweloperskich.

LS może być sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Szczególnie mogą nią być zainteresowani inwestorzy dysponujący większym kapitałem.

Jako inwestycja bezobsługowa – nie będzie wymagać poświęcania jej uwagi.

Life Settlements zmniejszy także ryzyko geograficzne i walutowe każdego inwestora działającego wyłącznie na naszym krajowym rynku (PL).

Inwestor wykupując częściowy udział w polisie z rynku wtórnego USA (minimalna suma w Polsce to 10 000 USD), staje się uposażonym do danej polisy.

Czy to jest etyczne?

W Polsce często inwestorzy pytają:

Czy to jest etyczne?

Bez zrozumienia całego procesu można kwestionować etyczną stronę inwestowania w polisy na życie. Inwestorzy, którzy rozważają tę klasę aktywów, muszą mieć świadomość, że nie odejmują ani jednego dnia życia osobie ubezpieczonej sprzedającej z własnej woli polisę! 

Być może nawet przedłużają jej życie, dostarczając gotówkę mogącą posłużyć do podniesienia poziomu opieki zdrowotnej, czy wręcz umożliwiającą przeprowadzenie drogich procedur medycznych.

Więcej o tym aspekcie inwestowania w Life Settlements napisałem w tym artykule.

Life settlements - zasada win - win

Zdaniem większości specjalistów, etyków, uczestników rynku i samych ubezpieczonych Life Settlements jest traktowana jako umowa korzystna dla obu stron. Dzięki LS niechciana polisa staje się cennym, zbywalnym zasobem. Zakup polisy jest po prostu negocjowaną transakcją finansową między chętnym sprzedającym a chętnym kupującym. Typowa sytuacja WIN-WIN.

Jeśli pojawią się pytania o przebieg procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo tej inwestycji, ryzyka z nią związane i wiele innych, chętnie na nie odpowiem.
Aby dowiedzieć się więcej o tym nowym i niestandardowym sposobie inwestowania zapraszam na mój profil na LinkedIn lub na stronę internetową.

O AUTORZE:

Jacek Majcher – przedsiębiorca i inwestor od jesieni 1990 roku. Do 2018 zajmował się eksportem na rynki wschodnie-Rosja i Ukraina. Od 2016 r. inwestor na wrocławskim rynku nieruchomości. 

W 2017 r. jako jeden z pierwszych w Polsce inwestuje z sukcesem na amerykańskim rynku wtórnym ubezpieczeń na życie (US Life Settlements). 

W 2018 r. podpisał umowę partnerską z amerykańską firmą Fidelity of Georgetown, która specjalizuje się oferowaniu polis z rynku wtórnego na rynku europejskim i azjatyckim.

Prywatnie pasjonat windsurfingu i fotografii.  Wielbiciel Fuerteventura i innych Wysp Kanaryjskich. Od 10 lat spędza tam klika miesięcy w roku.

Jacka znajdziecie tutaj:

LinkedIn

strona www

Fanpage

Jacek Majcher

Sprawdź też inne wpisy o ciekawych formach inwestowania:

Fundusze inwestycyjne

Złoto

Diamenty

IKZE

Kryptowaluty

Nieruchomości, w tym House Flipping

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.