Inwestowanie w nieruchomości. Część III. Wynajem korporacyjny.

Wpis gościnny: Rafał Radomski

Inwestowanie w nieruchomości przybiera wiele odmian. Od prostych flipów do najmu krótkoterminowego przypominającego obsługę hotelową, po najem korporacyjny.

Ogólnie o inwestowaniu w nieruchomości możesz przeczytać tutaj, natomiast house flipping przedstawiam tutaj.

Jedną z najciekawszych form inwestycji np. na rynku trójmiejskim jest aktualnie właśnie najem korporacyjny.

Wynajem korporacyjny – na czym polega

Mieszkanie przeznaczone jest dla jednej osoby lub pary, pracowników wyższego szczebla dużych korporacji. Umowa najmu podpisywana jest z firmą lub z osobą prywatną (której firma zwraca koszty zakwaterowania). Największą korzyścią dla Właściciela jest bezpieczeństwo transakcji oraz długotrwała współpraca (umowy często są 2/3 letnie).

Charakterystyka inwestycji

Celem takiej inwestycji jest stabilny długoterminowy najem z minimalnym wkładem pracy i bez corocznych remontów. Klient docelowy to jedna osoba lub para, pracujący na stanowisku menedżerskim lub w IT. Najważniejsze okoliczne firmy na rynku w Trójmieście to m.in. Amazon, EPAM, State Street, Thomson Reuters.

Zakup mieszkania w celu wynajmu korporacyjnego poprzedzamy wnikliwą analizą okolicy, budynku, odległości od biurowców i stopy zwrotu. Apartament musi być w nowym budownictwie, w średnim-wysokim standardzie i w pełni wyposażony.

Dla przykładu lokalizacja dla rynku nieruchomości w Gdańsku, w dzielnicach: Przymorze, Oliwa, lub Wrzeszcz. Najpopularniejsze inwestycje na ten typ najmu to m.in. Kwartał Szczeciński, Albatross Towers, Harmonia Oliwska, Solvo, Nowa Lęborska. Najważniejsza jest piesza odległość od kompleksu biurowców przy ul. Grunwaldzkiej oraz odległość od morza. Lokalizacja blisko Alchemii i Olivia Business Centre zapewnia stały popyt zarówno Najemców, jak i klientów Kupujących.

Dla przykładu w Warszawie warto zainteresować się takimi nieruchomościami w dzielnicy Mokotów, w pobliżu tzw. Mordoru, gdzie zlokalizowana jest spora część warszawskich korporacji. Ponadto niewątpliwie Warszawa Śródmieście będzie doskonałym miejscem dla inwestycji pod wynajem korporacyjny.

Wyposażenie lokalu dla wynajmu korporacyjnego

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego zaleca się zatrudnienie projektanta wnętrz i postawienie na uniwersalne, ponadczasowe kolory i rozwiązania. Najważniejsze to skupić się na kuchni i łazience, ponieważ remont lub późniejsze zmiany będą drogie i czasochłonne.

Pamiętajmy także o przestrzeni do magazynowania – szafy i zabudowy oraz o biurku (zwłaszcza w obecnych czasach home office). Najemcy oczekują pełnego sprzętu AGD/RTV, łącznie z zastawą kuchenną. Dużą zaletą będzie miejsce parkingowe i komórka lokatorska.

Przy mieszkaniu dwupokojowym zalecamy metraż ok. 45 m2, w układzie: salon z aneksem kuchennym i sypialnia. W mieszkaniu trzypokojowym proponujemy naszym klientom ok. 55-60 m2 układ: salon z aneksem, sypialnia oraz biuro. Ciekawą niszą są większe mieszkania, powyżej 80 m2. Na rynku najmu nie ma ich zbyt wiele a popyt przewyższa podaż. Zakup takiego mieszkania jest dużą barierą wejścia, ale najemcy często decydują się nawet na 5 letnią współpracę.

Koszt zakupu i zwrot

Ceny w wyżej wymienionych inwestycjach, na początku trzeciego kwartału 2021, kształtują się na poziomie ok. 12 000 – 15 000 zł/m2 za wyposażone mieszkanie z rynku wtórnego.

Ceny najmu dla dwupokojowych apartamentów to ok. 2 700 zł + opłaty, dla trzypokojowych to ok. 3 400 zł + opłaty. Historyczna stopa zwrotu dla naszych klientów to średnio ok. 5-5,5% . Opisywane warunki dotyczą Trójmiasta.

W takiej formie mamy minimum obsługi w porównaniu do najmu krótkoterminowego oraz świetnie zadbane mieszkania. Nasi klienci zamieszkują apartament czasami tylko kilka dni w miesiącu. Przy odpowiednim wykończeniu, po 2/3 latach wystarczy tylko pomalować lokal.

Przy takiej inwestycji liczymy także na wysoki, coroczny wzrost wartości nieruchomości. 

O autorze: 

Rafał Radomski – Właściciel agencji Radomski Nieruchomości specjalizujący się w przygotowaniu portfela inwestycyjnego dla klienta premium: od zakupu, po remont i wynajem. Zajmuje się głównie transakcjami o wartości około miliona złotych, oraz nieruchomościami o bardzo wysokim standardzie, znajdującymi się na nowych osiedlach deweloperskich. Inwestuje także środki prywatnie – m.in. na rynku kapitałowym.

Wynajem korporacyjny
Rafał Radomski Nieruchomości

Rafała znajdziesz tutaj:

Strona internetowa: https://www.radomskinieruchomosci.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/BiuroRadomski/

Instagram: https://www.instagram.com/radomskinieruchomosci/

Jeśli chcesz poznać inne formy inwestowania zajrzyj koniecznie:


Fundusze inwestycyjne

Złoto

Diamenty

IKZE

Kryptowaluty

Nieruchomości, w tym House Flipping

Life Settlements

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.