Podsumowanie 2019 roku

Koniec roku to najlepszy czas na podsumowania. Zanim przejdę do planowania, zawsze robię sobie takie podsumowanie, aby odhaczyć, co zrealizowałam, a co wymaga zmiany daty realizacji. Zobacz moje podsumowanie 2019 roku.

Warto podsumowywać rok. Takie podsumowanie pozwala zebrać wszystkie zrealizowane cele, spojrzeć na dokonania, sukcesy i cieszyć się mnogością różnych osiągnięć, jakich dokonałaś/eś. Uwierz mi, że w ciągu roku z pewnością zrealizowałaś/eś wiele pomysłów, a może nawet marzeń. Spróbuj je wszystkie zapisać w postaci podsumowania.

Ja, patrząc na ten rok, mogę śmiało podsumować go jednym zdaniem: WIELOZADANIOWOŚĆ na MEDAL!

To był rok wielu zadań i wyzwań. Musiałam dość mocno się organizować, aby pogodzić pracę zawodową, blogowanie, życie rodzinne i pasje. Sporo się nauczyłam, przeczytałam i jestem o rok starsza, ale ważniejsze jest to, że prawie każdy dzień spożytkowałam na naukę, czytanie i poznawanie. Do tego później dzielenie się z Wami, a przede wszystkim czerpanie od Was wiedzy, dało mi kolejną dawkę supermocy! Napisałam 2 artykuły na podstawie informacji o WAS ( Kieszonkowe dla dzieci, Prezenty na Święta). Wspaniale. Dziękuję.

Co się wydarzyło w 2019 roku i z czego jestem dumna?

Najpierw chciałabym podsumować moją działalność blogową, bo z tej szczególnie jestem dumna. Potem przejdę do osobistych liczb.

Podsumowanie 2019 roku

BLOG – podsumowanie 2019 roku

Liczby

W 2019 roku opublikowałam na blogu 28 artykułów, z czego 2 wpisy gościnne, 1 wywiad i 2 recenzje książek. Do tego 2 wpisy na podstawie informacji od czytelników.

Zamieściłam krótkie recenzje 12 książek w części CZYTAM.

Wywiady

Udzieliłam wywiadu dla bloga Snow is White:

Brałam udział w programie telewizyjnym Mamma Mia dla Telewizji Polsat Rodzina, gdzie opowiadałam o kieszonkowym dla dzieci:

MAMMA MIA KIESZONKOWE

Przygotowywałam się długo do programu i zebrałam mnóstwo przydatnej wiedzy od Was. Postanowiłam napisać o tym artykuł, bo szkoda byłoby, aby notatki poszły w zapomnienie. I tak powstał – z Waszą pomocą – artykuł KIESZONKOWE DLA DZIECI – CZY WARTO JE DAWAĆ I JAKIE PRZYNOSI EFEKTY

Komentowanie zmian w systemie emerytalnym

W 2019 roku sporo działo się w systemie emerytalnym w Polsce, więc napisałam w tym temacie kilka wpisów, aby pomóc moim czytelnikom zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Na co dzień pracuję w branży finansowo-emerytalnej, kilkanaście już lat, więc czuję się ekspertem, aby o tym opowiadać i komentować. 

IKE i IKZE – czym się różnią, co je łączy i czy warto je mieć

Poznaj zasady likwidacji OFE w 2020 roku

Dlaczego w Polsce wprowadzane są zmiany w systemie emerytalnym? Moje subiektywne opinie.

Inspirowanie się wiedzą

Ze względu na fakt, że w 2019 roku przerobiłam 2 kursy on-line tj. „Kobieta Niezależna” i „Maksymalna produktywność’, mogłam podzielić się z Wami wiedzą i inspiracją wyniesioną z tych kursów. I tak powstał np. wpis „Zrób porządki w dokumentach i panuj nad tym”, gdzie inspirowana kursem dokonałam porządków we własnych dokumentach, a potem podzieliłam się z Wami tą metodą.

W 2019 roku zaproponowałam Wam, abyście proponowali tematy, jakie Was interesują. Jednym z takich wpisów na podstawie prośby czytelnika jest „Jak połączyć obowiązki, żeby mieć czas na blogowanie”:

Pieniądze i podróże

W 2019 roku pojawiło się sporo artykułów o pieniądzach i podróżowaniu. Całość tego tematu zebrałam we wpisie:

Czytelnicy bloga – podsumowanie 2019 roku

W 2019 roku mój blog odwiedziło około 7 tysięcy unikalnych użytkowników internetu. Dane dotyczą okresu od 1 stycznia do 29 grudnia 2019 roku. Blog zanotował ponad 18 tys. odsłon. Od początku bloga trafiło tutaj już 13 tys. osób. Dziękuję.

Czytelnikami bloga są głównie kobiety: 72% czytelników.

Najczęściej odwiedzają blog osoby w wieku 25-34 lata – stanowią oni 40% wszystkich użytkowników.

22% użytkowników to osoby w wieku 35-44 lata, a kolejne 14% jest w wieku 18-24. Zagląda do mnie coraz więcej młodych ludzi, co jest dobrym sygnałem.

Po 2,5 roku prowadzenia bloga z łatwością rozpoznaję stałych czytelników bloga i dziękuję, że nadal do mnie zaglądacie.

Najchętniej czytane artykuły w 2019 roku

 1. Najwięcej odsłon zanotował wpis „5 książek o finansach, które warto przeczytać w 2019 roku”. Został przeczytany aż 1174 razy, co stanowiło 7% wszystkich odsłon blogowych. Tematyka związana z książkami, jak widać, bliska jest nie tylko mnie samej, ale również moim czytelnikom.
 2. Dużym powodzeniem cieszył się również wpis dotyczący ulg podatkowych: „Ulgi podatkowe za rok 2018″. Wpis zanotował 656 odsłon. W ubiegłym roku podobny wpis odnotował rekordowe czytelnictwo, w tym roku zainteresowanie spadło ( a może po prostu marketing słabiej działał). Zastanawiam się, czy nadal kontynuować tę tematykę, skoro zainteresowanie wygasa.
 3. Kolejną czytaną podstroną była CZYTAM, gdzie zanotowałam 550 odsłon. Cieszę się, że moi czytelnicy interesują się książkami i chcą wiedzieć, jakie książki czytam i polecam.

Najczęściej komentowane artykuły w 2019 roku

 1. Najwięcej komentarzy pojawiło się pod wpisem dotyczącym porządków w dokumentach ZRÓB PORZADKI W DOKUMENTACH I PANUJ NAD TYM oraz ULGI PODATKOWE ZA ROK 2018. Obydwa opublikowałam w lutym 2019 roku. Zanotowały po 34 komentarze, w których piszecie o swoim podejściu do porządków w dokumentach lub jego braku, o ulgach podatkowych, z jakich korzystacie albo o podejściu do odliczeń podatkowych. Polecam wpisy i komentarze.
 2. Sporo komentarzy, bo 27 pojawiło się pod wpisem dotyczącym sposobów kupowania prezentów na święta: PREZENTY NA ŚWIĘTA – SYSTEM OBDAROWYWANIA I KUPOWANIA PREZENTÓW. Artykuł opublikowany był w grudniu 2019 roku, ale na długo przed świętami, mógł być dobrym poradnikiem dla tych, którzy chcieli bardzo rozsądnie i ekonomicznie ogarnąć temat świątecznych prezentów.

Z tą liczbą komentarzy jest tak, że system zlicza wszystkie, czyli zarówno komentarze, jak i odpowiedzi do niego, ale i tak było ich sporo.

Aktywność na blogu – podsumowanie 2019 roku

 1. Najwięcej użytkowników pojawiło się na blogu w lutym 2019 roku – na pewno skusił ich wpis o ulgach podatkowych i porządkach w dokumentach, a także styczniowy wpis o 5 książkach o finansach. Wtedy aż 1 045 użytkowników unikalnych gościło u mnie. Drugim miesiącem najbardziej odwiedzanym był styczeń oraz listopad – zanotowałam po 714 użytkowników w każdym z tych miesięcy.
 2. Najwięcej odsłon zanotowałam w lutym 2019 roku – 2185.
Podsumowanie 2019 roku

FANPAGE Joanna Postupalska-Bożek Oszczędzanie na przyszłość – podsumowanie 2019 roku

W grudniu przekroczyłam liczbę 1600 fanów. Plan był nieco bardziej ambitny, bo celowałam w 2 tys. fanów na koniec roku, ale i tak jest to MEGA SUKCES. Na 29 grudnia 2019 roku mam na fanpage’u 1608 polubień, a 1646 użytkowników obserwuje mój profil. Dziękuję wszystkim fanom za zaufanie i czytanie.

Na fanpage staram się publikować regularnie, codziennie, czasami kilka razy dziennie. Dzielę się z Wami nie tylko nowymi wpisami na blogu, ale również:

 • w każdą środę publikuję inspirujący cytat w ramach „Środy z cytatem”. Wiele osób właśnie z tymi cytatami kojarzy mój fanpage i zastanawiam się, czy regularne publikowanie daje faktycznie taki efekt? Chyba tak…. 
 • dzielę się komentarzami moich czytelników, które według mnie są warte pokazania,
 • pokazuję Wam, jakimi narzędziami sama się posługuję, polecam Wam niektóre z nich wprowadzając do mojego sklepu, np. Dziennik Kobiety Niezależnej ,
 • publikuję informacje o czytanych przeze mnie książkach – raz w miesiącu na blogu wrzucam ciekawą pozycje wartą przeczytania,
 • publikuję ciekawe artykuły innych blogerów lub znalezione w sieci, które wg mnie mogą być dla Was wartościowe,
 • czasami pokazuję Wam moje prywatne życie, spędzanie czasu, ulubione zajęcia – wiem, że takie wstawki mogą być dla niektórych bardzo inspirujące, a także chcę pokazać Wam jakie inne role pełnię w życiu i że nie tylko blogiem człowiek żyje,
 • chwalę się sukcesami, z których jestem dumna np. kiedy jestem dla kogoś inspiracją, albo pomocą,
 • przekazuję informacje o wartościowych wydarzeniach, produktach, kursach,
 • nagrałam dla Was kilka filmów, z których 4 szczególnie polecam i jestem z nich dumna, pomimo, że powstały naprawdę spontanicznie – nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie tzw. wena

Jak młodzi mogą zarabiać pieniądze?

Przypływ, odpływ, plaża… i jaki to ma związek z pieniędzmi?

Krótki live o IKZE

Podróże i pieniądze

W 2019 roku opublikowałam do 29 grudnia 569 postów na FB, a mój profil w ciągu całego 2018 roku polubiło ponad 680 nowych osób.

Kiedy biorę udział w ciekawych projektach, publikuję je skrupulatnie i przekazuję Wam wartościową wiedzę. W tym roku kilka razy brałam udział w projektach dotyczących rozwoju osobistego: dotyczących asertywności czy budowania zespołów.

Dziękuję też wszystkim, którzy za pośrednictwem mojego fanpage zakupili produkty, z których otrzymałam drobną prowizję.

OSOBISTE LICZBY – podsumowanie 2019 roku

Na koniec chciałam podzielić się z Wami innymi sukcesami, które uważam za znaczące w moim życiu. Zobacz, z czego jestem szczególnie dumna:

 1. Blog i fanpage– cieszę się, że się rozwijają i mają coraz większą rzeszę odwiedzających. Zapraszam Was też na mojego Instagrama i LinkedIn, gdzie w tym roku zaczęłam publikować coraz więcej i coraz systematyczniej.
 2. W 2019 roku sporo czasu spędziłam na projektach szkoleniowych, w których byłam osobą prowadzącą spotkania. Przeprowadziłam 80 spotkań szkoleniowych w całym kraju i przeszkoliłam prawie 1100 osób. Jest to związane z moją praca zawodową, ale uwielbiam siebie w tej roli.
 3. 4 razy wyjechałam z rodziną na wakacje / ferie i spędziłam tam radosny czas.
 4. Utrzymuję dość dużą aktywność fizyczną – jak wiecie moją pasją jest taniec – w 2019 roku uczestniczyłam w 51 lekcjach tańca i czterodniowym obozie tanecznym. Pomimo kontuzji z początku roku, jakoś udało się powrócić do formy po kilku miesiącach niedyspozycji.
 5. Przeczytałam 36 książek – recenzje niektórych z nich znajdziecie na blogu w CZYTAM (ABSOLUTNY REKORD: znacznie więcej niż w 2018 roku – 21, więcej niż w 2017 roku, wtedy pochłonęłam 30 pozycji). Planowałam przeczytać tylko 30, ale wyszło więcej. Jeśli interesuje Wam kompletna lista książek, które przeczytałam, to mogę podzielić się na wyraźne życzenie 🙂
 6. Przerobiłam trochę materiałów internetowych, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych – warto utrzymywać wysoki poziom wiedzy i rozwoju osobistego, do tego uwielbiam uczyć się, bo wiem, że to czego nie wiem, z pewnością już ktoś wymyślił i opisał.
 7. Jestem dumna z tego, że przez cały rok utrzymałam postanowienie noworoczne: ZERO ALKOHOLU. Tak, zrobiłam to i zamierzam kontynuować. 
 8. Spełniłam kilka planowanych zakupów (może nie były to marzenia, ale cele do realizacji).
 9. Zrobiłam kontrole lekarskie i badania. 
Podsumowanie 2019 roku

I w końcu czas na MOJE FINANSE – podsumowanie 2019 roku

 • Skrupulatnie prowadzę domowy budżet, zbieram paragony, zapisuję wydatki, planuję, analizuję – właśnie podsumowałam dochody, kategorie istotnych wydatków i porównałam z poprzednim rokiem,
 • Co miesiąc sprawdzam moją wartość osobistą netto i analizuję jej zmiany – mam wykres, który genialnie pokazuje mi owoce zarządzania majątkiem,
 • Realizuję plan spłaty zadłużenia – małymi kroczkami do celu,
 • Mam dochody nie tylko z etatu, ale i z dodatkowych źródeł (te dodatkowe jeszcze nie wymagają założenia działalności gospodarczej, ale sukcesywnie rosną),
 • Realizuję plan sprzedaży rzeczy niepotrzebnych, używanych zgodnie z zasadą minimalizmu, utrzymywania porządku – co też generuje drobne dochody,
 • Realizuję plan oszczędzania na różne cele, w szczególności na cele emerytalne,
 • Regularnie sprawdzam stany i efekty posiadanych przeze mnie produktów.

Generalnie nie jestem przesadnie oszczędna, ale systematycznie odkładam na przyszłość swoją i swoich dzieci, prowadzę normalne życie, ale staram się żyć na poziomie bardzo racjonalnym: nie wydaję pieniędzy na rzeczy niepotrzebne, sprzedaję rzeczy używane, sprawdzam ceny zwłaszcza przy większych zakupach / inwestycjach. Lubię piękne miejsca, ładne rzeczy, dobre i zdrowie jedzenie – a na to przecież potrzebne są pieniądze.

Ale wracając do podsumowania. Patrząc na te wszystkie działania z góry łatwo mi zauważyć, że nie zrealizowałam wszystkich celów postawionych na rok 2019. Niemniej jednak będę starać się przemyśleć te niezrealizowane, poprawić liczby, terminy i niektóre z nich kontynuować.

To już kolejne moje podsumowanie, te z poprzednich lat możesz poczytać tutaj:

A Ty już zrobiłeś swoje podsumowanie? Jesteś z niego zadowolony? Podziel się w komentarzu.

Podobał Ci się ten artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej. 

Podsumowanie 2019 roku