20 inspirujących cytatów o finansach

Lubię cytaty. Często to właśnie nad tym, co ktoś powiedział warto się zastanowić. A jeśli masy ludzi to cytują we własnych ustach, tym bardziej coś musi być szczególnego w tej wypowiedzi.

W internecie można znaleźć wiele ciekawych cytatów, ale niewiele z nich stanowi pewnego rodzaju inspirację. Czasem, gdy czytam jakąś biografię lub poradnik finansowy czy dotyczący ogólnie pojętego rozwoju – wpadam na wypowiedzi, które już gdzieś słyszałam albo które niosą coś więcej niż tylko słowa.

Dziś chcę Was zainspirować cytatami, które najbardziej oddają sens gromadzenia pieniędzy, rozwoju finansowego i zarabiania. Zdaję sobie sprawę, że takich wypowiedzi może być znacznie więcej, ale wybrałam właśnie 20 cytatów, które uwielbiam.

Clare B. Luce „Szczęścia nie można kupić za pieniądze, ale pieniądze mogą zapewnić niesamowity komfort w czasach nieszczęścia”

Lubię ten cytat szczególnie za jego przekaz odnośnie odkładania na przyszłość. Również w kontekście odległej emerytury, która coraz niższa raczej szczęścia nie zapewni. Dotyczy on również nieprzewidywanych sytuacji, np. utraty pracy czy zdrowia. W czasie kiedy nie mamy pracy i nie mamy żadnych oszczędności, może być bardzo ciężko. I tutaj właśnie pieniądze mogą pomóc rozwiązać podstawowe problemy do czasu ponownego osiągnięcia stabilizacji finansowej.

Kamila Rowińska „Chcąc osiągnąć stabilizację finansową, musisz zmienić nawyki! Oszczędzanie i inwestowanie nie zaczyna się wtedy, gdy już kupisz wszystko, czego pragniesz” 

To mocna wypowiedź. Niektórym wydaje się, że wolność finansowa zaczyna się wtedy, gdy stać nas na wszystko i wszystko co się ma, można wydać. A tu własnie jest dokładnie na odwrót. Będzie nas stać na wiele, jeśli nie będziemy wszystkiego wydawać. Ot, takie proste.

Dominika Nawrocka „Jeśli zdarzy Ci się tak, że stracisz wszystkie pieniądze, cały majątek, co Ci pozostanie? To jest właśnie inteligencja finansowa, która pozwoli Ci wyciągnąć wnioski, odbudować, to co straciłaś i dojść jeszcze dalej”

Dominika to osoba, która prowadzi kluby „Kobieta i Pieniądze” w całym kraju i zaraża przede wszystkim kobiety do zajmowania się finansami. Cytuję ją, bo uważam, że jako jedna z niewielu w Polsce wprost i bez ogródek tłumaczy zawiłości finansowe, wyjaśnia trudne terminy i uświadamia, jak ważna jest przede wszystkim finansowa wiedza i ciągły rozwój.

Margaret Tchatcher „Pieniądze nie spadają z nieba, muszą być zarobione na ziemi”

Tak więc zamiast tylko modlić się o kasę, czas wziąć się do roboty. Moja mama mówiła podobnie: „boża manna z nieba Ci nie spadnie, musisz na nią sama zarobić”. I tego się trzymam.

Henry Kissinger „Kto ma kontrolę nad pieniędzmi, ten ma władzę nad światem”

Chyba wszyscy o tym wiedzą, ale nie chcą wierzyć, że właśnie tak jest. Pieniądze pomagają, są wyznacznikiem szacunku i świadczą o zaradności jednostki i państwa. Kto je ma, ma wiele. Wiadomo, że nie wszystko, ale tak naprawdę bardzo wiele można za nie kupić i wielu osobom pomóc.

Arystoteles „Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem”

Już Arystoteles wiedział, że nawyki mają bardzo dużą moc. Pozwalają działać. Również w finansach są kluczowe. Pisałam o nawykach finansowych. Jeśli masz ochotę pogłębić ten temat, zapraszam.

Paolo Coelho „To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące”

Wszystko zaczyna się od marzeń. A potem okazuje sie, że żeby je spełnić, potrzebne są …. pieniądze. Oczywiście, że są marzenia, które nie związane są z pieniędzmi, choć jakby tak im się przyjrzeć, to ostatecznie chodzi o „kasę”. No może życie i miłość nie idą w parze z pieniędzmi, ale na pewno pieniądze pomogą przedłużyć albo ulepszyć życie, a nawet może znaleźć miłość (bo stać Cię na przebywanie wśród odpowiednich ludzi, w różnych miejscach, stać Cię na lepsze ubrania, restauracje i może właśnie tam znajdziesz miłość jakiej szukasz).

Bodo Shaffer „Zastanów się nad tym, co byś zrobił, gdybyś miał dostateczną ilość wolnego czasu i pieniędzy. Będziesz zaskoczony tym, ile Twoich marzeń wymaga pieniędzy”

Ten cytat znalazłam w książce Bodo Shaffer „Droga do finansowej wolności”. Książka daje do myślenia, serdecznie polecam (link powyżej). Cytat odnosi się znów do marzeń. Naprawdę warto poświęcić trochę czasu i zapisać swoje marzenia. Ja na podstawie właśnie marzeń, określam swoje finansowe plany, ustawiam plany działań i priorytety. Naprawdę większość wymaga pieniędzy. Zobacz też ten wpis, na pewno Cię zainspiruje: PO CO POTRZEBNE SĄ PIENIĄDZE?

Brian Tracy „Oszczędzaj i inwestuj dla zysku połowę każdej podwyżki dochodów lub wynagrodzenia aż do końca zawodowej kariery”

Często jest tak, że na pytanie „Dlaczego nie oszczędzasz?” ludzie odpowiadają „Bo nie mam z czego”. A jak mają trochę więcej niż zwykle, to też nie zaczynają oszczędzać, a więcej wydają. Wpadają często w tzw. inflację życia. Większe dochody = większe wydatki. A wystarczyłoby pomyśleć i zastosować powyższą zasadę Briana Tracy.

Warren Buffet „Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”

To stara zasad oszczędzania i inwestowania. Znana wszystkim, którzy pracują w branżach finansowych, inwestycjach, rynku kapitałowym. Mnie przyświeca od momentu rozpoczęcia oszczędzania. Nie dość, że dywersyfikuje ryzyko, to też może pomóc zmniejszyć stratę. To świetna zasada.

Warren Buffet „Nie oszczędzaj tego, co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj, co zostaje po odłożeniu oszczędności”.

U Roberta Kiyosakiego możemy z kolei przeczytać „Najpierw płać sobie”. To bardzo prosta metoda na rozpoczęcie oszczędzania. Polecam ją wszystkim, którzy nie wiedzą jak zacząć i wydaje im się, że nigdy nie mają pieniędzy.

John C. Maxwell „Zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły”.

Uwielbiam ten cytat, gdyż jest definicją budżetu. Często ludzie się zastanawiają po co robić budżet i go prowadzić. No właśnie po to. Pisałam kiedyś na blogu o sensie prowadzenia budżetu, może chcesz tam zajrzeć?

SENS PROWADZENIA DOMOWEGO BUDŻETU

RÓŻNE METODY PROWADZENIA DOMOWEGO BUDŻETU

SYSTEMY ZARZĄDZANIA BUDŻETEM DOMOWYM

DARMOWA APLIKACJA DO ZARZĄDZANIA BUDŻETEM DOMOWYM

George Bernard Shaw „Nic, co warte posiadania, nie da się zdobyć bez ryzyka”

No właśnie. Oszczędzając długoterminowo, np. na emeryturę musimy zaryzykować i zainwestować agresywnie aby zmaksymalizować zyski. Prowadząc działalność gospodarczą często musimy podejmować ryzykowne decyzje i często to bardzo się opłaca. Jeśli nie spróbujesz, to nie będziesz mógł się przekonać czy warto. Jest wiele przykładów, że wartościowe rzeczy, przeżycia związane są z ryzykiem.

Jim Muncy „Bieda czeka tych, którzy poświęcają najbardziej wartościowy czas rzeczom małej wartości”

Czy ludzie bogaci siedzą przed telewizorem, piją piwko i zajmują się niczym? Raczej nie. Ludzie zamożni poświęcają większość swojego czasu na zarabianie pieniędzy. Podkreślam zarabianie, a nie wydawanie. Uważają też na wydatki, bo wiedzą, jak trudno jest zarobić duże pieniądze. Jeśli już nie mają co robić, to znaczy, że zarobili już tyle, że nie muszą pracować. Czego Wam, drodzy czytelnicy bloga, życzę i bardzo kibicuję. Niestety z doświadczenia wiem, że samo nic nie przychodzi. Ale warto podjąć wysiłek.

T. Harv Eker „Jeśli zmierzasz do tego, żeby Ci było wygodnie, prawdopodobnie nigdy nie będziesz bogaty. Lecz jeśli zmierzasz do tego, żeby być bogatym, prawdopodobnie będzie Ci w końcu niezwykle wygodnie”

Lubię ten cytat, bo obserwując życie widzę, że dokładnie tak to wygląda. Zamożność to nagroda za lata praca, wytrwałości i wyrzeczeń, ale się opłaca.

Bill Gates „Jeśli się urodziłeś biedny, to nie Twoja wina, ale jeśli umrzesz biedny, to już Twoja wina.”

Pewnie, że są od tego wyjątki. Czasami ludzie są niepełnosprawni i naprawdę niewiele mogą zrobić, aby zarobić (choć znam takich, którzy z tym też dają radę np. Angelika Chrapkiewicz-Gądek w swojej książce opisuje jak boryka się z chorobą i realizuje marzenia: „ZDOBĄDŹ SWÓJ SZCZYT” 

Jeśli jednak jesteś zdrowy, to naprawdę możesz wiele. Spójrz wokół – sporo ludzi już to zrobiło, weź z nich przykład i działaj.

Robert Kiyosaki „Z perspektywy czasu edukacja ma większą wartość niż pieniądze”

To właśnie wiedza pozwoli Ci zwiększyć zarobki czy zarobić pieniądze. Ucz się, rozwijaj, czytaj i słuchaj, a Twój mózg już wkrótce zrobi z tej wiedzy odpowiedni użytek.

Suze Orman „Skoro pracujesz na swoje pieniądze co najmniej 40 godzin tygodniowo, to skrajną nieodpowiedzialnością jest niepoświęcanie im uwagi”

No właśnie. Niektórzy poświęcają się tylko zarabianiu, a wydawanie już idzie własnymi torami. Często pieniądze rozpełzają się, że nie wiadomo, gdzie się rozeszły.

Robert Kiyosaki „Gdy przestaniesz pracować aktywa będą Cię karmić, a pasywa pożerać”

To bardzo prawdziwe słowa. Jeśli jeszcze nie wiesz czym są aktywa, a czym pasywa zapraszam do zapoznania się z tym artykułem:

WARTOŚĆ OSOBISTA NETTO: MONITORUJEMY MAJĄTEK.

Warto sprawdzać co miesiąc jak wygląda nasz majątek i czy nasza całkowita wartość netto rośnie. To pozwoli zapanować ci nad finansami i powoli zacząć budować własną zamożność.

Woody Allen „Łatwiej jest wydać 2 dolary, niż zaoszczędzić jednego”

Ale może warto coś z tym zrobić?

Jim Rohn „Większy stan posiadania nie czyni z nas kogoś większego formatu, lecz jedynie potęguje to, kim już byliśmy”

Wspaniały cytat. Specjalnie umieściłam go na końcu, bo ta wypowiedź odzwierciedla sens posiadania pieniędzy. Dzięki nim, możemy spełniać swoje marzenia, pomagać innym, kupować rzeczy, korzystać z doświadczeń. Wspaniale jest je mieć, warto o nie dbać.

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!