Jak inwestować pieniądze?

Oszczędzać czy inwestować?

Ciekawe czasy nastały. Większość Polaków zazwyczaj oszczędzała na lokatach bankowych. Jednak w czasie, gdy oprocentowanie jest równe prawie zeru albo zero procent, wielu z nas ma wątpliwości co do takiego oszczędzania. Zwłaszcza, że inflacja kilku procentowa widoczna jest gołym okiem w postaci ogromnej drożyzny w sklepach i wzrastających rachunków za gaz czy prąd.

Od czwartku, 7 kwietnia br, główna, referencyjna stopa procentowa w Polsce wynosi  4,5 proc. Od października ubiegłego roku jest to już siódma kolejna podwyżka stóp, przy czym trzy z nich były po 0,5 pkt proc., a dwie po 0,75 pkt proc., w tym ta poprzednia w marcu. To najwyższa podwyżka w tym wieku. Ostatnio wyższa była w sierpniu 2000 r., kiedy podnoszono główną stopę o 1,5 pkt proc.

Każdy klient w najbliższych miesiącach powinien otrzymać od banku nowy harmonogram spłat kredytu, w którym będą dokładnie wyliczone nowe raty. Zależą one od terminów rozliczeń, stawek WIBOR (3M lub 6M), kwoty kredytu do spłaty i długości okresu pozostałego do spłaty.

Dlatego też napisałam, że ciekawe czasy nastały. Polacy natomiast właśnie odbierają przyspieszoną lekcję ekonomii. Zawsze w czasach trudnych można odrobić ciekawe lekcje.

Może dzięki tej trudnej sytuacji czegoś sie uczymy :

  • Już wiemy co to jest inflacja i recesja,
  • Znaczące podwyżki skłaniają nas klientów do zastępowania niektórych produktów mniej kosztownymi odpowiednikami, czyli świadome zakupy,
  • Widzimy, że nadwyżkami jest się z kim dzielić, 
  • W końcu zaczynamy podejmować bardziej racjonalne decyzje finansowe. 

Dlatego też wielu ludzi zaczęło się zastanawiać co zrobić, aby przezwyciężyć trudności i przechytrzyć inflację.

Jak uchronić nasze oszczędności przed inflacją? W co warto inwestować i czy w ogóle jest na to dobry moment? Takie pytania sobie zadajemy, ale zanim znajdziemy odpowiedź, przypomnijmy sobie czym jest oszczędzanie, a czym inwestowanie, bo te terminy dziś wydają się mieć kluczowe znaczenie i różnice dla zarządzania finansami.

Czym jest oszczędzanie

Ideą oszczędzania jest systematyczne i długotrwałe gromadzenie pieniędzy. Środki te mają służyć jakiemuś celowi, ale głównie chodzi o to, aby wyrobić pewien nawyk nie konsumowania wszystkiego, co posiadamy. I tutaj wiele osób twierdzi, że oszczędzanie w dzisiejszych czasach się nie opłaca, może i tak. Bo inflacja powoduje, że nasze pieniądze tracą na wartości. Z drugiej strony pamiętaj, że samo oszczędzanie jest w miarę bezpieczne.

W zależności od Twojej akceptacji ryzyka, oszczedności mają na celu budowanie kapitału z małych kwot. A jak już zbudujesz coś więcej, to pomyśl dopiero o inwestowaniu.

To kiedy zacząć inwestować

Po pierwsze musisz poznać daną inwestycję, jej ryzyko, koszty i historyczne wyniki.

Po drugie większość inwestycji wymaga posiadania zgromadzonego kapitału,  a przede wszystkim wiedzy o danej inwestycji. 

I dopiero wtedy możesz myśleć o inwestowaniu, które służy pomnażaniu kapitału.

Jest jeszcze pośrednie rozwiązanie. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, za pomocą których można inwestować niewielkimi kwotami. Takie kupowanie walorów znacznie ogranicza ryzyko, bo kupujmey je po różnych cenach i zazwyczaj wychodzimy na tym dużo lepiej niż na jednorazowej wpłacie. Tego typu produkty to fundusze inwestycyjne, dobrowolne fundusze emerytalne, ETF-y, złoto, itp. Warto przy okazji takich produktów opakować je w IKE czy IKZE, aby od razu zbierać na konkretny cel: emerytalny. IKZE dodatkowo zapewnia  ulgę podatkową, co w czasach zmian systemu podatkowego i płacenia coraz wyższych danin powinno być czynnikiem, który bierzemy pod uwagę.

Dlaczego IKZE? Bo łączy w sobie oszczędzanie, inwestowanie i emeryturę. 

W co inwestować pieniądze, jeśli już uzbieraliśmy kapitał?

Poniżej przedstawiam wszystkie dotychczasowe wpisy z mojego bloga dotyczące różnych form inwestowania. Zapraszam Was do zapoznania się i zdobywania wiedzy o inwestowaniu. Nie opisałam jeszcze wszystkich form inwestowania, ale jest już ich na tyle dużo, że na początek taka wiedza naprawdę wystarczy.

Jest wiele metod inwestowania pieniędzy. Aby z nich skorzystać, trzeba przede wszystkim edukować się i posiadać jak najwięcej informacji o danym aktywie lub instrumencie finansowym. Jeśli nie jesteś pewien, czy inwestować, czy nie – lepiej tego nie rób. Zanim zaczniesz inwestować w ogóle, powinieneś poznać kilka zasad. 

Zasady przed podjęciem decyzji o inwestowaniu

1. Nigdy nie inwestuj wszystkich swoich oszczędności. Na inwestycje możemy przeznaczyć tylko te pieniądze, co do których mamy świadomość, że część z nich możemy stracić. Inwestycja wiąże się też często z zablokowaniem środków na dłuższy okres. 

2. Jeśli nie masz jeszcze oszczędności pierwszym krokiem powinna być budowa tzw. poduszki finansowej / funduszu awaryjnego. Dopiero kiedy masz zabezpieczone swoje podstawowe finansowe cele, możesz zacząć inwestować. 

3. Inwestycja wiąże się z ryzykiem. Zdaję sobie z tego sprawę, że słowo inwestowanie kojarzy się bardzo pozytywnie. Często też przyciąga obrazy opływania w pieniądze pochodzące z zysków. Tak może się zdarzyć. Jednak może też się zdarzyć, że możesz na inwestycji stracić część pieniędzy. Musisz to uwzględnić w swoich przewidywaniach przyszłości. Zastanów się też, jakie ryzyko jesteś w stanie zaakceptować. 

4. Ucz się cały czas o różnych inwestycjach, poznawaj różne metody, gromadź jak najwięcej informacji. Nie inwestuj w instrumenty lub aktywa, jeśli nie masz o nich nawet podstawowego pojęcia. Pamiętaj, że tylko Ty jesteś swoim najlepszym doradcą. Słuchaj ekspertów, podglądaj rozwiązania, ucz się nieustannie, ale decyzje podejmuj rozsądnie, bez emocji i samodzielnie. 

5. Zastanów się, czy na pewno dana inwestycja jest dla Ciebie. Musisz to czuć, że wiesz, o co chodzi. Musisz się tym „jarać”. W  przeciwnym razie pozostawisz inwestycję samą sobie, a zazwyczaj nad inwestycjami trzeba czuwać. 

6. Dywersyfikacja jest pożądana. Dobrze mieć pieniądze zainwestowane w różne możliwości. Warto jednak pamiętać, że nie mogą to być aktywa / instrumenty, co do których nie masz żadnej wiedzy. W inwestowaniu jazda bez trzymanki na tzw. „szczęście” jest dość ryzykowna. Można wiele stracić. Podejmuj więc decyzje powoli, rozważnie i z głową.

A teraz zajrzyj tutaj:

Jak inwestować pieniądze

Zapraszam do zapoznania się z różnymi metodami inwestowania pieniędzy. Niektóre są bardzo znane i popularne np. nieruchomości, złoto czy fundusze inwestycyjne. Część może być dla Was kompletnie nowa, jak flipping jubilerski, czy Life Settlements.

A Ty inwestujesz, czy dopiero się uczysz? A może nie zamierzasz tego robić? Daj znać, jak podchodzisz do tematu inwestowania. Napisz też w co inwestujesz.

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.