Systematyczne oszczędzanie w złoto

Wpis gościnny: Anna Bednarczyk

Od kilku lat coraz więcej mówi się o regularnym oszczędzaniu. Możemy oszczędzać na emeryturę lub na dowolnie inny cel. Ważne jest przy tym, aby ochronić nasze pieniądze przed inflacją.

Problem więc polega na tym, żeby przez lata tak operować nawet niewielkim kapitałem, aby nasza przyszłość była czymś więcej, niż tylko liczeniem na to, że Państwo przyjdzie nam z pomocą. Jak to zrobić? Odpowiednio gromadząc kapitał i lokując w mniej lub bardziej zyskowne instrumenty.

Warunek pierwszy – konsekwencja

Bez względu na:

  • hossy na giełdach,
  • super skok wzrostu gospodarczego i
  • dobór nawet najbardziej zyskownych instrumentów, 

nie jesteśmy w stanie efektywnie gromadzić kapitału, jeśli nie będziemy tego robić konsekwentnie.

Jeśli mamy z ową konsekwencją problem, to czeka nas praca nad ogarnięciem naszej głowy. Następnie należy sobie wziąć do serca powiedzenie Warrena Buffeta:

„Nie oszczędzaj tego co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj to co zostaje po odłożeniu oszczędności”.

Warren Buffet

Wciąż niewielu z nas, potrafi racjonalnie spojrzeć w przyszłość i zrozumieć rzeczywistą potrzebę odkładania środków, wykorzystując do tego „inwestycyjne narzędzia”. Pomimo naprawdę doskonałych czasów, w jakich przychodzi nam żyć.

Im jesteśmy młodsi, tym bardziej czas działa na naszą korzyść. Odkładając dłużej, możemy założony cel osiągnąć mniejszym nakładem sił, czyli środków.

Niezależnie jednak od wieku, kluczowe będzie to, czy wystarczy nam konsekwencji, nie tyle w oszczędzaniu, co przede wszystkim w wydawaniu mniej.

Warunek drugi – dywersyfikacja i planowanie

Najprościej oczywiście byłoby wygrać w totolotka. Rzeczywiście stopa zwrotu, z jaką mamy tu do czynienia, przekracza ludzkie pojęcie. Tyle tylko, że tych, którzy wygrali, wciąż jest stosunkowo niewielu, a bardzo często ludzie nie potrafią zarządzać tak dużymi sumami i łatwo to wydają na konsumpcję zamiast nauczyć się inwestować i żyć z odsetek. Lepiej więc do bogactwa dochodzić mniejszymi krokami, odpowiednio się do tego przygotowując.

Jeśli chcesz poznać historie osób, które szybko „dostały” pieniądze i nie umiały nimi zarządzać zajrzyj tutaj: INFLACJA ŻYCIA

Cóż więc oznaczać może skomplikowanie brzmiące określenie „planowana dywersyfikacja”?

Jest ona niczym innym, jak określeniem celów zgodnych z koncepcją SMART (Ang. Simple, Measurable, Achievable, Relevant, Timely defined). Czyli prosty, mierzalny, osiągalny, istotny, określony w czasie. Ponadto z uwzględnieniem takiego doboru narzędzi i instrumentów, aby stosunek ryzyka do zysku był przede wszystkim akceptowalny dla nas samych. I na koniec osiągana średnioroczna stopa zwrotu przebijała aktualny wskaźnik inflacji. W przeciwnym razie całe nasze oszczędzanie może szlag trafić, doprowadzając nas samych do stanów przedzawałowych.

Warunek trzeci – dobór narzędzi i świadomość

Ale w co inwestować? To zależy. O tym pisałam tutaj.  Czy jednym ze stosowanych do emerytalnego oszczędzania instrumentów mogą być metale szlachetne, jak np. złoto? Przy aktualnych cenach tego kruszcu pytanie to wydaje się być retoryczne. W mojej opinii powinniśmy zlikwidować lokaty, fundusze inwestycyjne, sprzedać cenniejsze dzieła sztuki i pędzić do mennic po złote sztabki. To oczywiście tylko jedno z rozwiązań, ale w ramach portfela inwestycyjnego przy systematycznym oszczędzaniu ono jak najbardziej wpisuje się w strategię.

Budując swój długoterminowy plan, powinniśmy absolutnie wziąć pod uwagę zainwestowanie części z odkładanych środków w złoto. Złoto w obecnych czasach znalazło się na pierwszym miejscu pod kątem bezpieczeństwa przechowywania pieniędzy. 

Jednak biorąc pod uwagę zyskowność złota na przestrzeni dwudziestu lat, to złoto zyskało ponad 494% czyli 24% w skali roku.

Zyskowność złota przez 20 lat

Czy warto było przez te lata kupować złoto?

Pytanie retoryczne. Obecne zawirowania w gospodarce (pandemia), nisko oprocentowane lokaty bankowe skłaniają oszczędzających do poszukiwania czegoś co ochroni pieniądze przed inflacją i pozwoli zabezpieczyć się na przyszłość. 

Symulacja inwestowania w złoto

Po 20 latach systematycznego oszczędzania w złocie możesz mieć ponad milion złotych. Dodam jeszcze, że w przypadku sprzedaży złota nie płacimy podatku od zysków kapitałowych czyli przy oszczędzaniu miesięcznym w wysokości 1000 zł i tylko 12% zysku w ciągu roku zaoszczędzisz na podatku ponad 120 125 zł.

Poniżej na wykresie pokazuję dlaczego warto kupować systematycznie a nie jednorazowo.

Systematyczne inwestowanie w złoto

Gdybyśmy w 2012 roku zakupili złoto za 100 000 zł to musielibyśmy czekać siedem lat aż cena złota wróci do tego samego poziomu. Natomiast gdybyśmy kupowali systematycznie co miesiąc, a najlepiej raz w tygodniu i w ciągu 7 lat zakupili za tę samą kwotę – 100 000 zł, to mielibyśmy nawet 25% więcej złota po 7 latach. Oznacza to, że wartość złota byłaby większa niż wpłacona kwota. 

Czy to Ci się podoba? 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak i gdzie kupować złoto bezpiecznie to umów się ze mną na bezpłatne 30 minutowe konsultacje. Mój kalendarz dostępny poniżej.

KALENDARZ

Zapisz się teraz, bo czas to pieniądz. Dwadzieścia lat i tak minie. Pytanie, gdzie Ty będziesz za 20 lat i jaki będziesz miał kapitał, aby godnie żyć.

O autorze:

Anna Bednarczyk

Od zawsze przedsiębiorca. Od 2002 roku z zamiłowania i pasji doradca na rynku kapitałowym. Ania przeszła przez różne formy inwestowania począwszy od funduszy inwestycyjnych poprzez akcje, obligacje aż do inwestycji alternatywnych typu whisky, wino i metale szlachetne.

W 2010 roku zainteresowała się rynkiem walutowym typu forex i po wielu kursach zaczęła sama inwestować. Po tym jak zarobiła duże pieniądze stała się „bogiem rynku” i …. wszystko straciła. To nauczyło jej pokory i na wiele lat odsunęło od tego rynku.

W 2015 roku inwestowanie w kryptowaluty dało Ani ponownie energię do zdobywania kolejnych doświadczeń w inwestowaniu.

Dzisiaj Ania wprowadza klientów w arkana rynku inwestycyjnego tak żeby mogli inwestować świadomie. Edukuje i pomaga układać portfele inwestycyjne. „Inwestuj z głową” to przesłanie  dla wszystkich przyszłych i obecnych inwestorów. Autorka kursu online „Złota Formuła Inwestowania” i twórca Grupy na Facebooku Inwestowanie od podstaw

Prywatnie matka dwójki dzieci i partnerka kochającego mężczyzny a także pasjonatka Recall Healing (Uzdrawianie przez świadomość).

Anna Bednarczyk Inwestowanie od podstaw

Jeśli chcesz poznać inne formy inwestowania zajrzyj koniecznie:


Fundusze inwestycyjne

Złoto

Diamenty

IKZE

Kryptowaluty

Nieruchomości, w tym podstawy inwestowaniaHouse Flipping, wynajem korporacyjny, Crowd Fund Investing

Life Settlements

Flipping jubilerski

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.