W jaki sposób termostat finansowy wpływa na to ile zarabiasz?

Wpis gościnny: Ania Witowska

Bardzo często słyszę: pracuję ciężko aby zarabiać więcej, ale mam wrażenie, że ogranicza mnie sufit, którego nie mogę przebić. Dlaczego tak jest?


Ten „sufit” to Twój termostat finansowy:

1. czyli kwota na którą podświadomie uważasz, że zasługujesz i

2. kwota, która uważasz, że jest dla Ciebie bezpieczna.

I dopóki termostatu nie przestawisz, pozostaniesz na obecnym poziomie zarabiania.

Jaki termostat?

Na początku trudno jest zrozumieć koncept termostatu i budzi on niedowierzanie. Jaki termostat? Jakie zasługiwanie? Jakie bezpieczeństwo? Przecież ja chcę zarabiać więcej, aby czuć się bezpieczna! Przecież zasługuję na więcej, bo ciężko pracuję!

Dlatego rozłożę to na czynniki pierwsze, aby było łatwiej zrozumieć.

Zasługiwanie

Zacznę od zasługiwania.
Użyłam wcześniej określenia „to na ile podświadomie zasługujemy” i słowo „podświadomie” jest tutaj kluczem. Nasz umysł dzieli się na dwie części: umysł świadomy i podświadomy. I to właśnie ta podświadoma część, która stanowi ponad 90% jest decydująca w kontekście tego, na ile pieniędzy zasługujemy.

W umyśle podświadomym mamy zakodowane, jak oceniamy siebie i na co się to przekłada, czy musimy zasłużyć na duże pieniądze, czy się one nam należą. Czy musimy pracować ciężko, czy też nie, czy jesteśmy warte wygodnego życia, czy też powinnyśmy karać siebie, bo coś zaniedbałyśmy w przeszłości lub popełniłyśmy błędy.

I to wytłumaczenie budzi bunt oraz twierdzenie: to nieprawda! Zasługuję na wszystko co najlepsze!
Tyle tylko, że jest różnica pomiędzy tym co twierdzisz, a tym w co na poziomie przekonań NAPRAWDĘ WIERZYSZ!


Jeśli przykładowo masz przekonanie, że nie jesteś dość dobra, to ono jak filtr rozciąga się na wszystko, co o sobie myślisz i oczywiście obniża Twoje zasługiwanie i zarobki.

Jeśli nie dotrzymujesz danego sobie słowa, to masz poczucie winy i Twoje zasługiwanie leci w dół.

Jeśli wiesz, że stać Cię na więcej, a Ty rozmieniasz swój potencjał na drobne – to Twoje zasługiwanie również leci w dół.

Jeśli wiesz, że Twoja wartość na rynku pracy jest niska, że łatwo jest Ciebie zastąpić, bo nie zadbałaś o to, aby stać się w czymś naprawdę dobra, nie rozwinęłaś swoich umiejętności i nie zainwestowałaś w siebie – to Twoje zasługiwanie jest niskie i zarobki przez to także

(nie płaci się wielkich pieniędzy za przeciętne umiejętności).

Niby zasługują, ale zadowalają się okruszkami

Kobiety twierdzą, że „zasługują”, ale godzą się na byle jakie życia i traktowanie.

Kobiety twierdzą, że „zasługują”, ale czują dyskomfort rozmawiając o sukcesie, pieniądzach czy luksusie.

Kobiety twierdzą, że „zasługują”, ale nie wydają na siebie ani na narzędzia pomagające im po fajne życie sięgnąć pieniędzy.

Kobiety twierdzą, że „zasługują” na cały życiowy pakiet obfitości, ale zadowalają się „życiowymi okruszkami”.

Kobiety twierdzą, że „zasługują”, ale wcale nie czują się dość dobre, aby mieć więcej.

Poczucie winy i niska ocena własna sprawiają, że w podświadomej ocenie WCALE NIE ZASŁUGUJĄ NA WIĘCEJ KASY I TERMOSTAT FINANSOWY POZOSTAJE NISKO USTAWIONY! (oddzielna kwestia, że kobiety często twierdzą, że zasługują, ale nie za bardzo potrafią powiedzieć DLACZEGO niby zasługują… ładna buzia i mówienie, bo mi się należy to słaby argument…)

Wszystko co dzieje się w Twojej głowie, przekłada się na Twoje finanse

I ten cały temat zasługiwania oraz to wszystko co się w Twojej głowie dzieje, PRZEKŁADA się na to na ile finansowo dostajesz.

Kwota zarabiania

Druga składowa część termostatu to kwota zarabiania, która jest dla Ciebie „bezpieczna”. To w praktyce oznacza, że nie wyskoczysz poza tą kwotę, ponieważ wtedy spotka Cię jakaś kara, zagrożenie i niebezpieczeństwo… A niebezpieczeństwem dla Twojego umysłu może być naprawdę wiele. Czyjaś krytyka, odrzucenie, stres, nielojalność, wykluczenie, brak akceptacji itp.

Przykłady:

  • gdy zacznę zarabiać więcej, stanę się tak samo zarozumiała i wyniosła jak inne bogate osoby i nikt nie będzie mnie lubił…
  • gdy zacznę więcej zarabiać, moje koleżanki mnie odrzucą… moja rodzina mnie skrytykuje… przestanę pasować do… ktoś będzie ode mnie chciał pożyczyć… będę musiała więcej płacić podatków… przestanę być sobą… zachoruję… stracę związek… stanę sie materialistką… nie będę miała czasu dla dzieci… będę musiała harować… skończy się wygodne życie, które mam teraz… stanę się widoczna… będę się bała, że stracę… itp. itd

Każda z tych rzeczy może oznaczać ZAGROŻENIE, emocjonalne zranienie, bycie poza strefą komfortu, stres i dlatego właśnie umysł NIE POZWALA CI ZARABIAĆ WIĘCEJ …

Jak więc przestawić termostat i rozwalić swój finansowy sufit?

1. Przyjrzyj się temu co sabotuje Twoje zasługiwanie i przekłada się na Twój finansowy termostat. Czego się obawiasz, w czym masz konflikt, co powinnaś zmienić w myśleniu o sobie, wybaczyć, posprzątać?

2. Odpowiedz sobie uczciwie na pytanie: DLACZEGO zasługujesz na wyższe zarobki i bogactwo? Jakie to emocje w Tobie wywołuje i co za nimi stoi? (bez dobrego powodu, nie dostaniesz więcej)

3. Przyjrzyj się temu co może być zagrożeniem. Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie, że od przyszłego poniedziałku zarabiasz 10x tyle co wcześniej. Komu się to nie spodoba? Jakie komentarze usłyszysz? Jak po opadnięciu chwilowego „wow” będziesz się czuła?

4. Uczciwie oceń jak wyglądają Twoje działania w kierunku zarabiania. Czy angażujesz się w pełni w pracę? Czy to co oferujesz jest wartością dla Twojego pracodawcy lub klientów i ma prawo przełożyć się na wyższe zarobki?

5. Popatrz na swój obecny termostat finansowy (Twoje wyciągi z banku powiedzą Ci na jakim poziomie on jest), a następnie wyobraź sobie, że przestawiasz go o 100% do przodu. Co musiałabyś myśleć o sobie, o pieniądzach i zasługiwaniu, aby Twój termostat się podwyższył?

Odpowiedzi na powyższe pytania podpowiedzą Ci co musisz zrobić aby zacząć zarabiać więcej.

Podsumowując

Twój poziom zarobków bazuje na Twojej mentalności. Możesz nie wierzyć w to, kwestionować, ale koniec końców Twoje konto w banku ODBIJA to co Ci siedzi w głowie. I tak samo jak siłą woli nie przestawisz temperatury w klimatyzacji w samochodzie, bo termostat jest ustawiony na konkretną wartość, tak samo siłą woli nie przestawisz termostatu finansowego w głowie, bo Twoja podświadomość jest zakodowana na konkretną wartość.

Dobra wiadomość jest taka, że przebudowując przekonania, swój obraz mentalny oraz mentalność finansową – możesz przestawić swój termostat finansowy i zbudować pełne wygody i finansowego bezpieczeństwa życie.

I tego z całego serca Ci życzę, bo wolność finansowa naprawdę pozwala wygodnie żyć.

Jeśli chcesz nauczyć się więcej o mentalności, zapraszam na bezpłatny webinar tutaj: https://konkretnakobieta.kobiecypunktwidzenia.com/

Ania Witowska

O AUTORZE:

Ania Witowska, założycielka Kobiecego Punktu Widzenia, twórczyni Mentalnego Spa, EFT, sposób na lepsze życie oraz autorka bestsellerowej serii Babskie Fanaberie. Pomaga ambitnym kobietom stworzyć życie na własnych zasadach poprzez zmianę od środka – czyli przeprogramowanie umysłu, zmianę filozofii życiowej oraz przebudowę własnego obrazu mentalnego.

Anię znajdziecie tutaj:

 www.kobiecypunktwidzenia.com

https://mentalnespa.com/

https://eft.tapping.pl/

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Zobacz też inny artykuł Ani, który jakiś czas temu napisała dla czytelników tego bloga:

CZY TWÓJ UMYSŁ SABOTUJE TWOJE FINANSE? TWOJE RELACJE Z PIENIĘDZMI.

Zajrzyj też do tych wpisów, które mogą zainspirować szczególnie kobiety:

NIEZALEŻNOŚĆ FINANSOWA I MENTALNA. RECENZJA KSIĄŻKI „KOBIETA NIEZALEŻNA”

DLACZEGO SZCZEGÓLNIE KOBIETY POWINNY ZADBAĆ O SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ?

ROLE KOBIETY W NASZYCH CZASACH

EMERYTURA KOBIETY: DŁUGIE ŻYCIE I NĘDZNE PIENIĄDZE

ROZDZIELNOŚĆ I WSPÓLNOŚĆ MAJĄTKOWA – RÓŻNICE, KORZYŚCI, MINUSY

JAK BYĆ BARDZIEJ ASERTYWNYM – 3 PRZYKŁADY

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.