Obudź w sobie olbrzyma – recenzja książki

Anthony Robbins jest jednym z najbardziej znanych mówców motywacyjnych i samodoskonalących. „Obudź w sobie olbrzyma” to jedna z kilku jego bestsellerowych książek. Podobno każdy powinien przeczytać ją w życiu choć raz. Mnie udało się już drugi raz i za każdym razem wydobywam z niej coś cennego i świeżego. Za pierwszym razem wydawała mi się dość trudna, za kolejnym – cenna.

W zasadzie muszę przyznać, że to książka dla każdego, kto boryka się z problemami życia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Autor pisze nie tylko o tym, jak być szczęśliwym i bogatym (to brzmi zbyt pospolicie 🙂 ), ale stara się pomóc w tym, jak znaleźć życiowego partnera albo rzucić palenie lub picie, poradzić sobie z niską samooceną, a nawet znaleźć odpowiednią pracę. Polecam kupić ją w „papierze”, podkreślać ważne słowa, cytaty i robić ćwiczenia. To właśnie te ćwiczenia dotykają życia czytelników i dają możliwość wydobycia tej swojej wewnętrznej siły.


Anthony Robins Obudż w sobie olbrzyma

Idea książki

Robbins zaczyna książkę dość ostro. Wskazuje, że ludzie kierują się w życiu jakimś „przeznaczeniem” i czekają na jego wypełnienie. Żyją poniżej swoich możliwości, wierząc, że stanie się coś (samo) co spowoduje zmianę. Niestety bardzo rzadko, a wręcz w ogóle się tak nie zdarza. Autor podkreśla, że każdy człowiek jest „kowalem własnego losu” (oczywiście to już moje polskie słowa, ale oddają ideę przesłania tej książki) i że w każdym z nas spoczywa OLBRZYM.

Jak zmienić życie wg A. Robbins?

Robbins podaje 3 bardzo proste zasady, aby zmienić życie:

  1. Wymagaj więcej przede wszystkim od siebie!
  2. Zmień ograniczające Cię przekonania i uwierz w swoje możliwości.
  3. Zmień swoją strategię tj. znajdź wzorzec (np. mentora) i czerp z jego wiedzy – to zaoszczędzi Twój czas.

5 dziedzin życia do opanowania

Anthony Robbins wskazuje dokładnie te dziedziny życia, nad którymi powinniśmy przejąć szczególną kontrolę:

  1. Perfekcja emocjonalna – kontroluj swoje uczucia i odczucia.
  2. Fizyczna perfekcja – dbaj o zdrowie i aktywność fizyczną.
  3. Perfekcja w kontaktach z innymi.
  4. Finansowa perfekcja – tego naprawdę można się nauczyć.
  5. Perfekcja w wykorzystaniu czasu.

Decyzja

W książce kilka razy natkniesz się na wątek DECYZJI. Decyzja jest źródłem wszystkiego i pierwszym krokiem w dokonaniu zmiany. Bez podjęcia decyzji nic nie zdziałasz i nadal będziesz w tym samym miejscu.

Podejmij decyzję o zmianie, wtedy zmieni się Twoje życie”- pisze autor. Niby tak niewiele, a może czynić wielką różnicę. Od czego zacząć? Od takiej decyzji, jaką odkładałeś od dawna. Teraz ją podejmij!!!

A potem podejmij jak najwięcej kolejnych. To one będą kształtować przeznaczenie, a nie czynniki zewnętrzne. Czyli słynne „przejmij kontrolę nad swoim życie” (gdzieś to czytałam) oznacza nic więcej jak podjęcie decyzji i jej wdrożenie. Proste, prawda ? 🙂

Robbins: Cierpienie i Przyjemność

Autor kilka albo i więcej razy w książce powtarza, że w życiu wszystko robimy po to, aby uniknąć bólu lub czerpać przyjemności. Zrozumienie siły CIERPIENIA i PRZYJEMNOŚCI – wg niego – jest tak istotne, że może doprowadzić nawet do wyjścia z nałogu. Jeśli z czymś kojarzy nam się cierpienie, po prostu przestajemy podejmowanie tych działań. Jeśli natomiast czerpiemy z czegoś przyjemność – będziemy chcieli tego więcej.

Robbins wskazuje, jak ważne w życiu są przekonania (poczucie pewności na jakiś temat) i jak bardzo mogą nam dodać sił lub je odebrać. Te obezwładniające przekonania doprowadzają do bezradności np. alkohol zabija rodziny, pieniądze są złe. Te dodające sił pozwalają iść do przodu np. pieniądze pomagają, zawsze jest jakieś rozwiązanie, itp.

Jak zmienić dowolny aspekt życia

Najpierw decyzja 🙂 czego naprawdę chcesz. Życie daje nam to, to na czym się skupiamy. Jeśli wiesz czego chcesz, nie dziw się, że tego nie masz.

Tony mówi, że bardzo ważna jest też wiara w to co robisz. Jeśli chcesz zmiany, zacznij od tego „uwierz, że jej dokonasz” i zacznij działać.

„Szaleństwem jest robić te same rzeczy i oczekiwać tych samych rezultatów” – mówi Robbins. I taka jest prawda, tylko działanie krok po kroku doprowadza do wcześniej obranego celu.

Pisarz podkreśla wagę fizjologii, a więc siły ruchu. Emocje są właśnie skutkiem ruchu. Możesz zmieniać samopoczucie ruchem ciała, postawą, wyrazem twarzy. Ćwicz szeroki uśmiech przed lustrem, skacz na skakance. Uśmiech jest potężny. Zarażaj nim.

I tutaj polecam też ćwiczenie, które dla mnie było bardzo osobiste i bardzo pomocne, aby zachować dobre samopoczucie. Stwórz sobie listę rzeczy wprowadzających Cię w dobry nastrój ( i nie mogą być destrukcyjne dla organizmu). Polecam!

Słownictwo sukcesu

W książce znajdziesz wiele przykładów tego, jak ważne w życiu jest używanie odpowiedniego słownictwa. Odpowiedni dobór słów i komunikacja zupełnie zmienia obraz sytuacji. Słowa potrafią tworzyć i niszczyć. Zacznij więc staranniej dobierać słowa, a także używać odpowiednich metafor.

Cele wg A. Robbins

Ten obszar znalazł wiele miejsca w książce.

Wg Robbinsa tylko wielki cel stanowi inspirację i wyzwala siły. Autor poleca, aby przy wyznaczaniu celów nie czuć żadnych ograniczeń (podobnie jak z marzeniami) i w każdym obszarze życia wymyślać cele, które są nierealne. Radzi, aby być jak dziecko, które ma życzenia.

Robbins podpowiada pytania, na które należy sobie odpowiedzieć, aby ustalić cele. Pisałam wcześniej, że w książce jest wiele ćwiczeń i dobrze przerabiać ją z zeszytem. Te dotyczące celów szczególnie przypadły mi do gustu, bo ja sama podobnie wyznaczam własne cele.

Tony stawia czytelnikom pewne wyzwania, z których można skorzystać, aby dopełnić transformacji w trakcie czytania albo po przeczytaniu książki. Może takie wyzwania przypadną Ci do gustu.

Na koniec

Myślę, że zaraziłam Was już chęcią przeczytania tej lektury. Na koniec wyciągam jeszcze jedno fajne stwierdzenie T.Robbinsa:

„Kryzys napisany w języku chińskim ma dwa znaki, które oznaczają niebezpieczeństwo i nowe możliwości”.

Anthony Robbins

Książka dostępna tutaj:

Artykuł jest jednym z wielu napisanych przeze mnie recenzji książkowych. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych książek, po których przeczytaniu dzielę się refleksjami i lekcjami, zapraszam tutaj: CZYTAM

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.