„Najbogatszy człowiek w Babilonie” – dlaczego warto przeczytać

Książka „Najbogatszy człowiek w Babilonie” autora George Samuel Clason to jeden z największych bestsellerów wszech czasów na temat budowania zabezpieczenia finansowego. Można powiedzieć, że to klasyka poradników o finansach. Musiałam polecić Wam tę książkę, bo zdecydowanie jest dla tych, którzy nie przekonali się jeszcze do zarządzania finansami. Z drugiej strony książka ma ogromną wartość poznawczą i historyczną, więc polecam każdemu jej przeczytanie. Zdecydowanie nie jest to zwyczajny zbiór wskazówek na temat sposobów bogacenia się. Autor zabiera nas w podróż do barwnego świata Babilonu i na przykładach z życia uczy fundamentalnych zasad mądrego zarządzania pieniędzmi.

W Babilonie ?

Tak. Osadzenie akcji w starożytnym Babilonie, obrazowe przedstawienie problemów bohaterów w zarządzaniu finansami osobistymi, a także specyficzna prostota przekazu sprawiają, że odbiorca ma szansę łatwiejszego przyswojenia każdej z prezentowanych porad.

Skoro już starożytni radzili sobie z prostymi zasadami budowania majątku, to dlaczego tak wielu z Nas ma ciągle z tym problem? Odpowiedź jest prosta. Jesteśmy „w gorącej wodzie kąpani”, działamy bez wiedzy, a co najgorsze bez żadnego planu. Z tym bogactwem jest tak, że widzimy tych, których na wszystko stać, ale nie znamy drogi do zamożności. Jeśli odstraszają Cię grube, skomplikowane opracowania o finansach – zacznij od tej książki, a z pewnością zrozumiesz o co w tym wszystkich chodzi.

Książkę „Najbogatszy człowiek w Babilonie” możesz kupić tutaj:

Metoda na pustą sakiewkę

W książce poznajemy proste zasady zarzadzania finansami, ale najwazniejsza z nich to „nie wydawaj wszystkiego co zarobisz, ale odłoż 10% z każdego dochodu. Niby takie proste, a jednak wymaga wstrzemięźliwości, zapobieganiu pokusom wydania tych pieniędzy i wstrzymania się z zachciankami, albo po prostu konsumpcją czy impulsywnym kupowaniem.

Według Babilończyków taki był sposób na pustą sakiewkę: „Na każde 10 monet, jakie włożycie do swojej sakiewki, wykorzystajcie tylko 9. Sakiewka natychmiast zacznie się napełniać, a jej rosnąca wartość będzie przyjemna i pokrzepiająca”.

W ten sposób zaoszczędzenie 1/10 zarobkow nie sprawi, że nagle poczujesz znaczne pogorszenie swojej sytuacji. A na przestrzeni kilku lat 1/10 uczyni pokaźną sumkę.

A kiedy zaczynasz oszczędzać pieniądze, to lepiej się one Ciebie trzymają 🙂

Inne ciekawe lekcje

Bardzo ciekawe lekcje z książki „Najbogatszy człowiek w Babilonie” znalazłam na różnych Instagramowych profilach:

  1. Mądrą pracą jesteś w stanie zrobić więcej użytku, niż samym gadaniem o tym jak wiele masz do zrobienia. Czyli po prostu : Bądź mądry, a nie głupi.
  2. Nie słuchaj porad od osób, które się nie znają na tym, co radzą. Abstrakcyjny przykład: z pytaniem odnośnie pieczenia chleba udasz się po poradę do piekarza czy malarza? 
  3. Zaoszczędzone pieniądze zainwestuj. Pieniądz nieinwestowany traci na wartości.
  4. Nie żyj w długach, nie warto stać się niewolnikiem swoich zobowiązań.
  5. „Złoto lgnie do oszczędnego, a od tego, kto ma pustą sakiewkę, trzyma się z daleka”.
  6. Zwiększaj możliwości zarobkowania. Ucz się, dbaj o rozwój swojego potencjału i doświadczeń, by zarabiać więcej.

Motto książki

Bogactwo niczym drzewo wyrasta z maleńkiego ziarenka. Pierwszy miedziak, który odłożysz, jest takim właśnie ziarenkiem. Im szybciej posiejesz, tym szybciej ujrzysz, jak wyrasta z niego drzewo. Im pilniej będziesz odżywiał i nawadniał to drzewo, tym wcześniej będziesz mógł z zadowoleniem ułożyć się w jego cieniu.

Oszczędzanie na przyszłość

W czym tkwi sekret finansowego sukcesu?

Bohater książki twierdzi, że sekret tkwi w tym, by za wcześnie nie osiąść na laurach. Jedno udane posunięcie nie będzie niewyczerpanym źródłem pieniędzy. Proces mądrych inwestycji z odsetkami trzeba powtarzać wielokrotnie, by dojść do momentu, w którym w końcu Twoje finanse zaczynają samodzielnie pracować na kolejne zera na koncie, a Ty, choć możesz spokojnie się temu przyglądać, szukasz kolejnych sposobów na odniesienie finansowego sukcesu.

Ciężka praca, myślenie perspektywiczne, poświęcanie oszczędności na inwestycje i umiejętność wykorzystywania okazji – to największa tajemnica bogactwa wg George’a S. Clasona – autora książki „Najbogatszy człowiek w Babilonie”.

Uważam, że warto polecić książkę naszym szkolnym dzieciom. Powinna być obowiązkową lekturą szkolną. Najbardziej interesującym faktem jest to, że metody gospodarowania pieniędzmi sprzed 8 tysięcy lat są ponadczasowe. Te rady są tak samo skuteczne obecnie, jak skuteczne były w starożytnym Babilonie. W szkole powinno się tego uczyć: „Musisz zachować część tego, co zarobiłeś”.

Książka stanowi świetny początek w temacie finansów osobistych i każdy powinien przeczytać ją jak najwcześniej w swoim życiu. Pozycja ta szczególnie dobrze mogłaby się sprawdzić dla osób, które niedawno skończyły szkołę średnią (a może i nawet podstawową), wkraczają w dorosłość i zazwyczaj właśnie wtedy zaczynają zarabiać pierwsze pieniądze. Zatem książka może być doskonałym prezentem na 18-ste urodziny. 

A Ty czytałeś / czytałaś jakąś książkę o finansach dla młodych ludzi?

Zobacz też recenzję tej książki:

Artykuł jest jednym z wielu napisanych przeze mnie recenzji książkowych. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych książek, po których przeczytaniu dzielę się refleksjami i lekcjami, zapraszam tutaj: CZYTAM

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.