Automatyzacja w finansach

Czas a automatyzacja

Dlaczego automatyzacja? Czas jest najważniejszych zasobem i tracenie go na sprawy mało ważne jest bardzo istotne. Straconego czasu już nie odzyskasz. Dlatego, jeśli w życiu naprawdę brakuje Ci czasu na wiele spraw, spróbuj:

 1. Działać na priorytetach. Codziennie planuj chociaż 3 najważniejsze rzeczy do zrobienia, a najtrudniejszą z nich zajmij się w pierwszej kolejności. I działaj zgodnie z planem, to pozwoli Ci nie marnować czasu na myślenie o tym, co jeszcze masz zrobić.
 2. Deleguj zadania. Jeśli jest coś, co może zrobić za Ciebie ktoś inny albo coś – zlecaj to.
 3. Automatyzuj czynności. Żyjemy w XXI wieku i automatyzacja jest chlebem powszednim naszych czasów. Są dostępne aplikacje i inne narzędzia, którymi raz się zajmujesz, a resztę obsługują automaty.

Taka automatyzacja może mieć również miejsce w Twoich finansach. Chodzi o to, aby pewne czynności cykliczne wykonać tylko np. raz w roku, a resztę już wykonają za Ciebie automaty.

Czas jest nawet ważniejszy od finansów

Czasu, który przeminął nie da się odzyskać ani odkupić. Pieniądze można ponownie zarobić. Skoro więc czas jest bezcenny, nie traćmy go na stanie w kolejkach na poczcie w celu zrobienia płatności, czy monitorowaniu wszystkich płatności co kilka dni albo nawet codziennie, aby regulować je w terminie. Wykorzystajmy udogodnienia, które niesie nam XXI wiek. Raz wykonana praca, a korzyści na długi okres czasu. Właśnie temu służy automatyzacja.

A skoro jesteśmy już przy temacie czasu i na blogu dotyczącym oszczędzania, to pragnę zwrócić uwagę, że czas to kluczowy czynnik wpływający na wysokość ostatecznej kwoty, którą zdołamy zgromadzić. Pozostałe dwa to wysokość systematycznych – najlepiej comiesięcznych – wpłat oraz stopa zwrotu, którą przyniosą nasze oszczędności czy inwestycje.

Co można zautomatyzować

W zasadzie proponuję przyjrzeć się swojemu życiu i zautomatyzować, co się tylko da. Przykładowe automaty przedstawiam poniżej, a tymi najczęściej występującymi w finansach zajmiemy się w kolejnym akapicie:

 • systematyczne oszczędzanie
 • robienie przelewów – zlecenia stałe i polecenia zapłaty, a także przelewy z odroczoną datą realizacji
 • automatyczna spłata karty kredytowej
 • jadłospis na cały tydzień
 • stałe listy zakupowe, np. w aplikacji jakiegoś sklepu, który dostarcza Ci zakupy do domu
 • zdefiniowana lista odbiorców
 • wydarzenia cykliczne w kalendarzu np. urodziny, rocznice, itp.

Oszczędzanie 

To proces od którego zacznę opisywać mechanizmy automatyzacji. Chyba najważniejsza rzecz, żeby Twoje oszczędności były regularne i stałe.

Na początku musisz jednak założyć jakiś produkt oszczędnościowy i dopiero po tym możesz wpłaty zautomatyzować, aby nie musieć o nich pamiętać.

Tak, wiem. Może i chciałbyś zacząć oszczędzać, ale przelewanie co miesiąc na konto jakiejś małej kwoty – wg Ciebie mija się z celem? No bo ile ja odłożę, jak będę odkładał co miesiąc po 100 zł. Spójrz na to w ten sposób. Załóż konto oszczędnościowe lub inne konto inwestycyjne, może IKZE i ustaw sobie zlecenie stałe na swoim bankowym koncie internetowym. Najlepiej zaraz po wpływie na Twój bankowy rachunek Twojej pensji. I w zasadzie zapomnij o tym, niech się tam odkłada. Ze 100 zł miesięcznie robi się 1.200 zł rocznie, a 12.000 zł przez 10 lat. Do tego dojdą ewentualne odsetki lub zyski z inwestycji.

Ważne, aby pamiętać o ustawieniu tej płatności zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Jeśli będziesz czekać na koniec miesiąca, bo chcesz zaoszczędzić z tego, co Ci zostało – uwierz mi, że nic Ci nie zostanie. Zawsze znajdzie się jakiś fajny ciuszek albo gadżet albo wydarzenie, z którego chcesz skorzystać i mając kasę na koncie zrobisz to.

Dlatego „Najpierw płać sobie”, a później dopiero płać rachunki, opłaty i zachcianki. To bardzo ważna zasada. Najpierw oszczędzanie, później koszty, nigdy na odwrót, bo nic Ci z tego odkładania nie wyjdzie.

Jeśli nie oszczędzasz, nie inwestujesz, to nigdy nie będziesz bogaty. Dyscyplina ma tutaj kluczowe znaczenie, a automatyzacja to pomocna dłoń dla realizacji Twoich celów. 

Z drugiej strony nie ma sensu inwestować i zarabiać tylko po to, żeby wszystko przepuścić. Jeśli nie jesteś zdyscyplinowany i nie chcesz oszczędzać, to nie miej pretensji, jeśli coś w życiu pójdzie nie tak (a nie zawsze może być tak wygodnie jak teraz) albo, że inni mają lepiej. Mają, bo zarabiają, oszczędzają i inwestują, a część z tych rzeczy np. oszczędzanie załatwiają automatyzacją.

Środa z cytatem – inspiracja na dziś☕️ do kawy #cytaty #środazcytatem #oszczędzanienaprzyszłość #kamilarowińska

Opublikowany przez Joanna Postupalska-Bożek – Oszczędzanie na przyszłość Wtorek, 12 stycznia 2021

Regularne kieszonkowe

Polecam też stosowanie zlecenia stałego nie tylko dla zbierania kapitału na przyszłość czy na cele emerytalne, ale też przy płatności kieszonkowego naszym dzieciom. Przy kieszonkowym ważne jest, aby dochód naszych dzieci był regularny, więc zlecenie stałe zupełnie rozwiązuje ten problem. Ponadto, jeśli w jakimś momencie dziecko będzie chciało podwyżkę kieszonkowego, to musi z nami porozmawiać, przekonać nas – czyli zmiana zlecenia to dobry powód na rozmowę o finansach. Oby było ich jak najwięcej w waszych domach, w sensie tych rozmów o finansach (nie podwyżek kieszonkowego, bo w prawdziwym życiu to tak nie działa).

Terminowe regulowanie płatności

I tutaj mamy do dyspozycji dwa najbardziej popularne narzędzia, jakimi są zlecenie stałe i polecenia zapłaty.

Zlecenia stałe

To zdefiniowanie przelewu bankowego w taki sposób, aby bank automatycznie wykonywał za nas drobne płatności. Ustawiamy sobie konkretną kwotę i datę przelewu wraz z informacją co jaki czas przelew ma być powtórzony. Może to być co miesiąc, co rok, co tydzień, co kwartał. 

W ten sposób bez problemu poradzimy sobie ze wszystkimi stałymi opłatami, w tym między innymi:

 • Ratami kredytów,
 • Czynszem,
 • Opłatami za śmieci,
 • Rachunkami za internet,
 • Stałą opłatą np. za studia czy karnet na siłownię,
 • Opłatami za opiekę medyczną,
 • Płatności stałej zaliczki np. w przypadku rachunków za prąd,
 • Opłatami czesnego za szkołę czy przedszkole,
 • Opłatami za zajęcia dodatkowe naszych dzieci.

W takim przelewie można też ustawić datę końcową. Na przykład opłata czesnego dotyczy 10 miesięcy w roku, więc ustawiamy datę końcową na koniec okresu i nie musimy się martwić, że w okresie wakacji pójdą jakieś pieniądze z naszego konta na szkołę. Proste rozwiązanie, które w zasadzie wymaga zdefiniowania na początku roku szkolnego i możemy na cały rok zapomnieć o płatnościach.

W przypadku kredytów bankowych bardzo często banki ustalają już w umowie kredytowej kiedy będziemy spłacać raty kredytu i z jakiego konta. Bank w umowie często uzyskuje naszą zgodę na pobranie kwoty raty i odsetek z naszego konta bankowego i nie muszą to być stałe kwoty. W ten sposób bank ma pewność co do regularnej płatności rat (pod warunkiem dostępności środków na koncie kredytobiorcy), a my mamy spokojną głowę, że kredyt się spłaca.

Polecenie zapłaty

Polecenie zapłaty polega na umożliwieniu pobrania odbiorcy opłaty bez ingerencji właściciela konta. W ten sposób upoważniamy więc bank do przekazywania dostawcy usług środków we wskazanym przez niego rozmiarze wprost z naszego rachunku. Dzięki temu bez żadnej aktywności opłacimy niemal wszystkie rachunki, w tym te, których wysokość ulega zmianie, a więc np.:

 • rachunki za prąd,
 • rachunki za gaz,
 • abonament telefoniczny,
 • opłaty za inne usługi, których cena zmienia się w różnych okresach.

Oczywiście korzystając z polecenia zapłaty nadal będziemy otrzymywać faktury, jednak płatność za nie będzie odbywać się w pełni automatycznie.

Dyspozycję polecenia zapłaty składasz w zasadzie tylko raz i nie martwisz się już o płatności. Możesz też złożyć polecenie zapłaty dla płatności cyklicznych np. wpłaty na Twoje konto IKE lub IKZE. 

Przed uruchomieniem polecenia zapłaty należy sprawdzić czy kontrahent obsługuje taką usługę. Jeżeli tak, to pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza (osobiście w banku lub też drogą elektroniczną, jeżeli nasz bank umożliwia taką formę) będącego zgodą na automatyczne pobieranie płatności z naszego konta. Taki formularz trafi do banku kontrahenta, po czym kontrahent zostanie poinformowany o uruchomieniu usługi. W zależności od polityki banku każde polecenie zapłaty może wiązać się z dodatkową płatnością za usługę.

Automatyczna spłata karty kredytowej

Mam nadzieję, że rzadko korzystasz z karty kredytowej. W zasadzie warto taką kartę mieć, ale jeśli korzystasz z niej jak ze źródła bez dna, to lepiej ją potnij i spłać jak najszybciej.

Nieterminowane spłacanie karty kredytowej często wiąże się z dodatkowymi kosztami. W dzisiejszym czasach w zasadzie w większości banków można ustawić na takiej karcie automatyczną spłatę. Ta automatyczna spłata może dotyczyć :

 • całości zadłużenia karty, 
 • można też spłacać ją w ratach (w niektórych bankach), 
 • można też ustawić minimalną kwotę spłaty co miesiąc. 

Za tę funkcję z reguły nie będziesz dodatkowo płacić. Warto jednak pamiętać, że jeśli po wygenerowaniu wyciągu spłacisz całe zadłużenie w pełnej wysokości w terminie wskazanym przez bank, to nie zapłacisz żadnych odsetek od operacji bezgotówkowych wykonanych kartą. Jeśli natomiast zapłacisz mniejszą kwotę, to wtedy odsetki będą liczone od dnia danej transakcji.

Pamiętaj jednak! Karta kredytowa to narzędzie dla zdyscyplinowanych. Jeśli będziesz skłonny do nadmiarowych zakupów, to karta kredytowa Cię „zabije” – będziesz przez nią tylko wpadać w długi. Jeśli jednak będziesz mieć oszczędności ulokowane np. na koncie oszczędnościowym czy lokacie, to karta kredytowa zapewni Ci dużą elastyczność w zakupach. W sytuacji, kiedy nie będziesz mieć odpowiedniej kwoty na rachunku osobistym, aby będziesz chciał zapłacić za dany wydatek (np. przecenę sprzętu, na który polujesz od dłuższego czasu), to wiedząc np. że za kilka(dziesiąt) dni skończy Ci się lokata, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby skorzystać z okazji. A póżniej ją spłacić.

Nawyki a automatyzacja

Z automatyzacja wiążą się też pewne nawyki jak monitorowanie stanu kont, sprawdzanie wartości netto czy podsumowania w finansach, a także prowadzenie budżetu. Wiele z nich trudno zautomatyzować, bo wymagają stałej analizy, ale może Wam się udało? Tylko regularna analiza pozwoli tak naprawdę nam panować na pieniędzmi. A to przecież my mamy nad nimi panować, a nie one nad nami.

A wracając do automatyzacji. Czy wolicie, gdy wszystko robi się „samo”, czy jednak pozostajecie przy manualnym sterowaniu?

Automatyzacja to jeden z elementów Twojej maksymalnej produktywności. Zajrzyj poniżej, może kurs „Maksymalna produktywność” zainteresuje również Ciebie.

#maksymalnaproduktywność🔥 Czy wiesz, co ma wspólnego zarządzanie sobą w czasie z wypadkami lotniczymi? 😮Odpowiedź Cię…

Opublikowany przez Joanna Postupalska-Bożek – Oszczędzanie na przyszłość Środa, 20 stycznia 2021

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.