Audyt produktów finansowych

W finansach osobistych trzeba mieć „rękę na pulsie”. Od czasu do czasu warto sprawdzać, czy produkty finansowe, które posiadamy nadal odpowiadają naszym potrzebom i spełniają nasze oczekiwania! Dlatego warto czasami robić audyt produktów finansowych.

A potrzeby i oczekiwania zmieniają się z biegiem czasu. Inne potrzeby mają osoby młode, bezdzietne, z pełną nadzieją na dobrą przyszłość. Inne potrzeby mamy, gdy zaczynamy żyć we dwoje, a jeszcze inne – gdy pojawiają się dzieci. Z wiekiem i doświadczeniem też zmieniają się potrzeby i oczekiwania.

Dlatego, jeśli posiadamy jakieś produkty finansowe – nie pozostawiajmy ich samym sobie. Wiele osób twierdzi, że chce zabezpieczyć się na przyszłość w ten sposób, aby zrobić to raz i nie zaprzątać sobie tym więcej głowy. Mam dla Was niezbyt dobrą wiadomość!!! Tak się nie da.

Żyjemy w bardzo dynamicznych i ciekawych czasach. Na naszych oczach zmienia się technologia, język, potrzeby, powstają nowe produkty, biznesy …. a My musimy jakoś chociaż starać się za tym nadążyć. Z drugiej strony warto korzystać z tego, co nowego się pojawia. Może się okazać, że nowe produkty to szansa dla Nas na większe oszczędności czy wyższy zysk.

Dlatego namawiam Was do monitorowania produktów finansowych czy aktywów, które posiadacie. To co jeszcze 10 lat wydawało się najlepszym rozwiązaniem, dziś jest po prostu bardzo drogim i mało opłacalnym produktem. Może sie tak zdarzyć, dlatego warto robić taki AUDYT.

Poniżej kilka przykładów audytów, jakie możesz przeprowadzić na swoich produktach finansowych:

Fundusze inwestycyjne

Jeśli korzystasz z funduszu inwestycyjnego, wpłacasz tam, ale nie sprawdzasz jak wygląda inwestycja, zrób to teraz.

Sprawdź, ile wpłaciłeś, a ile obecnie masz na koncie.

Zobacz, jak wyglądają opłaty.

Może kupowałeś produkt w promocji, która dawno się zakończyła i ten produkt nie jest już tak tani, jak był na początku.

A może inwestycja nie jest tak opłacalna, jak obiecywał doradca i warto te pieniądze przenieść na inny produkt.

Ja już kilka razy usprawniałam tak moje produkty długoterminowe i za każdym razem dobrze na tym wychodziłam. Rynek cały czas się zmienia i to co dziś dostępne, nie było dostępne kilka lat temu, dlatego nie mogłeś wtedy tego kupić. Jestem zwolennikiem trzymania ręki na pulsie, spróbuj, a zobaczysz, że dzieją się cuda. To pozwoli Ci też trochę zasięgnąć wiedzy, bo nikt nie jestem lepszym doradcą finansowym dla Twoich pieniędzy, niż Ty sam.

Inwestowanie

Polisy ubezpieczeniowe

Zobacz też, jak wyglądają twoje polisy ubezpieczeniowe i dyspozycje na wypadek śmierci.

Sprawdź, kto jest osobą uposażoną na wypadek twojej śmierci lub śmierci współmałżonka.

Zobacz, czy suma ubezpieczenia nadal odpowiada twoim potrzebom (np. mogła być spora, bo polisa stanowiła zabezpieczenie kredytu, który przez lata częściowo został spłacony, więc nie ma sensu utrzymywać nadal takiej sumy ubezpieczeniowej = większe opłaty ).

A może pojawiły się jakieś nowe potrzeby ubezpieczeniowe i trzeba dokupić jakieś umowy dodatkowe do polisy, albo trzeba z jakichś zrezygnować.

Umowy kredytowe

Przypomnij sobie, jak wyglądają twoje umowy kredytowe. 

Może twoje raty są zatrważająco wielkie, bo masz jakieś mega nieatrakcyjne warunki. Dziś na rynku jest tyle ofert kredytów, że może warto zamienić kredyt na tańszy? To wszystko są oszczędności, więc naprawdę warto sprawdzić.

A może skończył się okres płacenia za ubezpieczenie wkładu własnego, a ty nadal masz wysoką marżę, bo nie zgłosiłeś tego faktu w banku? Opanuj swoje kredytowe umowy. To wiedza, która naprawdę przyda Ci się.

Coins

Ubezpieczenie majątku

Warto sprawdzać, kiedy kończą się umowy np. ubezpieczenie samochodu albo domu. Zapisz to w kalendarzu i w arkuszu budżetowym, aby ten wydatek nie zaskoczył Cię w przyszłości, gdy zadzwoni agent ubezpieczeniowy i przypomni o przedłużeniu polisy.

Warto wcześniej sprawdzić ofertę konkurencji i być gotowym na negocjacje. To może pomóc zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Portfel emerytalny

Sprawdzaj jak pracują Twoje IKZE i IKE. Jeśli korzystasz z IKZE, to koniecznie pamiętaj o odliczaniu wpłat od podstawy opodatkowania. To powinno znacznie zmniejszyć podatek.

Sprawdzaj stan konta OFE oraz wartości, jakie masz zapisane na koncie emerytalnym w ZUS – warto wiedzieć, czego możesz się spodziewać na emeryturze.

Monitoruj czy aktywa przeznaczone na emeryturę nie tracą na wartości w długim okresie – jeśli tak, może warto coś zmienić!

Co o tym sądzisz? Ma to sens? Daj znać czy robisz takie audyty, a jeśli tak – to czy masz jakieś sukcesy za sobą?

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.