3 rocznica powstania bloga – dlaczego Oszczędzanie na przyszłość

27 lipca 2020 roku minęło 3 lata odkąd zaczęłam pisać tego bloga. Taka rocznica to już coś. W zasadzie jakby porównać to do dziecka, to powinnam już nieźle chodzić, a nawet biegać. Powinnam też znać zasady i poruszać się po różnych obszarach. 

Po trochu chyba tak jest. Blog cieszy się popularnością. Do tej strony prowadzę nie tylko fanpage na FB, coraz więcej publikuję też na Instagramie, staram się pojawiać na Linkedin. W 2020 roku otworzyłam kanał w kolejnych mediach, a mianowicie na YouTube

Na razie jest tam 8 filmów, ale z czasem będzie pojawiać się ich coraz więcej. Rocznica powstania tego kanału przypadnie 12 stycznia, bo wtedy opublikowałam pierwszy film.

Kanał na YouTube

Chyba najbardziej jestem dumna, że w końcu uruchomiłam ten kanał. Nie mogę powiedzieć, że na tym polu mam jakieś spektakularne sukcesy, bo kilku subskrybentów wiosny nie czyni. Niemniej jednak cały czas uczę się nagrywania i później promowania tego kanału. Powoli do przodu. Chciałabym, żeby w przyszłości mój blog był mocno powiązany z tym kanałem, zobaczymy.

Facebook

Kanał na facebooku jest podstawowym medium promującym nowe wpisy na blogu. Za pomocą tego kanału mogę częściej wymieniać się spostrzeżeniami z moimi czytelnikami, mogę Was inspirować, odpowiadać na Wasze pytania. Warto obserwować mój fanpage na FB. Jest tam prawie 2 tys. obserwujących. W tym roku we wrześniu będzie 3 rocznica powstania tego kanału.

https://www.facebook.com/oszczedzanienaprzyszlosc

Blog w liczbach

Trzecia rocznica to ponowna okazja do sprawdzenia statystyk bloga. Muszę podzielić się z Wami, ile osób zajrzało chociaż raz na tego bloga w ciągu ostatnich 3 lat. Słuchajcie, całkiem sporo, bo prawie 19 tys. osób. Blog zanotował prawie 60 tys. odsłon. 

40% osób to osoby w wieku 25-34 lata. 

W ciągu trzech lat powstało 91 blogowych wpisów.

Najwięcej odsłon odnotował wpis z 2018 roku dotyczący ulg podatkowych: ULGI PODATKOWE ZA 2017 ROK

Drugim pod względem odsłon jest wpis o książkach o finansach: 5 KSIĄŻEK O FINANSACH. Ten artykuł, pomimo, że jest napisany na początku ubiegłego 2019 roku, zanotował najwięcej odsłon w 2020 roku.

Dużą popularnością w 2020 roku cieszy się też wpis: 20 inspirujących cytatów o finansach.

Sporym zainteresowaniem cieszy się też wpis : Jak zarządzać pieniędzmi w czasie pandemii.  

Finanse dla dzieci

W tym roku na moim blogu i w mediach społecznościowych pojawiło się sporo materiałów dotyczących edukacji finansowej dzieci. To za sprawą zaproszenia mnie do współtworzenia facebookowej grupy „Edukacja finansowa i przedsiębiorczość dzieci”. 

Przy okazji chciałabym zaprosić Was do naszej grupy na FB „Edukacja finansowa i przedsiębiorczość dzieci”, gdzie możecie korzystać z wiedzy dotyczącej edukacji finansowej dzieci. Zostań członkiem tej grupy, wtedy będziesz dostawać mnóstwo fajnej darmowej wiedzy. Współtworzę ją razem z Arkiem Błażycą i Sylwią Wojciechowską, autorami książek dla dzieci edukujących finansowo.

Grupa na FB „Edukacja finansowa i przedsiębiorczość dzieci”

Dlaczego piszę tego bloga?

Chcesz wiedzieć, dlaczego piszę tego bloga? Zajrzyj do ubiegłorocznego wpisu powstałego z okazji 2 rocznicy powstania bloga. Mam nadzieję, że rozwieję Twoje wątpliwości. W zasadzie każda rocznica powstania jak na razie zastaje mnie na wakacjach, tym bardziej mam czas się nią cieszyć :-).

Dlaczego Oszczędzanie na przyszłość?

W tym roku chcę odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zajmuję się obszarem oszczędzania na przyszłość. Trzecia rocznica to moje #dlaczego. Otóż według mnie to podstawa do budowania kapitału, który może być nie tylko funduszem awaryjnym, poduszką finansową i kapitałem emerytalnym, ale przede wszystkim może stanowić kapitał dla przyszłych inwestycji. Żeby inwestować, to trzeba robić to za pomocą takich środków, które nie mają innego przeznaczenia. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, ale tylko w ten sposób możesz zaprząc Twoje pieniądze do pracy. Oszczędzanie jest wiec podstawą dla przyszłości Twoich finansów.

Dziś odpowiem Wam na pytanie: Dlaczego warto oszczędzać?

Dlaczego warto oszczędzać?

Uporządkowanie życie

Oszczędzać warto, aby prowadzić uporządkowane życie. Mniej rzeczy oznacza lepszą organizację i porządek w szafach, dokumentach, na półkach.

Zajrzyj do wpisu dotyczącego porządku w dokumentach: PORZĄDKI W DOKUMENTACH

Mniej rzeczy to przecież bardzo ekologiczne podejście. Powoduje, że mniej kupujemy, mniej produkujemy plastikowych opakowań i mniej zaśmiecamy planetę – nasz jedyny dom. A z drugiej strony – to powoduje, że więcej pieniędzy pozostaje w portfelu. Czyli same plusy.

Oszczędzanie to nauka dyscypliny

Regularne oszczędzanie prowadzi do budowania dobrego nawyku. Kształtuje charakter. Pozwala trwać na wybranej ścieżce i zmierzać wytrwale w danym kierunku. A na końcu czeka nagroda w postaci kapitału, powiększonego o odsetki, gotowego na dalsze inwestycje.

Przeczytaj też o nawyku oszczędzania tutaj: Niedola długów a nawyk oszczędzania.

Dzięki oszczędzaniu masz własne pieniądze

Zarabianie i oszczędzanie to najlepsze metody na gromadzenie pieniędzy. Później możesz je inwestować, tak, aby pieniądze pracowały na siebie dla Ciebie. Nie ma innej drogi do fortuny.

Proces oszczędzania uczy

Kiedy zaczynasz oszczędzać, to znaczy, że jesteś już na takim poziomie rozwoju osobistego i finansowego, że samo zarabianie Ci nie wystarcza. Zaczynasz dochodzić do wniosku, że nie chcesz całe życie tylko zarabiać i wydawać, ale chcesz też coś z tego mieć na przyszłość, na później. Zaczynasz więc poszukiwać różnych metod budowania kapitału. Tylko zbieranie i inwestowanie pomoże Ci zgromadzić majątek. W tym celu zaczynasz interesować się różnymi narzędzami. Na początku interesujesz się produktami oszczędnościowymi, a więc się uczysz. Zaczynasz też poznawać różne mechanizmy finansowe i narzędzia ułatwiające kontrolę Twoich finansów.

Zobacz, jakie narzędzie pozwalają na prowadzenie domowego budżetu:

RÓŻNE METODY PROWADZENIA DOMOWEGO BUDŻETU

DARMOWA APLIKACJA DO ZARZĄDZANIA DOMOWYM BUDŻETEM

Zobacz też, jak sprawdzać wartość swojego majątku: WARTOSC OSOBISTA NETTO

Zobacz narzędzie do podsumowywania finansów: SZABLON – PODSUMOWANIE MIESIĄCA.

To właśnie jest edukacja. Potrzeba posiadania pieniędzy może doprowadzić Cię do poszukiwania właściwej do tego drogi. Twojej drogi. Nabywasz wiedzę, stajesz się mądrzejszy, bardziej doświadczony i coraz odważniej postępujesz z pieniędzmi. Najlepsza nauka jest poprzez praktykę.

Jak jeszcze uczyc się o finansach i kiedy? Zobacz mój wpis: EDUKACJA FINANSOWA.

Inni mogą czerpać z Twojej wiedzy

Możesz przekazać swoją wiedzę i pieniądze innym. Mogą to być np. Twoje dzieci, które nie zdobędą tej wiedzy w szkole, mogą liczyć tylko na rozsądnych i wyedukowanych rodziców. 

Zobacz mój wpis o oszczędzaniu dla dzieci. Może Cię zainspiruje: OSZCZĘDZANIE NA PRZYSZŁOŚĆ DZIECI.

A może zaczniesz sprzedawać tę wiedzę innym i jeszcze na tym zarobić? Dlaczego nie.

Oszczędzanie to ogromna satysfakcja

Ci, którzy oszczędzają wiedzą, o czym piszę. Budujesz coś niewielkim wysiłkiem, a na końcu dostajesz wspaniały kapitał do zagospodarowania na konkretne cele lub inwestycje. Rezygnując z pewnych wydatków i odkładając pieniądze na pewno poczujesz się dumny ze swoich działań. Nic tak nie cieszy, jak efekty dobrze wykonanej pracy.

Oszczędzając masz realną szansę na realizację marzeń

Wtedy, gdy masz środki, możesz ze spokojem myśleć o realizacji marzeń i celów. Komfort psychiczny osoby posiadającej własne środki wzrasta tak, że marzenia naprawdę zaczynają zamieniać się w cele z konkretna datą realizacji. 

Zajrzyj tutaj i sprawdź po co mnie – Joannie – potrzebne są pieniądze : PO CO POTRZEBNE SĄ PIENIĄDZE.

Emerytura powstaje z długoterminowych oszczędności

Systematyczne oszczędzanie na ten cel przez całe zawodowe życie jest najlepszą metodą na jego urzeczywistnienie. Powoli, ciągle i wytrwale zmierzasz do celu emerytalnego. Życzę Ci, abyś osiągnął ten cel jak najwcześniej. 

Zobacz, dlaczego ten cel jest tak ważny w naszym życiu: ZMIANY W SYSTEMIE EMERYTALNYM I ICH WPŁYW NA NASZE EMERYTURY.

Jest wiele produktów, które pomagają w budowaniu kapitału emerytalnego.

Sprawdz mój artykuł o IKE i IKZE: IKZE i IKE.

Są też inne metody. Wybierz własne metody na realizację celu emerytalnego. Warto zacząć oszczędzać na ten cel jak najwcześniej. 

Na koniec chcę zachęcić Cię do znalezienia własnego DLACZEGO w oszczędzaniu. Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego warto oszczędzać? Po prostu usiądź z kartką i wypisz swoje DLACZEGO. Tylko wtedy będziesz mieć motywację do działania i poszukiwania rozwiązań odpowiednich dla Ciebie.

Podobał Ci się powyższy artykuł?

Polub, udostępnij lub zostaw swój komentarz, abym wiedziała, że moja praca nie idzie na marne.

Będzie mi bardzo miło, jeśli odwiedzisz mnie na Facebooku!

Znajdziesz mnie też na:

Instagram joanna_postupalska

LinkedIn Joanna Postupalska-Bożek

You Tube Joanna Postupalska

Możesz również zamówić na maila powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam – zeskroluj wyżej.